Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Модератор: Paublo_Eskobar

sharo1

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от sharo1 »

Сив червей- подлистник

Изображение

Мор за кефала през зимата. :D
Аватар
ivan_yo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1076
Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 2:58 pm
Местоположение: карлово

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от ivan_yo »

sharo1 написа:Сив червей- подлистник

Изображение

Мор за кефала през зимата. :D
Май му казват и СИЛИКАТ :wink:
ИМА НЯМА АЗ СЪМ ДЛЪЖЕН ДА ПРОВЕРЯ-СУХО ДУПЕ РИБА НЕ ЯДЕ
Аватар
kmap
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 322
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:59 pm
Местоположение: София

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от kmap »

Колеги,ще Ви помоля да конкретизирате от къде точно се набавят(намират) тези видове стръв:
-Ручейник,Русалка,Майски бръмбар,Щурец,Попово прасе,Жълъдов червей.
Ще съм много благодарен ако споделите някой чалъм за това как да си хвана изброените индивиди. :mrgreen:
Аватар
arilus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:07 am
Местоположение: Ямбол

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от arilus »

Ручейниците се срещат по единично или на групички в чистите плитки планински и полу-планински рекички, поточета /вкл и временни такива/. На чисто дъно - камък, пясък понякога и върху нападали листа, напъхани са в тръбички -1-1.5 см /пашкулчета" от околния материал - пясък, растителни частици. Стоят леко надупени и бавно пълзят по дъното. Майски бръмбари не съм виждал скоро, но покрай водоемите по бъзака и др. цъвнали китки можеш да събереш бая бръмбари. /най вече златки/. Поповите прасета се срещат най много в не много стар говежди тор - взимаш лопата и прехвърляш купчината - но са бързи и трябва и ти да си бърз, нощем мъжките летят и могат да се привличат от светлина, канибали са - не се слагат малки и големи заедно, че няма да ти излезе бройката после, или в отделни кутийки с пръст, ако е за дъно може и във фризера. Мамарците лятото ги има едва ли не във всяка по-постоянна локва, шахта за вода, езерца и т.н. - малки ракообразни, полукръгли, пълзя или плуват на подскоци, има ги най различни модели - големи, малки, светли, тъмни , зелени, кафяви - хубава стръв но трябва да имаш повечко, не издържат за втори удар. Скакалци и щурци - тръгваш през тревата и си гледаш в краката. Мравки - много интересна стръв за уклея - контрастна и с миризмата на мравчена киселина, закачаш през главата или гърдите, малки паячета - в тревата, неустоима стръв за уклея, дори когато се глези - за съжаление доста нежни /голямо текучество на кадри/. След дъжд /по-обилен/ - в купчини листа могат да се намерят едни мнооого големи дъждовни червеи - почти сънтиметър дебелина и над 20 см дълги. Като хванеш някоя рибка сложи я в отворена найлонова торбичка - мухи и оси - валяло. За дъбов червей - събери на есен една торба с жълъд и периодично ги прехвърляй в друга торба - на дъното ще откриеш едри тумбести червейчета с тъмна глава. Ларвите на конския комар /мотил, червенки и др./- лятото в напечени плитки локви - дъното на които е покрито с зеленикава тиня -гребеш смело с шепи тинята и може директно от нея да си чоплиш за стръв или да я промиеш - и да изкараш дълги до 2 см кървавочервени червейчета, съхраняват се не във вода, а в влажна кърпа, мъх листа и др. Ако наблизо има свинарник - в полутечната тор и разпилян фураж се разхождат едни големи, дебели над 2 см "белички" с дълъг израстък в единия край - с него дишат когато са "до ушите" в храната си. По тревите около водата има едни малки шарени охлювчета - смачкваш с пръсти и окачаш на куката. На джанка съм виждал най-големия хванат кефал / не от мен/. С пявиците и речните миди нямам опит. На водомерка определено неще. Ако имаш приятел пчелар - като си чисти търтиевото пило - слагат се по-късите магазинни рамки - и после се изрязват "далаците" - млечнобелите какавиди са добра стръв. Това знам аз.
Имам въпрос - ако някой може да ми отговори - за водния червей, как, къде се събира и съхранява. Става дума за животинка като дъждовния но по-крехък, малко по-тънък и бил голяма работа.
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от Ribko »

Колеги къде да търся хирономуса (като места) ? :)
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
Аватар
Кузмич
dreamer
Мнения: 885
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 3:51 pm
Местоположение: Пловдив Петър Василев

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от Кузмич »

Зеленият грах като стръв за риболов

Изображение

На всеки се е случвало да разпори лятно време стомаха на риба край водата. Спомняте ли си какъв цвят има съдържанието на стомаха й? Независимо дали ловите в езеро или река, съдържанието винаги е в зеленикав цвят. Лятно време повечето риби преминават на хранителен режим от водорасли. Ако през пролетта най-работещата стръв е торният и белият червей, през топлите дни на лятото растителната храна дава по-добри резултати.

