Ей тоя кльонк бе-е-е-е!!!!

Модератор: bobopeli

Кмето

Ей тоя кльонк бе-е-е-е!!!!

Мнение от Кмето »

Как се лови с това нещо?
Знае ли някой какви трябва да се такъмите - пръчка, макара, влакно, тежести и т.н.?
Къде се лови - в кои язовири, защото за Дунава - знам, но ми е далеко, пък и риболова в река е друг.
Колко най - голям сом може да се извади?
От къде да си взема хубав кльонк - дето се вика "работещ"?

Има ли майстори на кльонка които имат желание да ме посветят в този вид риболов?

Благодаря на всички отговорили.
Аватар
Gl0bE
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Ное 14, 2004 9:23 pm

Мнение от Gl0bE »

това е една специална пръчица с едно кръгло отпред и праскаш във воадата и сома иде а в другата ръка пускаш една дебела корда и в края кука троика и торен червеи и тфа е !
LsD > Gl0bE <
Жоро Гоцов

гледай тв Центрум Груп - четвъртък "на живо" колег

Мнение от Жоро Гоцов »

От няколко години правиме предавания свързани с кльонка. Не е простичко нещо тоя риболов ...повярвай ми колега има много тънки моменти в него иначе нали се сещаш че и куцо и сакато щеше да се пробва...и слава богу че не е така. Искам да ти кажа че е много скъпо удоволствие тоя вид риболов...свързано е с покупка на сериозна лодка, въдици издържащи от 30 либри нагоре, макари с два аванса или тип лебедка влакна по 130 лв за ролчица...и да продължавам ли още какво ще ти трябва...издържливи прожектори итн. И след като си накупиш всичко включая и мотор за лодчицата ще се окаже че няма от къде да си купиш най важното : кльонк .....всички който са в търговската мрежа са 100% менте!!! ...това е за сега...а ако искаш да разбереш кой ти писа това иди в галерията на яз.Ивайловград и се любувай на сом.
Гост

Мнение от Гост »

Евала Жорка изчерпателен си :lol: :wink: само трябва да знаеш че тези колеги са повечето дечица :wink:
Павел Иванов

Мнение от Павел Иванов »

Пенн , Жорката сигурно е имал предвид плетено на Барклей с голям метраж та за тва е и фрапиращата цена . И тук можеш да си вземеш читав монофил както и доста по - евтино плетено ( примерно Херкулайн ) , по - скоро му е дошъл кофти коментара на Глобе :wink:

Апропо : Жорка с малко повече късмет можеш и в търговската мрежа да си намериш читав кльонк , имам такъв закупен от Пасарел , верно с него съм ловил само два пъти ( по веднъж на Искъра и на Рабиша ) като имам уловени две маломерни и едно около 4кг сомчета ама все пак ловят .

НАСЛУКА !!!
Гост

Мнение от Гост »

Г-н Иванов и от кльонг ли разбираш ????? :shock:
Павел Иванов

Мнение от Павел Иванов »

Anonymous написа:Г-н Иванов и от кльонг ли разбираш ????? :shock:
Ами старая се :lol:
Кмето

Мнение от Кмето »

От няколко години правиме предавания свързани с кльонка. Не е простичко нещо тоя риболов ...повярвай ми колега има много тънки моменти в него иначе нали се сещаш че и куцо и сакато щеше да се пробва...и слава богу че не е така.
По отношение на тънките моменти в този риболов съм напълно съгласен. Всъщност питането ми беше по-скоро за тях. Иначе и куцо и сакато вече се пробва, друг е въпроса с какъв резултат. :wink:

Искам да ти кажа че е много скъпо удоволствие тоя вид риболов...свързано е с покупка на сериозна лодка, въдици издържащи от 30 либри нагоре, макари с два аванса или тип лебедка влакна по 130 лв за ролчица...и да продължавам ли още какво ще ти трябва...издържливи прожектори итн.
Наистина е скъпо удоволствие, но си струва. Пък и щом питам, сигурно все пак имам някои от тези неща. По-скоро въпросът ми беше за конкретните марки въдици и макари, които използват баш-майсторите в този риболов. Все пак благодаря за отговора. Не е малко предвид, традиционното премълчаване от страна на майсторите, когато стане въпрос за този вид риболов.
И след като си накупиш всичко включая и мотор за лодчицата ще се окаже че няма от къде да си купиш най важното : кльонк .....всички който са в търговската мрежа са 100% менте!!!
Е в това е баш въпросът, според моето скромно мнение. Дайте идея от къде да си закупя наистина "работещ" кльонк. Отворен съм за оферта в това отношение :wink: [/quote]
Жоро Гоцов

браво момчета.....упорити сте !

