Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Модератор: bobopeli

Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Генадий Серов-списание "Риболов Elite"

...."Аз различавам три основни фази на вадене,всяка от които по своему е много важна.

Първа фаза-отлепяне на хищника от дъното и "издигането и" до определено ниво.Непосредствено след засичането сомът,почувствал нещо нередно,веднага се устремява в дълбокото към ямата и ако по тласъците и натоварването върху въдицата можете да направите извода,че е достатъчно голям,не трябва да подлагате съдбата на изпитание-ОТСЛАБЕТЕ/мосю Янко от МацаКурово/фрикциона и погасете първите тласъци на мощната риба.Когато сомът легне на дъното,напрежението веднага отслабва.Сега може да затегнете фрикциона и да се опитате да започнете "изкачването",отлепяйки гиганта от дъното.
В този момент може напълно точно да се определи размера на рибата/на Троли му трябва минута-две/:ако тласъците са чести и кратки,уловът не е голям-до 15-20кг.Ако ЧУВСТВАТЕ постоянна тежест и периодично усилващо се на вълни натоварване върху такъма,то вашия противник е достоен екземпляр/=всичко над 20кила/! :idea:

Втора фаза-преодоляване предела на общата дълбочина.В този момент хищникът,ЧУВСТВАЙКИ отдалечаването заветната родна яма,отново започва да беснее.Важното е да не се оставят без внимание мощните /бих добавил и РЕЗКИ/ тласъци и да се отпусне аванса /скъпи ми Янко/,като в същото време не трябва да се дава на сома възможност отново да се спусне към дъното.Късания при достатъчно дълго влакно практически не се случват,монофилното влакно,благодарение на еластичноста си,често погасява напрежението върху линията/= Троли не е тъп и за това е с монофили/!Дигнатият над горната точка на ямата сом започва да "играе" по обширното водно пространство,теглейки лодката на буксир в известна само на него самия посока-ту към брега,ту в страни от руслото и т.н.Ако хищникът е много голям,НЕ БЪРЗАЙТЕ ДА ГО ВАДИТЕ-позволете му да се умори преди да пристъпите към финалния трети етап!

Трета фаза-повеждане на сома към лодката и издърпване от водата.Ето го,желания миг,-върволицата от мехурчета,свидетелства за това,че сомът се е изморил и се е вдигнал високо,изхвърляйки излишния въздух от плавателния си мехур.Не е задължително веднага да го отведете до яките ръце на колегата ви-гигантът все още е много силен .Тази процедура може да извършите два-три пъти-влакното от върха на въдицата до рибата вече е късо и няма на къде да се разстяга.Ако сомът е вече на повърхността и изведнъж рязко се обърне и се завре под лодката,не се вцепенявайте,отпуснете му малко влакно и едва когато почувствате,че окончателно се е успокоил и натоварването върху линията не бележи критични нива,поведете хищника до борда на лодката.
За да си оставите все пак някяква възможност за маневриране,не намотавайте влакното до край-най-добре е да се изправите в лодката,така че да си оставите 1.5-2метра влакно в аванс.
Вариантите за "натоварване" на сома на лодката са много.Някои използуват канджи,други си служат само с ръце,трети пък спокойно влачат едрия хищник на буксир до брега-/Краси112/,но най-простия,надежден и хуманен /ако ловите на принципа "хвани-пусни"/начин е хващането на сома с ръце или за челюстта,и то само ако сте с дебела кевларова ръкавица,или за хрилните отвори.Но не за хрилете :!: -травмата в този случай е неизбежна.
През борда трябва да се прехвърли само горната третина от туловището на сома,най-тежката,и останала зад борда част от тялотосама ще се плъзне в лодката.

2004г. брой 4 от списание "На риба"-преписвач Калоян Белополски! :drinkers: Специално преписано тук от Троли за устремените към рекорди кльонкаджии! :idea: :drinkers:
Аватар
yco
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5592
Регистриран на: Пон Юни 07, 2010 3:44 pm

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от yco »

:D Така се пише... :wink:
при зор тука ша е срещата. :evil: :lol: ..http://www.facebook.com/groups/636519234334902
Адмирал-Краси 112kg, 2,56 m
Вицеадмирал-Милко Георгиев 102.5kg, 2,60 m
Контраадмирал- Николай Гълъбов 91.2kg, 2,51 m
Bokata77

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Bokata77 »

yco написа::D Така се пише... :wink:

А по-интересното е как се вади :D
Аватар
undergrounder
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 290
Регистриран на: Вто Дек 02, 2008 5:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от undergrounder »

