ШОК ЛИДЕР

Модератор: sapuna

misho777
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юли 10, 2016 8:28 am

ШОК ЛИДЕР

Мнение от misho777 »

Здравейте! Искам да попитам отнсно шок кога и как се използват, самия монтаж на дадената въдица дефакто се случва на самия шок или не е точно така. Ште се радвам ако някой от колегите във форума ми обясни подробно. Предварително благадаря!
Bronxville
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 3:29 pm

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от Bronxville »

Прикачения файл изобразява възела Махин, който служи за свързване на основното влакно с плетеното (шок лидер). Според мен се използва за дънен риболов (разбирай спирали, понякога фидер и т.н) за да можеш да мяташ смело на далечни дистанции, без да ти се къса кордата. Дано не съм те объркал, това са мои виждания . Наслука
Прикачени файлове
2138940m.jpg
2138940m.jpg (10.11 KiB) Преглеждано 8629 пъти
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от Митко Кирилов »

Много е писано по въпроса.
Няма да се спирам на възлите за свързване на шок лидера към основното влакно.Колегата е посочил един от начините!
Предназначение /основно/: при силово хвърляне и с големи тежести да поеме натоварването и да предотврати късането на монтирания такъм от основната линия. С цел да се постигне максимална дистанция!
Конкретно приложение при мен за морския риболов:
Риболов на кефалови на дъно: с цел постигане при необходимост максимално далечна дистанция.
Основно влакно: монофил 0.18 мм, шок лидер монофил 0.25/0.30 мм в зависимост от употребяваната тежест 80/ 90/100 гр.Не ползвам за шок лидер плетено, поради опасност от счупване върха на въдицата от оплитане при замятане, докато с монофил рискът е по-малък/по-лесно се къса/.
Риболов с бомбарда/зарган и кефалови/. Първо: пак се прилага за търсене на максимална дистанция, но при този риболов за нейното постигане се употребява/ при мен, а не само!/ плетено влакно с възможно най-малък „реален“ диаметър.То служи като „носач/транспортьор“ на бомбардата и за чувствителност на линията при дистанции над 80-90 м.Второ: за предпазване на плетеното скъпоструващо влакно от повреди по повърхността му, от плъзгане на бомбардата по него, го свързвам с шок лидер от монофил.Същият се явява „консуматив“ и го сменям след 5-6 излета. Така съм свел „неминуемите загуби“ на бомбарди до поносим минимум!
На база опит и прилагане!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от Димитър Чаушев »

Шаранджия ли си колега ?
Аватар
azareus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 529
Регистриран на: Пет Сеп 27, 2013 9:08 pm
Местоположение: Видин

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от azareus »

misho777 написа:Здравейте! Искам да попитам отнсно шок кога и как се използват, самия монтаж на дадената въдица дефакто се случва на самия шок или не е точно така. Ште се радвам ако някой от колегите във форума ми обясни подробно. Предварително благадаря!
Хубаво е да конкретизираш за какъв риболов искаш да ползваш шок лидер, така би получил и по-конкретни отговори. Колегите са казали някой от нещата, аз бих допълни, че е добре да се ползва шок лидер при риболов на фидер с плетени влакна. Монтажа се прави на самият шоклидер, а дължината според мен е добре, да е два пъти дължината на въдицата. Най-добрият и не закачващ по водачите възел е гореописаният, а самият шоклидер е добре да го съобразяваш с ширината на водачите. :fishing1:
"Основен недостатък на човека е, че не предвижда буря, когато времето е хубаво..." /Макиавели/
misho777
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юли 10, 2016 8:28 am

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от misho777 »

А при риболов на сом на дъно или шаран на дъно пак ли е по съштия начин ...
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: ШОК ЛИДЕР

Мнение от Митко Кирилов »

misho777 написа:А при риболов на сом на дъно или шаран на дъно пак ли е по съштия начин ...
Винаги!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”