как тестваме възлите си

Модератор: sapuna

pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

как тестваме възлите си

Мнение от pike90 »

Хрумна ми този малко нестандартен въпрос- как да тестваме възлите си с каква здравина са. Аз примерно тествам възела на куката ми / с лопатка /, като сложа шишета с вода в една торба с определена тежест, направя клуп на влакното и прокарам дървена пръчка през клупа. Куката закачам за дръжките на торбата и така мога да проверя при каква тежест се измъква възела- този на куката. Само, че дали това съотношение би отговорило на същото, което е във водата. Все пак при едното имаш налягане и килограмите трябва да се усещат по друг начин. Иначе възела го пробвах с 2 куки. Не се измъкна на 6 литра, но на едната кордата се сряза малко след възела. Явно от тежестта и триенето в лопатката.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: как тестваме възлите си

Мнение от delio-haidutin »

тука бях отворил една тема ,за тестване на влакната,което ще рече че е аналогично и на възлите.
viewtopic.php?f=166&t=90348
правя на повод около 30 -40 см ,клуп срещу клуп,единият клуп го закачам за нещо неподвижно,примерно дръжка на брава при затворена врата,а другия край със ел.кантарче леко напъвам докато се скъса.като през цялото време гледаш показанията,обикновенно се къса от възела и имаш някаква престава при еднакво натоварване ,кое влакно и възел са по-издържливи.правих няколко опита със клуп и 'паламар",паламара издържа пред клупа.
пък ако решиш да тестваш някои влакна ,пусни снимки да видим кое влакно колко издържа. :D
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: как тестваме възлите си

Мнение от Митко Кирилов »

Написаното се отнася само за морски риболов/за друг нямам време/.Слабото място на такъмите са най-вече възлите при куките/особено тия с лопатка, остри или недостатъчно широки/, възела на повода към майката, възела към вирбелите/единия за тежестта, другия на основната линия. Последните два възела що годе ги правя успешно и рядко, за контрола, им правя проба.
Най-много изненади с възлите се получават при поводи от флуорокарбон. За целта всеки повод от флуорокарбон се изпитва на статично натоварване с бутилки с вода:
За фин заргански повод Ф 0.12 мм – бутилка с вода 0.5 кг.
Заргански повод Ф 0.148/0156 мм – бутилка с вода 1.0 кг.
Поводи флуорокарбон за кефалови - 0.21/0.24 мм 2.0 кг
Поводи монофил за кефалови -0.22/0.25 мм 2.5 кг.
Неиздържалите статичният тест поводи или се подменят или се правят нови.Годните поводи се класират за употреба.
Личното ми мнение е, че това е най-полезния тест с оглед приложението на влакното!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: как тестваме възлите си

Мнение от miro253 »

Аз пък не ги тествам. Според мен в домашни условия няма как да им създам средата в, която ги ползвам за да си направя правилните изводи. Ползвам 4-5, които ми вършат работа и ме предават, когато не ги направя добре и толкоз.
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: как тестваме възлите си

Мнение от кирил великий »

miro253 написа:Аз пък не ги тествам. Според мен в домашни условия няма как да им създам средата в, която ги ползвам за да си направя правилните изводи...

:smt023 Тъкмо щях питам как се пресъздават условията под вода в домашна среда.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Re: как тестваме възлите си

Мнение от pike90 »

И аз точно това казвам, че явно средата във водата е друга. Но поне по такъв начин може да се убедим дали правим еднакво добре всеки път възела и кое влакно издържа повече от друго. Пък и най-малкото което е ако отиваме за риби от рода на 5-8 кг а кукате се изплъзва при 2 кг тежест едва ли ще може да из вадим и риба от над 5 кг въпреки разликата в съотношението на тежестта във водата и извън нея.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: как тестваме възлите си

Мнение от Митко Кирилов »

Поради изброените причини провеждам на сухо тестовете на поводите в приблизително отношение 3:1 спрямо теглото на рибата + динамичното натоварване при изваждането и. При мен това работи ! :D
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: как тестваме възлите си