Ех че готино.Тръпки ме побиха като го чета.Блазе на този който е усетил тръпката да вади голям сом.Благородно му завиждам.
Кошмара на рибаря-Сънува рибаря,че е умрял и жена му му продава такъмите на цената на която и е казал,че ги е купувал.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Това е откъс от две статии-"Риболов на кльонк"-от 2004година,преписано и преведено от Руснаците,от Калоянчо "лош-добър" всеки си преценява! :wink: В старите списания има доста интересни статии и май треа да допълня темата с още!Знанието е сила! :wink: :drinkers: Утре ще цитирам едно страхотно постижение от Гарваново,не е на кльонк,но пак е свързано с етапите на вадене,нищо че сома е ваден от към брега! :rolleyes: :drinkers: Чудя се дали да напиша цялата Руска статия за "Сом на кльонк" от две части или да продължа с българските подвизи при ваденето? :rolleyes: Дайте съвет,как ще е по-добре? :roll: :drinkers:
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от toci23 »

Troli Rapala написа: цялата Руска статия за "Сом на кльонк" от две части или да продължа с българските подвизи при ваденето? :rolleyes: Дайте съвет,как ще е по-добре? :roll: :drinkers:
Пиши квот ша пишеш :lol: че сезона наближава(започва) :lol: :mrgreen: :drinkers:Утре пак отивам на трнировка :partyman:
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Нека продължим с Руснаците! :wink: Сипете си водка,пък аз съм на вино още! :drinkers:

"При риболов с кльонк изборът на посоката зависи не само от времето,но и от дълбочината,на която трябва да се спусне примамката.В ярко слънчево утро и при безветрие сомът охотно излиза в плитките водни слоеве,привлечен от намиращата се там дребна риба/Това е тактиката на Троли в тролинга :idea:/.Натам и трябва да се насочи лодката,като е желателно и стръвта да се дигне в средните водните слоеве,че дори и по-нависоко! :idea: :idea: :idea: :wink:
След известно време с появяването на лек бриз/настръхвам/ сомовете се спускат надолу,близо до подводното си обиталище.Утринното хранене завършва и дребосъкът също се спуска надолу-там,където вълнението на водата не се усеща.Действията ни също трябва да претърпят корекция-доближаваме се до ямата и спускаме куката със стръвта на по-голяма дълбочина...."

До утре,че ме хвана! :oops: :cry:
Аватар
yco
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5592
Регистриран на: Пон Юни 07, 2010 3:44 pm

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от yco »

Давай..давай... :D
при зор тука ша е срещата. :evil: :lol: ..http://www.facebook.com/groups/636519234334902
Адмирал-Краси 112kg, 2,56 m
Вицеадмирал-Милко Георгиев 102.5kg, 2,60 m
Контраадмирал- Николай Гълъбов 91.2kg, 2,51 m
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от аксел »

Троли,не е нужно да описваш случая със големия сом от Гарваново,хората са чакали шаран,пък им е клъвнал сом,та няма сми....близо 10г по-късно от 2004,доста неща при риболова на сом са се променили,големите риби намаляха в пъти,трябва нова стратегия да се излъжат,а темите от прашасалите списания няма да помогнат много-много!!!!!
валатът не най-лошото нещо на света
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Аксел,по принцип си прав,но не съвсем! :oops: Гарванският сом /80-90кг./ме впечатлява заради такъмите-прът Джермина,макаре Делфин и монофил 0.35мм и борбата около час и половина! :shock: :rolleyes: А има и връзка с Фазите на вадене,защото някога може да ти се наложи да излезнеш с лодката на брега и от там да продължиш борбата! :idea: Та всички различни случки са важни за да знаеш как да се справиш с всяка ситуация! :rolleyes: Щот у тъмното в лодката на гьола,нямаш много време за чудене! :cry: Довечера продължавам с Руската статия! :drinkers:
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от toci23 »

