Специалистите да кажат ??...

Модератор: bobopeli

gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от gogibo »

Та след цепеницата,ъгломера и доста груба работа се стигна до тезгяха и резбарските
длета. Докарах елегантната форма на кльонка до това дередже:
Прикачени файлове
klonk 009.jpg
klonk 009.jpg (136.38 KiB) Преглеждано 3366 пъти
klonk 011.jpg
klonk 011.jpg (120.71 KiB) Преглеждано 3366 пъти
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от Кърцата »

gogibo написа:Кърца, в работата си като реставратор, използвам импрегнанти и лакове на водещи
италиански фирми.Така,че няма притеснения за ползване във вода.
Надявам се да изкара примамливия звук, ама само колега с опит може да даде оценка.
Това го казах на шега. Иначе и аз в работата си абсолютно всеки ден използвам импрегнанти и лакове и то не само на италиански фирми.
Колкото до опита, първия си сом на кльонк изкарах преди 17 години, и оттогава все ги мъча с променлив успех... Само дето последните години съм ги позенемарил, ма то така е като се ожени човек :lol:
Много е дебел ножа на кльонка, няма да пори водата, а ще пляска по нея и ще фърчи вода на всички посоки. Да не забравиш да облечеш гумирано яке при пробите :wink:
Но както казах и преди, сома/кльонка е много красив и игра не му трябва
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от antivik »

gogibo написа:Хм...Бих могъл да добавя подходящи от кожа,ама дали няма да пречат при кльонкане?
С малко повече въображение могат да се превърнат в кожен клуп да се надява на китката да не изпада от ръката. Не вярвам да пречат.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от pachosz »

Наистина е чудесно произведението на изкуството! :)
За да работи лесно обаче един кльонк, има някои детайли, които е добре да се знаят при изработването. Кърцата ги спомена по-горе. В случая ножа е доста дебел и това значително ще затруднява работата с него. Дебелината му при петата е добре да е не повече от 3-4 мм. и вече по-нагоре разбира се расте. Колкото по-малко, толкова по-лесно чука изделието :wink: В случая от снимките ми се струва доста по-голяма дебелината. Не че няма да работи, просто ще е много по-трудно. Зависи и от дървото какво е. Ако имаш съмнения, че като се изтъни, ще отслабне много, то тогава може съвсем малко да изтъниш, доколкото да си сигурен в здравината му.
На снимката се опитах да покажа как аз виждам, че трябва да стане.
Изображение

На тази зебра тук дебелината на ножа е 2,5 мм.
Изображение

Продължавай да твориш, нищо, че не си кльонкаджия :D Запалиш ли се веднъж по този риболов, забравяш за другите видове риби, вярвай ми! :D
За творението ти - пак казвам - свалям шапка!!! :prayer: :prayer: :prayer:
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от gogibo »

Винаги е добре да получиш мнение от хора с опит. Здравината на дървото не ме притеснява,ако
се утъни към петата,но си мисля,че "сомлето" ще охилавее и няма така да радва окото.
Утре мисля да напълня бебешко корито с вода,да си облека дъждобрана и да го пробвам.
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от gogibo »

Днес напълних бебешкото корито с вода,ама то-една педя дълбочина.Шляпнах няколко пъти с
кльонка вътре,ама ме достраша,че може да удари в дъното и спрях дотам.Трябва си достатъчно
вода за проби.Иначе, издава звук и не пръска настрани вода,ама дали ще предизвика сом-нямам представа.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от pachosz »

Sлед забраната чакаме в темата и снимки с първия му сом на кльонка ;)
До тогава здраво репетирай и уреждай сомски излети, време има достатъчно :)
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от antivik »

pachosz написа:Sлед забраната чакаме в темата и снимки с първия му сом на кльонка ;)
До тогава здраво репетирай и уреждай сомски излети, време има достатъчно :)
:supz: :smt041 И продължавай да дялкаш и да показваш... :drinkers: :smt006
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от gogibo »

Благодаря ви за съветите и препоръките! Ще вложа усилия и старание,както в кльонкането,така и в дялкането.
valio.st
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:34 pm

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от valio.st »

да кажа, честно онзи ден, гогибо като пробва кльонка около 15.00ч. , аз без да зная за това негово занимание, бая се зачудих какви са тези звуци съвсем близо до мен, дори излязох на балкона да проверя дали апартамента ми не се намира вече в средата на яз.Искър по време на поредното хранене на сомовете. :D
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от gogibo »

Шегаджия !... Дръж си,за по сигурно, спасителната жилетка под леглото...
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от Поморийския »

gogibo написа:Благодаря ви за съветите и препоръките! Ще вложа усилия и старание,както в кльонкането,така и в дялкането.
Покажи го на Калин -Калинукс от Кюстендил
А също и Венци от Казанлък и той вае такива щедьоври
Аватар
Pike1
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 11:21 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от Pike1 »

Колега gogibo, аз почти не съм писал в този форум, но ми се иска да те поздравя за старанието и ентусиазма, които си вложил! Явно притежаваш талант и ти трябват малко знания за да започнеш да правиш добри кльонкове. :wink:
Както някои колеги вече споменаха, първо ножа на кльонка ти е много дебел, дори бих казал, че това не е нож, а просто преход от дръжката към петата.В момента дори и най-тренирана ръка ще е затруднена да извади приличен звук.Проблема е, че не можеш да го изтъниш кой знае колко/не знам какво ти е дървото/ защото си допуснал една основна грешка.Влакната на дървесината пресичат "ножа".Това личи от снимката
Изображение
За да може ножа да е максимално здрав и тънък трябва влакната да са успуредни на него. Просто е трябвало да го разчертаеш така върху талпата.Пресичането в зоната на дръжката не е такъв проблем.
Другото, което трябва да решиш е дали ще правиш сувенири или кльонкове за риболов.Сомската глава е красива, но ако гледаш на нея като дръжка не върши работа. Ако си с часове на вода и кльонкаш ще ти бъде неудобно и ще се измориш, а това влошава звука.Добрия кльонк е този с който можеш да вадиш звук продължително време без да ти пука. :wink:
Колега, всичко това ти го пиша най-доброжелателно!
Поздрави и успех в начинанието! :wink:
lz3no_TRC
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 508
Регистриран на: Нед Мар 11, 2007 10:05 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от lz3no_TRC »

Поздравления.
Без да се имам за капацитет в кльонко строенето ти казвам че си се справил много добре.
Единствения ми съвет е както вече ти казаха и колегите че при изработката на такива уникати водещото трябва да е кльонка наистина да е действащ а не само красива статуетка.
Въоражи се с упоритост и търпение и резултатите сами ще дойдат.
Това важи както за изработката на тези музикални инструменти така и за практическото им приложение.А щастието от уловените риби от теб или твои приятели скоро ще го усетиш сам сигурен съм.
Другото което за правя когато подарявам на приятел такова нещо е да му подготвиш и подходяща поставка за да му се радва и през месеците когато е вън от употреба.
Ето и няколко от идеите които на мен са ми хрумнали а съм сигурен че и ти имаш още по добри.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Бъди здрав и продължавай да се забавляваш докато правиш тези красоти.
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Специалистите да кажат ??...

Мнение от С.Върбанов »

УНИКАЛНИ КРАСОТИ !
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”