Земен и блатен червей

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Земен и блатен червей

Мнение от katri »

Колеги, ще се радвам да получа отговор от Вас на следните два въпроса.
1.Що е то блатен червей - къде да го търся, продава ли се някъде по Пловдив или трябва сам да си го набавям, за риболова на каква риба се използва най-ефективно.....?
2.Наскоро се запалих по риболова със стръв едър земен червей и ми направи впечатление, че този дето го продават по магазините няма нищо общо с този дето си го копая от градината.Значи купения червей стой някакси по-тъмен, по-жилав е и от към дебелата си част почти всички червеи имат пръстен, но по магазините не винаги се намират пресни червеи(идиотите ги замразяват и после нищо не става от тях), пък и не винаги имам възможност да обикалям по магазините и затова реших да си накопам от собствената градина такива червеи.Речено, сторено :), ама от моята градина излезнаха доста добри като размери червеи, но всички бяха по-светли на цвят(отиващи към сив отенък) и някакси много нежни и крехки, та като ги закача на куката не шават така енергично като купешките и като удари рибата ги къса и накрая ефекта е само нерви и много гелета при кълването.
Та въпроса ми е: Каква е разликата между двата вида червеи - нали са все земни червеи , а не торни.... и от къде мога да се набавя сам(да си накопам,защото ми трябват в по-голямо количество) от тези купешките земни червеи - тъмни ,жилави, с пръстенче или купешките червеи са някакъв вид култивирани гадинки и ги няма в природата...?
Риболовец,а не рибар съм аз!!
vankata_333
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 8:05 pm

Re: Земен и блатен червей

Мнение от vankata_333 »

колега за земен червеи акоти трбват повече правиш следното взимаш един желязен шиш забиваш го в градината пускаш мо фазата с едно кабелче и червеите сами излизат.
петко стоянов

Re: Земен и блатен червей

Мнение от петко стоянов »

vankata_333 написа:колега за земен червеи акоти трбват повече правиш следното взимаш един желязен шиш забиваш го в градината пускаш мо фазата с едно кабелче и червеите сами излизат.
:evil:
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Земен и блатен червей

Мнение от katri »

Колега, няма проблем с излизането на червеите, ако трябва ще обърна целия двор :D , ама въпроса е ,че не излизат такива червеи дето ми трябват - описал съм всичко в поста си, чети внимателно за какво става реч.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Земен и блатен червей

Мнение от chirusa_bg »

И аз съм го забелязал тоя феномен с купешките червеи.
Според мен са нещо средно между торен и земен.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Земен и блатен червей

Мнение от vladoto »

Твърд земен се копае близо до реката или чешма там където е винаги влажно и расте трева.Стоят в корените на тревата или под тях .Копае се със здрава права лопата като се обръщат(колкото може по- дълбоко) по няколко чима на веднъж.След това се търсят червеите като се разбиват буците. Като се намери подходящо място може да осигури стръв за дълго време,ама си трябва здрава лопата.
Последно промяна от vladoto на Вто Апр 28, 2009 2:30 pm, променено общо 1 път.
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Земен и блатен червей

Мнение от katri »

И аз съм го забелязал тоя феномен с купешките червеи.
Според мен са нещо средно между торен и земен
- точно така ,колега за това става реч
Риболовец,а не рибар съм аз!!
sexy_klo6ar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Юни 11, 2008 8:43 pm
Местоположение: София

Re: Земен и блатен червей

Мнение от sexy_klo6ar »

При мен работата с червеите е следната: пред входа на блока имаме градинка (както почти всички в софия) с цветенца и няколко дървета които помагат да не се изпарява влагата от земята. Когато се стъмни червеите излизат да се размножават или просто да се вземат някое листо за хапване. Много са големи и перфектни за риболов на сом от брега на земен червей. Стигат до около 20-25см и са доста дебели. Схемата на хващане е малко гадничка защото трябва да си много внимателен и дори тих. Трябва с едната ръка много бързо да го затиснеш за земята така че да не може да се прибере в дупката а с другата ръка баааавно го изваждаш да не се скъса. Ако не е валяло на скоро ти трябва обаче доста вода да похабиш но ако ги насабереш имаш червеи за 3 рибплова :!: Специално съм си направил кофа за тези животни където да си живуркат до следващият ми излет. :wink:
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Земен и блатен червей

Мнение от milo69 »

katri тоя градинския червей си е много хубав само че след като го събереш го промий хубаво и го остави в кутийка с влажна трева или мъх /без никаква пръст/ поне няколко часа,така се очиства от пръстта и става розов на цвят и по-жилав,в този си вид специално мряната и кефала го кльопат повече от купешкия...според мен...
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Земен и блатен червей

Мнение от katri »

тоя градинския червей си е много хубав само че след като го събереш го промий хубаво и го остави в кутийка с влажна трева или мъх /без никаква пръст/ поне няколко часа,така се очиства от пръстта и става розов на цвят и по-жилав,в този си вид специално мряната и кефала го кльопат повече от купешкия...според мен...
- този вариант ще го изпробвам веднага ,колега - дано има ефект,не е знаех тази фатка, мерси за инфото
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Awes0me
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 6:18 pm

