Правилния монтаж за скобар на болонеза

Модератор: sapuna

Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от petko_dimitrov_81 »

Paublo_Eskobar написа:Аз си мисля че едно 0.14 основно с повод 0.12 и кука 14-ка си е съвсем приличен такъм за скобар на болонеза.Съчмите на една италянска синджирка с вирбелче и си ловиш.

Изображение

Мисля че не трябва да се прекалява с дебелината на влакното,все пак е доста капризен рибок,ако нещо не е наред винаги може да се експериментира със различни по големина куки и влакна....
Колега с този монтаж на Тунджа ривър една риба няма да ти клъвне !!! Пробвал съм какви ли не монтажи....Но единствено този който ще обясня има най-голям ефект на Тунджа(за другите реки НЕзная) !!! Значи основно 0,14мм , повод 0,10-0,12 , кука №12-14(аз използвам Kamasan & Sasame) слагам си микро-вирбела на 20-25см на основното влакно си нареждам съчмите(малко по-дери) 4-5 съчми с по-голям "d" ловя с 2,5 гр плувка , най-много 3 гр. !!! И над вирбела си слагам един дропрер и под вирбела още един !!! Тази комбинация ми е уловиста !!! Поздрави и Наслука :drinkers: Ааааааа и повод си оставам към 20-25 см ;) Това е моят монтаж !!! ;)
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Кърцата »

Не бъди толкова категоричен колега.
Ете тея риби са ловени точно на Тунджа ривър:
Изображение
на монтаж с италианска верижка. И то посред лято, август месец, когато според разни местни субекти реката била като чай и само надвечер се лъжела по некоя "хамсиика".
Няма "единствен" монтаж за никоя река, всичко е съобразяване с мястото и правилна презентация според актовността на рибата, замътеността на водата, скорост на течението...
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от petko_dimitrov_81 »

Кърцата написа:Не бъди толкова категоричен колега.
Ете тея риби са ловени точно на Тунджа ривър:
Изображение
на монтаж с италианска верижка. И то посред лято, август месец, когато според разни местни субекти реката била като чай и само надвечер се лъжела по некоя "хамсиика".
Няма "единствен" монтаж за никоя река, всичко е съобразяване с мястото и правилна презентация според актовността на рибата, замътеността на водата, скорост на течението...
Хубави риби си наловил колега :) Браво за което и поздравления,но с тази италианска верижка нещо не ми се отдава риболов !!! Точно на схемата от ляво която е , точно с този монтаж тук където ходя за риба , НЕ ВАЖИ !!! Но на различните части и места по Тунджа може и да върви ?!? Но пак казвам , за местата където аз ходя,този монтаж просто ще минава и ще си отминава !!! Поне това е моето наблюдение върху нещата и риболова !!! Най-резултатен ми е монтажа с основно 0.14 , повод 0.10-0.12(дължина на повода 25-30см) кука №14, като на 20-25 см си нареждам съчмите на основното влакно(малко по-големи към 4-5 бр) и след което си връзвам вирбела и над него слагам една съчма , и под него на повода също слагам една съчма !!! Това е !!! Ловя най-много с 3 гр плувка !!! Този ми монтаж е най-резултатен поне при мен !!! Поздрави на всички :) :drinkers:
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от petko_dimitrov_81 »

Къде си ходил за риба по Тунджа колега (Кърцата) ??? Ако искаш лятото да направим един риболов на местата на които аз ходя , и да се покефим малко и да обменим опит ще е много добре :) а и за барбекю става и сянка има ;) !!! И реката е много добре тогава :) !!! Е все пак ако не ти е далече де :) питането ми е сериозно !!! Поздрави и Наслука ;)
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
godalione
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Окт 05, 2011 2:09 pm
Местоположение: Слав Великов-Сливен -Ямбол

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от godalione »

