Щука

Модератор: sapuna

emko0o0o
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 12:25 pm
Местоположение: Варна

Щука

Мнение от emko0o0o »

Колеги нуждая се от помощ при направата на монтаж за щука , както на дънен така и за тапа
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Щука

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колега ! От доста време съм спрял да се занимавам с какви ли не сложни монтажи за щука. Тази риба си е върховен хищник и при нея почти липсва мнителността като при шарана и други хитруши. Това е риба която си позволява да напада освен доста едри риби за които си представяш така и плъхове, пилета, жаби и всичко що мърда покрай обсега и на засада ( или просто я дразни ). Монтажите които си правя са максимално опростени и не мисля че от отстъпват на всички други щуротии.
За дъно правят следното: Взимам здрав троен вирбел и долната му страна пускам едно олово с повод около метър ( зависи от дълбочината на водоема някъде повече някъде по-малко) Ако е по дълбоко може и да е по къс защото ъгъла на падане е по-голям и тогава рибката няма да може да се забие на дъното във водорасли и тиня и обратно ако е по-плитко правиш по-дълъг повод за да може рибката да ти се падне малко по нагоре по линията.На средната халка на вирбела слагам директно метален повод около 15 см ( не по-голям ) заради горните условия и по конкретно рибката да не се набива по дъното. А горния край на вирбела го връзвам за основното и това е.
За тапа монтажа ми е като на обикновен директн телескоп. Тапа, утежнение и клуп ( може да сложиж 2-3мм тръбичка между оловото и клупа за да не се претърква при замятане) и за клупа директно метален повод с дължина по избор ( тук е желателно да бъде малко по-дълъг защото рибата има време да налапава хубаво стръвта и е възможно като вземеш да я вадиш при премятане да закъчи със зъби основното).
Наслука !
emko0o0o
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: Щука

Мнение от emko0o0o »

[quote="garfield_90"]Здравейте колега ! От доста време съм спрял да се занимавам с какви ли не сложни монтажи за щука. Тази риба си е върховен хищник и при нея почти липсва мнителността като при шарана и други хитруши. Това е риба която си позволява да напада освен доста едри риби за които си представяш така и плъхове, пилета, жаби и всичко що мърда покрай обсега и на засада ( или просто я дразни ). Монтажите които си правя са максимално опростени и не мисля че от отстъпват на всички други щуротии.
За дъно правят следното: Взимам здрав троен вирбел и долната му страна пускам едно олово с повод около метър ( зависи от дълбочината на водоема някъде повече някъде по-малко) Ако е по дълбоко може и да е по къс защото ъгъла на падане е по-голям и тогава рибката няма да може да се забие на дъното във водорасли и тиня и обратно ако е по-плитко правиш по-дълъг повод за да може рибката да ти се падне малко по нагоре по линията.На средната халка на вирбела слагам директно метален повод около 15 см ( не по-голям ) заради горните условия и по конкретно рибката да не се набива по дъното. А горния край на вирбела го връзвам за основното и това е.
За тапа монтажа ми е като на обикновен директн телескоп. Тапа, утежнение и клуп ( може да сложиж 2-3мм тръбичка между оловото и клупа за да не се претърква при замятане) и за клупа директно метален повод с дължина по избор ( тук е желателно да бъде малко по-дълъг защото рибата има време да налапава хубаво стръвта и е възможно като вземеш да я вадиш при премятане да закъчи със зъби основното).
Наслука ![/quot]

Благодаря за инфото колега
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Щука

Мнение от garfield_90 »

Пак заповядай. А за пасивна щука може да пробваш като си направиш тапата за металния повод вързваш някоя блесна ( за предпочитане въртяща) и на нея забождаш рибката
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Щука

Мнение от pavre »

Тук мога да добавя, че когато се лови щука на река и има течение, може да се ползва монтажа ''хеликоптер'', който е същия като описания дънен + стопер и подвижна тапа на основното над тройния вирбел. По този начин течението няма да мърда тапата и може лесно да се замята със зададена голяма дълбочина. Наслука!
:fishing9:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Щука

Мнение от oneillbgm »

Мога да добавя и елементарният монтаж, който ме устройва поради простотата му. Отдолу нагоре за монтажа - тройна кука номер 2 или 4, метален повод (който си е в комплект с катинарче и вирбел разбира се), мънисто, олово 20 гр, тапа или масивна плувка за щука 30гр, стопер и те това е... но, рибката шава доста понякога при този монтаж и се крие в растителността. Затова над стопера слагам оловна тежест 40гр, която пада на дъното, а тапата изплува с монтажа и си стоят над оловото или в периметър около него. Зависи колко аванс сте отпуснали. Това е доста удачен вариант за течение, опростен до макс. Този монтаж използвам и за риболов на сом, но с тапи 100гр и тракалки за сом. Минусът на монтажа е, че ако се използва моно или флуорокарбон, понякога живата стръв в страха си и плуването нагоре надолу оплита всичко. Затова е за предпочитане метален повод, така проблеми няма. Резултатите са ми налице и това беше монтажа ми фаворит за риболов през 2016. Друг е въпросът, че имам извадени маломерни няколко килограмови сомчета, а 2 едрокалибрени скъсаха основното влакно 0,40. А за щуки, имам доста извадени, но не по-големи от килограм и нещо. Е, късмет... и наслука.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Щука

Мнение от garfield_90 »

Някой дали е пробвал монтажа с блесна скоро и имал ли е успехи?
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”