Утежнение на плувки,ваглери,тапи?!

Модератор: sapuna

Аватар
Todor_madjarov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 9:00 am
Местоположение: Бургас

Утежнение на плувки,ваглери,тапи?!

Мнение от Todor_madjarov »

Здравейте колеги!
Искам да попитам по-опитните в риболова на леко за съвет отностно утежнението на плувката,ваглера,тапата и др.
Какво трябва да е съотношението грамаж на плувка/олово и как трябва да бъде разположено то на линията за най-добър ефект.
Ако може няколко примера или снимки за различни утежнения на линията,защото всеки път трябва да пускам въдицата на вода,за да преценя това.
Благодаря предварително! :fishing4: :fishing1: :fishing6:
По-голяма от една ,където я изтървах,хваната още нямам.

Рибарска мъдрост!
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Утежнение на плувки,ваглери,тапи?!

Мнение от bachoivo »

Ами трябва да.
Вида на плувката и съответното утежнението ги глася според ситуацията на брега на водоема. Плувката я отежнявам така, че да се показва малка част от антената /тялото на плувката да е под водата/. Разположението на утежнението /сачмите/ по линията пак според ситуацията - дали искам стръвта да пропада бавно или не; дали ще имам дропери на повода или не и т.н.
Много зависи дали ловиш на затворен водоем или на река - ситуацията е коренно различна.
Това го казвам за риболов на плувка директен телескоп. Не, че не е горе долу същото и при риболов на леко с въдица с макара, но има доста разлики
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Аватар
Todor_madjarov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 9:00 am
Местоположение: Бургас

Re: Утежнение на плувки,ваглери,тапи?!

Мнение от Todor_madjarov »

Благодаря за светкавични отговор!
Повече ме интересува утежнението за река с по-силно течение,като например р.Тунджа,защото там като ловя на дъно слагам олова от 150 грама нагоре(плоски) и ми се е случвало пак да ги влачи течението,но това е отделна тема.
Става въпрос за плувка около 5те грама.За уклей ползвам 1 грам с 4 олова по 0.2 разположени-3 едно до друго плътно и 4тото 10тина санта по надоло за баланс на линията и против разплитане.
По-голяма от една ,където я изтървах,хваната още нямам.

Рибарска мъдрост!
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”