Мнение от Жоро Гоцов »

...поизчаках да прочета малко мнения по въпроса за кльонка и ще ви споделя как аз се снабдявам с кльонкове. На първо време искам да благодаря на Петьо Жишев който ги прави ! Като второ ще добавя че не ги прави за всеки ! От тук натам малко история по въпроса: има едно дърво в Родопите...Мъждравка се казва...та от него се прави цялостен кльонк на ръка за около 3 дни без да е лепена петата му... прословутото дърво се реже предварително и съхне около 20 год, на тавана на Петьо. Всяка година реже нови и всяка година прави прави точно толкова колкото парчета е отрязал....съхне дълго за да не измята после. Това е горе-долу....
Stefaka

Otgovor nekav

Мнение от Stefaka »

Sia,gledam tuka,nekva naduvka se spuka da se hvali za nekvi sumi,tva-onva!Nekvi ceni,'bi mu mamata!Razberete,gospoda,MAISTORLAKA NA EDIN RIBOLOVEC NE SE IZMERVA V DALJINATA NA NEGOVATA VADICA,angliiska pogovorka!Pisna mi ot snobi!A,i v Bg ima oshte nekoi mesta det ima SOM,samo che te udriat samo na markovo,primerno PEN,hahahahahha!Da doide nekoi den snoba da mu razkaja igrata :))) 130 US na vlakno,hahhahahhah!Tva da nema da opasvash iazovira ve,hahaha!Znachi,az ne sam protiv markovoto oburudvane,samiat az polzvam Hardy,obache ne v tva se krie maistorlaka,tva iskam da kaja!Ot edna-dve godini se zanimavam i s ribolov na som,polzvam kupen cheshki klionk,koito raboti mnogo dobre!Ot Rodopite sam,i ne sam chuval za takova darvo,neshto s "M" beshe mai,hahahhaha!HORA,POSVETETE SE NA RIBOLOVA,A NE NA ROBUVANE NA RAZNI MARKI!Pojelavam na vsichki NASLUKA!
Павел Иванов

Re: Otgovor nekav

Мнение от Павел Иванов »

Stefaka написа:samiat az polzvam Hardy
Ся точно не ми стана ясно на коя нимфа или бръмбар ги скубеш тез сомове с Харди ама нейсе :wink:
Павел Иванов

Мнение от Павел Иванов »

PENN написа:Да извинявате че не е по темата ама май е време всеки да се регистрира,ако иска да пише.
Ми там нейде в мачов риболов бех обяснил що не се регвам . Ми то как съм плеснат у пръстите досега под името ми щеше да пише " Дъ Фърст " риболовец а аз предпочитам да си седа на начинаещ :wink:
Новобранец

Мнение от Новобранец »

Ei, levak nedei taka skromno! Nqkoi hora hodqt za som pove4e ot 5 godini i o6te nqmat uloven 19 kila som, da ne govorim 4e kato gi pita6 kade go hvana toi nadmenno ti otgovarq "vav vodata". A ina4e kato gi vidi6 vse edno sa ot vitrinata na nai luskaviq magazin/znae6 za kogo govorq/ Nasluka na vsi4ki!
Гост

Мнение от Гост »

