"Сомска формула"-от Троли Рапала

Модератор: bobopeli

Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от spookymiro »

Станимир Христов написа:А не може ли просто като колегата на снимката да си купим по един кантар и да си претеглим рибата като нормалните хора -хем ще е най-точно хем няма да ни се смеят на язовира :) хахахах
Предполагам, че повечето от колегите имат кантар. Въпросът е колко до колко мери. Защото не е по джоба на всеки а и не се намират лесно читави кантари за по-големи тежести. Освен това претеглянето на някоя по-едра риба е свързано с определени неудобства. Особено ако имаш намерение да я пуснеш обратно, тогава се цели минимално нараняване. Трябва ти подходящ кантар и пособия за да извършиш това измерване. А и помощ от приятел. Докато с рулетката и сам човек може да измери и дори да снима получените данни и да си има трофей и то не над камината.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Станимир Христов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 689
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 4:24 pm
Местоположение: London, гр.Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Станимир Христов »

Един дюшек за риба върши перфектна работа ... Вярно и ти си прав че не винаги носим със себе си, но мене ме издразни факта че Леонардо изскочи с некви лафове от Лувъра..."аз знам пък вие тъпите не знаете" :) Пък и колегите по-горе са дали достатъчно обяснения защо формулата не е абсолютно точна и т.н

Поздрави!
Изображение
Изображение Изображение
Който иска намира начин... който не иска намира причина!!!
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от danev69 »

Станимир Христов написа:А не може ли просто като колегата на снимката да си купим по един кантар и да си претеглим рибата като нормалните хора -хем ще е най-точно хем няма да ни се смеят на язовира :) хахахах
Здрасти,колега. Сигурно почти всички колеги са си купили някакви кантарчета,ама друго си е да извадиш голямата елка на язовира :roll: и да хвърлиш другите колеги в дълбок размисъл,кво точно правиш. :D :D :D Пожелавам на всички сомаджии големи и борбени риби а пък кой с кво ще ги тегли май не е най важното. :wink:
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
golden-retriever
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 12:14 am
Местоположение: Пещера

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от golden-retriever »

Тоя пич поне си използва мозака за разлика от някой "филсофи" които се прават на разбирачu :D
------------------------------------------------------
Станимир Христов написа:Като се замисля какво ли да се връзвам на акъла на Леонардо :) Успех с романите и формулите аз отивам на Риба утре .... ще ти пиша да ми изчислиш сечението на.... рибата :) :drinkers:
Троли сигурен съм , че ще бъдеш затруднен ! Тренирай още от сега с малки цифри :wink:
мирославмладенов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 1:42 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от мирославмладенов »

Троли сигурен съм , че ще бъдеш затруднен ! Тренирай още от сега с малки цифри :wink:абе,то на чужд гръб и 100 тояги са малко!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Истината е следната!За мен не е проблем да отида този уикенд и да си хвана сом! :idea: Познавам навиците,техниките на ловуване,дълбочината на кълване на сома през определения период от годината!Но,аз търся нещо повече и за това анализирам постоянно,кво се случва и защо се случва в лодката или у дома за да знам нещо повече за сома.Това е знание,което ми дава предимство!Подигравките си ги задържете,щот сте далече от сомовете! :idea: Сомаджиите не са много и разбират,кво искам да им кажа! :idea: Преживял съм много битки и още ме чакат,за мен е важно мнението само на успешните сомаджии! :wink: Предвидих днешният сом 60кг. на тролинг,къде ще удари и по какъв начин,ще удари!Това означава,че знанията ми за тази риба не са ялови,а дават резултат! :idea: Тази тема е хрумване,важното е,че опитах,пък лаещи кучета дал господ много! :D :drinkers:
lovo-бай СТОЯН
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 8:29 pm
Местоположение: Мадрид

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от lovo-бай СТОЯН »

мирославмладенов написа:Тази тема е хрумване,важното е,че опитах,пък лаещи кучета дал господ много!
Епа нека си лаят,те кучета дето много лаят не апат. :lol: :lol: :drinkers: :drinkers: :drinkers:

Сега по темата ,Троли хрумването не е -лошо разбира се.Но и аз мисля като Миро,че трябва да бъде измерена още една величина,а тя е обиколката на сома ,там където е най-дебел.
Има формули за измерване теглото на пъстърва ..... дължината се умножава по обиколката и се дели на 800.
За риба Тон е малко по различна,за Лаврака също-но при всичките е включена,обиколката на рибата на най-дебелото място.
Така ще се нормализират разликите ,при дебелите и къси,и дългите и тънки сомове. :drinkers: :drinkers:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Там е работата,че никой не се е сетил да измерва И гръдната обиколка на сома!Може и това да е разковничето? :roll: Идеята за формулата на сома има смисъл и е необходима,защото големите се пускат обратно и оставят за нас споменът на "Числото",големо или малко! :D И понеже риболовът е СПОРТ,има нужда от рекорди,за да имаме цел! :wink: Секунди,хилядни или милиметри са важни не само за статистиката! :D Формулата е необходима и постижима,като това касае Европа и Азия,ареалът на европейският сом!Най-гледаният клип е на сомът от Казахстан,там нема кила,а дължина! :idea:Миро го пусна,без да го мери и никога не би разбрал без формула,колко е тежал!Преди 4 години казвах,че ме интересува само дължината,но в крайна сметка не можем да пренебрегнем любопитството от килата!То и парите вече на кила ги мерят! :D :D :D :drinkers:
Последно промяна от Troli Rapala на Чет Юли 01, 2010 11:33 pm, променено общо 1 път.
lovo-бай СТОЯН
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 8:29 pm
Местоположение: Мадрид