Troli Rapala написа:Аксел,по принцип си прав,но не съвсем! :oops: Гарванският сом /80-90кг./ме впечатлява заради такъмите-прът Джермина,макаре Делфин и монофил 0.35мм и борбата около час и половина! :shock: :rolleyes: А има и връзка с Фазите на вадене,защото някога може да ти се наложи да излезнеш с лодката на брега и от там да продължиш борбата! :idea: Та всички различни случки са важни за да знаеш как да се справиш с всяка ситуация! :rolleyes: Щот у тъмното в лодката на гьола,нямаш много време за чудене! :cry: Довечера продължавам с Руската статия! :drinkers:
Троли от брега е друго,аз съм писал какви сомове съм вадил от брега но наистина не са над 30кг, но виж тези пичове с 0.30 монофил са го изкарали http://www.ekip7.bg/index.php?option=co ... 1&Itemid=1" onclick="window.open(this.href);return false; ,познавам ги лично знам точно как е изваден -а не това което е написано.От брега при вадене на мн голяма риба няма майсторлък и кой знае каква тактика-за много голям говоря,там е само и единствено късмет-нищо друго :lol: докато го докараш до брега рибата минава през хиляди препятствия не благоприятни за нас и нищо не можеш да направиш-защото си от брега и нямаш лодка.Във водата е друго-там вече както казваш ти макара (драга) линия пръчка и най-важното какво решение ще вземеш и как ще подходиш в дадения момент,и всеки път е различно :lol: това е интересното.Докато от брега :lol: молиш се един час да не се закачи да не протрие да не легне -и нищо не можеш да направиш,като дойде до брега тогава вече мислиш кога с какво и как.През 2012г. тегля за сом 0.80мм. моно :lol: две големи жаби -на третия ден удари :rolleyes: 40мин. борба и на 5м. от брега скъса точно преди да го хвана за муцуната :twisted: .Скъса на един метър от монтажа на място много протрито и охлузено по камъните мн се зарадвах :lol: че поне го видях :lol: :twisted: :lol: :rolleyes:
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Пише,че са го вадили 2часа! :rolleyes: Ако това не е майсторлък,да издържиш 2часа в битка на 0.30мм монофил,значи съм трамвай? :oops: :cry: Не си мисли,че и от лодка да го вадиш не ти трябва късмет-спортно щастие!40ката и после един 20кила толстолоб се въртеха два часа около едни шаранджийски шамандури,но не се стигна до оплитане и късане!При Гарванския сом пък имаме оплитането на 3-4въдици и късането им,но основното влакно 0.35мм е издържало и са го извадили с хитрост! :rolleyes: Спомням си и сома на Бейс и Божо,дет от зор излезнаха на брега с лодката,та да могат да го гепят успешно!За два часа битка не става само с късмет или не можеш да обясниш успеха с думата късмет,щот по тая логика всичко е късмет и няма нужда от тази тема за Фазите на вадене и се оставяме само на Късмета,он да го вади! :rolleyes: :cry: :cry: :cry:СТРАХОТЕН сом,дай боже всеки му! :drinkers:

Изображение
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от toci23 »

Всеки си ма теория и няква практика,извадените гигантски сомове от брега с шарански въдици се броят все още на пръсти :D но това не означава че не удрят големи сомове на шаранските въдици,просто в повечето случаи остават хората само зрители на случващото се :lol: точно поради тази причина че нищо не могат да направят. Аз лично не случайно съм си навил 0.43 дайва сензор по 500м. на всяка шаранска макара-защото винаги има изненади,и не мога да се оплача с по малко удари от колегита с по тънки влакна-напротив :lol: и затова почти всеки трофеен екземпляр ми е в кепа :lol: но не мога да кажа същото за чичо скруч,имам доста изтървани :lol: винаги има слабо място в една въдица -линия монтаж кука вирбел пръчка макара.Казвам това за късмета-защото всичко ми мн здраво и тъся едри-и на края на яз.Елешница като ме грабна в 02.00часа хванах с ръката шпулата за да не развива аванса че отива право в дърветата -а съм разпънал на 150м. с моно -има разтегливост :lol: и кво в един момент макарата изтрещя и капачката на аванса хврикна на един метър във водата :lol: чисто нова макара маркова за баяти кинти,и мача свърши :rolleyes: излезе половината влакно на топка и край.Резбата вътре в капачката за аванса я нямаше,имаше някви жалки очертания на резба.Така че според мен всичко е късмет поне в началото-докато овладееш рибата ОТ БРЕГА. :lol: :drinkers:
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от Troli Rapala »

Опсааааа и Тоци е завършил в "изгорелата гимназия"! :mrgreen: Е,що не каза по-рано,че си изгорял и то точно от калпава макара? :rolleyes: Кажи ми каква беше,че ми е интересно!Имам един образ с две Дайви-шаранджийки се мъчи и само го чекам да изгори,па да си поговориме по-сериозно на тая тема! :wink:
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Фази на ваденето в речни условия-Русия!

Мнение от toci23 »

Много работи имам да казвам и разказвам :lol: но не му е тука мястото :lol: :wink: тука само попивам :lol: :drinkers: като се видим в акция-щото не съм забравил че имам да черпя за нещата които научих от вас,и ми спестяват няколко години тъпчене на едно място :lol: и лутане по безкрайните язовири.Все пак в друга обстановка и при други обстоятелства на по кило девет годишна 51-градусова :lol: се ражда истинската истина :lol: :mrgreen: :drinkers:
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”