тежести

Модератор: sapuna

matias_1996
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 9:54 am
Местоположение: Радомир

тежести

Мнение от matias_1996 »

Здравейте, знам, че въпросът ми е малко тъп, но може ли някой да ми каже как точно трябва да се наредят тежестите за риболов с неподвижна плувка? Щото аз сега ги слагам всички точно до повода и незнам дали е правилно. Благодаря предварително.
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: тежести

Мнение от rumci »

В общи линии, ако се стремиш да подадеш стръвта максимално бързо до дъното, тежестите се групират на едно място. Разреждаш ги по-линията, ако искаш стръвта да ти пропада по-бавно и по този начин риби които не са по дъното да "вземат" още в движение. Има още много тънкости по построяването на линията, само да ти се чете :wink: .
ma3xa1993
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 8:41 pm
Местоположение: София "Хаджи Димитар"

Re: тежести

Мнение от ma3xa1993 »

Значи според мен зависи от водоема.Ако е на река трябва да се сложи дропер при клуба и на 25-30 см по нагоре основното отежнение.Зависи каква риба ще ловиш и през кой сезон...Понякога е по добре да правиш утежнението бързопотъващо(ако рибата е само на дъното) а ако рибата е и в по горните пластове трябва да слагаш тежестите през по голямо разтояние за по бавно пропадане...
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: тежести

Мнение от babushka »

На неподвижна плувка се слагат толкова тежести, колкото тежи самата плувка, на 40см, над куката. Ако плувката е 2 грама, тежестите/съчмите/ трябва да са около 2 грама. Така плувката
седи правилно във водата и не потъва. И задължително една малка /10-15грама/ на 12см. над куката, за баланс. Изпробването става на място - във водата, ако е необходимо се добавят или премахват тежести. Затова е необходимо в чантичката с такъмите да има и необходимите инструменти - клещички, ножички също и допълнително различни тежести, влакна, куки и др.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: тежести

Мнение от rikosheth »

babushka написа:...Ако плувката е 2 грама, тежестите/съчмите/ трябва да са около 2 грама. Така плувката
седи правилно във водата и не потъва. И задължително една малка /10-15грама/ на 12см. над куката, за баланс....
Няма ли да далдиса тая плувка.. :roll:
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: тежести

Мнение от babushka »

rikosheth написа:
babushka написа:...Ако плувката е 2 грама, тежестите/съчмите/ трябва да са около 2 грама. Така плувката
седи правилно във водата и не потъва. И задължително една малка /10-15грама/ на 12см. над куката, за баланс....
Няма ли да далдиса тая плувка.. :roll:
Моята не потъва,даже я товаря и със светулка.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
gosta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 771
Регистриран на: Вто Мар 11, 2008 8:13 pm

Re: тежести

Мнение от gosta »

Баце , Рикошет ти обръща внимание на цифрите. На 2 грама плувка слагаш 15 ГРАМА( не 0.15 гр) дропер. Сложи си очилата :D :idea: :idea: :idea:
Мечката се мие,чисти във потоците сребристи. Има ли за тебе пречка , да постъпваш като мечка?
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: тежести

Мнение от snegk »

boiskito2000 написа:Колеги виждам тука талкувате темата за тежести при риболов на плувка но за да не пускам друга тема ще пиша тук,ако е проблем модератора да ме коригира и ше пусна нова тема.Имам вапрос относно как се използват задните тежести при шаранджииския риболов за какво служат и всичко останало свързано с тях :wink:
Търси в раздела и ако няма пускаш :wink: :!:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
doktord
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Съб Мар 11, 2006 7:50 pm
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: тежести

Мнение от doktord »

