Правилния монтаж за скобар на болонеза

Модератор: sapuna

Аватар
Herodot
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 12:15 am

Re: Правилния монтаж за скубар на болонеза

Мнение от Herodot »

eminem94 написа:
orion30 написа:...на Тунджа. Основно 0.20, повод пак 0.20/мразя повода да ми е различен от основното/...
Пич какъв е смисъла в такъв случай да имаш повод ? :D
Е т,ва не бях го чел, нито пък виждал - повод и основно влакно с еднакво сечение!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
Аватар
gotinbg
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 9:03 am
Местоположение: Дупница

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от gotinbg »

Paublo_Eskobar написа:Аз си мисля че едно 0.14 основно с повод 0.12 и кука 14-ка си е съвсем приличен такъм за скобар на болонеза.Съчмите на една италянска синджирка с вирбелче и си ловиш.

Изображение

Мисля че не трябва да се прекалява с дебелината на влакното,все пак е доста капризен рибок,ако нещо не е наред винаги може да се експериментира със различни по големина куки и влакна....
И аз ползвам този монтаж :D
Изображение
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Skorpi »

Бутник ,аз ползвам същият монтаж и на щеката 1 дроперче и на 15 см основното като в зависимост от кълването правя размествания а колкото на Тунджа с 0.20 това е смешно :D
Бестрашния умира веднъж, страхливецът-хиляди пъти
Изображение
Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от ribolovcho »

момчето ви написа че е новобранец и не разбира,не му се караите
Изображение
Най добрите са тук
ma3xa1993
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 8:41 pm
Местоположение: София "Хаджи Димитар"

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от ma3xa1993 »

Ivak написа:
ma3xa1993 написа:А бе пич със 14 повод ловя шарани по 4 кила а ти с 20 ще ловиш скобар....

Колко шарана по 4 кила си извадил викаш :lol: :lol: :lol: :lol:

Мнението на колегата за повода и въобще монтажа не е правилно. Може и да хваща риби така, но ако лови с по презизен ще са десетки пъти повече.


Пепи монтажа за Искър ти е един, 3 сачми, над тях 3 малко по-големи,слагаш пак малко по-големи колкото е нужно. Не слагай сачми по-тежки от 0,4 грама. Не оставяй никакво място между сачмите. Вирбел задължително. Повод 0,10 ползвай рядко, когато много не иска да кълве. Ако взема ползвай 0,12-0,14, но маркови такива. Ако ще ловиш мрени 0,16-0,18, за лятото може и 0,20. За куките ползвай малки и дебели за скобар(Камасан 711 номер 15, Сенсас 3311 номер 14-18, Дренан Wide Gape Match номер 15, Камасан 651), използвай тънки куки колкото и да ти хвалят. За мрени ползвай широки куки и по едри номера. (Оунър Исеама номер 8-10)
Плувките минимум 3 грама максимум 5-6 грама. Купувай си от евтините български плувки Лагуна, буре ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Избирай плувката така, че да не я подмята течението много. В смисъл като ти се движи плувката по течението да не ходи наляво надясно.
Отделяй си повече време да премериш дълбочината.
Хляб не си и помисляй да ползваш за захранка. Просто на Искър не привлича риби, дори ги гони.
Лови си рибите на ЖИТО и бял червей.
Лятото се храни само с жито и се ловят мрени и кефали :wink:


Повече според мен не ти е нужно, до тези изводи съм стигнал след доста излети по река Искър.За тази година имам около 30 дни на нея :wink:

ЕЕЕЕЕЕЕ подробности... :mrgreen: :mrgreen: :D :D Но на белопопци с 0.14 влакно извадих 3.200 шаран...Влакното е Tubertini не мога да ти кажа точно кой модел....
Аз ловя скобарите по Искъра с 0.16 основно и 0.12 повод,понякога слагам и 0.10 повод но ако хубавия искърски скобар е активен с 0.12 според мен е най-добре...

п.с. Може да ви се струва смешно но преди време на Роман с фидера лових с повод 0.18 и имаше успехи със не много едрите скобари и морунажи но пъкк тогава извадих 1 бяла мрана около кило и половина...
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

С щеката на гребния канал имам изваден амур 4.600кг с основно 0.14 и повод 0.12.Ластик 1.27,аз и по-дебели нямам монтирани.А да не говорим ,че на състезанието имаше уловен 10кг шаран с тънък повод,няма да пиша колко е бил,че ще ме помислите за луд,не ,че не съм де,ама поне се опитвам да не ме разбират много :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

Ivak написа:Човека питаше за река Искър, а не за Марица. За риболов на болонеза а не за щека.

