За сом с кльонк

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

За сом с кльонк

Мнение от VGS »

Привет,
отварям темата понеже не виждам такава.
Тук може да задаваме въпроси, да изказваме мнения, да спорим * без да се обиждаме*, да се хвалим, даже и малко да спамим !
Дано по този начин спрем да се отклоняваме тематично от останалите няколкоко добри теми по този метод за риболов.
Желая ви приятни емоции в темата!
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: За сом с кльонк !

Мнение от VGS »

И нека аз да отпуша :)
Тази събота и неделя за първи път излезнах да кльонкам в немско.
По езерата беше някаква комбинация между магистрал и кът за почивка в парка. Разни състезатели в средата а бреговете бяха окупирани от лодки с почиващи хора по тях.
Първия ми проблем беше да намирам места където да няма почиващи и такива които прехвърчат със супер мощните си лодки. Въпреки всичко на два пъти дойде полицейския катер да ме пита какво правя и дали не искам да трепя рибите с кльонка :shock: :D (не са виждали хората такова нещо)
Намерих няколко по спокойни местенца и се започна. И тук следващите проблеми. Никога не съм ловил сом на кльонк в толкова плитки водоеми. Дълбочината беше максимум 6 метра, открих няколко по просторни места в друго езеро до 9 метра но до там. Дъмото навсякаде равно и сигурно поне с 50 санта тиня.
Моето упорство продължи първия ден от 19 часа до тъмно ( а тук се стъмва след 22 и 30 по това време) а на втория ден от 7 до 10.
Стръв грозд червей или рибка, менка ги( с две въдици за хищно не дават :cry: ). Дълбочина от 2 до 4-5м.
Бих с 3 различни кльонка, голяма плоска пета, леко вдлъбнат с по малук диаметър и с изпъкнал, ма нъцки .
И да ви кажа един удар нямх, а знам , че сом има точно по тези две езера.
На сонара имаше няколко изкачвания на риба, но пък ми отчиташе , че идва чак до повърхността. Така и не можах да разбера какво става.
Та сега идва ред на въпросите :
А кажете другия път какво да правя ? Не се отказвам лесно , пак ще се пробва.
МОже да се каже , че при такива дълбочини нямам никакъв опит, още повече на такива разляти езера с еднородно дъно.
Дайте някакви идеи как да го лъжа. Мисля да пробвам още ведъж и ако не стане се отказвам от менците, и то не за друго ами супер се изкривявам като бучкам от мойта лодка, много е неудобна за тази цел (малка ветроходна с каютка). Вече 3-ти ден не ходя изгърбен :?
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: За сом с кльонк

Мнение от prokop4o »

аз искам да знам на каква дълбочина какъв кльонк се използва.какво е това парашут и от каде мога да си купя или как да си направя.кави серии трябва де се правят/1-2-3-4 или повече удара с кльонка в серия/и през колко време горе долу трябва да се правят сериите.на каква дълбочина трябва да се пусне стръвта.какъв аванс трябва да съм пуснал.на кави места да търся сома/корени,скали,плдмоли,тесни канали,широки полета,на устието или на стената,в близост до брега или навътре???????????????? :D
и какво ли още не :oops:
мерак голям ама знания никакви само подмятания :rolleyes:
Аватар
nikaro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 10:32 am
Местоположение: Балчик

Re: За сом с кльонк

Мнение от nikaro »

prokop4o написа:аз искам да з.... само подмятания :rolleyes:
И аз съм все още новобранец в този вид риболов,за да давам съвети,но ако се разровиш във форума
можеш да научиш много :D :wink: Ето нещо,което ще ти е много полезно:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... sc&start=0
Надявам се да съм бил полезен :D Успех :smt023
Другото от майсторите :D
Аватар
nikaro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 10:32 am
Местоположение: Балчик

Re: За сом с кльонк

Мнение от nikaro »

Моят въпрос е на каква минимална дълбочина може да се кльонка?
Има ли вариант да се пробва при обща дълбочина 3-4метра?Примерно с по-тихи удари
и по-кратки серии? :oops: Не ми се смейте :oops: знам,че сгурно е тъп въпроса,ама
много ме гложди да пробвам на Дуранкулак,пък там по-дълбоко-няма.Между другото
там е мътна водата и няма добра видимост(ако това има значение).
Аватар
magiosnika---
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 172
Регистриран на: Нед Яну 13, 2008 12:24 pm

Re: За сом с кльонк

Мнение от magiosnika--- »

Приветствам VGS за отварянето на тази тема :smt023
В личния си опит имам уловени риби до 4м дълбочина. На по-плитко от това не съм опитвал. Друг е въпроса,че на такава дълбочина обикновено удрят дребни сомчета,поне при мен е така :roll: Би трябвало ако общата дълбочина е такава да няма проблем и за по-сериозни резултати :lol: Знам от познати имащи възможност да ловят на Тец 2, че ловят хубави риби там, а дълбочината била до 6м .
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За сом с кльонк

Мнение от Don4o_62 »

Научете се първо да клъонкате.Но с 1-2 отивания не става.Поне 2-3 седмици,след което от лодка се повтаря същото, с цел усъвършенстване на самият звук.Като се научите да вадите звук,наподобаващ на отваряне на бутилка,тогава вече се мисли за монтажи,стръв и т.н. Но има много изписано,така че това не е проблем.
Като стане перфектната комбинация-звук,стръв,монтаж, тишина и място,сома сам ще дойде при вас. :smt023
Но да не ставам голословен,първо се научете да КЛЪОНКАТЕ.Другото само си идва.
Пояснение- горенаписаното е само за начинаещи.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
magiosnika---
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 172
Регистриран на: Нед Яну 13, 2008 12:24 pm

