Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Модератор: sapuna

Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от Garbolino »

Нещо зимните теми са рядкост, та да взема да се включа с една такава.

Ще започна така - случвало ли ви се е да си ловите с любимия седем метров директен в умерен вятър, където за да заметнете ви трябва плувка с утежнение поне 2 грама. Обаче в същото време рибите и тяхното кълване е толкова капризно, че при този вятър и тези вели попивания почти нищо не забелязвате (защото клъването е супер фино и плувката идва твърде нечувствителна).

Казвате си - рибата не кълве, няма риба, точно на бял/торен/земен/вердевас не ще да взема, тая захранка за 5/10/15/20 лв, за нищо не става, аман от тия бракониери, аман от това пулнолуние, аман от това ниско/високо налягане и аман от това земетресение вчера.

Какво обаче би се случило ако хем може да си замятате лесно с достатъчно утежнение според силата на вятъра и същевременно да имате супер чувствителна индикация на кълване със супер фина плувка? Колеги представям ви монтаж с две плувки (поплавък и плувка):

Изображение

За да стимулирам дискусията ще нахвърлям няколко коментара, да тръгне по лесно раздумката :)

Коментар:
Азе тва още през 82ра, лятото на Душанци, те така по тоя начин, кви караконджули лових... Еx...едно време какви монтажи и какви риболовци имаше, не като сега...

Коментар:
Виж сега, аз съм инженер, завършил Военноморското училище в специалност „Корабни машини и механизми”, и това утежнение на поплавъка ще доведе до 3 милисекунди забава при засичането на рибите, ще доведе до допълнително натоварване на влакното и пръта при засичане с 2 паскала и до 34% по-голяма вероятност за оплитане на монтажа, което в крайна сметка като кумулативен ефект ще обезсмисли всичко. Еx...едно време какви инженери-риболовци имаше, не като сега...

Коментар:
Наздраве! Честита Нова година! Най-важно е да сме за риба, то като сме за риба, това е най-важното. Наздраве! Ех... едно време какви нови години имаше, не като сега...
Аватар
Sorcerer
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 11:12 am
Местоположение: Бургас

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от Sorcerer »

Наздраве! Честита Нова Година! Пожелавам Ви здраве, любов и много радост през Новата 2017!

Случвало ми се е да ловя с любимият ми 8 метров директен, в много силен вятър с подходящ грамаж и правилно утежнена плувка, не съм машинен инженер, но тази щуротия на картинката, както и самата тема я приемам , като новогодишна закачка към колегите. Караконджули и сега има хубави, трябва само човек да знае, как да ги лови...
Наздраве още веднъж и Упехи!!!
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от galin_fcb »

Принципно има подобен монтаж който се ползва при вятър за щека.
Само че вместо 2-ра плувка отзад се слага дропер 12 или 13.
Това с втората плувка сефте го виждам...........
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от chirusa_bg »

Много, много отдавна сам си го измислих този монтаж. Ползвах малко булдо за ракета носител. Идиотска работа, ама кълвеше повече :)
Така беше, като една щека струваше 6 месечни заплати. Утре ще изровя и снимки, имах някакви от Извево, където шараните отказваха да кълвът на 1,5гр в един момент.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от Garbolino »

chirusa_bg написа: Утре ще изровя и снимки, имах някакви от Извево
- супер! ти с малко булдо ли го направи монтажа или с втора плувка? (сега видях и темата ти от 2007ма:))

Гледах варианти и за малко сбиролоно, но най-малкото, което намерих по бг магазините, беше 3 гр. Сега си мисля напролет да пробвам да разглобя една малка плувка Cralusso Golf (тя нали се разглабя на всичките си части), да и махна антената, да отрежа кила, за да остане съвсем малко за стопиране от двете страни на плувката с шлаух и готово.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от chirusa_bg »

С малко булдо в началото, но "тежеше" при засичане. После минах на пръчица хваната с две шлаухчета, за да не се съпротивлява при засичане.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Krokodil
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 8:40 am

Re: Монтаж с две плувки (поплавък и плувка)

Мнение от Krokodil »

За много години на колегите ... успешна и рибодавна да им се падне :fishing2:

По темата :

1982 година риболова на плувка е бил "тера инкогнита" за мен, тогава най-вероятно съм замерял някой баскетболен кош с топката ;)

От хидроинженерство разбирам колкото касапин от пластична хирургия .... т.е. чувал съм за такова животно :fishing6:


От опита който имам обаче, си мисля, че един подобен "франкенщайн" ще се държи много неприятно във вятър - понеже повърхността на "плуващите" елементи ще са много повече от едва подаващата се антена на плувка пък била тя и 2 гр. и ще се получава едно "забавно неправилно" V образно движение на цялата линия над водата ...

Има специализирани като структура плувки, които обират в голяма част неприятния елемент на капризното кълване особено в студено време ...

но не отричам, че ще ми е интересно да видя подобно "нещо" в действие ... :drinkers:
Не щя ... не щя ... не щя .... че кат спря :D
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”