От това наблюдение могат да се направят два извода. Преди всичко през лятото винаги си струва да се премине от животинска към растителна стръв, особено когато кълването е слабо. Мнозина риболовци се придържат към тази тактика и ползват консервирана царевица. Независимо дали става дума за шаран или "бяла" риба, меката и твърдата царевица се водят универсална стръв, на която все нещо ще клъвне. Консервираната царевица определено е най-разпространената растителна стръв, но дали е най-добрата? Невинаги. Така идваме до втория извод, който можем да направим от зеленината в стомаха на рибата. Не трябва ли стръвта да бъде зелена? Тоест лятно време стръвта не трябва да е жълта, а зелена.

Неизвестната зеленина
В хранителните магазини обикновено точно до консервираната царевица се намира нашата стръв. Това е зеленият грах. Консервираният грах е точно толкова евтин, практичен и годен за стръв. Просто той не е толкова известен както царевицата и житото. Повечето риболовци смятат, че яркожълтата царевица е по-добра от тъмнозеления грах. Това, че грахът е добра стръв, не подлежи на съмнение. Той е подходящ както за бабушки, така и за шарани. Това е особено актуално през лятото, когато хранителният семафор на рибите гори в зелено. Широко славената яркожълта окраска, с която царевицата въздейства на рибите, има преимущество основно в началото на сезона, на водоеми, където не се лови. Но през лятото е по-добре да ловите на стръв в маскировъчен цвят - това е консервираният грах. От него рибите все още не са се наплашили и го атакуват смело. При подхранването действайте на принципа колкото се може по-незабележимо. Във водоеми, в които рибите се плашат, по-добре изобщо не използвайте тежка подхранка. Когато топката се удари във водата, тя създава много шум. Ако ловите на близка дистанция, ще ви е необходима прашка.

Мека съблазън
На реки или езера може да добавяте зеления грах в подхранката си вместо консервирана царевица или бял червей. Задължително долейте вътре и сока от консервата. Той ще придаде на подхранката особен аромат. Консервираният грах е по-мек от царевицата. Големият му плюс е, че с него има по-малко гелета. Но има и недостатъци, разбира се. Рибите често го осмукват и той лесно пада от куката при замятане. Следва да се замята плавно, но засичането трябва да е рязко.
През лятото за бабушки и платики препоръчвам повод 0,12 мм и кука № 12-14. Не се превъзбуждайте с малките куки, защото ще имате проблеми с падането на зърната. Може да избирате между зелен и зрял грах. Аз предпочитам по-едри зърна, защото на тях удрят по-едри риби. Върхът на куката трябва задължително да се подава малко от зърното. Няма нужда да нанизвате по няколко зърна на голяма кука, защото тези "верижки" се открояват на фона на подхранката и рибите се отнасят подозрително към тях. Освен това водят и до гелета. При риболов на голяма дълбочина до първото кълване минава известно време. Това е точно обратно на риболова на царевица, където кълването започва почти веднага.

Платиките повдигачи
При риболов на платики стръвта и първата сачма (дроперът) трябва да лежат плътно на дъното. По този начин кълването почти винаги ще е на повдигане. На грахово зърно може да се лови и на дъно. Много удачно е на фидер, като в хранилката поставете храна със смачкани грахови зърна. Така около хранилката ще се образува зеленикав ароматен облак, който ще събере рибата. Много добре се лови на зелен грах освен бабушка и червеноперка. Но тя рядко кълве от дъното, ето защо трябва да я търсите в средните слоеве на водата. Подавайте по няколко зърна грах около плувката си и замятайте на същото място. Понякога, когато рибата е много наплашена, може да използвате много лека плувка без олово. Граховото зърно ще я държи изправена и ще потъва максимално естествено към дъното. Ако след потъването няма кълване, по-добре заметнете отново, вместо да чакате.
А как се отнася към тази стръв шаранът? На платените водоеми шаранът е подозрителен към царевицата, тъй като това е вече позната за него стръв. Новата стръв дава нови шансове. Излишно е да пояснявам, че при риболова на шаран линията трябва да бъде по-здрава. Ако сте на обикновен водоем и имате възможност, е добре няколко дни да подхранвате набелязаното място с по една консерва царевица. В деня на риболова подавайте по малко грах с прашката, колкото да дразните апетита на рибата, която с нетърпение ще чака поредната доза храна. Изборът на място е особено важен. В зависимост от това кой ще открие пръв стръвта ще ловите определената риба. Ако я открие първо шаранът, ще ловите шарани. Но понякога първи я откриват бабушките, тогава те се настаняват трайно и чакат следващата доза.
Изображение
Източник ribolovec.com
Мойсей: "Законът е всичко!"
Христос: "Любовта е всичко!"
Маркс: "Парите са всичко!"
Фройд: "Сексът е всичко!"
Айнщайн: "Всичко е относително..."