Re: За сом с кльонк

Мнение от magiosnika--- »

prokop4o написа:аз искам да знам на каква дълбочина какъв кльонк се използва.какво е това парашут и от каде мога да си купя или как да си направя.
Парашут най- лесно може да си направиш от плажен чадър. Махаш пръчките,оставяш получилия се в средата отвор и към две от въжета прикрепени към чадъра слагаш микропореста гума а на другите две въженца по малко оловце. Дължината на 4 въженца се определя от диаметъра на чадъра но 2-2.5 м е достатъчно.Като ги изравниш ги свързваш с основното въже и си готов. Може да си закупиш и хубав парашут, но цените достигат стоте лева :lol: Чадърчето+ въженцата и карабинката която ще сложиш накрая ще ти излезят 20 лева :wink: Върши прилична работа и като за начало ще си доволен :wink:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За сом с кльонк

Мнение от Don4o_62 »

Относно,дълбочината,но Ст. Кладенец имам хванат на 6м.,като стръвта ми беше на 5м.Мой познат на Кърджали,имал удар на 4м.но към устието.Мисля,че дълбочината не е толкова важна,колкото тишината която трябва да си пази.Влизал съм със мераклий да се научат,но след 1-я час почват да се въртят и шават,и после нещяло.Ами няма и да иска,като се вдига шум в лодката.Но основно,за тоя риболов трябва да си(имаше един лаф) тъп и много упорит. :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
kesh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 2:36 pm

Re: За сом с кльонк

Мнение от kesh »

За сега темата върви към подпомагане на начинаещите в областта. Аз не попадам и в тази категория, защото и хал хабер си нямам как се лови на кльонк, но от чисто любопитство искам да попитам с какво тоя кльонк привлича сома да идва под лодката ??? Просто недоумявам как пльоскане във водата с подобие на пръчка има такъв ефект. :lol: Най-простичко с 1-2 изречения, ако може да ме светне някой :lol:
Когато човек е на лов или риболов, Господ не му брои дните!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: За сом с кльонк

Мнение от krokibg »

По въпроса има много неща написани и казани от специалисти.Някой от тях са че го дразни на любовна основа.Второто е,че някъде на около се хранят други сомове и т.н.Сомовете имат табиет при ловуване да се извъртат и да удрят рибите с опашка,което ги зашеметява и самия къмшичен удар на техните опашки при това движение имитирал кльонка.И мене някой като ме напсува,отивам да видя защо го прави :mrgreen: :lol: :lol: :lol: а може да е и чиста проба любопитство но тези неща си ги знае само сома и всичко друго е предположения и гадаене :idea: :!: :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: За сом с кльонк

Мнение от Emo-83 »

magiosnika--- написа:Приветствам .... а дълбочината била до 6м .
До 6м. е в по-голямата си част,но рибите се ловят лятото когато отидат в дълбокото на дълбочина 16м.На плитките места се закачат сомове на воблер,спининг и стръв.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За сом с кльонк

Мнение от Don4o_62 »

Значи,за мен си мисля,че го вдига самият звук,който наподобавя хранене.Много пъти,в тихите нощи, като съм седял примерно до брега,съм чувал същият звук близо до мен,и то когато нещо гони малките риби.Не мога да твърдя,че е 1към1 като на клъонка,но много си приличат.Ако можеше някой да го докара същият,представе ти си какво ще става при всяко влизане :D И другото което ме кара да мисля ,че това е звук за храна,е че никога не съм хващал сутрин.Винаги почва от обед на татъка.Обеснявам си го с това,че сома е нощна риба и се храни цяла нощ.Логично тогава ,сутрин да е заситен и муден.
Ако може някой да обясни защо го вдига тоя звук,нека пише.Темата е много интересна,така че давайте мнения
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: За сом с кльонк

Мнение от Кърцата »

Имам и сутрин сомета, тъй че не е това.
Ма на каквото и да му прилича звука важното е че го вдига.
Точния отговор ще знаем когато някой започне да говори с рибите :wink:
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
nikaro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 10:32 am
Местоположение: Балчик

Re: За сом с кльонк

Мнение от nikaro »

Мисля,че няма да открием отговора на този въпрос.Както и защо се активизира при гръмотевици.
Това само сома си го знае.Според мен по-добре да не научаваме.Тогава ще се изгуби магията на
този невероятен риболов с този загадъчен противник.Точно заради неизвесноста(и размерите естествено)
сома си ни е най-голямата тръпка.Ако научим и знаем всичко-тогава с какво ще се различава от риболова
на каракуда или червеноперка.Това е моето мнение.Искам да знам много,но не всичко :wink:
Има още нещо,което искам да попитам:Няма да се правя на европеец и чесно ще си кажа,че сом от
7до15кг.ще си го хапна с приятели,но по големите(дай Боже)наистина искам да ги снимам и да ги пускам,
без да им навреждам,затова,кажете ми къде е най добре да се връзва сома без да се наранява.В смисъл
през хрилете,устата....?Вие как ги връзвате за лодката докато излезете?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”