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от lovo-бай СТОЯН »

Troli Rapala написа:Там е работата,че никой не се е сетил да измерва И гръдната обиколка на сома!Може и това да е разковничето
Никога не-е късно ,да се започне такова измерване.Замислям се ,дали има нещо общо,между дължината на мустаците на сома, с неговото тегло :roll: Или поне да се разбере възраста на рибата с такова измерване,щото не-вярвам че,всички-примерно ...10 годишни сомове,да тежът еднакво.При елените се разбира ,като се броят разклоненията на рогата,за сома що пък да не-са мустаците. :roll: :D
Така че,що да не се помисли и за една формула,която да изчислява колко е дърт трофея. :roll: :D :D :D :drinkers:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Гледам по "Нешънъл",как слагат Джи-пи-еси на Бели акули,Марлини с цел да опознаят,къф е живота и ежедневието на тия велики,важни хищници!Ние сме бедни,ма ми е чудно що германци,французи,испанци и италянци не са се заели с подобни изследвания за сома? :roll: Явно морските-океански жищници са им по-важни,та за това не се напъват!Треа сами да ги разгадаваме,без техника! :oops: Бих купил маркер,за да проследя някой сом,ма не знам кви цифри е,и от къде да се купи! :oops: :drinkers:
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от barutchiata © »

Troli Rapala написа:Гледам по "Нешънъл",как слагат Джи-пи-еси на Бели акули,Марлини с цел да опознаят,къф е живота и ежедневието на тия велики,важни хищници!Ние сме бедни,ма ми е чудно що германци,французи,испанци и италянци не са се заели с подобни изследвания за сома? :roll: Явно морските-океански жищници са им по-важни,та за това не се напъват!Треа сами да ги разгадаваме,без техника! :oops: Бих купил маркер,за да проследя някой сом,ма не знам кви цифри е,и от къде да се купи! :oops: :drinkers:

То хубу маркер ша земиш, ама още колко ти требе за хапаратура за да следиш маркера, а ?То са програми, сатеуитки, ехолоти, лаптопи, абе чудо. :?
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Ми,те завалиите са ни приготвили 100млн. евро за аквакултури,ма немаме капацитет да ги вземем!Формулата е да отидат у двама-трима! :D :drinkers: Горе не могат да си ги вземат,по-добре да се възползваме от подаръка.Бих зарязал всичко,за да изследвам сома,ма нема възове за ежедневието!От Сабанеев на сам,сме мръднали с 3 милиметра~! :D Не е истина,това е 21-век според Ивайла Бакалова! :D :drinkers: Обиците на Краси,за сега не носят инфо,просто си треа техника в реално време!За китовете,един маркер свързан с Джи-пи-ес е 10000 долара,според "Нешънъл"! :oops: Трябват ни 5-6 маркера за най-големите язовири,па програми и лаптопи е лесно.5-6 човека,да следят у водата,пак е лесно!Само маркерите са проблем и,къде ще е удачно да се закачат? :roll: :drinkers:
Аватар
Smokey
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 551
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 9:32 am
Местоположение: София

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Smokey »

Troli, тоя 60 килограмовия ти ли го хвана?

Според твоята формула трябва да е ~215см, нали? ((215х215х215)х6.18~61kg) толкова ли беше?

Малко се изместихме от темата, но в началото обещаваше формулата да е точна
Troli Rapala написа: "Линейната дължина на сома,на 3 степен се умножава по 6.1803399 и резултатът е МАКСИМАЛНО ТОЧЕН и ИСТИНСКИ! Проверете си вашите сомове по тази формула и сравнете данните от кантара! Ще се изненадате,колко е точна!
Уви, в примера които дадох показанията на кантара и формулата се различават с 50%

(110х110х110) х 6.18 = 8,22кг Резултата от кантара показваше 5,5кг. 8,22/5,5 = 1,49 (50% разлика в мерките)
За да е точен резултата при моя пример (110*110*110)*4,15=5,5кг

Не се заяждам с теб Троли, съвсем не, от теб мога само да се уча, но всичко това показва че на тази формула може да се разчита за относителна мярка, и е малко по-точна от "окомера"

Носете си кантара като се стремите към трофеи :)
Изображение
За да не останем повече рибари отколкото риби в България: Kiss 'n Release!
http://www.youtube.com/watch?v=66sGSTZD ... _1UPUjx2SI
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

СОМ-1.10М.,не може да тежи 5.5кг.! :idea: Вярвам на Питагор,че всяко нещо в природата може да се означи с ЧИСЛО!Говорим за "Идеалните пропорции" на сома в природата,а отклонения винаги ще има!При хората,не е ли така?Висок си 1.80 и идеалното тегло е 75-80 кила! :idea: Ако си нагоре или надолу е извън нормата поради някаква причина! :idea: Ако сомът има сериозни отклонения в теглото извън тази формула,то значи има някакъв проблем с храненето.Това пак е инфо! :idea: Ако е лек,значи му липсва определена плячка,въпросът е коя,е тя и следва предлагането и! :D Ако е прекалено тежък,значи плячката е в изобилие и отново се пита,коя е тя,за да му я предложим! :D Аз така ги мисля нещата! :idea: :drinkers:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от xoxo »

тука троли съм съгласен с теб за идеалните пропорции но нали точно в това е проблема как да го познаеш дали е в идеални пропорции а не оядена сомска мутра или измаршавяло рибе. щом обичаш числата аз виждам логика в това което някои колеги предлагаха - да се въведе може би обиколка - все пак и при хората е така - 1.80 с обиколка на талията 200см не би могал да е 80кг нали? :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”