Разкази за сома от залива на девиците

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Don4o_62 »

toci23 написа: въпроса ми е,Ти познаваш ли човек който може да искара съшия звук(шум) като сома :D с каквато и да е пета и кльонк??? Питал съм -разпитвал съм-показвали са ми,но дори не се доближават.... :drinkers:
това малко ми прилича на един позна,т дето седеше за шаран по цял ден без удар вперил поглед във въдиците и не мърда :roll: :lol: та викаше,ех ако знаех кой ден и час ще почне да кълве,щях да казвам срещу кинти и нямаше да ходя за риба а ще трупам пачки :mrgreen: Тоци,това мисля не може да се докара на звук :D ,но малките пети горе долу го приближават,но в ръцете на който знае какво прави,не че трябва с малка пета да се кърти малка мифка :lol: :lol: :lol: това като го чуя някъде, уя ми се дига от кеф :lol: :lol: :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
ringo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 8:48 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от ringo »

Със малка пета можеш да изкараш плътен звук, а с голяма ,писклив. Играл съм си доста с амплитудата на предмишницата. Има нещо точно между звука и припляскването, което е маята на занаята! Усещам го на кракът си или на борда на лодката, когато е това, което трябва да е.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от nkolev66 »

Diman написа:
nkolev66 написа:...нямам намерение никога вече да ползвам тройка - само единички, най-често по една.
И аз бях взел такова решение. Но след няколко гелета, взех решение да поставя тройката. ......С една кука на рибка- не си го представям. Шансовете да се забоде намаляват значително, а също ще краде стръвта. Това - на теория.

П.С. Веднага ми дойде на ум един жесток монтаж на рибка с една голяма единица. Използува се ластик, който първо се позиционира на влакното, после - за рибката.
Гелета винаги ще има. Откакто си сложил тройката не пропускаш ли :?:, защото аз точно на тройката изпуснах най-добрата риба, която съм повеждал. Нека и рибите да имат шанс :D, и често да краде стръвта .
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Diman »

ringo написа:...
Опитай се тази зима да изработиш с изпъкнала пета, но с триъгълно сечение (тетраедър), като си играеш с ъглите в основата на триъгълника. Надявам се да ме споменаваш. После ще ти кажа, как да го подобриш. Диаметър на основата на тетраедъра 32-34 см.
Аватар
ringo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 8:48 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от ringo »

Diman написа:
ringo написа:...
Опитай се тази зима да изработиш с изпъкнала пета, но с триъгълно сечение (тетраедър), като си играеш с ъглите в основата на триъгълника. Надявам се да ме споменаваш. После ще ти кажа, как да го подобриш. Диаметър на основата на тетраедъра 32-34 см.
Като се замисля, има желязна логика. Бих опитал. Благодаря! Ще падне работа и прецизност, защото обтичането на мехура по имровизираният ''комин'' трябва да е симетрично и перфектно!
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Diman »

Тетраедър! Глупости! Съвсем те ошашках. Да не ме чуе полковник Баева, преподавател по математичен анализ, ще ме бие с букета по главата. Ей това ме е разсеяло: https://www.radiosbg.com/radio/%D1%80%D ... 0%B4%D0%B8
Става въпрос за конус, разбира се. Ъгъла при основата трябва да бъде малък, не като този:
Изображение
После ще си поиграеш малко с формата на конуса. Ще го вдълбаеш така, че ръботете да се изострят максимално. Тази пета пука тънко и на последния ми излет (за него беше премиера) вдигаше най-много риби в тихи води. Тогава разбрах, че когато времето е тихо, няма нужда от яки, а от деликатни кльонки, които вадят по-висок и чист звук. Толкова чист, че се чува нещо като чукане. Причината е в острите ръбове на кльонка и големината на петата. А формата, тя просто е убийствена. Като смачкана шапка на виетнамец. И как работи това нещо, не е истина.....
Последно промяна от Diman на Пон Окт 09, 2017 9:11 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ringo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 8:48 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от ringo »