Колеги,темата за оборудването при риболов за сом е много вълнуваща,особено ако се използва кльонк.Обаче ако тези неща ги прочете някой от старите рибари,които на сушата ходят с два бастуна,а като седнат в лодката не можеш да ги стигнеш със моторница,не знам как ще реагират.Ще ви споделя най-разпространения начин за Дунав.
Двама човека се качват ,,на мотор" нагоре по реката,гасят двигателя и се пускат по течението,единият кльонка а другият държи в ръка,,въдицата",която представлява капроново въженце около 3-4мм.,утежнено с 5-6 тежести от серкме и завършващо с единична кука.Над куката са вързани снопче от червени парцалчета,а за стръв са сложени 2-3 попови прасета.По Дунава никой не кльонка нощем,първо заради корабоплаването,и второ,защото има легенди,че големи сомове са атакували кльонкащата ръка на рибари,което е завършвало трагично.Тук старите рибари си правят кльонковете сами от цяло парче дърво.Горепосочения метод е основен за риболов на сом през лятото и понякога цялата река ехти от ударите .Всеки от старчоците си има чалъм за удрянето-интервали,брой удара и т.н.(разбирачите се сещат) и е страшно шоу да ги слушаш как спорят кой е по добър.
Самият аз съм имал доста излети по Дунава с лодка за сом и само мога да посъветвам желаещите да опитат-бъдете сигурни в оборудването,излизайте само с опитни колеги и не влизайте употребили алкохол в лодка по Дунава.
Павел Иванов

Мнение от Павел Иванов »

PENN написа:но ако аз разкажа как са ловили тyна тук преди около 60 години ще падне смях.
Забърква се рибена чорба от накълцан дребосък , когат се види пасаж от туна чорбата почва да се сипва след лодката , като се привлече вниманието на туната във водата започва да се хвърлят цели бляскащи рибки , лови се със дълъг здрав кол със завързано на него дебело въже , за примамка се използва лъскаво желязо около 20-30см с единична кука голям размер в края му , докато пощурялата туна лапа хвърлените рибки лапа здраво и железата ! За такъв риболов трябва да намериш пасажа и от там на там да си мнооо здрав в ръцете и кръста щот требва да изхвърляш закачената туна бързо бързо на борда и да меташ наново преди да е избегал пасажа :wink:

За сома най - благодатни са августовските нощи особенно когато са съпровождани от гръмотевична буря , явно животното обожава аромата на озон с който се насища въздуха при това съпроводен от тътените на гръмотевиците , туй съчетание кара и най-големият и мързелив сом да се дигне от дъното и да търси нещо за апване ( баси колко си приличаме с него с тая разлика че аз в такива нощи освен за апване търся и за пииване и явно за това го пропускам този вид риболов ). Ся за кльонка . Има мноо теории с какво той привлича сома и секи твърди че неговата е верна та сега нема да откривам топлата вода ама да кажа и аз : Начи кефи го звука добичето , примерно кат минеш покрай некоя кръчма и от нея не се чува нищо я влезеш я не влезеш ама ако от вътре се носи музика любимка и си решил да поарчиш некой лев - там си . Туй дънтене коет се разнася от малкото парченце дърво явно е мехлем за сомският слух , оттук на там си требва тренировка а и малце талант , примерно има си майстори които държат на определен начин на бухане и определена амплитуда на ударите има други които потдържат съвсем друг стил ма то и двата са си прави щот едни ги привлича пънко други чалгата важното е както при секи музикален инструмент да се достигне нужното ниво а не да се скрибуца валшиво щот тогава и най - добрия кльонк да имаш или да фанеш Фендър Стратокастър е се тая . Както казах и за това си има хора с талант които още кат фанат кльонка му усещат настройките и фащат голема риба ( те Стефан Леваков е типичен пример )а има и такива къдет може да вкарат сума си кинти , да кльонкат до полуда и резултатите да не са Дъ Фърст .

Ми това е от мен , по мое мнение е по добре да ходиш на риба и да си джентълмен на пръчката като ловиш за удоволствие и да ти е приятно да уловиш дори маломерка ( и да я пуснеш незабавно ) , да прекараш приятен де сред природата с приятели , отколкото да отидеш на гьола да злобееш и да месарстваш та да те видят кой си ти и след както си тръгнеш с един багажник риба след себе си да оставиш кочина !

Айде от мен НАСЛУКА !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”