Сом на тролинг

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Краси_поборника »

На всичките имам уловени сомчета,и то по време за влачене за бяла,наий големия 12кг. е на DDHJ 1999г. на Жребеца и то на пук на всички очаквания в 12:30 на обяд,но съм забелязъл че тези воблери за Жребеца не Работят на яз.Искър и обратно,на бичетата -тумбестите са определено са за сом ама са ефективни при вечер на 20-30мт от брега при скорост 5-8км в час.
Аватар
val
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 737
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 9:16 pm
Местоположение: stara zagora
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от val »

На Жребчево с подобен но с бял тумбак съм имал удари и нищо не съм извадил. Работливите ми са от 9 см. и нагоре. Нямам идея защо.
KRASSI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1518
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 10:13 am
Местоположение: Plovdiv Bulgaria

Re: Сом на тролинг

Мнение от KRASSI »

Първо искам да кажа че троля едва от три години и нямам доста опит в този риболов .
В началото си мислех , че подходящите воблери за сом са тези , които имат бавна и тежка игра и при бавен ход на лодката оказват голямо съпротивление сгъвайки върха на пръчката доста повече от останалите газещи на същата дълбочина . Дълбочината като база за сравнение трябва да я отчитаме , защото всеки воблер който гази на по-голяма дълбочина изпитва по-голямо съпротивление породено от по-голямата плътност на водата в дълбините , а не само от по-различната му игра .
От наблюденията ми през тези три години обаче стигнах до заключението , че предпочитаният от сомовете воблер е този който при възможно най-бавна скорост на тролене постига най-добра , устойчива и пъргава , високо-честотна игра и оказва голямо съпротивление на върха на въдицата . Тоест единственото ново нещо е , че не бавната и тежка бавно-честотна вибрация а високо-честотната е тази която е по-лесно откриваема и провокира атаката на сома .
Все още съм на мнение че сома има много слабо зрение и открива плячката си с помоща на осезание и обоняние . Затова и мисля че ключа към намирането на успешния воблер е вида на вибрацията която той поражда на правилната дълбочина а не цвета и размера му .
Макар че размера винаги е от значение според колешките , воблера може би е изключение :smt102 :smt102 :smt102
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Краси_поборника »

val написа:На Жребчево с подобен но с бял тумбак съм имал удари и нищо не съм извадил. Работливите ми са от 9 см. и нагоре. Нямам идея защо.
Предполагам си влачил за бяла, ако удари сом лодката веднага ти прави завой по посока на въдицата в зависимуст от кой борд е пусната даже и да е 5-6кг. и забива веднага към дъното,ако влачиш определено за сом се избират тези воблери на които бялата и костура не се изкушават,но нали все гледаме с един куршум два заека да ударим та наблягаме на универсалните,ако се търси единствено сом са необходими максимално дълбоко газещи воблери,тракащи и с по внушителни размери,реклама на марки няма да правя но това си мое мнение от опита ми който съм научил на тези два водоема,има и други с много по богат опит от мен и нека споделят.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

:wink:
Последно промяна от Troli Rapala на Чет Юли 31, 2008 6:59 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Тедо »

мерил съм скоростта с ЖПС - 3 до 3.8км/ч е нормалната скорост за влачене с бензинов мотор на мин. обороти...
с 5кмч би могло да се троли, но за 8кмч имам големи съмнения за сом - евентуално ако примамките са с по-малко съпротивление... тумбестите с голяма лопатка ще изскочат отгоре при такава скорост...

от скромният ми опит, най-успешни са примамките имитация на костур :idea:
Последно промяна от Тедо на Пет Юли 25, 2008 9:57 am, променено общо 1 път.
KRASSI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1518
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 10:13 am
Местоположение: Plovdiv Bulgaria

Re: Сом на тролинг

Мнение от KRASSI »

