Кокво е това Фуил и как се използва

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от butnik »

ti6ofish написа:Четох доста за хирономуса ,и днес реших да го потърся в естествената му среда .Открих го на две места ,под падналите във водата листа и под потънали във водата дървета.
Интересното обаче е че е много по-малък от този в магазините и на практика почти няма как да го ползвам,явно има нещо което ми убягва и се надявам някой да сподели опит
по въпроса с намирането и големината на хирономуса
:D :D :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от dunavski »

ti6ofish написа:Четох доста за хирономуса ,и днес реших да го потърся в естествената му среда .Открих го на две места ,под падналите във водата листа и под потънали във водата дървета.
Интересното обаче е че е много по-малък от този в магазините и на практика почти няма как да го ползвам,явно има нещо което ми убягва и се надявам някой да сподели опит
по въпроса с намирането и големината на хирономуса
Не се надявай, никой няма да ти каже :D :D. Аз съм питал хора които сами си добиват вердеваса, но никой нищо не казва.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от chirusa_bg »

Оставете тие глупости, ами Ице я кажи, как да го запазя най-добре?

До сега съм замразявал дозата в почти суха глина, но съм сигурен че има и по-цивилицован начин. :wink:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от butnik »

Във вестник на няколко ката,навлажнен и в хладилника или в кутия за червеи,тия за торен,слагаш на дъното салфетка,пак на няколко ката, навлажнена,и захлупваш отгоре с найлон и слагаш капака.Найлона е под капака,да не бяга влагата.Така трае до 10 дни.Добре е да правиш ревизия и да отстраняваш умрелите.
Изображение
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
ti6ofish
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 9:52 pm

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от ti6ofish »

Тук е описано какво е точно хирономуса и как да си го намерим :wink:


ХИРОНОМУС
материалът е от
http://www.rainbowfishbg.com


От Adrian R. Tappin

Хирономусът е ларва на мушица от семейство Chironomidae (Разред Diptera, Клас Insecta). Мушиците са комароподобни насекоми. Има повече от 2000 вида, но само малък брой в миналото са били иентифицирани. Не всички ларви от семейство Chironomidae са червени на цвят. Докато най-често са червени, те също може да бъдат зелени, кафяви или черни. Също така някои са прозрачни и са известни като Стъклен-червей (Glassworms). Въпреки това, само тези, които съдържат хемоглобин, са червени и ттам получават името Кървав-червей (Bloodworm).

Изображение

Ларвите и какавидите са много питателни и представляват една от главните храни на много риби в естествената им среда. Често се използват за храна, живи или замразени, на аквариумни риби.
Почти всички риби ще ги изядът лакомо, когато бъдат предложени. Чрез научни изследвания е установено, че повечето риби, когато се хранят с хирономус като допълнителна хранителна добавка имат по-добър растеж и възпроизводителни качества. Тяхната хранителн стойност се счита за много добра. Химически анализ показва, че хирономусът съдържат 9,3% сухо вещество, суров протеин 62,5%, 10,4% сурови мазнини и 11,6% пепел с 15,4% свободен азотен екстракт. Тъй като съдържат хемоглобин са добър източник на желязо за рибите.

Представителите на Chironomidae минават през пълна метаморфоза в техния жизнен цикъл, яйце, ларва, какавида, и крилати възрастни мушици. Всеки етап има различни характеристики. След чифтосване в полет, женската освобождава яйцата докато се плъзга по водната повърхност. Броя на яйцата може да варира от 50 до 700. Яйцата потъват до дъното, където при тропически условия, за 24-48 часа се излюпват и преминават в следващия етап - ларва или водната фаза. Новоизлюпените ларви са дълги не повече от 1 мм, но могат да достигнат до 10-25 милиметра когато достигнат до последния етап от развитието им като арви. Етапа на развитие, ларва, може да продължи по-малко от 2 седмици или до 7 седмици в зависимост от температурата.

Изображение

Всяка ларва си променя вида четири пъти, преди да достигне до какавиден етап. Този етап оформя голяма част от естествената диета на рибите, тъй като ларвите напускат тръбичките, в които са живяли, и активно започват да плуват към повръхността на водата. Онези които достигнат до повръхността, за няколко часа се превръщат в летящи възрастни мушици, веднага отлитат за да се чифтосат, живеещи само няколко часа или дни. През това време възрастните не се хранят и се чифтосват предимно нощем.
Целия жизнен цикъл може да бъде завършен за 2 седмици, въпреки че често се случва жизнения цикъл да отнеме повече време.