. З а д н и т е ж е с т и.Така наричаме всяко олово зад основното утежнение. Аз, лично, ги деля на три основни типа, а именно:Първия тип задни олова служат за по-добра презентация на линията, което е абсолютно задължително при риболов с in-line или друг монтаж с твърда противооплитаща тръбичка. Това е необходимо, защото в нея почти винаги остава въздух и тя стърчи над дъното. С използването на малко задно олово се постига равномерно потъване на противооплитащата тръбичка и линията не се оплита с монтажа. За тези тежести е добре да се използват оливетки с тегло от 6 до 10 грама, но не по-малки, защото в противен случай поставянето им е безсмислено. Задължително трябва да се фиксират неподвижно на не повече от 5см след края на противооплитащата тръбичка. Аз използвам за фиксатор парче ластик или стопер от силикон. Препоръчвам именно такива тежести, защото откакто боравя с тях спряха фалшивите кълванета, получаващи се от блъскащи се риби в линията около захраненото петно. Не е желателно такива задни тежести да се поставят, когато ловим в гъста водна растителност или когато дъното е покрито с камъния обрасли с миди. Вторият вид са т. нар. подвижни задни тежести. Сега смятам, че риболовът ми без тях е немислим. Спестили са ми хиляди фалшиви кълванета и нито една риба не ми е избягала, защото се е оплела във влакната на другите въдици. Преди да започна да ги използвам, винаги при вадене на риба свалях върховете на всички останали въдици от стойката във водата. Това е с цел рибата да не се оплете в тях докато трае изваждането. Но този метод не винаги работеше успешно и често се случваха отплитания, придружени с откачане на рибата. В такъв случай почти винаги изгубените риби са две и често върхът на потопената въдица е издран.От няколко години използвам подвижни задни тежести и всички проблеми, изброени по-горе, не ме мъчат. Конструкцията им е направена така, че при закачка в дъното те да се откачат, без да възпрепятстват изваждане на рибата. От опит съм установил, че тези тежести не трябва да са по-леки от 40 грама, защото няма да потопят линията пред върховете на въдицата. Но и тези тежести също имат своите недостатъци, като например това, че пластмасовият ринг се нарязва след известно време и те започват да не се пързалят добре по влакното. Следствие на това, те нарязват влакното и се спират по него, а тежестта във върховия водач на въдицата. Неподвижни задни тежести.Характерно при тях е, че те се монтират непосредствено пред върховете на въдиците и се откопчават при удар или при рязко вдигане на въдицата. Тези тежести се привързват допълнително към стойката с помощта на въженце, шнур или дебело влакно. Важно е да се знае, че те са доста по-тежки от всички подобни тежести, за да не могат да бъдат повдигнати от дъното при по-рязко засичане. Тежестта им варира от 80 до 180 грама. Аз, лично, използвам тежести с тегло 120 грама и съм много доволен. При използването на такива задни тежести е наложително обтегачите зад сигнализаторите да са максимално тежки, за дa могат при
отпускане да отреагират веднага.Много добра е комбинацията от подвижна и неподвижна задна тежест. Това се използва при вкарване на голяма дистанция с лодка и на риболов на отсрещния бряг при разлика в дълбочините. Тогава мястото, където лежи стръвта ни, е по-плитко, а в средата на линията е по-дълбоко. С помощта на подвижна задна тежест можем да свалим линията на дъното и така тя да стои максимално естествено. Споделих им за задните тежести и ги посъветсвах да не държат върховете на въдиците си към небето, а да ги поставят хоризонтално с по две подвижни задни тежести. Така всичко, което влачи реката, ще преминава над техните влакна.Много хора все още не ги използват, защото смятат, че линията им става по-малко чувствителна и си представят, че влакното трябва да минава през допълнителни тежести. Но нима един монтаж, на който сме поставили неподвижна тежест от 100-120 грама, за да забие по-добре куката в устата на шарана, е по-чувствителна от триенето на влакното в ринга на задните тежести? Естествено, че не! Когато започне въпросното триене, на шарана вече му е все едно, тъй като куката отдавна е забита в устата му и той влачи основната тежест.това е копи от една книга на автор от бг.но не си спомням името.
:drinkers:
Ходя къде ходя,и пак на язовира се връщам.
NikiStoianov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 11:03 am
Местоположение: Варна

Re: тежести

Мнение от NikiStoianov »

Ето тук е самата статия. http://carpbg.com/details.php?id=41
Надявам се че няма някаква конкуренция между сайтовете и че не е против правилата постването на линка :?
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”