Аз по принцип съм музикален помияр...
Аватар
Кузмич
dreamer
Мнения: 885
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 3:51 pm
Местоположение: Пловдив Петър Василев

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от Кузмич »

Всичко написано в по-долния пост е пробвано от мен по водоеми около Пловдив.
На катуница има един водоем - платен - покрая Чая, та там съм ловил шаран на черница или както и викат по ония край "дуда".
Изображение
На тая дуда също съм вадил кефал от река Каяклийка.
Сливата (джанка) също е добра стръв за кефала (клен).
Изображение
Имам щаран закърфичен на гамбуз на Дебърския язовир.
Изображение
От един стар рибар съм чувал, че каквото расте и мърда покрай водоема на, който ловиш, то това нещо най вероятно става за стръв.
Изображение
Изображение
Под мърдане имах предвид дребни твари, гадинки и насекоми, а не колежки, овце и овчарите им. :lol: :lol: :lol:
Изображение
Изображение
Изображение.
Мойсей: "Законът е всичко!"
Христос: "Любовта е всичко!"
Маркс: "Парите са всичко!"
Фройд: "Сексът е всичко!"
Айнщайн: "Всичко е относително..."


Аз по принцип съм музикален помияр...
Lakom
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 5:16 pm

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от Lakom »

На черница се вади кефал, а за магарешкият бодил незнаех, ще пробвам, а за граха, наистина кълве шаран
http://www.ribolovec.com/?p=statia&statiaid=407 8)
lyusienka написа: може да ми банете и този профил
:D
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от G.Petkov »

arilus написа: Ларвите на конския комар /мотил, червенки и др./- лятото в напечени плитки локви - дъното на които е покрито с зеленикава тиня -гребеш смело с шепи тинята и може директно от нея да си чоплиш за стръв или да я промиеш - и да изкараш дълги до 2 см кървавочервени червейчета, съхраняват се не във вода, а в влажна кърпа, мъх листа и др. .
Това много ме заинтригува. Зимата, под леда ловя само на червенки/хирономус/, на руски е мотил.Като стръв е много нежен, но с интерес ще опитам да го потърся през лятото.
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от КАЯ »

При руснаците много разпросранена стръв е тъй наречената "перловка". Нещо като груханата пшеница, само че от ечемик и при варенето набъбва доста и добре се държи на кукичката. Варенето и също са превърнали в цяло изкуство като има различни начини за постигането добър краен резултат за успешен улов. Друга също така популярна стръв е "мастирка". Основно се приготвя от разварен грах и грис. Също се срещат различни рецепти за състава и и начини на приготвяне. Дори се продават готови с различни аромати.
Аватар
zaribanask8
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 227
Регистриран на: Съб Авг 21, 2010 9:49 pm
Местоположение: София-кв.Изток

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от zaribanask8 »

ПРЪСКАЧ

http://prikachi.com/images/668/2439668X.jpg

Ми аз му режа главата и телцето му го ползвам за стръв на Едри ШАРАНИ
Викат ми Николаев :)
dlike
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 12:03 pm

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от dlike »

Кая, перловката са ечемичени зърна :wink:
живко георгиев
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Re:

Мнение от живко георгиев »

barutchiata © написа:А нещо да кажете за е те това красиво рубинено злато .Състезателите все го търсят . :roll: Преди години когато се увличах от риболова на лед, го копаехме на Панчарево.Скоро попаднах на литература която твърди ,че може да се отглежда в домашни условия.Аз го знам като МОТИЛ и ХИРОНОМУС

Изображение

ако не се лъжа това е вердевас .
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Re:

Мнение от G.Petkov »

живко георгиев написа:
barutchiata © написа:А нещо да кажете за е те това красиво рубинено злато .Състезателите все го търсят . :roll: Преди години когато се увличах от риболова на лед, го копаехме на Панчарево....
Като прочетох този пост на Барутчията се сетих и за тези години. Риболовът започваше с копаене в тинята, колкото си извадиш, толкова и ще хванеш. Носех си и по едно шише с гореща вода - хем да се измия от калта, хем да си стопля пръстите, че да мога да продължа.
Сега, поне в София няма проблем с хирономуса, купуваш две кутийки и ловиш цял ден.
За десетина години, доста неща се промениха.Наслука!
Аватар
malkapluvka
фен клуб-скобар
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 8:17 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Стръвта с която ловя аз и може би ти.

Мнение от malkapluvka »

Сега в началото на лятото се появяват едни оранжеви буболечки по растенията, измислил съм им и име - "оранжевите пинки", та на тези юнаци излизат хубави гърбавици, и други рибки ги пробват, но основно гърбавицата е доста лакома за тях цяло лято, само имаме един проблем - трудно се намират, доста ровене по тревите трябва, но открият ли се, риболова за деня е гарантирано успешен. Съжалявам, че не мога да ви покажа какво представлява това животинче - с дълго тяло, крилато, даже не му знам и името. :D :D
ɐʞʌnןԀ ɐʞןɐƜ Ѧαℓκα Ƥℓʋʌκα ɐʞʌnןԀ ɐʞןɐƜ
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”