монтаж на фидер

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

:wink:
Последно промяна от Бачо Илия на Сря Юни 30, 2010 3:47 pm, променено общо 4 пъти.
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от butnik »

Монтажа е принерен,плувката може да е ваглер само ако се подава с щека.Аз ловя с фидер на щеката без плувка,как ли,много лесно,има си чалъм.Плувката е само като индикатор,но трябва да се хване много добре дълбочина,по-лесно ми е без нея.Ловил съм само на река,където мисля,че е силата на този метод.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: монтаж на фидер

Мнение от Invader »

butnik написа:....на река,където мисля,че е силата на този метод.
:smt023
И аз за река или по-голям канал си мислех. Само течението трябва да е слабо.
:fishing6:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от butnik »

Напротив и в по-силното става,даже ефекта е по-голям.Само не разбирайте погрешно силното.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от hristotihov »

IDA написа:Изображение
Противооплитащата тръбичка не се ли слага обратно, :roll: с дългата част към повода :?:
нямам живарник
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

Като ползвам тръбичка, тя въобще няма къса част :idea: Дълга е 7.5см, карабинката и топчето с ухото са непосредствено в горния край ( от към пръта). Краищата на тръбичката се нагряват леко със запалка за да се заоблят и по тази причина няма нужда и от манисто :idea: Тръбичката не се повдига от дъното, защото вирбела на повода( номер 6/8/10) я сваля на дъното; това е един от най-чувствителните монтажи; може да се направи и на самозасичане с манисто и стопер на основното влакно 8)

п.п. на горния чертеж, дългата страна на тръбичката трябва да е надоло; аз не ползвам такива тръбички защото се повдигат от дъното; от началото на годината ( особено зимата) ползвам само описаната по-горе в този пост :idea: :D
Изображение
kvkz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 9:25 pm
Местоположение: Пловдив и Плевен, Георги Генков

Re: монтаж на фидер

Мнение от kvkz »

Може би съм прочел около 90% всичко де що има писано за фидера в форума и тук таме някое списание.
Та ме вълнува един въпрос.
Какъв монтаж е най-подходящ за водоем, който навсякъде по дъното е обрасъл с близо 1-1,5 м. водорасли и дълбок около 4-5 м. - пример "Ръжево Кунаре".
Единственото нещо дето ми хрумна е да използвам повод 1-1,20 м. и лека захранка която да прави повечко облак се едно, че има сухо мляко в нея.
От риба се връщам на риба ми се ходи.
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от hristotihov »

kvkz написа:...повод 1-1,20 м...
с повдигач на куката
нямам живарник
kvkz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 9:25 pm
Местоположение: Пловдив и Плевен, Георги Генков

Re: монтаж на фидер

Мнение от kvkz »

Ще пробвам та каквото сабя покаже.
От риба се връщам на риба ми се ходи.
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: монтаж на фидер

Мнение от CERRUTI »

kvkz написа:Ще пробвам та каквото сабя покаже.
При тези условия аз бих те посъветвал по добре да ловиш на ваглер зада достигаш дистанций и да забравиш за фидера,или потърси инфо за плаващия монтаж.....
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

:wink:
Последно промяна от Бачо Илия на Сря Юни 30, 2010 3:48 pm, променено общо 3 пъти.
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от hristotihov »

Кефи ме много, ще ги резна и моите. :smt023
Бих добавил само един гумен буфер между вирбела и тръбичката.
нямам живарник
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

hristotihov написа:Кефи ме много, ще ги резна и моите. :smt023
Бих добавил само един гумен буфер между вирбела и тръбичката.
Резвай ги без колебание :D В никакъв случай не слагай гумен буфер- със Шаки стигнахме до извода( след по около десетина риболова с този монтаж; дистанции 50-70м, дълбочини 6-12м), че при обирането на линията, гумената съчма законтря тръбичката с кошничката, от едната страна, а вирбела на повода от другата и от въртеливото движение на целия монтаж се насуква основното влакно, независимо от вирбела между карабинката и хранилката; Ян Ван ползва стъклени маниста, а аз не ползвам нищо- като нагрееш тръбичките със запалката ( в страни от пламъка), ще видиш какъв мазен ръб се получава :lol: 8)

п.п. монтажа мисля да го публикувам във в-к "Карловска трибуна", щото другаде не съм го срещал :mrgreen: . Дължината на поводите е без значение по отношение на функциите на противоуплитащото- аз почвам с повод около 60см и после, според случая :D 8)
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

