Монтаж за Сом на дъно

Модератор: sapuna

zehero
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 10:20 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от zehero »

metoo написа:Къде да търся едри земни червей, в градината ги няма след дъжд излизат ама по един два най много да намеря, предложения ?
ако имаш или си имал някакви животни там търси
metoo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 899
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 4:02 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от metoo »

Аз говоря за земни а не торни, но все тая карай. :D :D
zehero
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 10:20 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от zehero »

metoo написа:Аз говоря за земни а не торни, но все тая карай. :D :D
Извинявай не видях аз ровя и земни и торни направо обръщам двора :D :D
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от AL KAPONE »

metoo написа:Къде да търся едри земни червей, в градината ги няма след дъжд излизат ама по един два най много да намеря, предложения ?
има има... взимаш две арматури и ги забиваш половин метър в земята една от друга на метър! Оголваш кабела за двете железа и включваш... след 5 минути отгоре пъпли от червеи... гасиш събираш и ловиш... :D Това го пиша съвсем сериозно... гледай да няма млади посеви около теб...
Поздрав
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
zehero
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 10:20 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от zehero »

AL KAPONE написа:
zehero написа: Един приятел хващал на пилешки дроб ама незнам колко е вярно
На всякъкъв дроб става в дамски чорап... :wink:
А на автора на темата препоръчвам да не се занимава с риби и монтажи а да си набави голяма кука с грозд торен червей да стане като малко октоподче! (за Марица)

Поздрав и слука :D
какво имаш предвид малко октоподче?
Аватар
SBANKOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 386
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 12:03 pm
Местоположение: София - Разград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от SBANKOV »

Зарежи го тоя монтаж, стръвта трябва да е повдигната от дъното, сома атакува от долу на горе, той не е платика или скобар.
Най добре е да се влезе и да се разпъне система с буй а рибкта да се закачи под гръбната перка и на куката да се сложи стопер, като рибката буквално се остави на 5см под повърхността за да може да пляска и да привлича сома.
Съветвам те рибката да е от самия водоем.

Земни червей можеш да си събереш в някой парк под изгнилите миналогодишни листа от дърветата, варианта с арматурите също важи, но внимавай че там ако нещо се обърка боли много.

За грозда с червейте можеш да ползваш клипс за червеи или проосто да ги нанижеш като чушки на конец който да закачиш на куката.
Детето в мен продълажва да си играе с кибрит, но – странно – вече иска и пура, и Chivas...
zehero
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 10:20 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от zehero »

SBANKOV написа:Зарежи го тоя монтаж, стръвта трябва да е повдигната от дъното, сома атакува от долу на горе, той не е платика или скобар.
Най добре е да се влезе и да се разпъне система с буй а рибкта да се закачи под гръбната перка и на куката да се сложи стопер, като рибката буквално се остави на 5см под повърхността за да може да пляска и да привлича сома.
Съветвам те рибката да е от самия водоем.

Земни червей можеш да си събереш в някой парк под изгнилите миналогодишни листа от дърветата, варианта с арматурите също важи, но внимавай че там ако нещо се обърка боли много.

За грозда с червейте можеш да ползваш клипс за червеи или проосто да ги нанижеш като чушки на конец който да закачиш на куката.
на 20см от куката ще сложа нещо като плувка да дига стръвта иначе за другото мерси :wink:
merchan
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Май 17, 2008 5:29 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от merchan »

По брега на реката ,в по-глинеста земя, под корените на тревата.На такива места съм намирал доста едри червеи - така наречения маришки червей.Големи са като стара пиявица -рекордьорка.
metoo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 899
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 4:02 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от metoo »

AL KAPONE написа:
metoo написа:Къде да търся едри земни червей, в градината ги няма след дъжд излизат ама по един два най много да намеря, предложения ?
има има... взимаш две арматури и ги забиваш половин метър в земята една от друга на метър! Оголваш кабела за двете железа и включваш... след 5 минути отгоре пъпли от червеи... гасиш събираш и ловиш... :D Това го пиша съвсем сериозно... гледай да няма млади посеви около теб...
Поздрав

Ще го пробвам, съвсем сериозно. А колко трябва да е силен тока, и колко време да ги друсам ? :D :lol:
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от MITKO70 »

Търсете си ги червеите по нормалния начин.Това с тока си е опасна работа ,чак пък толкова да рискуваме за една риба.Виждал съм сакатлък при такъв метод на събиране,друг е въпроса колко са читави след това червеите.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от аксел »

.......много,отговори,от колеги,но малко от тях с опит по Марица/мое мнение/.Въпросът беше за монтаж,та общо взето за риболов на дъно се използват два-"мрянски",подвижно олово и след него кука,и на мустак/описал съм някъде в предишни постове.Първият работи в края на вировете и дълбочини под метър,втория монтаж работи успешно на по-големи дълбочини и особено на ръбове и зони със закачки.......по отношение на стръвта,в момента червеите,се изяждат доста бързо от кефали и мрени и има опасност да си стоите с празна кука до кроя на риболова,дроб,пелети,вмирисани калмари,пилешки черва и други "екзотики" не използвам.....и още нещо реката влачи доста водорасли,а при тези стърчащи тройки от стръвта опасноста да хванете голямо,като сом водорасло си е реална.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

Нещо ,което ме спаси в бурните миналогодишни води на Янтра :arrow: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 38#p966738" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от аксел »

....по-добре е да се направи,дънен монтаж с повдигач,работи,дори и на Марица,монтажът е следния:основно влакно тежест/подвижна или не/,вирбел повод с дължина 120-150см, като преди куката на 15см се монтира поплавък за повдигане на стръвта над дъното в зависимост от дълбочината и големината на стръвта.Предимствата са че може да се повдигне стръвта до самата повърхност,може да се закача едра стръв,примерно риба без опасност от заплитане,а недостатъците са ,че е най-добре да се вкарва от лодка,но може и от брега на къси дистанции,монтажът работи основно през нощта,когато сома търси храна в горните слоеве.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

А аз какво съм показал!
И още нещо - инлайн тежест и Pop-Up в течение е несериозно!Просто няма как да се регулира височината на издигане ,защото няма как да се изпъне линията!Така ,че фиксираната тежест е за предпочитане!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от danev69 »

Изображение

Ето този монтаж работи перфектно на реката. Повода е по-добре да е от монофил. Течението изпъва повода и оплитания няма. За повдигач може да използваш щукарска тапа.
Според мен една голяма кука /единична или тройна/ е напълно достатъчна. Ако накичиш рибето с повече куки има голяма вероятност сома да усети измамата. На реката сома в повечето случаи напада от към гърба ,така че според мен е по-добре рибката да се закачи за устата.

Ако местото е по-чисто по-добре да не слагаш повдигач.
Това е другия проверено работещ монтаж за реката.

Изображение

Специално за Марица предпочитаната рибка за стръв е Карабалък и Мряна. :idea:
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”