"Сомска формула"-от Троли Рапала

Модератор: bobopeli

Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Как съм истървал готината тема :lol: :lol: :lol: А мнението ми е следноно .............
Само господ казва и решава коя риба колко ще тежи :idea: :idea: :idea: Всичко зависи от водоема,храната,мрежарите и още няколко неща.Всички прескачате неудобните въпроси и си я карате едно към гьотере :twisted: :twisted: :twisted: Има сомове дебели като кюфтета и къси като на Троли пишката.Виждали сме всякакви риби,тънки,дебели,дълги и къси,всичко зависи от храната.Така че,единственната точна формула е кантара :idea: :idea: :idea: И вземете се научете да четете постовете на хората,пропуснахте въпроса на Олд мена,а нетрябваше.Иначе разговора и споровете Ви щяха да вземат друг обрат.Тролка,що се занимаваш с глупости ами не си гониш боклукчииските камиони на път за язовира :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Я гледаи с кви риби те даряват суеверията ти.Успех и чао за сега :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :drinkers:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

lovo-бай СТОЯН написа: Никога не-е късно ,да се започне такова измерване.Замислям се ,дали има нещо общо,между дължината на мустаците на сома, с неговото тегло :roll: Или поне да се разбере възраста на рибата с такова измерване,щото не-вярвам че,всички-примерно ...10 годишни сомове,да тежът еднакво.При елените се разбира ,като се броят разклоненията на рогата,за сома що пък да не-са мустаците. :roll: :D
Така че,що да не се помисли и за една формула,която да изчислява колко е дърт трофея. :roll: :D :D :D :drinkers:
На сомовете годините се определят като при дърветата.Когато се отреже една гръдна перка,кръговете се виждат. :wink:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Кроки,жена/кантар/ и часовник,верни-НЕМА! :D Вервай ми! :wink: :D Па нема значение размера,просто нема логика там! :D :drinkers: Никой не знае,колко са ми големи рибите! :idea: Старчето да покаже мота-мо снимки с кантара,че и аз съм се чудил на кантар,и кантар!Пясъчник е нормален водоем,кат всички други!Те мутантите от "Овчарица" са в нормите,па кво да говорим за нормалните водоеми! :roll:
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

На Жребеца от край време сомовете са по-дебели.....сравнени като цяло с другите водоеми :wink:
pavel mangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 12:53 am
Местоположение: Ямбол

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от pavel mangelov »

Емо,тва верно ли е или е камък в нечия градина?
Аватар
oldman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 9:33 am

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от oldman »

Troli Rapala написа:Старчето да покаже мота-мо снимки с кантара,че и аз съм се чудил на кантар,и кантар!Пясъчник е нормален водоем,кат всички други!Те мутантите от "Овчарица" са в нормите,па кво да говорим за нормалните водоеми! :roll:
измерено дължина според формулата разлика
27 кг 146 см 19.23 кг 29%
12.5 кг 115 см 9,39 кг 25%
27.5 кг 152 см 21,70 кг 21%
9.5 кг 105 см 7,15 кг 25%
40 кг 176 см 33,69 кг 16%
44 кг 170 см 30,36 кг 31%

Това излиза при мен, което ме кара да мисля, че формулата не е вярна.
Последно промяна от oldman на Вто Юли 13, 2010 10:17 am, променено общо 2 пъти.
Сомът обича смелите!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Гледах и руска програма с десетина хванати сома.Седем от рибите,изобщо не отговаряха на формулите които познаваме.По време на ваденето,хората казваха нивото на водата,температурата,дължината на рибите,килограмите,влакно,макара,спининг и примамка на която е ударил :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Разминаванията бяха фрапиращи,на някои риби с до 7 кг :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Така че,не ми говорете за формули и глупости.Да,показва на нормалните риби що годе точното тегло,но има риби,които просто са яли или камъни или към 5-7 кг олово :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Майтапа беше голям,когато едновременно с гледането,щом кажеха дължината и килограмите,веднага правех съпоставка и майтапа беше пълен.Така че,адио маре,формулите,само на определени риби,които са се хранели съвсем нормално или са нямали по-дълго време какво да ядат и са като спици.Надумкан с храна сом,които постоянно има около него храна и не се налага да гони,просто винаги ще бяга от нормите и формолата ще е невалидна.Моите на язовира са така надумкани,заради многото каракуда,слънчаци и кефали,както и шаранчета за които не се налага да се борят с течения и да ги търсят и гонят.Аре силно сбогом за сега :idea: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:

P.S Забравих да добавя,че за да е вярна формулата,трябва наистина в нея да е включена и обиколката на рибата,иначе винаги ще има разминавания.Правилно някои спомена за обиколката,но всички подминавате наглед дребни неща,които обаче са много важни понякога :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Рекордът на Марлин,щеше да се държи от жена,но при меренето на рибата понеже е с главата надолу,рибата изплюва 70-килограмова сепия и рекордът остава при един известен милионер! :D Старче,с толко сомове от Пясъка ти треа да си ги разгадаеш,що не се вписват във формули! :D Кантарът ако е дигитален и го мериш от ръка,тя трепери и всяко мерене е различно!Бе,това да ни е хатъра! :D :drinkers:
Станимир Христов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 689
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 4:24 pm
Местоположение: London, гр.Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Станимир Христов »