Ще направя някои мои коментарии по маркировката и техниките за точни дистанции!!! най-напред ще започна с коментар относно точноста в разстояние( по-направление е ясно- избира се неподвижен ориентир на отсрещния бряг) при замятанията, респективно точните попадения в една и съща точка или малка водна площ, а от там и създаването на концентрирано малко хранително петно.Прегледах внимателно материали от различни водещи, световно известни риболовци( за последните десетина години) и констатирах, че навсякъде приоритетно се ползва клипса на шпулата за осигуряване на точната дистанция в разстояние Някои от авторите препоръчват допълнителна маркировка на влакното с маркер или стопорен възел с цел- ако по някаква причина се наложи да се свали влакното от клипса, да не се загуби точната ориентация за позицията на влакното върху клипса. Някои, отделно от това препоръчват и след като сме установили разстоянието и влакното е върху клипса, фидера да се застопори и да се изпъне линията по брега, като се сложи маркер на брега за точната дължина на основната линия- по този начин, дори при късане на основното влакно, никога няма да "загубим" хранителното петно. Това, в нашите БГ-релефи и характер на водоемите ми звучи в 99% от случаите- "мисия невъзможна". Нормалния вариант е, след установяване на петното и фиксирането влакното на клипса, знаейки колко обира макарата с един оборот на дръжката, да преброя с колко оборота ще прибера основната линия до връхния водач. То, всъщност не е необходимо и да се смята друго, освен броя на оборотите- броя, примерно 40 оборота( това при мен е 35метра) и си ловя. При късане на основното влакно някъде по средата(примерно), действам в следната последователност: Обирам остатъка от линията;връзвам тежест или кошничка и правя едно по-леко замятане, така че линията да се развие до клипса и свалям влакното от клипса; правя силно замятане, така че визуално да се прехвърли облавяното петно, изчквам пропадането и клипсирам; обирам линията като броя оборотите на дръжката; като стигна до 40- не късам нищо(както някои правят), а продължавам да броя до като тежеста стигне до връхния водач- примерно 48.5 оборота; замятам пак линията точно до фиксираното на клипса място, освобождавам от клипса, навивам "излишните" 8.5 оборота с дръжката и пак фиксирам на клипса, маркирам и влакното непосредствено пред фиксирането с клипса; обирам линията, махам оловото(кошничката) и правя монтажа!!! Раглежда се също и дилемата при хващане на едра риба, като се посочва варианта бързо да се откачва влакното от клипса преди да е скъсала или варианта за закачане на влакното с ластиче за клипса. Изрично се посочва и че в никакъв случай петното не трябва да се прехвърля( по-надолу ще обясня и защо), а от друга страна замятанията трябва да се извършват с определено "чувство" за сила и траектория за да не се получават2/3-метрови откати назад от много силни удари върху клипса( което все пак е по-малкото зло от прехвърлянето на петното). Аз за тази цел практикувам следното- държа пръта при полета на хранилката под ъгъл около 70 градуса(т.с. изправен), като в момента на удара върху клипса го навеждам надолу и го подавам напред- по този начин хранилката се приводнява меко, без излишни шумове и без удари върху клипса и откати!
Изхождайки от практиката на авторите по горните въпроси, ползването на клипса, отделно и маркировка на влакното а също така и от това, че у нас гъмжи от арендни водоеми със шаран и амур ( понякога и със завидни размери) аз практикувам следната методика при риболов на шаран и амур( целево),за осигуряването на висока точност с клипса, от една страна и илиминирането на всякаква вероятност за късане от едра риба заради закаченото на клипса влакно, от друга страна:
Най-напред определям точката на приводняване в направление(ориентир) и в разстояние като фиксирам влакното върху клипса. След това захранвам с 5, 7 или 9 хранилки ( никога с четен брой, нумерологично четните числа са каръшки числа ). След това маркирам влакното непосредствено пред шпулата с маркер или с два стоперни възела от цветно влакно 0.18; обирам линията, зареждам кошничката в "работен" вариант, слагам стръв на куката и замятам. Точноста се осигурява от клипса; след приводняването и пропадането, свалям влакното от клипса и натягам линията. От тук нататък вариантите са два- единия е презамятане, втория е удар на "евентуален заподозрян"- шаран или амур. При първия вариант, презамятане- изтеглям влакно от шпулата до като маркера застане пред нея, фиксирам отново влакното на клипса, обирам линията, презареждам, замятам, свалям влакното от клипса и пак натягам фидера в "работно" положение. При втория вариант, удар- шарана хуква, поразхлабения аванс тръгва и т.н. до като шарана изгледа живарника от вътрешната страна Тук вече следва основния момент от техниката- с хранилката ( празна или пълна, желателно е да е празна но това зависи от ред неща) се извършва едно междинно, "не работно" замятане с по-голяма сила от обичайната за тази дистанция, така че да прехвърли петното Обира се линията до маркера, влакното се фиксира на клипса, обира се цялата линия, презарежда се, замята се, влакното се сваля от клипса и фидера се натяга. По-нататък се процедира както по-горе, или презареждане или удар.
Това е при целеви риболов на едри риби и съответна захранка и стръв, елиминиращи в голяма степен дребосъка. Ако цъкам дребосък, работя само с клипса и пак маркирам, при случаен удар на едра риба, клипсовете ми са такива че се едно леко движение на ръката свалям влакното от тях.
Защо не трябва да се прехвърля петното- ми защото едрите риби обикновенно не седят върху него, а в страни или на 1-2 метра пред него; като се прехвърли- отиват на още по-голяма дистанция от него
Според мен- това са начините за точна дистанция на всякакви разстояния!!!!

Бачо. 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Чет Авг 27, 2009 11:51 am, променено общо 2 пъти.
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от hristotihov »

Аз слагам един дропер на 30-40 сантиметра над противооплитащата. Когато презареждам на брега кошницата с храна, често се случва тя да се плъзга по линията до върха на пръчката. Функцията не дропера е да не го позволява. По-удобно е.

Знаете ли как се презарежда с храна най-бързо и лесно?

По-тънките противооплитащи ще позволят употребата на по-малък вирбел (дори и без мънисто), което пък ще увеличи чувствителността на линията. Дори може да се ползва "мачов" микро вирбел.
Бачо, казваш че слагаш голям размер вирбел за да тежи и да задържа противооплитащата на дъното. Мислиш ли че слад тунинга, когато тръбичката вече е права в нея може да се задржи въздух и да има нужда от "котва"? Виждал съм по магазините месингови тънки противооплитащи, които са тежки и няма начин да "щръкнат".
нямам живарник
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”