Ларвите могат да бъдат открити във всички водоеми с тинесто дъно. Намират се в по-големи количества в езера, блата и потоци. Естествените места за размножаване на мушиците chironomid намаляват поради урбанизацията, прочистването на земите и други промени на естествената им среда. Въпреки това, каналите с отпадни води, канализацията, селищни езера и други водни системи създадени от човека изобилстват с ларви. Именно тези размножителни зони причиняват редица неприятни проблеми и обществените здравни служби редовно обработват тези зони с инсектициди, за да контролират тяхната популация и разпространение.

Ако желаете сами да си съберете хирономуси най-доброто време да ги хванете е през нощта, тогава ларвите напускат тръбичките, също така нивото на разтворения кислород на дъното във водата е ниско. Те могат да бъдат уловени лесно като използвате ситна мрежа. ирономусите могат лесно да се добият като пресеете тинята на място. Ларвите и други едри частици детрит ще останат в мрежата, изтръскайте ги в кофа пълна с вода. След известно време ларвите ще изплуват на повръхността, къде лесно може да ги оберете с кепче.

Опити да се размножат хирономуси са били проведени в много страни, без много успехи. Основния проблем е невъзможността да се предизвика чифтосването на мушиците chironomid в плен. Въпреки това, в момента има няколко успешни култивации на хирономус в Югоизточна Азия.


Адриан Тапин.
Превод: Благой Иванов (Blagoy)
Редакция: Цветан Игнатов (malomir), Женя Скарлатова (AngelEyes)



*Забележка
Преводът е направен със специалното разрешение на автора.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от chirusa_bg »

ti6ofish написа:Тук е описано какво е точно хирономуса и как да си го намерим :wink:
http://www.rainbowfishbg.com/articles.php?id=43
Не виждам какво нарушавам с този линк за да го триете
Статията е хубава и най-важното единствената на български в нета, от която може да се разбере, какво е хирономуса.
Преди години прочетох стотици страници, тъй като имах идея да го радвъждам, но всичко беше в чужди езици, а на български информация имаше само в библиотеките.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Paublo_Eskobar
Модератор
Модератор
Мнения: 3794
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от Paublo_Eskobar »

Едно интересно клипче,на което попаднах.Обеснява се как да си набавиме фуил,ама нищо не разбирам какво се говори. :)

[youtube]<object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/cfp_lGlHIcg?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WBIr40BT4eQ?fs=1&hl=bg_BG" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>[/youtube]
Този който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново!
Алберт Айнщайн
Аватар
hanks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Пет Дек 14, 2007 4:36 pm
Местоположение: Ябланица

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от hanks »

Горе долу става ясно как се набавят,ама по тия наши мръсни канали най много да хванеш някоя болест. :roll: По блатата мисля,че ще има ефект,нз някой ако е пробвал може да сподели.
qdeca
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Мар 26, 2010 2:56 pm

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от qdeca »

Колега преди доста време имаше статия в списание На Риба за добиването на фуил.В статията ставаше въпрос за плитката част на ез.Панчарево.В нея автора и описваше как с помоща на лодка и кеп с дълга дръшка и много ситна мрежа обираше по дъното тинята и след това я промива и така вадеше фуили.Аз не съм го пробвал.Ако някои го е пробвал и на мен ще ми е интересно.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от chirusa_bg »

На Панчарево има. Кото деца ходехме и правехме големи дупки в леда и през тях гребяхме с кепчета. Общо взето е много мръсна работа и хич не си е работа :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Кокво е това Фуил и как се използва

Мнение от kikk4o »

Забелязвам, че вече все повече се употребява фуил и вердевас в бг риболова. Лично аз два пъти съм пробвал тази нова поне за мен стръв.
Ако може някой да даде подробна информация относно това кога, как, защо се използва фуил в подхранката? С какви количества се подхранва, какви са положителните и отрицателните качества на тази добавка?
Със стръв хирономус какви риби се търсят и тн.
Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”