Ларви на Cetonia aurata/Бръмбар златка

Модератор: Paublo_Eskobar

AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Ларви на Cetonia aurata/Бръмбар златка

Мнение от AlbinoTrout »

Здравейте колеги! Пускам тази тема защото идва времето на големите зимни кефали. Всеки има своя стратегия. Аз ще опиша моя опит.
Най-добрата стръв за мен през този сезон са тези ларви:
https://www.google.bg/search?q=cetonia+ ... 8sCh20Ngb8" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз успях да наловя доста от тях, но нещо снимките не излязоха добри, затова ползвам от нета.
Първо стръвта. Те се намират най-често в добре уврялата заешка или овча тор, на границата на сухото и влажното. Когато ги има ги има по-много.Съхраняването - в малка кофа с тор, за храна аз съм сложил резани хлебна ябълка, мокър хляб, овесени ядки и заешки фураж, да си избрат. Но малко защото ако тръгне мухал всичко ще измре, храната се закопава под торта. На стайна температура. Другият вариант е на студено в халдилника, в кутиика с малко тор.
Риболовът:
Големите кефали, чакат реката да се избистри, да падне в основното си корито и да сформира зимни места. В течението бързо се губи енергия, отстрани в утайките се натрупват отрови и газове, затова големите стоят в дълбокото на границата или близо до нея. Като следобед за малко и два часа преди стъмване се раздвижват.
Тази стръв е бяла на цвят и при силна светлина няма да пъде атакувана от подзрителните риби.
Повод към 1 м. тънко и качествено влакно, лека тежест и кука тънка и остра номер 1.
Тежеста ако е лека ще отиде в утайките, ако е тежка ще направи стръвта статична. Важен е и ъгъла на въдицата. Закачането е много внимателно да не се спука ларвата. Замятането и ваденето на такъма да става елегантно , че стръвта бързо се смачква.
Кефалите първо ще я подушът, после ще я опитат на допир и меката обвивка ще ги провокира да глътнат нещо лесно смилаемо.
В ютюба има хубави клипове на тема winter chub fishing там основно се ползват разни сирена, но у нас мач нямаме много такива дълбоки и бавни канали пълни с хубави риби.
Това от мен.
Наслука!
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Ларви на Cetonia aurata/Бръмбар златка

Мнение от oneillbgm »

Това е ларва на Обикновенната златка, повечето му казвате майски бръмбар. Няма нужда да ги държа в кофа, тъй като имам хиляди от тях, дори и през зимата. Лятото, когато кося тревата на вилата ни я събирам на купчина, за да получа компост. Обикновенната златка предпочита компост и разлагаща се биомаса за да снесе яйцата и ларвите предпочитат такава среда. На малка площ ги имам с хиляди. Можете да ги намерите още в други торове, дървета, почвата дори под корените на растения, но ограничени бройки. Есента натрупвам тревата на купчината и така влагата не достига компоста. Точно там са ларвите наистина, на по-сухото.

Кефалът ги обожава, но не колкото бялата мряна и сомът. Залагам на тези ларви за последните два вида риби. Както и попови прасета.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”