Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Модератор: Paublo_Eskobar

staso_79
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 6:33 pm

Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от staso_79 »

Здравейте, колеги! От доста време анонимно чета дискусиите във форума, но желанието ми и аз да започна да допринасям към това богатство от полезна информация най-сетне надделя, и ето че си отворих собствен профил!

Тъй като след 2 седмици ми предстои 3-дневен риболов в долното течение на река Искър, реших като за начало да предложа тема, в която да поканя всеки, който има желание да сподели опита си относно коя тактика на захранване дава добър резултат когато се опитваме да привлечем и задържим едри риби на река в Есенно време, в рамките на няколкодневен риболов . Говорим за едри екземпляри бяла мряна, скобар, морунаж, клен и шаран (ако още го има в р.Искър). За да бъдем възможно най-ясни и полезни, предлагам всеки, който желае да сподели знанията си да се включи като ги представи в отговори на въпроси в следната подредба:

1. Състав на захранката - Какви компоненти включвате за привличане и задържане на едрите риби? Само едри частици ли ползвате, или разчитате на комбинация със захранки? Кои са факторите, които определят избора ви? Поставяте ли се в определен бюджет, и по какъв начин поевтинявате своята обща смес за да се вместите в бюджета?
2. Количество на захранката - приблизително колко кг от горепосочената смес бихте подготвили за няколкодневен риболов в есенно време на река? Кои са факторите, които определят избора ви?
3. Място на хранителното петно - какви са критериите, по които определяте на каква дистанция ще решите да захранвате на река? В какъв диаметър разпръсвате храната? Ще опипате ли дънния релеф? Каква дълбочина търсите, може би захранвате до брега, до границата на течението и тихата вода, в средата на реката или пък в близост до отсрещния бряг? Как бихте подходили, ако целият вир е с максимална дълбочина до 1.50м?
4. Заформяне на хранителното петно/а - какво първоначално количество захранка изсипвате първият ден, на един, два или три пъти я поставяте? Какво трябва да имаме предвид, за да не се получи обратен ефект, и вместо да съберем рибата - да я изгоним?
5. Честота на дохранване - Когато говорим за няколкодневен риболов, каква би била удачната честота на дохранване на петното спрямо количеството храна което сте подготвили? Какви наблюдения имате относно ритъма на дохранване? По какъв начин регулирате честотата на дохранване, ако вече сте събрали рибите или пък ако все още няма сигнали че са дошли?


Убеден съм, че когато информацията е подредена така и достатъчно хора допринесем, темата ще стане достатъчно ценна, та да може и най-опитните представители на форума да научат нещо ново! В този ред на мисли, бих помолил доколкото е възможно, всички да се стремим да се придържаме към същината. Темата има голям потенциал за развитие, ако все пак искаме да я направим приятно и полезно четиво, впускането в излишни спорове и провокации само би я съсипало. Четейки дискусиите тук от доста време съм забелязал, че в момента в който се започне с дразгите, истински знаещите хора губят всякакво желание да се включат и темата отива по дяволите. Нека предложим най-доброто от себе си! Ще започна аз като за начало!
staso_79
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 6:33 pm

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от staso_79 »

1. Лично аз предпочитам да се придържам към по-едри хранителни частици, тъй като по-дълго задържат интереса на едрата риба. Това включва варена царевица, варена грухана пшеница и варен накиснат коноп (за да потъва). Нямам представа дали обикновената пшеница е удачна за захранване, някой ако знае - нека каже. Но съм забелязал, че не е добра стръв - твърдата обвивка на семето възпрепятства сигурното поемане на стръвта от рибата. Когато течението е по-силно от обикновено и водата е висока, задължително омешвам семената с леко навлажнена пресята пръст от къртичина или някоя нива. Правя лепкави топки, които са достатъчно тежки че да пропаднат където трябва, без да ги влече течението. Бюджетът ми за захранката нужна за 3-5 дневен риболов е не повече от 80 лева. Сухата царевица я намирам на 40ст килограма, груханата пшеница - 2.20лв на килограм (де да можеше да излезне по-евтино...), конопът за 8-9лв на килограм.

2. Тъй като говорим за есенно време, се очаква рибата да се хранисравнително активно през по-голямата светла част от деня. Тоест, когато подбираме количеството храна, трябва да намерим баланса, който позволява на рибите да хапват по нещо, но в същото време не е достатъчно да ги засити, и по този начин поддържаме интереса им. Това според мен, е много трудно да се постигне, тъй като никога не знаем колко големи са пасажите, колко големи са рибите, и дали се хранят активно. Ако са 20-тина риби над килограм, напълно възможно е за час да опасат 1 кофа семена. В днешно време е трудно да се каже дали е реалистично да очакваме да съберем такива риби. А пък в случаите когато е минавано с ток по реката (както става доста често), спасение просто няма. Та, за ден аз лично предвиждам по 3-5кг общо тегло от семената, които изброих в 1.

