Монтаж за Сом на дъно

Модератор: sapuna

Аватар
SBANKOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 386
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 12:03 pm
Местоположение: София - Разград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от SBANKOV »

Ще ти дам една идея, ако нещо не разбираш от нея питай.

плоска тежест неподвижна и вързана в края на влакното/ аз не ползвам вирбели а клуп в клуп монтажа/, по основното влакно повдигач направен който правя от две коркови тапи пробити по дължина и в тях е натикакана една сламка от по твърдо пвц/тръбичка от клечки за уши, празен пълнител от химикал или неко подобно/като между двете тапи на самата тръбичка е сложен вирбел на който едното рамо е по дълго/размера си го определяш ти и на вирбела се монтира повода със стръвта. Така втъкната ттръбичка с вирбела се залепя за тапите, като тапите преди това са допират една за друга, вече на самата линия се монтира допълнително стопер който да ти определя дълбочината на презентиране на стръвта, така няма да имаш осуквания, стръвта ще се повдига и при вадене повода се изтегля до тежеста като така се ограничават оплитанията.

Само моля не ме карай да рисувам
Детето в мен продълажва да си играе с кибрит, но – странно – вече иска и пура, и Chivas...
nikval
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 8:43 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от nikval »

sapuna написа:Нещо ,което ме спаси в бурните миналогодишни води на Янтра :arrow: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 38#p966738" onclick="window.open(this.href);return false;
Здравей sapuna.
До сега не съм ходил за сом, но мисля това лято да го направя.
Първо да те попитам, понеже ходя за щука на дъно, мога ли да ползвам същия монтаж и за сом?

Този монтаж който си дал за сом, от дясната страна ако продължи с влакно и пренебрегнеш лявата част, става щукарски.


Изображение
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

Помисли малко и ще видиш ,че няма нищо общо!Губиш издигане по вертикала ,мобилност и стабилност в течение ,а аз търсех точно него!Монтажа не е за конкретен вид риба ,според постройката му и заложената стръв може да се лови всичко.Пример - http://www.youtube.com/watch?v=7SCXUACQN9M" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
nikval
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 8:43 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от nikval »

Здравей.
А за места с бавно течение, какво ще ми препоръчаш или да ползвам този монтаж?
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

Зависи от дълбочината ,големината на рибите и къде най вече се хранят!При дълбочина 2м, монтажа ти е желателно да е на 50/60см под повърхността!В повечето случаи сом се лови ,след като се установи къде се върти!Обикновенно това е в плиткажите и работата е лесна.Всичко е импровизацията ,според редица фактори!
Ако пръчките ти са дълги и можеш да изхвърляш 1/1,5/2м. монтаж - стреляй!

п.п. 15кг сом едва ли ще тръгне да търси земните ти червеи на дъното ,ако обаче е едра рибка/жаба/пиявици на повърхността ... ;)
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
nikval
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 8:43 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от nikval »

ОК
Аватар
SBANKOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 386
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 12:03 pm
Местоположение: София - Разград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от SBANKOV »

Ето ти една идея.

Моля не се смейте не съм художник :mrgreen:

Монтажа е за Дунава или за река с по силно течение стръв с добра плаваемост върши чудеса
Прикачени файлове
ДУНАВСКИ ЗА СОМ.jpg
ДУНАВСКИ ЗА СОМ.jpg (53.83 KiB) Преглеждано 8665 пъти
Детето в мен продълажва да си играе с кибрит, но – странно – вече иска и пура, и Chivas...
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

Момчета ,налитате все на крайна тежест ,а не се замисляте наистина за течението!За да не влияе то на линията ,тя трябва да е перфектно изпъната!Какъв е смисъла тогава от тези коркови тапи?!?!?!Ще работят на късо и с много голяма денивелация на линията!Има и едно понятие самозасичане и нека помислим и върху него!Монтажа трябва да е след тежестта - изпъната линия и високо вдигната стръв!За това и фиксирането ,а не инлайна има приоритет! ;)
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
SBANKOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 386
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 12:03 pm
Местоположение: София - Разград