Re: Земен и блатен червей

Мнение от Awes0me »

katri написа:Колеги, ще се радвам да получа отговор от Вас на следните два въпроса.
1.Що е то блатен червей - къде да го търся, продава ли се някъде по Пловдив или трябва сам да си го набавям, за риболова на каква риба се използва най-ефективно.....?
2.Наскоро се запалих по риболова със стръв едър земен червей и ми направи впечатление, че този дето го продават по магазините няма нищо общо с този дето си го копая от градината.Значи купения червей стой някакси по-тъмен, по-жилав е и от към дебелата си част почти всички червеи имат пръстен, но по магазините не винаги се намират пресни червеи(идиотите ги замразяват и после нищо не става от тях), пък и не винаги имам възможност да обикалям по магазините и затова реших да си накопам от собствената градина такива червеи.Речено, сторено :), ама от моята градина излезнаха доста добри като размери червеи, но всички бяха по-светли на цвят(отиващи към сив отенък) и някакси много нежни и крехки, та като ги закача на куката не шават така енергично като купешките и като удари рибата ги къса и накрая ефекта е само нерви и много гелета при кълването.
Та въпроса ми е: Каква е разликата между двата вида червеи - нали са все земни червеи , а не торни.... и от къде мога да се набавя сам(да си накопам,защото ми трябват в по-голямо количество) от тези купешките земни червеи - тъмни ,жилави, с пръстенче или купешките червеи са някакъв вид култивирани гадинки и ги няма в природата...?

И аз така като изровя всички червеи са супер крехки не се движат енергично.Чел съм,че земните червеи с черна глава са били по-добри,но кой знае...
Рибите..как кой? :oops: :lol:
kamen
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 619
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 2:30 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Земен и блатен червей

Мнение от kamen »

Според мен тези зени червеи които продават в магазините също стоят известно време във тор смесен с почва и затова предполагам са по тъмни и като ги забодеш на куката излиза една жълтиникава течност. Може и ти да пробваш!
Много ги накъсвам... кордите!
Аватар
Бисо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Ное 30, 2006 6:23 pm
Местоположение: Прованса Бате....

Re: Земен и блатен червей

Мнение от Бисо »

Между блатен е дъждовен червеи разликата е огромна,и като местообитание е като физика :D Тея дето ги вадите в градинките пред блоковете со обикновени дъждовни червеи,не че не стават за стръв,но са по-крехки,късат се,а кото ги метнеш във водата умират много бързо.Има ги почти на всякъде,кадето има малко влага и чиста почва.
Блатният прилича на дъждовният само като размер.Както написахте,дъждовния е по-розов и мек на пипане,доколкото блатният е тъмно кафяв,почти черен и значително по-жилав.Живее в много влажна,почти мокра почва.Някой/да ме прощава колегата/беше написал,че го има в корените на тревата-да,ако наокоро няма коприва.Най- често,и най-много съм ги намирал в песъклива почва в корените на копривата и близо до реката.Уникална стръв,особено като е по-едра и мътна реката,никоя риба не му прощава.Ползан правилно и шарана му се радва доста. :D
Paparaka написа: За мен всеки риболов е състезание. Ако не с тези, с които съм за риба, то със самата риба.
valmet
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 926
Регистриран на: Съб Яну 17, 2009 9:51 am
Местоположение: Стамболийски

Re: Земен и блатен червей

Мнение от valmet »

Също така има и земен който се намира покрай брега на реките,той е кафеникав и много жилав.Набавяме го на влажна и безпясъчна почва.По Марица се намира по-често,понеже от наводненията преди няколко години беше изчезнал.Тук си го наричаме Маришки червей,много добра стръв за сом,шаран,мряна и кефал.
А този блатния,го намирам в тинята и до самата вода на реката,мряната го обожава.
"Пише жени - влизаш то тоалетна"
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Земен и блатен червей

Мнение от Венелин Радушев »

Преди 15-тина години....лятото, голяма суша. Много трудно се събираха червеи, та едно малко блато пресъхна и решихме да го прекопаем за червеи. 15-тина сантиметра от повърхностния слой бяха изсъхнали и напукали, но под тях намерихме някакви чудесии. Попринцип за сом предпочитам едни бели-големи земни червеи. Не са много подвижни, но са много жилави /което е задължително впредвид популацията на попчетата в Дунав/. Та под кората в въпросното блато намерихме някакви тъмно -зелени гиганти /дебели по сантим и половина-два и дълги 25-30 сантиметра/. Тъмно зелени, като пиявица. Но най интересното беше, че нищо не бутна на тях. Като че ли бягаха от тях. Като на малкото събрани от стандартните макарони кълвеше читаво. Незнам, дали това е споменатият от вас блатен червей.....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”