Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Модератор: bobopeli

Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от Кърцата »

Бялата риба е един от най-желаните гости на нашите въдици и риболова й е свързан с много емоции.
По надолу ще се опитам да представя опита си в риболова на този хищник по системата с мъртва рибка , по известна като „Драшкович”. Този вид риболов е динамичен и може да донесе много емоции и богат улов , особено през горещите дни , когато белите риби се отдръпват във вътрешността на водоемите и не посягат на заложените от нас дънни въдици. Този риболов е чудесно средство за разнообразяване на излета между сутрешното и вечерно активизиране на бялата риба. Много по добре е да се занимаваме с активен риболов отколкото да се потим на брега наблюдаваики непомръдващите по цял ден сигнализатори.
Няма да се спирам върху устроиството на системата „Драшкович” , тъй като мисля че тя е позната на всички риболовци.
За да се практикува този риболов е необходимо да се познава водоема или да разполагаме със сонар. Бялата риба, подобно на повечето риби обича да се върти около подводни препятствия или там където има прагове и резки промени в дълбочината. При наличие на сонар тези места се определят много лесно , а и много често можем да видим рибите наредени по ръба на прага, подобно на лястовички на жица. Но дори и да не се виждат риби на екрана това е едно перфекто място и можем да бъдем сигурни че зъбатите хищници са някъде наоколо. Закотвяики се с лодка на такова място можем да направим запомнящ се риболов.
Лично аз предпочитам за стръв стандартни уклеики (около 13-15 см.). В почти всички водоеми обитавани от бяла риба те са обичаината й храна и виждайки хаотичните движения на предполагаемата умираща рибка дори и за сития хищник е трудно да устои.
Примамката се замята максимално далеч и се изчаква потъването и до дъното , след което започваме да я придърпваме неравномерно. Важно е да се държи линията опъната дори по време на паузите , защото съм имал много удари при движението на рибката към дъното. Обикновено атаката на хищника се усеща като тежест и е необходимо веднага да направим лека засечка изпреварваща изплюването на примамката. Не е препоръчително да се използва много твърда пръчка , защото тогава движенията на примамката по дъното стават много резки и будят подозрения у хищниците. Нужно е добре да се облови мястото преди да се преместим , защото първоначално рибите може да са подозрителни, особено в често облавяни водоеми, но неколкократното преминаване на рибката ще събуди инстинктите им. Аз облавям ветрилообразно около лодката и повтарям това упражнение два пъти преди да сменя мястото. Ако улучим тих ден и няма вълни не е необходимо да се закотвяме а се пускаме по дрейфа като само отвреме навреме коригираме посоката на движение с греблата за да се задържим над прага.
За този риболов използвам въдица с дължина до два метра и акция 20-40, влакно 0,22-0,25. Уловените риби обикновено са в диапазона между 1 – 2 килограма, но не са изключени удари и на по-едри екземпляри. Почти е изключено да ни удари дребна бяла рибка (писалка), едно поради големината на стръвта , второ поради това че те се придържат в по плитките участъци в близост до брега.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Йордан Марков
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1953
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 8:08 pm
Местоположение: Пловдив,с.Житница

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от Йордан Марков »

Много полезна информация :smt023
Светът е кръговрат. Всеки е отговорен за действията си. Всичко се връща..
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от toshko »

Убава тема, по тази система на Жребчево на пролет бе уловена 6-тичка, пред погледа на поне 20 човека усърдно замятащи силикони, включително и аз. Как е по-добре, да я ''влачиш'' по дъното, или да подскача и колко дълги паузи правиш?
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от Кърцата »

Az лично в повечето случай ловя с подскоци по дъното, със съвсем къси паузи. Така като гледам околните лодки, май с доста километри въртяне на ръчката ги задминавам :oops:
Имам си мнение, че не требе да и позволявам да види, че стръвта е нефелна. Поне аз така си мисля. Дали съм прав...
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от spookymiro »

При използване на Дражкович за бяла, червената украса на задната тройка трябва ли да я има. И ако да, по-дискретна ли трябва да е или да покрива куката?

