Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Модератори: bobopeli, Кърцата

Публикувай отговор
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от Бат Стан »

С. Димитров написа:Успех! То трябва да тренирате и за кръга от републиканското следващата седмица. Ние с бай Иван замисляме нещо за Големия беглик за следващата събота. Нещо ми куца риболова на блесна, та ще ме учи наново. Предпочитам да ловя на мормишка, ама като групата с която ходя за риба на леда са все блеснари, от инат и гордост трябва да наваксам техниките. Дърт рибарин на лед, като мене не може да не се впрегне, че другите ловят много по вече на блесна, пък и му имам "зъб" на този непредсказуем водоем!
Кажи на Иван да не се цигани, а да те снабди с блесни Катафалка и Лодка. Ловят та се късат!
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от G.Petkov »

На Алино дъждовете от миналата седмица са вдигнали нивото и леда е отлепен от бреговете!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от С. Димитров »

Благодаря за предупреждението на г-н Людмил Кирилов в събота, относно невъзможността за качването на леда на яз. "Голям Беглик", отправено чрез друг форум. Но луди умора немат и естествено искахме да се убедим на принципа "око да види"! Вчера рано - рано се изстреляхме 4 души - аз, бай Христо, бай Стефан - той и шофьор без да стъпи на леда и Владо - пешнята- специалист на последен лед, през последните 20 години изучавал го и от долната му страна при "пролетни къпания". Таяхме надежда, че якия нощен студ ще ни гарантира нормално качване на леда на "Големия Беглик", но "сори", въпреки студеното, безветрено и слънчево време вчера, нямахме никакъв шанс да се качим на леда. Край брега има полузамръзнала вода не два метра, а вече почти 10 м. - явно язовира не се изпуска и дори да има що - годе свестен лед навътре добирането до него е невъзможно. Видяхме на едно место как са влезли някои по щури от нас /но явно предния ден/, използвайки фундамента на стълб за елпровод плюс мостче от нахвърляни борчета, но си спестихме адреналина. Щем не щем акостирахме на "Малкия Беглик", където имаше около 8 рибари на леда. Там явно са изпускали малко вода от водоема и качването на леда след търсене около 200 м. е все пак възможно. Леда е около 40 см. на пластове /кифлест - реалния здрав лед не е по вече от 10 см./ с около 10 см. сняг върху него - от последните 3 дни.Почти навсякъде има и пласт вода между леда и снега. Все пак вчера беше студено и дупките мръзнеха през целия ден. Ловихме от 11ч. до 16. ч. Избихме десетки дупки от центъра на водоема до устието /на 70 м. от втичалото/. Резултата е мижав - Владо хвана около 20 - на рибета /бабушки, костурчета и един клен около 300 гр./, Бай Христо - 12 рибета /бабушки, костурчета и един кленчок около 200 гр./, а аз съм най зле с две костурчета и три бабушки, въпреки, че избих поне 40 дупки и навъртях няколко километра по леда. С оглед на прогнозите за времето през седмицата /температури до плюс 10-12 градуса през деня/, изразявам мнение, че ако и на двата водоема не се изпуска вода през седмицата и се оставят да си повишават нивото това ще е края на риболова на лед за тази година по тези водоеми. При такива условия вече е много рисково качването на леда на водоема, а и дори да има успешно качване няма никаква гаранция, че риболова ще завърши успешно без къпане - дори в центъра на водоема или при излизането от него.