Мнение от delio-haidutin »

pike90 написа:Но поне по такъв начин може да се убедим дали правим еднакво добре всеки път възела и кое влакно издържа повече от друго.
аз за това си сравнявам разни влакна ,ако ми се отдаде възможност да ми отрежат поводи.при по-дебелите влакна 0,30-0,35,почти не е възможно в магазина да разбереш кое е по-здравото.вика ти ,на опъниго,но с ръце при такава дебилина трудно ще го скъсаш,а точно едно такова ментярско има изтървани 3 толстоба и на царевица шаран или амур ,причината ,при малко по-силен опън и се късаше.за това влакно примерно което е 0,35 и се къса под 6 кг изобщо не ти трябва.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: как тестваме възлите си

Мнение от kostadin11 »

Както съм писал и в другата тема за влакна, възли..... Първо влакното го меря с микромер, 10-15 лв е 0-25 мм с точност 1/100. Дори зареждайки шпулата меря на няколко места през 30-50 м.
Тест на възли с ел. кантарче както Делю хайдутин. Любим възел ми е Поломар или двоен Поломар.
pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Re: как тестваме възлите си

Мнение от pike90 »

Колети, току що тествах влакното на лазер про 0,30. Издържа 4 кг. След това го пробвах на 5,5 кг и се скъса. Интересното е между другото, че го тествах 3 на тази тежест и трите пъти не се скъса на възлите, а на линията между двата. Интересното също така е че първите два пъти се скъса веднага като отлепих тежестта от земята, а втория път издържа около десетина секунди- скъса се пак, но по-бавно. Също така забелязах, че и трите късания бяха на място 1-2 сантиметра след първия клуп- този за който го бях захванал, за да го повдигна. На етикета пише 9,4 кг, но явно нямат предвид пасивна тежест.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: как тестваме възлите си

Мнение от miro253 »

Имат в предвид, че с това влакно ориентировъчно можеш да ловиш риби с до такова тегло, като смятат, че ще използваш въдица , която има някакъв строй и макара, която има някакъв аванс и че рибата плува във водата, а не лети. При този тест си елиминирал и критерия за допустима разтегливост на влакното. Фактора реклама на производителя въобще не искам да го засягам. Абе накратко казано /не се сърди/, но си губиш времето. По добре го инвистирай в мислене върху монтажи и правенето им, връзване на поводи и т.н.
pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Re: как тестваме възлите си

Мнение от pike90 »

Относно това, че е друго във водата съм го написал и съм пояснил, че това е статично натоварване. По-скоро обърнах внимание, че се къса и 3 пъти на едно и също място и че явно има физични зависимости, които не са така очевидни. Плюс това много зависи как е съхранявано. Като изключим че предпоставка е да си вадим едва ли не извод за продукта на еди коя си фирма, то може чисто и просто да сведем мнение конкретно за ролката или ролките, които имаме.
kasabinho
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 974
Регистриран на: Чет Апр 01, 2010 5:05 pm
Местоположение: Русе

Re: как тестваме възлите си

Мнение от kasabinho »

pike90 написа:Колети, току що тествах влакното на лазер про 0,30. Издържа 4 кг. След това го пробвах на 5,5 кг и се скъса. Интересното е между другото, че го тествах 3 на тази тежест и трите пъти не се скъса на възлите, а на линията между двата. Интересното също така е че първите два пъти се скъса веднага като отлепих тежестта от земята, а втория път издържа около десетина секунди- скъса се пак, но по-бавно. Също така забелязах, че и трите късания бяха на място 1-2 сантиметра след първия клуп- този за който го бях захванал, за да го повдигна. На етикета пише 9,4 кг, но явно нямат предвид пасивна тежест.
Това, че едно влакно ти се къса не на възела а между тях трябва да ти говори, че има нещо нередно в него. Или е нещо старо, амортизирало се, или не достатъчно качествено изпълнение на влакното.
Изображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: как тестваме възлите си

Мнение от chirusa_bg »

kasabinho написа:Това, че едно влакно ти се къса не на възела а между тях трябва да ти говори, че има нещо нередно в него. Или е нещо старо, амортизирало се, или не достатъчно качествено изпълнение на влакното.
И може би не е зле да го изхвърлиш и да си купиш нещо надеждно.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”