Този монтаж който ползваш ти колега е резултатен сега(зимата),а ако рибата иска задържане или забавяне на стръвта как ловиш?И аз като теб ловя само на Тунджа,но твоя монтаж никога не съм го използвал,а може да се каже че риболовите ми са що годе резултатни!!!Както каза Кърцата монтажа се определя според мястото и какви риби искаш да ловиш разбира се.Само че италианския монтаж аз лично го ползвам,като замествам горните едри съчми с оливета и надолу редя ситните дропери! :drinkers:
КОТУИ, ТАКОЗ"
Аватар
Alucard
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 5:52 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Alucard »

Днеска,бяхме да помятаме блесните по Вит ривър,но забелязах наличието на доста скобар и то в бързеи с дълбочина да кажем 40-60 см и доста голямо течение,бихте ли ми препоръчали монтаж за тези условия,че тия рибки ме заинтригуваха :)
Мисля да подхранвам с бял и трохи.Стръвта същата.
Нещът ма все едри.
Неще,неще па спре.
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от stas »

Alucard написа:Днеска,бяхме да помятаме блесните по Вит ривър,но забелязах наличието на доста скобар и то в бързеи с дълбочина да кажем 40-60 см и доста голямо течение,бихте ли ми препоръчали монтаж за тези условия,че тия рибки ме заинтригуваха :)
Мисля да подхранвам с бял и трохи.Стръвта същата.
Легнала плувка с не много голяма съчмичка, която да се влачи по дъното. Това е възможно до определена скорост на течението. Понякога закачки и кълванета трудно се различават. Това -на плувка. От там нататък- дънни, полудънни монтажи и т.н. Любопитно е да чуем мненията и на другите колеги. Онзи ден на Янтра около В. Търново в един силен бързей се мъчих, мъчих и се предадох накрая. Може би с близалки разни, ама не съм толкова навътре с нещата.
Аватар
nasko_kn98
фен клуб-скобар
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Юли 07, 2013 10:44 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от nasko_kn98 »

основно влакно 0.14 повод или 0.10 или 0.12 плувка зависи от течението утежнение верижка прогресивно от по-малка към по-голяма последните 1 , 2 съчми да ми се търкалят по дъното за да минава по-лесно такъма през неравностите ;)
Изображение
chokoboy
фен клуб-скобар
Мнения: 560
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 3:36 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от chokoboy »

Има и още нещо важно-собствения стил и усет на риболовеца.Не са важни такъмите,ами ефекта които се постига стях,така нареченото презентиране на стръвта,усета къде точно да изтичаш така че стръвта да върви правилно.Виждал съм без брой пъти да ловят двама души с абсолютно еднакъв такъм риби има и пред двамата/возят горе долу в един коридор/единия ги бричка другия гледка.И категорично нема един монтаж уловист за всякакви условия.Един пример от тая пролет.Аз по прицип предпочитам да суркам, мой приятел да вози чисто.Два излета сме заедно.На единия вадиме риба/скобар/ гол за гол и двамата.Той вози чисто с плътна верижка по къс повод около 25см,а аз суркам с цялата верижка също плътна-разбихме ги и двамата.времето тихо течението силно.На другия излет монтажите същите,ама вятър по течението здрав реката бърза и леко мътна.Аз направих един добър излет,а той почти капо.Вятъра го буташе и стръвта се държи неестествено и скобара категорично отказа да го взема.Извод за мене си - при тихо време по добро от чистото возене няма при него липсват фалшивите кълванета и се засича по-сигурно,а от там и откачените риби са по малко.При вятър /особено по течението/,мътна вода суркането работи по добре.Много е вазно човек да гледа още повече да вижда какво се случва и да реагира адекватно според ситуацията.Сега ми предстой един риболов на отливка с разлика в дълбочината 20 см при обща такава 50см.Ще има доста игра с подредбата на съчмите така че да облавям целия участък адекватно/без празни кълванета и късания/ при наличието на големи камъни около които стоят яките тупалки над кило.Интересно ми е дали ще се справя или ще избера по къс участък с еднаква дълбочина и чисто изтичане.Ще напиша резултата каквото и да стане.
chokoboy
фен клуб-скобар
Мнения: 560
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 3:36 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от chokoboy »

