Правилния монтаж за скобар на болонеза

Модератор: sapuna

Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от SUPER MARIO »

Няма правилен монтаж.Зависи какви са условията на водоема.По важно е да си застанал на ''правилното'' място. :D
Бързай бавно.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

Да,интересно,в Марица са рядко скобарите ,които се лъжат на поводи над 0.10.Тия ,които ловят на Тунджа са за завеиждане,пък и да има закачки голяма работа-дтрпаш вадиш някое дръвце и продължаваш,то дълбочината няма значение.Ох уморих се да чета :D Скобара взима различно-някой път иска да му влачиш по дъното,след малко взима като му возиш,после като му задържаш.Много различни ситуации,ако го има изобщо на мястото на което сте застанали.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
tiktak
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 6:40 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от tiktak »

SUPER MARIO написа:Няма правилен монтаж.Зависи какви са условията на водоема.По важно е да си застанал на ''правилното'' място. :D
Все пак споменатите влакна лично на мен ми се струват дебели. Аз лично ползвам 0.12 основно по Марица и 0.10 или повод. Куки 16 или 14. Плувки от 0.5 до 2 грама.
Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от ribolovcho »

ma3xa1993 написа:А бе пич със 14 повод ловя шарани по 4 кила а ти с 20 ще ловиш скобар....
я ми го препоръчаи тоя повод каква марка е,,
Изображение
Най добрите са тук
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Ivak »

ma3xa1993 написа:А бе пич със 14 повод ловя шарани по 4 кила а ти с 20 ще ловиш скобар....

Колко шарана по 4 кила си извадил викаш :lol: :lol: :lol: :lol:

Мнението на колегата за повода и въобще монтажа не е правилно. Може и да хваща риби така, но ако лови с по презизен ще са десетки пъти повече.


Пепи монтажа за Искър ти е един, 3 сачми, над тях 3 малко по-големи,слагаш пак малко по-големи колкото е нужно. Не слагай сачми по-тежки от 0,4 грама. Не оставяй никакво място между сачмите. Вирбел задължително. Повод 0,10 ползвай рядко, когато много не иска да кълве. Ако взема ползвай 0,12-0,14, но маркови такива. Ако ще ловиш мрени 0,16-0,18, за лятото може и 0,20. За куките ползвай малки и дебели за скобар(Камасан 711 номер 15, Сенсас 3311 номер 14-18, Дренан Wide Gape Match номер 15, Камасан 651), използвай тънки куки колкото и да ти хвалят. За мрени ползвай широки куки и по едри номера. (Оунър Исеама номер 8-10)
Плувките минимум 3 грама максимум 5-6 грама. Купувай си от евтините български плувки Лагуна, буре ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Избирай плувката така, че да не я подмята течението много. В смисъл като ти се движи плувката по течението да не ходи наляво надясно.
Отделяй си повече време да премериш дълбочината.
Хляб не си и помисляй да ползваш за захранка. Просто на Искър не привлича риби, дори ги гони.
Лови си рибите на ЖИТО и бял червей.
Лятото се храни само с жито и се ловят мрени и кефали :wink:


Повече според мен не ти е нужно, до тези изводи съм стигнал след доста излети по река Искър.За тази година имам около 30 дни на нея :wink:
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Ivak »

tiktak написа:
SUPER MARIO написа:Няма правилен монтаж.Зависи какви са условията на водоема.По важно е да си застанал на ''правилното'' място. :D
Все пак споменатите влакна лично на мен ми се струват дебели. Аз лично ползвам 0.12 основно по Марица и 0.10 или повод. Куки 16 или 14. Плувки от 0.5 до 2 грама.

Как мяташ плувка 0,5 грама с болонезата, как ловиш интензивно с макара с 0,12.
Какво значение има дебелината на основното влакно при риболова на боло освен за дистанцията.
Как се задържа с 2 грама плувка в средно към нормално течение. :?:


При риболова с Болонеза е важно правилното презентиране на стръвта в бърза вода, понякога това налага по-дебели куки, по-големи плувки, по-дебели влакна и по-далечни замятания :!:
revox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 637
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:32 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от revox »

За поводите и основните влакна е важно и колко са качествени според мен.Може едно 0,12 да е по яко от едно 0.18.Колегата BEIS искара сом 10,700 кг на основно 0,14 с повод 0,12.Аз по често работя с влакно на TORAY и с дебелина 0,114 си мъкна цели клони от дъното.Също съм адски доволен от Top Scorer на Tubertini.Мойто мнение е ...колкото се може по-тънки корди и по-маркови.
Изображение
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от SUPER MARIO »

Не разбирам защо трябва да се използват дебели влакна.Аз ловя с 0.10-0.12 основно без повод.Може да не е правилно,
но така съм свикнал.На Марица има места,където използвам плувка 0.5гр.Дори при слаб вятър с влакно 0.18-0.20
много трудно се замята.
Бързай бавно.
jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от jultopepi »