3. Лично аз предпочитам да храня в границата между силното течение и където водата тече по-бавно. Говорим за около 7-8 метра дистанция на местата в които аз ловя. Това се пада около 1/4 от широчината на реката. Ако ловя на място което е често посещавано от риболовци, се очаква рибата да е наплашена и тогава за предпочитане е местността в средата на реката. Захранването до брега също ми е носило някакъв успех, но само в мътна вода. Старая се да разпръсвам храната в петно около 3-4 метра в диаметър. Умишлено избягвам да я сгъстявам в по-малък периметър, понеже повечето от гореспоменатите риби са пасажни така или иначе, и имат нужда от пространство. Иначе кълват много нервно.

4. Аз заформям петното с около 30% от общата ми захранка за риболова. Това се пада около 6-8кг семена, които изсипвам на 2 равни порции. Едната сутрин рано, другата привечер.

5. Това е и същият ритъм който спазвам при дохранването, докато не дойдат първите риби. В момента в който дойде първото сериозно кълване, това е знак че рибите имат интерес, и започвам да подавам шепа семена на всеки 15-20 минути. За да мога да поддържам интереса им. Но това го правя едва когато имам сигнал че рибите са там. Иначе се придържам към 2 големи порции сутрин и вечер!

Това е от мен, колеги! Включвайте се смело! Бих искал да ви помоля да ме засипете с градивна критика, в случай че не сте съгласни с която и да е част от написаното от мен, и също така да добавите това което е изпуснато, за да заформим интересна дискусия!

Поздрави!
bacho acho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 110
Регистриран на: Чет Фев 28, 2013 3:22 pm

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от bacho acho »

Много правилен подход.според мен.
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от сирака »

За рибите,които пишеш,без шарана и донякъде кефала,предпочитат течение. А там няма как да направиш хранително петно,не се заблуждавай,това е река все пак. Ловенето на голям шаран иска друга тактика,няма нищо общо с това на останалите риби. 8)
Колкото до другите риби,трябва да има доста манджа и бял,които се подават периодично.
Едрите частици засищат рибата. :wink:
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от Bigmarlin »

Понякога шарко предпочита течението,свидетел съм на такива случки

От линиите,наметкани в тихата вода и течението,избра тези в течението
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от сирака »

Да,но не на плувка. :D
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от Bigmarlin »

Да ! Всъщност наблюденията са ми на р Вит,край Плевен Явно през отделните часове на деня предпочита различни места, по тихи или течения Имали сме удари и на спокойната вода,тогава тези в течението седят безмълвни и обратно Става въпрос само за големи екземпляри
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от chirusa_bg »

Петно в течението се прави без никакъв проблем, когато се използват тежки примамки като царевица, жито, коноп и тн.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от Bigmarlin »

Да,по дунавската система
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от сирака »

Колко са тежки и колко трябва да сипеш,че да се задържи,и колко време ще устои на течението? Освен на някой праг да се задържи една част,всичко друго заминава надолу.
Да минат два големи шарана и нищо не е останало? :)

Е да,през това време може и да ти удари. :fishing1:
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от chirusa_bg »

И едно зърно да спуснеш, пак ще остане. Пък като дойде шарана и започне да рови нищо не те спасява.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от Martin Mihailov »

Според мене всичко е до навика на рибите и ще ви кажа защо.Цяло лято ходя на риба на един мальк но дьлбок вир на реката.Та в тоя вир се кьпят един вагон селски деца.Като им стане студено се качват на вьрбата която е нат вира дасе напичат и почват да ядьт семки.Кленовете са се научили че щтом стане тихо вьв водата почват да падат семки и люспи в водада и се сьбират отвсякьде.Точно тогава идва моя момент с блесните.Кьлве само на блесни 2нули.Това си го обяснявам с големината на храната която пада там.Дано да сьм ви бил полезен с нещо и всеки да си прави извод кьде и с каква големина на храна се храни рибата.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от N.Dimitrov »

Това със семките ме подсети за един дядо от моето село, ловеше много риба и само на едно и също място беше всеки ден на реката, ако успееш да го превариш и ти ще ловиш, но въпроса беше защо кълве само на това място, никой не знаеше. Още бях дете и тичах край реката и един ден той явно беше решил да сподели тайната му, защо точно с мен не зная(вероятно защото му досаждах ежедневно) оказа се ,че беше закачил едно отрязано пластмасово шише на един клон 10/15 метра по-нагоре от мястото и през два три дена в него пускаше 3/4 дребни рибета, шишето имаше дупчици отдолу и след като мухите си свършат работата и се развият ларви те падаха във водата ежедневно..Умно, аз така и до ден днешен не пробвах метода му. но Мартин е прав ,че една риба като се научи винаги там отива.
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от Martin Mihailov »

Наи важното е да знаеш каквае големината на храната която ядьт рибите и по кое време другото е лесно.Там сьм пробвал накаквали не големина блесна но пак казвав кьлве само на 2 нули.Имам снимки на кленове по кило и отгоре ама незнам как да ви ги пусна за да видите на толко малка блесна какво става.Нече се хваля но искам да опровергая схващането че на малка примамка се лови малка риба и обратното.А сьс здраве.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Резултатна тактика за привличане на едри риби на река

Мнение от chirusa_bg »

Може би трябва да го опровергаеш в раздел "Спининг" колега. Тук все пак си пишем за захранка и стръв.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”