Това което съм написъл с за риболов на едри скобари и мрени и кефали, плявата не ме интересува :wink: Та затова и монтажите ми са за силно течение и то не близо до брега.
Другата неделя идвам на Марица за капо, желаещи да ме водят :D
Обади се на Дидо,имат ми координатите,звънни един ден по-рано.С удоволствие ще те валатясаме :D :D :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
stoianoff
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 4:54 pm
Местоположение: Ловеч

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от stoianoff »

За р.Искър ползвам 6 м.болонеза, основно 0.16 , повод 0.14, кука 12-14 Gamakatsu 2100. Монтажа ми е повод около 30-35 см., следва малкък дропер и над него около 25-30 см.група сачми, подредени като верижка. Верижката правя, като най-отдолу слагам по-малки, после по-големи, или всички един и същ размер. Не виждам особена разлика. По време на риболов наистина често се налага да вдигам най-долната сачма до верижката, като това зависи от течението и дъното.
Моето мнение е, че за тази река, Искъра, по-голямо значение има размера на куката, а не дебелината на повода. При равни др.условия при смяна на куката с по-малка започва да кълве, докато повода не оказва чак такова влияние. Казахме, че излизат и бели мрени и естествено е по-лесно ваденето с по-дебел повод, т.е. по-бързо, и така по рядко се чува от колегите, подредени край мен - "Абе тоя какво прави, що не я вади, ами се мотае". Не съм слагал 0.10 по тези причини, въпреки че винаги го нося /Тубертини/.
Едри!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

На Марица няма бели мряни :( ,но за сметка на това скобара е голям хитрец :wink: Явно за Искър си иска едно за Струма друго,за Марица ... и т.н.Но монтажа си е монтаж,независимо от дебелината на повода и големината на куката.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от jultopepi »

Благодаря на всички,за съветите много ми помогнахте-МЕРСИ
Утре ще пробвам тези неща и ще пиша :roll:
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от butnik »

jultopepi написа:Благодаря на всички,за съветите много ми помогнахте-МЕРСИ
Утре ще пробвам тези неща и ще пиша :roll:
Колега,един съвет-във всеки форум има напреднали и опитни рибари.Малко се почувсвах -лично аз-като на изпит,да ни проверят знанията и съпоставят с на други.Не ми е особенно приятно да изпадам в такива ситуации-тънко обиден съм :D Всеки прави избора си в кой и къде да пише и т.н.Моногамността явно ми пречи,не мога да дам сърцето си на друг-а.Не те задължавам да пишеш и питаш само тук,но няма да получиш мой отговор.Може и да е смешно ,но тук се изписаха 3 страници ,докато в......имаше един или два отговора.Ти си направи извода,кое ти е било криво-въпросът ли или нещо друго.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от orion30 »

1.Тоя шаран дето го е извадил колегата с 0.14 най вероятно е от тези "ромбоидни" преяли със смески шарани уморени от "кеч рилийз" по платените чисти и без закачки гьолове. На Тунджа шаран с такова влакно забрави. :D

2. Ползвам евтини влакна затова не се увличам по дебелини под 0.20мм, повече от 2-3лв. за сто метра влакно си е разхищение. :D

3. Повод е парчето влакно от куката до основното, незнам защо битува всеобщото мнение че трябва да е по тънък. Когато имаш повод 0.14 защо трябва да имаш 0.16 основно. С основно 0.14 ще замяташ повече и общата здравина на линията е същата като при основно 0.16. :D

4.Когато имам едни същи повод и основно знам точно откъде ще скъсам./от възела на клупа на повода или на основното/ и в двата случая линията ми е максимално здрава и при скъсване плувката си остава в мен оловото в небитието а рибата с неприятен пиърсинг. :D

Та това е най вероятно на някой не им харесват тия разсъждения но в риболова всичко е личен избор. :D
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от SUPER MARIO »

orion30 написа:1.Тоя шаран дето го е извадил колегата с 0.14 най вероятно е от тези "ромбоидни" преяли със смески шарани уморени от "кеч рилийз" по платените чисти и без закачки гьолове. На Тунджа шаран с такова влакно забрави. :D

2. Ползвам евтини влакна затова не се увличам по дебелини под 0.20мм, повече от 2-3лв. за сто метра влакно си е разхищение. :D

3. Повод е парчето влакно от куката до основното, незнам защо битува всеобщото мнение че трябва да е по тънък. Когато имаш повод 0.14 защо трябва да имаш 0.16 основно. С основно 0.14 ще замяташ повече и общата здравина на линията е същата като при основно 0.16. :D

4.Когато имам едни същи повод и основно знам точно откъде ще скъсам./от възела на клупа на повода или на основното/ и в двата случая линията ми е максимално здрава и при скъсване плувката си остава в мен оловото в небитието а рибата с неприятен пиърсинг. :D

Та това е най вероятно на някой не им харесват тия разсъждения но в риболова всичко е личен избор. :D
А защо ти е повод при еднакво основно? Направи си едно възелче близо до куката и готово.Ще ти се къса там. :D :D :D
А за дебелината на влакното ,ами щом имаш успехи лови си скобарите с 0.20мм ,няма проблем. :D :D :D
Бързай бавно.
venci72
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1964
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 1:30 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от venci72 »

:arrow:
Последно промяна от venci72 на Съб Фев 06, 2010 1:36 pm, променено общо 1 път.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от INCUBUS »

Мисля,че на Жълтото Пепи му стига толкова-просто трябва да ходи по-често на Искъра :!: и след прочетените неща и доста практически проби :!: :!: и упражнения,ще започне да си подбира "правилния"монтаж на болонезата за скобар и да хваща... :)
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”