Не бех достъчно ясен май.Това което искам да кажа че монтажа зависи до голяма степен от това как возиш.Дали само стръвта драска по дъното или заедно с целия повод и оловото,ако задържаш съвсем друг монтаж.Мисля това е най-важно.А пък това се определя от атмосферните условия и разбира се настроението на скобите.В началото на моя риболовен скобарси стаж ловях с дропер и осново утежнение,винаги независимо от условията един път ловях друг път не.Неуспеха го отдавах на настроението на рибите.Откакто експериментирам резултатите ми значително се подобриха и слабите излети намаляха и обикновено са плод на почти невъзможни атмосферни условия.Успехите в такива моменти обаче, голяма ,мътна вода,вятър ми носят огромно удовлетворение и се помнят дълго.
chokoboy
фен клуб-скобар
Мнения: 560
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 3:36 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от chokoboy »

Сега ми предстой един риболов на отливка с разлика в дълбочината 20 см при обща такава 50см.Ще има доста игра с подредбата на съчмите така че да облавям целия участък адекватно/без празни кълванета и късания/ при наличието на големи камъни около които стоят яките тупалки над кило.Интересно ми е дали ще се справя или ще избера по къс участък с еднаква дълбочина и чисто изтичане.Ще напиша резултата каквото и да стане.[/quote
Сичко стана на пух и прах.И съчми и тактики.Мястото беше заето и лових на чисто място с еднаква дълбочина.Рибите искаха по груб такъм /плувка 2.5гр/и много задържане.Това на кристална вода и дълбочина и 40см.И плътната верижка отново беше номер едно,всъщност единствения вариант при тая дълбочина.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Димитър Чаушев »

Абе колеги ,вие РЕКА не можете ли да напишете та ползвате чуждици ?
Много интересна тенденция наблюдавам напоследък ,РЕКА я пишете ривър ,а гьол лейк :lol: американска работа малко :lol: :lol:
martin gerov
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 28, 2013 9:00 pm

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от martin gerov »

Тумбеста плувка с подредени една до друга еднакви сачми(малки),подредени точно над вирбелчето или поводчето.Това(според мен разбира се) е най-простя и много често най-ефективния монтаж не само за скобар,а и за всичи риби,които се ловят на течение.:) За повода и куката всеки си преценява сам,защото всеки мисли различо и всеки ги е ловил по различни начини.
Аватар
lishev_64
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 928
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 10:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от lishev_64 »

Димитър Чаушев написа:Абе колеги ,вие РЕКА не можете ли да напишете та ползвате чуждици ?
Много интересна тенденция наблюдавам напоследък ,РЕКА я пишете ривър ,а гьол лейк :lol: американска работа малко :lol: :lol:
+1
:smt023
НА СЛУКА... И НЕКА БЪДЕМ ЧОВЕЦИ !!!
Аватар
LSFC
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Съб Юни 08, 2013 9:44 am
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от LSFC »

Искам да попитам и аз нещо за монтажа. Сравнително от скоро и аз се запалих по риболова на скобар (малко повече от 2 години) и за този период процента на хванати риби е 3 пъти по-малък от този, на рибите които са ми откачали или късали. Днес същата работа - 3 уловени, 6 откачания и 1 късане. Та, основното влакно ми е 0.18, а повода 0,14, което мисля че е добре откъм здравина. Малко май с куките се прецаках, защото вчера късно в магазина нямаха никакви други освен китайски боклуци. Взех 16ки и 14ки. Днес лових с 16 и при едно от откачанията видех, че куката ми е счупена :lol: Моля някой да препоръча марка влакно за повод + наистина хубави куки за скобар. Също така приемам и съвети, за да сведа откачанията до минимум :D
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”