Troli Rapala написа:Краси,първият закон на тролинга гласи! :drinkers: Момент! :drinkers: Цветът е най-важен! :wink:.Това значи,че покрай бялата винаги се навърта сом и често удря на същият успешен за момента воблер с който ловите бялата. :oops:
Не искам да споря но цвета и дълбочината определено имат значение за бялата риба. Но Тролка на какъв воблер да ти одари сом след като влачеш през 80% от времето само тези които са удачни за бяла риба в момента . :roll: :roll: :roll: На този дето ти е в кутията няма как да ти удари :D :D :D
Просто една друга гледна точка. Ти си по-вещ в този занаят и признавам , че може би си прав . :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
Последно промяна от KRASSI на Пет Юли 25, 2008 10:02 am, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Тедо »

питам се, как сомът вижда цвета на примамката на дълбочина /5-8м/ с малките си очички и при почти пълен мрак... Вероятно решава в последният момент дали да удари или да се откаже...
KRASSI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1518
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 10:13 am
Местоположение: Plovdiv Bulgaria

Re: Сом на тролинг

Мнение от KRASSI »

Не винаги дълбочината е 4-5 метра до колкото знам на Искъра ги ловят на доста по-плитки .
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Сом на тролинг

Мнение от чпс »

Предварително бих искал да кажа, че нямам кой знае какъв опит, нито пък многогодишни постижения.
Ще се опитам да подредя проблемите по тяхната значимост - така както аз започнах да ги виждам вследствие на горчив опит :

Преди всичко - предполага се, че е налице стабилно плавателно средство (горчив опит) + яки весла (горчив опит) + надежден мотор (горчив опит) + спасителни средства.
Незначителна наглед подробност - парашут. И без парашут може да се лови риба.

Предполага се също така, че е налице подходяща въдица (тояга). Не искам да започвам спор коя е по-подходяща и коя не, но според мен въдицата би трябвало да бъде с т.н. "бавен" строй и с достатъчно гъвкав връх. "Бавен" строй - би трябвало да означава достатъчна якост - очакваме сомове - нали ? Гъвкавия връх е сигнализатор за подводни атаки или за "тралене". Ако върхът е много гъвкав - при изваждане на някой по-пъргав дзвер може да възникнат непредвидени усложнения. Аз си мисля, че ако се използва макара с двоен аванс върхът на въдицата може и да не е толков гъвкав - въпросът е доколко надеждна и стабилна е тази макара (горчив опит) - очакваме сомове - нали ?

Предполага се също така, че е налице подходяща макара. Не искам да започвам спор коя е по-подходяща и коя не. Според мен най-обикновения мултипликатор дава сигурност - това си е една малка лебедка. Не е необходимо да бъде лека, а наличието на брояч дава възможност за доста точен контрол на дължината на отпуснатото влакно. Трябва много умело да се борави с аванса на мултипликатора - особено в момента на атака и изваждане (изтегляне) на рибата.

Предполага се, също така, че е налице подходящо влакно. Все още не съм го открил, но имам надежда, защото все още не съм използвал Power Pro, ама това PP, дето го продават в белите страни, а не у нас.. Има доста писания за това - с колко % съответния вид възел намалява якостта на влакното. Засега използвам Palomar. Според едни - изкуствената примамка би трябвало да се закрепва направо към влакното със специален възел (Rapala), защото вирбела с карабината + металния повод уж променяли негативно анимацията на примамката. Обаче (No 1) : наличето на карабина дава възможност за бърза смяна на примамките. Обаче (No 2) : достатъчна ли е якостта на самата карабина - очакваме сомове - нали ? Обаче (No 3) - а ако във водоема има и щуки ? Или пирани ?

Няма да обсъждам въпроса за необходимостта от метален или друг повод - всеки сам решава да го използва или не.

И сега поставям първи въпрос : като сглобим системата въдица + макара + влакно + повод и като вържем вирбела (или направо примамката) с подходящия възел - как предварително ще установим с някаква приблизителна точност (например +/- 0,5 кг) - колко тежка (статична якост) и колко пъргава (динамична якост) риба бихме могли да уловим с достатъчна надеждност, че няма да се разтвори вирбела, че няма да се скъса влакното при възела (горчив опит), че въобще няма да се скъса влакното (горчив опит), че няма да се повреди макарата (горчив опит), или че няма да се счупи въдицата ? А ??