Върнете се в началото
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

Само мога да добавя , че съвсем не сте на ясно как и защо рботят двата водоема , близнаци по имена, кога и как се пълнят и изпразват, по дни и денонощия :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: на единият е бил поддръжка баща ми , а другият е строен под контрола на майка ми , а аз съм правен там :mrgreen: :butthead:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chirusa_bg »

Абе Чапка, да разбирам ли, че ти си среднио Беглик :lol: :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

chirusa_bg написа:Абе Чапка, да разбирам ли, че ти си среднио Беглик :lol: :lol:
Хименно :lol: :lol: :lol:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

Голям и Малък Беглик, кръстени са с едно име защото са ПАВЕЦ

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%95%D0%A6

За щастие сега не е необходимо използването му, инак може някой колега както си лови, за няколко часа да се окаже по средата на язовира. Опасностите , които крие ПАВЕЦ за подледните риболовци е много голям.Водата в случая се връща с помпи при стената на голямия Беглик, което от своя страна води до слаб лед в зоната на стената :idea: :idea: :idea: :idea: Когато Горният водоем работи изпуска вода в малкия и лятно време е изключително опасна температурата на водата за къпане. По принцип, тези така наречени скачени съдове с помпи променят рязко температурата на водата и там за подледен риболов се ходи винаги с едно на ум. Точно поради тази причина споменах за ходене на риба с талпи за премостване. Също така ако системата работи, а тя всеки момент може да заработи ако има липса на енергийни мощности, дебелината на леда не може да е меродавна с близък водоизточник. Говоря ги тези неща за да не си мислите , че на всяка замръзнала локва вода можете да се качите. Това не са обикновенни водоеми, а хидросъоръжения, дори бих казал със стратегически характер. :idea:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от С. Димитров »

г-н сhapara, съгласен съм с Вас, но не мога да разбера защо като напиша нещо сте все "на нож". Поздравления за наистина толкова хубавото място където сте правен, но тази констатация няма никакво отношение към актуалната ледена обстановка към момента на въпросните водоеми. Все пак да Ви кажа, че в трудовата ми книжка, преди да стана юрист, пише, че не майка ми или баща ми, а лично аз в продължение на 13 години съм бил инвеститорски контрол на ел. подстанции110/20/10 kv, 220/110 kv, 400 kv. и ел. проводи 20 kv.,110 kv. и 400 kv. в системата на енергетиката, така че съм сравнително наясно и с производството на ел. енергията, на по обикновен език, преди вливането й в електропреносната мрежа.
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

С. Димитров написа:г-н сhapara, съгласен съм с Вас, но не мога да разбера защо като напиша нещо сте все "на нож". Поздравления за наистина толкова хубавото място където сте правен, но тази констатация няма никакво отношение към актуалната ледена обстановка към момента на въпросните водоеми. Все пак да Ви кажа, че в трудовата ми книжка, преди да стана юрист, пише, че не майка ми или баща ми, а лично аз в продължение на 13 години съм бил инвеститорски контрол на ел. подстанции110/20/10 kv, 220/110 kv, 400 kv. и ел. проводи 20 kv.,110 kv. и 400 kv. в системата на енергетиката, така че съм сравнително наясно и с производството на ел. енергията, на по обикновен език, преди вливането й в електропреносната мрежа.
Грешно впечатление г-н Димитров, само съм добавил:
Само мога да добавя
останалата част от текста е към любителите на подледния риболов! Може би по правилно би било: "да допълня", ама този български език :D :roll:
Тука изобщо не става въпрос какво пише в трудовите ни книжки.

По въпроса за родителите. Ако такива като моите, Бог да ги прости, е нямало, щяхте да сте инвеститорски контрол на "Връбница",защото оставиха младините си по чукарите, ане в проектантските институти. Ай със здраве, май вашта стана "Гузен негонен...." :lol:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от С. Димитров »

