малко помощ за долен монтаж

Модератор: sapuna

aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

малко помощ за долен монтаж

Мнение от aleks980208 »

Добър ден, колеги !
Нов съм в риболова с поп-ъпи и бих искал да задам няколко въпроса на по опитните колеги.
-На колко см трябва да е топчето от куката ? (0,5-1) ?
-При долен монтаж колко см да е повода на куката до клипса с оловото ? Тоест какво е най-оптималното разстояние за минимален шанс за заплитане ?
На колко см трябва да е издигната стръвта от дъното ? Тоест на колко см от куката да слагам олово за плувка ?
-Каква е точната роля на клипса за олово ? Освен лесната смяна на тежести каква друга роля има ?
Ако има някои теми във форума ,който могат да ми отговорят на въпросите бих се радвал да ги споделите и да изтрия тази да не пълни форума. Просто се лутах доста време и не успях да отговоря на всички мой въпроси.
Благодаря Ви колеги :)
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: малко помощ за долен монтаж

Мнение от Петър Недев »

Няма правила за това колега. Има много неща от които зависи всичко което те интересува. Добре е най близката точка на стръвта да е на 5-10мм от дъгата на куката(№4).Зависи и колко е голяма куката де.Повода също е много относителен.Стандартно около 20-25см.По скоро 20. И един съвет от опит: не си давай парите за поп-ъпи. Винаги съм имал повече успехи когато лежи на дъното. Съотношение 8/2. Използвам повдигаща стръв само на царевица,и я повдигам толкова че стръвта да сочи нагоре ,а куката да лежи на дъното. Но всичко е въпрос на лична предценка,предпочитание и опит.
Когато няма риба.......не кълве!
snake94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 9:30 am
Местоположение: гр.Ботевград

Re: малко помощ за долен монтаж

Мнение от snake94 »

Аз също съм сравнително млад шаранджия.Долу горе ще се опитам да отговоря на въпросите ти поетапно :)
1.Дължината на косъма ти зависи от големината на стръвта,най-лесно е да правиш монтажи когато стръвта с която ще ловиш е при теб така,че да можеш да я ползваш при изработката :)
2.Разстоянието между куката и стръвта ти също е плаваща.Попринцип както е написал колегата преди мен около 0.5см до 1см.Правил съм опити и с по-голямо разстояние на един водоем има смисъл на друг не,в общи линии много зависи и от водоема :)
3.При чисто дъно и най-обикновен сейфти монтаж е достатъчен около 20см повод(аз лично ползвам такъв със силиконово покритие и забелвам последните 3-4см до куката като слагам меко олово точно където започва покритието преди забелената част) а идеята на повдигача е да повдигне стръвта на 2-3 сантиметра над захраненото петно,така че да се откроява.Ако използваш зиг-риг монтаж там дължината на повода може да мине и 1 метър,там идеята е да вдигнеш стръвта до по-високите водни слоеве.
4.Основната роля на клипса не е смяната на тежести а това да ти помогне когато закачиш риба.При този монтаж когато рибата се закачи и тръгне да се дърпа ако някъде се е заклещило оловото да се освободи от клипса и да падне.По този начин губиш оловото но шанса да изкараш рибата е значително по-голям :)

П.С. И все пак имай предвид,че всичко което ти казвам е теория която съм чел,на практика нещата могат да бъдат съвсем различни,и друго нещо което е много важно не се хвърляй веднага на скъпи топчета и т.н. Повечето водоеми на които рибата не е свикнала да се храни с топчета(като изключим комерсиалните такива) е по-удачно да се храни и лови на царевица. Това е от мен ако някъде бъркам може някой колега който е по-напред с материала да даде акъл,ще се радвам и аз да науча нещо ново :)
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: малко помощ за долен монтаж

Мнение от aleks980208 »

snake94 написа:Аз също съм сравнително млад шаранджия.Долу горе ще се опитам да отговоря на въпросите ти поетапно :)
1.Дължината на косъма ти зависи от големината на стръвта,най-лесно е да правиш монтажи когато стръвта с която ще ловиш е при теб така,че да можеш да я ползваш при изработката :)
2.Разстоянието между куката и стръвта ти също е плаваща.Попринцип както е написал колегата преди мен около 0.5см до 1см.Правил съм опити и с по-голямо разстояние на един водоем има смисъл на друг не,в общи линии много зависи и от водоема :)
3.При чисто дъно и най-обикновен сейфти монтаж е достатъчен около 20см повод(аз лично ползвам такъв със силиконово покритие и забелвам последните 3-4см до куката като слагам меко олово точно където започва покритието преди забелената част) а идеята на повдигача е да повдигне стръвта на 2-3 сантиметра над захраненото петно,така че да се откроява.Ако използваш зиг-риг монтаж там дължината на повода може да мине и 1 метър,там идеята е да вдигнеш стръвта до по-високите водни слоеве.
4.Основната роля на клипса не е смяната на тежести а това да ти помогне когато закачиш риба.При този монтаж когато рибата се закачи и тръгне да се дърпа ако някъде се е заклещило оловото да се освободи от клипса и да падне.По този начин губиш оловото но шанса да изкараш рибата е значително по-голям :)

П.С. И все пак имай предвид,че всичко което ти казвам е теория която съм чел,на практика нещата могат да бъдат съвсем различни,и друго нещо което е много важно не се хвърляй веднага на скъпи топчета и т.н. Повечето водоеми на които рибата не е свикнала да се храни с топчета(като изключим комерсиалните такива) е по-удачно да се храни и лови на царевица. Това е от мен ако някъде бъркам може някой колега който е по-напред с материала да даде акъл,ще се радвам и аз да науча нещо ново :)
Колега много ти благодаря за отговора ! Съжелявам ,че чак сега ти благодаря ,но си бях забравил паролата за сайта :Д :Д
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”