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от SBANKOV »

sapuna написа:Момчета ,налитате все на крайна тежест ,а не се замисляте наистина за течението!За да не влияе то на линията ,тя трябва да е перфектно изпъната!Какъв е смисъла тогава от тези коркови тапи?!?!?!Ще работят на късо и с много голяма денивелация на линията!Има и едно понятие самозасичане и нека помислим и върху него!Монтажа трябва да е след тежестта - изпъната линия и високо вдигната стръв!За това и фиксирането ,а не инлайна има приоритет! ;)
Да факт е че идеята е монтажа да е перфектно изпънат с голяма тежест и здраво влакно, идеята е точно течението да влиая на монтажа като движи стръвта, нали все пак търсим хищник а не платика. Не е подходящ за монтаж с рибка ако нямаме долен ограничителен стопер за дълбочината но пък за всякаква друга стръв с добра плаваемост е удачен, ползвал съм го с мъртва рибка, карантия, и наниз от червеи с поплавък. върши добра работа и не се оплита.
Добре работи в по плитки участъци като стръвта е на повърхността и течението я е изпънало.
Детето в мен продълажва да си играе с кибрит, но – странно – вече иска и пура, и Chivas...
zehero
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 10:20 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от zehero »

Колеги извинявам се че пиша толкова късно лятото реших да пробвам монтажа който sapuna е дал по горе но ми стана един проблем като хвърля и падне монтажа във водата след 4-5 секунди тапата ми излиза на повърхноста слагах и стопер но пак се показва кажете какво да направя може би по малка тапа или да сложа коркова?
nikval
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 8:43 pm

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от nikval »

zehero написа:Колеги извинявам се че пиша толкова късно лятото реших да пробвам монтажа който sapuna е дал по горе но ми стана един проблем като хвърля и падне монтажа във водата след 4-5 секунди тапата ми излиза на повърхноста слагах и стопер но пак се показва кажете какво да направя може би по малка тапа или да сложа коркова?
Не ми е ясно какво точно става.
Тапата се изнизва от влакното и се показва на повърхността?
Тапата издига целия монтаж, заедно с оловото и се показва на повърхността?
Мястото е твърде плитко и тапата се показва на повърхността?

Ако тапата се изнизва от влакното, може да пробваш на края на влакното да направиш възел (клуп) като го срежеш и оставиш към 5 милиметра от краищата, нещо такова. Така стопера няма да може да се изниже.

Изображение

Или на края на влакното направи възел за капан, като предварително нанижеш тапата на влакното и да остане в клупа.

Изображение

Ето и възела

Изображение
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от vobler4o »

тапата издига целия монтаж мисля да сложа по малка тапа
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

или по голяма тежест :lol:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от аксел »

Сапуне,виждам няколко недостатъка в монтажа:
1.има възможност за оплитане при хвърляне.
2.Подвижна тежест на основното влакно,която "брои" всички закачки по дъното,когато се хване сом,освен това упражнява натиск директно върху възела на куката,пък ако куката е монтирана на повод още по-зле.
В заключение мога да кажа,че този монтаж е предназначен предимно за малки/2-3кг/ до средни/6-10кг/ сомове и е крайно неподходящ за големи такива.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за Сом на дъно

Мнение от sapuna »

По т.1 - почти не се оплита ,защото използвам противооплитащ шлаух и изнася достатъчно стръвта!
По т.2 - написал съм Safety Bolt Rig ,което само по себе си означава фиксирана тежест ,падаща при всеки по рязък удар или засечка!/Инлайн използвам много рядко ,но пак фиксиран ,и то не при подобен риболов!/Написал съм го в две мнения на предната страница ,но няма кой да чете:
sapuna написа:...И още нещо - инлайн тежест и Pop-Up в течение е несериозно ... фиксираната тежест е за предпочитане!
Монтажа е за риба ,каквато вземе!Ловил съм и 3 ,ловил съм и 15 ;)
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”