На г-н chapara. Бях инвеститорски контрол на енергийни обекти при строителството им в периода 1979 - 1992 г., което означаваше, че на обектите имахме съвместни или в някои случаи самостоятелни фургони с техническите ръководители на обектите. Ако не Ви е ясно тогава действаше ПКС и няма като сега фирми за надзор. Така, че инвеститорския контрол имаше задължения за предпроектното проучване, отчуждаването на терените, изготвянето на проектите и генералните сметки и тяхното съгласуване с десетки инстанции, осигуряването на финансирането, изпълнението на сключените договори, изготвянето на всички актове на место по ПКС / за изкопи, за арматури, скрити работи, наливане на бетон и т.н./, доставка на оборудването, чужди специалисти, ако оборудването е такова, комисии за 72 - часови проби, комисии по акт. 16 и т.н. Тази професия няма нищо общо с чиновнишките длъжности в институтите, ние газехме калта по обектите наред с изграждащите ги работници, но все пак признавам че техническите ръководители на обектите газеха много по вече кал от инвеститорския контрол, но пък последния имаше купища други проблеми които трябваше да разреши, за да се построи обекта. Е, този път, аз наистина изхвърчах от темата "Ледената обстановка....." и моля модератора да се смили.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от С. Димитров »

П.П. за г-н CHAPARA. С оглед на предизвикателството от Ваша страна, макар, че не разбрах какъв е личния Ваш принос в изграждането на енергийната система на Република България /което все пак не е полемика за този сайт, но Вие го повдигнахте/, както и с оглед на факта, че не давате никаква актуална информация за риболова на лед по съществото на темата по риболовния сайт, ако имате актуална информация за състоянието на леда на яз. "Голям Беглик" и "Малък Беглик" към настоящия момент, Ви моля да я споделите.
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

Не става въпрос за принос, а за познания. Ако бях в България сигурно щеше да има информация от моя страна :mrgreen: В момента мога да дам такава за САЩ, ама за никого няма да е актуална :lol:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chirusa_bg »

Чапка, тъй и тъй си се разприказвал, я кажи Широка поляна, как и дали участва в тая схема. Говори се за някакви тръби и там, които "когато работят", вкарват вода пред една от контрастените. Имаш ли инфо откъде и защо я претакат тая вода и костура какво мисли по въпроса.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от chapara »

chirusa_bg написа:Чапка, тъй и тъй си се разприказвал, я кажи Широка поляна, как и дали участва в тая схема. Говори се за някакви тръби и там, които "когато работят", вкарват вода пред една от контрастените. Имаш ли инфо откъде и защо я претакат тая вода и костура какво мисли по въпроса.
Костура не зная какво мисли по въпроса, защото не съм вечерял с него на една маса :D , но двата язовира са скачени съдове. Говоря именно за Широка поляна и Голям Беглик (Васил Коларов). Свързани са с тунел и жалюзи. Входа на тунела е вървейки по посока Батак-Доспат, последния залив който се вижда от Големия Беглик. Когато се прехвърля вода от Ш. Поляна към Беглик, там дава доста добре рибата, защото водата от тунела влачи храна в иначе по бедния на храна Беглик. Там също е опасно качване на леда. Също така рибата е по активна на самата стена на Г.Беглик, когато работят помпите и вода се връща от М.Беглик, водата също е по-обогатена на кислород. Та така двата язовира са свързани и са част от така известния "Баташки водносилов път". Ще се запитат повечето от хората къде отива водата след като премине окончателно ВЕЦ-а на Г. Беглик. Има изградена тунелна система по посока яз. Батак. Водата отива там. По голяма част от нея влиза във ВЕЦ Пещера, а после във ВЕЦ Алеко

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% ... 0%BA%D0%BE
Най-накрая отива във Воден изравнител над Пазарджик, вижда се от пътя, където водата се загрява от слънцето и вече е годна за поливане и битови нужди.
Като цяло по зададения ми въпрос, водите от яз.Ш.Поляна се насочват към едно единствено място, понеже водосбора на язовира иначе остава неизползваем.
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
Rex Hunt_2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 2:10 pm
Местоположение: София

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-1013

Мнение от Rex Hunt_2 »

Полезно инфо! :smt023
Благодарско Чапи! Схемичката (в дясно) от линка на цялата каскада обяснява доста неща. Поне за мен де. :D
Поздрави,
Rex Hunt_2
Публикувай отговор

Обратно към “Подледен риболов”