Изглежда иновативно. И аз се ошашвих малко с титраедъра , на който някой шлосер би направил дипломна работа.
Последно промяна от ringo на Вто Окт 10, 2017 7:43 am, променено общо 1 път.
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Diman »

nkolev66 написа: Гелета винаги ще има. Откакто си сложил тройката не пропускаш ли :?...
Откакто сложих тройката нямам сторване. Вече казах, че тройката иска по-голяма стръв и по-големи сомове. Малките не посягат на едра стръв. Идват и си отиват. При моите монтажи не е така. Идват и удрят. Но има гелета. А гелета няма да има. Обещавам ви. Ще се сцепя, но ще го измисля. Даже, вече съм открил причината и изработих нов монтаж. Няма да повярвате, причината е в позициониране на стръвта. Сега ще я завъртя на 180 градуса, да се хлизга, а не да запъва. Монтажа с една голяма единица вече ти го изработих и понеже сигура ще му посегнат, ще ги закърфичи. Монтажа е трепач, но ще почака до догодина. А дотогава, кой знае още какво ще измисля. Само ми подхвърляйете идеи. Аз чета между редовете и заапвам от една дума. :wink: :D
Не може да продължава така- един излет 15 гелета е*ати. Друго си е- един излет 15 риби. При това, на този труден водоем и на това нямане. Вече ми се иска да посетя и друг водоем, за да си сверя часовника. Дали в мен е причината, или водоема наистина е труден. Абе...труден си е, или такава му е славата. Затова на язовира няма никой. Само аз и мрежари.
bai mile1
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2707
Регистриран на: Сря Яну 06, 2016 11:13 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от bai mile1 »

Абе труден си е :drinkers: те затуй не го напъват .ВЕЛИКИТЕ.
Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от nkolev66 »

Димане, гледал съм много подводни клипчета и добавяйки собствен опит си мисля, че много пъти капризен сом чуква първо някак, без да си отваря устата дори. Така, че гелета ще има винаги. Когато реши да го лапа, като за 50 евро, единицата е най-добрия вариант, защото при еднаква ширина на куките тя (единичната) е с около два пъти по-голямо разстояние между стъблото и жилото (дори повече от два пъти).
Според мен, тройката е успешна, само когато се забие някъде в ъгълчето на устата и около него, но там и единицата се забива добре, а в четките се забива добре само голяма единична кука. На малките сомчета устите са меки и се забиват навсякъде и тройка и единична и дори на три червея и малка кука пак не се хващат всеки път, та нека да има гелета.
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Diman »

Кажете нещо за плетените влакна за поводи. Има ли доволни? Препоръчайте някое плетено влакно за Коледен подарък, като за мен. И за едър. ;)
Аватар
ringo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 8:48 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от ringo »

Diman написа:Кажете нещо за плетените влакна за поводи. Има ли доволни? Препоръчайте някое плетено влакно за Коледен подарък, като за мен. И за едър. ;)
Аз ловя с това. За тролинг ползвам 20 лб за кльонк 50. А втората ми въдица е с едно зебко 0,60, но то няма общо с въпроса. Първото, което взех преди 5 години не е мръднало дори при оцветката. За мен е перфектно. Ползвам съм разни дайви турнаменти ама да им го туря. На втората година се завалва и разнищва на мъх.
.....................извинявам се . Сега видях, че иде реч за поводи. Обущарски промазан конец, не знам колко си либри но дърпа Голф тройка.))))))))))))))))))
Прикачени файлове
variant_566_6850.jpg
variant_566_6850.jpg (21.39 KiB) Преглеждано 763 пъти
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от Diman »

Благодаря, ringo. Не мога да си подаря за Коледа обущарски конец. :lol: Имаш предвид тъмнозеления. Тестван е. На опън е здрав. Но не издържа на триене. Хич! Това, което си показал са влакна за основна линия. Аз питах, какво ползувате за поводи.
Досега връзвах куките с:
1. Berkley Trilene Big Game Monofilamen leader 60lb 0,76mm 27,2kg.
2. Berkley Trilene Big Game Monofilamen leader 50lb 0,71mm 22,7kg. Притриват се
Изображение
3. AWA-SHIMA ION POWER ф70 (това е и основното ми влакно) Здраво, но една идея по-твърдо, като за повод.
Изображение
4. SEMA EXSEL BRAID CATFISH 200lb.
Изображение

Семата е невероятно здраво, но ми звучи малко грубо и една идея твърдо. Бърклито, като гледам как се наранява само от едно геле, не ми вдъхва доверие. Иначе е меко, като за сом. Търся здрав и мек осемнишков кевлар, около 100-120лб., който да замести Семата. Защото последния, наистина е за голям.

Малко жокери да дам:
Изображение

Изображение
Аватар
yankosan
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 777
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 2:29 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от yankosan »

Я да видиш ти какво ми попадна в ръчичките
20171012_160815.jpg
bai mile1
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2707
Регистриран на: Сря Яну 06, 2016 11:13 pm

Re: Разкази за сома от залива на девиците

Мнение от bai mile1 »

Ей уреди са покрай Шуменци :lol: :lol: :lol: аирлия да е :fishing6:
Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”