Ще помоля IVAK да повтори подробно от неговия опит как да поставя отежнението с 3те съчми
има ли микро вирбел дропер или не
МЕРСИ
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

Ивак,ела хвани една риба на Марица с тия такъми и ще видиш как.С 0.5 се лови близо до брега,нямаме бели мряни да се опасяваме от зверски късания.Наскоро се засякох на "моето"място с един софиянец-викат му Полковника.Та ми разправя,че по Струма го познавали човеко :wink: Ловеше с щека на Сенсас,начина по-който работеше с нея,различните прийоми ,които използваше,показваха много натрупан опит с риболова по реките.Колега опитен,личеше си от пръв поглед,стига гледащият да разбира де.Та за 6ч. риболов нямаше побарване.Аз ловях с уипа с плувка 1.75-близалка-домашно производство и за един час реализирах един от 4 удара-трите ми се откачиха,че ловях с тънък ластик,а на реката иска по-натегнат ластик или да е 1.2мм.Най-често на болото ловя с монтаж/писал съм го неведнъж/един дропер над вирбела №8 и на 10-15см група съчми плътно прилепени една до друга.Ако ловите с плувки над 1.5гр,дропера се заменя с по-малък №6-4/номерата на съчмите са обратно пропорционални за тези ,които са изпуснали урока.№ 4-6 са по-тежки от №8.Другото е импровизация с дължина на повода,начини на задържане и ъгъла на върха на болото спрямо водната повърхност при такова,важен елемент,на който малцина обръщат внимание.При риболов с щека при задържане ,върха е почти потопен във водата,особено ако ловите с близалки.Старайте се като ловите да задържате плувката да изтича с една идея по-бавно от течението на реката.Задържате за секунда ,пак отпускате по течението ,пак задържате и пак отпускате,ударите са почти винаги при задържането,да се получи нещо като Джони Уокър :D .И като ви дойдат рибите подхранвайте с малки топки ,като не забравяте да подавате и бял червей с прашаката.Ще срещнете много недружолюбни погледи,но хич да не ви пука.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
kvkz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 9:25 pm
Местоположение: Пловдив и Плевен, Георги Генков

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от kvkz »

Евала за това обяснение butnik, малко хора биха го написали по добре.
От риба се връщам на риба ми се ходи.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от аксел »

Аз,пък ловя алаи само с пробита оливетка и повод,обикновенно 0.10 с дължина 30-40см.Ползвам плувки от 0,3гр. до 5,0 гр.При използването на нанизи от съчми линията се заплита доста по-често.
При използването на дропер ако стръвта се влачи по дъното често има "затърмъчване" на алаите.
Класиката е ловене с олово над дъното,поне на мене така ми харесва,защото кълването е мигновенно,както и реакцията на засичане.Интересното е,че във долното течение на реката няма голямо значение,воденето на стръвта.Само на около 10-20км под Пловдив,алаите си взимат дори и на зверско влачене.Също така мога да добавя,че притежавам завидна колекция от маркови плувки-Тубертини,Трабуко,Сенсас,Колмик и др.,но няма по успешни от саморъчно направените/обикновенно от стереупор/,направени специално за конкретното място.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
shtilio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1160
Регистриран на: Чет Авг 14, 2008 11:21 am
Местоположение: Ямбол

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от shtilio »

Аз съм прохождащ в този интересен риболов, но от последното мнение на колегата Butnik, може да се научи много.Просто трябва да си направиш изводите и да ги интерпертираш за конкретните условия, в които ловиш. :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

аксел написа:Аз,пък ловя алаи само с пробита оливетка и повод,обикновенно 0.10 с дължина 30-40см.Ползвам плувки от 0,3гр. до 5,0 гр.При използването на нанизи от съчми линията се заплита доста по-често.
При използването на дропер ако стръвта се влачи по дъното често има "затърмъчване" на алаите.
Класиката е ловене с олово над дъното,поне на мене така ми харесва,защото кълването е мигновенно,както и реакцията на засичане.Интересното е,че във долното течение на реката няма голямо значение,воденето на стръвта.Само на около 10-20км под Пловдив,алаите си взимат дори и на зверско влачене.Също така мога да добавя,че притежавам завидна колекция от маркови плувки-Тубертини,Трабуко,Сенсас,Колмик и др.,но няма по успешни от саморъчно направените/обикновенно от стереупор/,направени специално за конкретното място.
Оливетата застопорена ли е или не.Защото лично не съм привърженик на подвижна свободно мандахерцаща се оливета,не съм виждал никъде такъв монтаж.А и не виждам смисъл от нея да е подвижна,ако си мислите,че рибата не усеща съпротивление при взимане :D :D :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Ivak »

Човека питаше за река Искър, а не за Марица. За риболов на болонеза а не за щека.

Това което съм написъл с за риболов на едри скобари и мрени и кефали, плявата не ме интересува :wink: Та затова и монтажите ми са за силно течение и то не близо до брега.
Другата неделя идвам на Марица за капо, желаещи да ме водят :D
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”