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
host200
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 9:34 am
Местоположение: Карлово -София и околностите

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от host200 »

Аз използвам тази система ама закачам рибката на прозрачна глава с лопадка като на воблер на фирмата корморан и имам добър резултат , но недостатъка е че рибката трябва постоянно да е в движение иначе няма ефкт :D
Празнотата е форма и формата е празнота, риболова е някъде по средата
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от toshko »

Ми ще имам нужда от практическо занимание :D , ма в четвъртък ще говорим.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
вълк1
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Съб Окт 06, 2007 8:18 pm
Местоположение: Stara Zagora

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от вълк1 »

Много хубава тема.Кое налага пръчката да е 2 метра,моята е 270см с акция до 40гр предполагам,че ще върши работа.
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от Кърцата »

Лично на мен, в лодка, ми е по-удобна по-къса въдица,а и с къса дръжка. По лесно се работи в ограниченото пространство. Но става със всякаква. Е стига да не е некой кол с акция 100-200 :wink:
Изображение

Изображение
Това е брат ми. Забележете как е вдигнал ръце. Дългата дръжка му пречи. На следващия ден вече беше с къса пръчка :wink:

Не слагам никакви украси на куките. По принцип сам си правя такъмчетата, стават лесно, особенно тези за бяла, не се налага куките да се връзват с метален повод и е много лесно
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от spookymiro »

Да поразбутам малко темата, че иде време...
Кърцата написа:...
Не слагам никакви украси на куките. По принцип сам си правя такъмчетата, стават лесно, особенно тези за бяла, не се налага куките да се връзват с метален повод и е много лесно
Аз за да си направя такъма ползвам безопасни игли. Само трябва да се разкара предпазната ламаринка и клъцвам и извивам малко острия край на иглата. Вече имам конструкция която ще мушна в рибката, остава да се монтират куките, телчето за фиксиране и оловото.
По отношение на оловото имам по-големи успехи когато го монтирам на около 20см от рибето.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от pluv4o »

Другата седмица почвам проби на яз.Цонево. :wink:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от krokibg »

Ето,това ползвам аз !!!

Изображение

Оловото се изнизва навън,и тази нищелка се нанизва в дупето на уклея.След това,10 грамовото оловце се слага отново там където е в момента и троиката се забива в рибката,но само едното жило,като двете си остават извън нея.Същия начин на поднасяне,както казва Кърцата,но може и да се замята,да се остави да падне на дъното и да се набира,както при спининга,смалки прекъсвания.И сом се вади така,не само бяла риба.Системата е единтична с Дражкович но разликата е в това че е само една троика.Дано да ви е от полза и този метотд :wink:
Последно промяна от krokibg на Пон Мар 01, 2010 11:49 pm, променено общо 1 път.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
simbat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 440
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 11:49 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от simbat »

pluv4o написа:Другата седмица почвам проби на яз.Цонево. :wink:
По добре иди на Тича.Цонево цяла зима го "електрифицираха" всевъзможни банди токаджии .На сонара показва много рядко риба :(
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от pluv4o »

simbat написа:
pluv4o написа:Другата седмица почвам проби на яз.Цонево. :wink:
По добре иди на Тича.Цонево цяла зима го "електрифицираха" всевъзможни банди токаджии .На сонара показва много рядко риба :(
Не съм чул досега,но ако е вярно...Жалко.Гадни твари сме ние хората.Тъкмо понамаляха малко мрежите....Сигурно са същите дето си пускаха мрежите наволя досега.То и на Тича ще се пробва със сигурност.Ама и там положението с бракониерските набези е сходно... :?
krasi.ko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Юни 17, 2008 3:56 pm

Re: Риболов на Бяла риба от лодка с Драшкович

Мнение от krasi.ko »

....ако нее тайна каква рибка ползвате за стръв и колко сантиметра е дълга :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”