Втори въпрос : засякохме рибата (сом !), уморихме я, докарахме я криво-ляво до лодката .. и ? После ??
Ако рибата е сравнително малка (но как ли решаваме в този напрегнат момент, че е малка - горчив опит) и сме уверени в надеждността на системата въдица-макара-влакно-повод-вирбел-примамка - тогава просто повдигаме улова и го вкарваме в лодката. Ако рибата не е много малка (т.е. приемаме я за средна) и не сме достатъчно уверени в надеждността на системата въдица-макара-влакно-повод-вирбел-примамка - добре би било да имаме надежден кеп (горчив опит) с достатъчно дълга дръжка (горчив опит) и ако може три ръце : едната държи здраво въдицата и насочва рибата, другата навива макарата и регулира аванса, а третата насочва кепа.. Ако може още една (четвърта) ръка - да снима в този момент...

Трети въпрос : засечената и успешно докарана до лодката рибата очевидно нито е малка, нито средна - нито е за повдигане, нито е за кеп.. Тогава ? По филмите гледам, че вадят хванати щуки с ръце като ги натискат по очите, а за сомовете имат ръкавица, с която ги хващат за долната челюст, но и в единия и в другия случай трябва да вдигнеш омаломощения (дано да е така) дзвер над водата, не забравяйки, че във въздуха теглото му ще се увеличи... Това Sampo го е правил. Според Доцента - трябва да има подходящо въже, с което дзверът да бъде вързан и буксиран до брега. Опитвам да си представя и бих искал да видя как се връзва сом във водата..

Първа малка подробност - сонар. И без сонар може да се хваща риба.

Втора още по-малка подробност - навигатор. И без навигатор може да се хваща риба.

Трета съвсем малка подробност - downrigger. И без даунригер може да се хваща риба.

Уж подготвихме материалната част (засега пропускам примамките - има достатъчно описания), т.е. имаме сравнително ясен отговор на въпроса "с какво ?"

Следват два стратегически въпроса - "къде ?" и "кога ?".

Ще се опитам да започна уточняването на "къде ?" :
- достатъчно голяма река с течение;
- езеро (сравнително плоско дъно);
- язовир (неособено плоско дъно);
- залята с вода кариера за инертни материали.

Въпросът "кога" е особен - кога през годината и кога през денонощието.

Ако намерим достатъчно ясни отговори на стратегическите въпроси - значи сме наясно къде и кога да търсим рибата.

Тогава настава време за тактически въпроси : как ?

Нека преди това малко да обсъждаме стратегията.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Тедо »

а парашута защо е - нали тролиме, а не кльонкаме?
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Сом на тролинг

Мнение от чпс »

Не ползвам засега парашут, но доколкото знам - освен за намаляване на дрейфа - служи и за допълнително намаляване на скоростта на движение, т.е. ако минималната скорост при движение с мотор е 3 кm/h (как ли се измерва ако нямаш специален скоростомер или gps ?) с парашута може да бъде намалена - примерно до 2 km/h или 1 km/h.
Трябва ти да си наясно - защо скоростта 3 кm/h ти се вижда много и какви предимства ще ти даде намаляването.

Наличието или липсата на парашут не е решаващо за улова - има по-важни проблеми.
esox_hunter
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 1:06 am
Местоположение: Sofia

Re: Сом на тролинг

Мнение от esox_hunter »

чпс написа:Не ползвам засега парашут, но доколкото знам - освен за намаляване на дрейфа - служи и за допълнително намаляване на скоростта на движение, т.е. ако минималната скорост при движение с мотор е 3 кm/h (как ли се измерва ако нямаш специален скоростомер или gps ?) с парашута може да бъде намалена - примерно до 2 km/h или 1 km/h.
Трябва ти да си наясно - защо скоростта 3 кm/h ти се вижда много и какви предимства ще ти даде намаляването.