Нещо взе да овърташ ми се струва.... :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Изображение
Изображение Изображение
Който иска намира начин... който не иска намира причина!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Каквото и да говорим,факта че има десетина формули,(с на Троли стават единадесет)говори че много народ се опитва да се справи с тази задача,явно обаче на никои не му се е отдало да направи някоя точна.Може би това ще е нашето Троли,Амин :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

Един лек въпрос. Кога една формула се приема за вярна :?:
Естественно това не е математика за да има абсолютна точност.Точно заради това има отклонения(казано е +-10%)
Също така е казано,че има и изключения.Но като цяло по Формулата на Милко сомовете излизат.
Краси-112 сподели,че според него тя е направена в ниските и стойности.....може и така да се каже.Но също така е факт,че при сомове до 30кг. е абсолютно точна.За мен тя важи и е в рамките на допустимото при 85% от сомовете.
Елементарно е всеки да я провери при улов сам.И моя сом и този на Краси са в нейната граница.
Що касае рекордите.Едва скоро бе подобрен рекорда на Якуб Вагнер от 109кг.Сегашния е 113кг.Това е така,защото за да се признае един рекорд трябва всичко да отговаря на изискванията + свидетели.
Какво значи изисквания :!:
Влакното,пръчката,макарата,монтажа,начина на улов.....както и кантара трябва да са лицензирани.
Лично съм видял как едни и същи кантари от Чина мерят малък сом с три различни тегла 9,5кг. 10кг. и 12кг.Тези тави с които до вчера се мереха рибите не винаги отговарят на истината.Може ли чисто нов кантар до 200кг. да му изхвръкне циферблата при мерене на 15кг .сом :!: Смятате ли,че Китаеца реже прецизно всяка пружина на кантар който струва 2лв.или дори 20лв. :idea: Колкото и куриозно да звучи,има колега който си държи кантара на Гюле цяла зима.Така даже басове печели.....мерси казвам аз на такваз любоФ.
И не се хващайте за изключенията,а погледнете нещата,като цяло.Тези формули са измислени за да се изчислява приблизителното тегло на сома,при липса на кантар.
Един любопитен въпрос.Какво пречи уловилия сома да се снима с кантара и с неговите стойности?А какво пречи до сома да има сравнителен предмет!Така както го правят на запад.Да не се хваща всеки ден подобна риба!
Вече всички се изгяволихме и научихме как се снима риба за да изглежда тя по-голяма.Нали все пак този сом е мерен и се твърди,че тежи определени кила.Да не ви вадя факти от Хасковски вестник....как един сом започна от 120кг. мина през 100 за да стигне 70 и накрая да се окаже 65кг.Това са си измами и не съм наивник за да вярвам на всичко.
Лично мой сом от Жребеца 43кг. ме убеждаваха на бензиностанцията в Н.Загора,че тежи 73кг.Сомът беше пуснат в шадравана пред хотела.А спорещия само дето не ме наби,че го изкарвам лъжец.
Изключения винаги ще има,но ние ги превръщаме в правило и тема за спорове.Спорете с факти и снимки,а не с думи на непроверени мисли и случки. :wink:
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

Ето ви един монтаж.
Изображение
Ето ви този сом дето стана 73кг.Всъщност беше къс и дебел 43кг.
Изображение
Ето ви пускане на риба.
http://s157.photobucket.com/albums/t52/ ... O-8326.flv
Ето ви кантар.Макар,че е сниман в момент,когато сома е опрял долу.
Изображение
Ето ви изключение 61кг 300гр при 2м. дължина.
Изображение
Ето ви малко сомче снимано добре,но аз и детето сме 2м. зад него и е снимано от горе.
Изображение
Всички тези снимки са правени с чужди фотоапарати и нямам никаква намеса в тях.Въпроса е кой,какво желае да постигне.Реалност,лъжа или измама.
Последно промяна от Emo-83 на Пет Юли 09, 2010 4:31 pm, променено общо 1 път.
Аватар
oldman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 9:33 am

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от oldman »

Да беше в средата на зимата, щях да ви разбера, ама сега е време да ги ловим, а не да си ги мерим!
Чакам ви всички на язовирите!
Сомът обича смелите!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

oldman написа:Да беше в средата на зимата, щях да ви разбера, ама сега е време да ги ловим, а не да си ги мерим!
Чакам ви всички на язовирите!
Кой сега си ги мери старче :!: :?: :wink:
Обсъждаме големините на рибите,формулите и какво се случва в сомския живот. :wink:
Тука явно всеки влиза с мислите си и излиза с тях. :roll:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Ето една хипотеза са Пясъчните сомове! :wink: Язовирът е малък и млад,не знам точно коя година е построена стената? :roll: Не съм сигурен,дали преди това по реката-Тополница е имало сомове?Ако не е имало и е изкуственно завъден,може това да е причината за някакви аномалии? :roll: При мене формулата на Милко бачка до тук на 100%!Моето допълнение,прибавя 2 кила за 2-ров сом!Най-дългият сом хванат по нашите земи на "Рабиша" е бил с хранилка в хрилете,до колкото знам! :roll: Ето ти причина,за аномалия! :wink: :drinkers: Убеден съм,че има разлика в речните и язовирни сомове,не само по тегло а и като държание и визия!Интересно,дали Кроки и неговите спининг-агенти по Марица са забелязали големи отклонения от формулата!Бая сомове се извадиха последните 5години по Марица! :idea: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”