Наличието или липсата на парашут не е решаващо за улова - има по-важни проблеми.
Да си представим ситуацията :roll: тролиш с три въдици и си пуснал и парашут :shock: да приемем теоретично, че някакси не си се оплел още :wink: Удря ти риба (сом 5-6кг) и става мазало... във водата има още две въдици (влакна), парашут с въженца, ветрец който веданага те завърта, риба дет се чуди на къде да забие... Ще се омоташ, като пате в калчища :rolleyes: :)
Такива скорости от 1 km/h. или 2 km/h не са ти нужни и повечето примамки, ще заспят на тях :wink:
Според мен на първо място трябва да си познавате примамките, а това най лесно става като спининговате с тях по водоеми и реки от брега. Ако само тролите с тях няма да разберете никога пълния им капацитет, защото всяка примамка е много индивидуална а понякога дори един и същ модел от една марка не си приличат като игра напр. Ружните пачетат и т.н. В тази връзка смятам че тези които практикуват по сериозно спининг и тролят са с едни гърди предимство пред тези които само тролят :wink:

Аз лично смятам че и цвета до определени метри около 5 - 6м (при бистра вода ) има значение. Заключения достиганати от опит. Също така дали примамката е тракаща или не има значение, но нито в полза на едната нито на другата. Имало е случай, когато на тракащи не ще и не ще слагаме "тихи" и удар... както и обратното... Според мен без да е правило, защото си има изключения в повечето случаи в бистра вода "тихи" (без топчета) със средно силни вибрации, в по мътна вода, тракащи ( с по-тъп звук идващ от по едри топчета) и ярки "огнен тигър" цветове...
Формите също имат значение...понеже тук става въпрос за сом, воблери близки по вид до формата на костур са универсални (не прекалено тънки и не прекалено тумбести).
Разбира се има много условност и няма строги правила, както ви казах спининговайте повече и ще научите повече и за примамките :lol:
"Sometimes люл, sometimes win"
/Стоичков/
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Сом на тролинг

Мнение от чпс »

esox_hunter написа: Според мен на първо място трябва да си познавате примамките, а това най лесно става като спининговате с тях по водоеми и реки от брега. Ако само тролите с тях няма да разберете никога пълния им капацитет, защото всяка примамка е много индивидуална а понякога дори един и същ модел от една марка не си приличат като игра напр. Ружните пачетат и т.н. В тази връзка смятам че тези които практикуват по сериозно спининг и тролят са с едни гърди предимство пред тези които само тролят :wink:
...
Разбира се има много условност и няма строги правила, както ви казах спининговайте повече и ще научите повече и за примамките :lol:
Уважаеми колега,

Ако пуснеш примамката на ~ 1-2 м от върха на въдицата и я влачиш ДО лодката - ще имаш възможност да наблюдаваш колкото си искаш със собствените си очи съвсем ясно следните незначителни подробности :
1) КАК се движи примамката (например амплитудата) при определена (избрана от теб) реална скорост в горния слой на водата - стига да е достатъчно бистра; в случая стойността на скоростта на движение на примамката във водата (1, 2, 3 или 5 km/h) въобще е без значение - по-важното е КАК ИМЕННО СЕ ДВИЖИ при различни скорости, които ти избираш;
2) КАК реагира по време на реално движение с различни скорости върха на въдицата (т.е. при различни амплитуди на примамката);
3) КАК реагира примамката при промяна (рязка или плавна) на скоростта на движение - как се променя амплитудата и цялостния облик на анимацията.

Така ще можеш при определена скорост на реалния тролинг - по вибрациите и по огъването на върха на въдицата - да се ориентираш достатъчно надеждно как именно се движи самата примамка във водата.

Разбира се - всички тези незначителни подробности би могъл да си ги представиш и при спининговане и дори да ги видиш в момента в който примамката е достатъчно близо до мястото от което спининговаш, т.е. 1-2 секунди преди да я извадиш от водата.

Изображение

Ако тази скромна и непорочна девойка до Hummer'а реши да спинингова - няма как да не е с едни гърди пред мен.
Последно промяна от чпс на Пет Юли 25, 2008 2:59 pm, променено общо 4 пъти.
esox_hunter
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 1:06 am
Местоположение: Sofia

Re: Сом на тролинг

Мнение от esox_hunter »

чпс написа: Уважаеми колега,

Ако пуснеш примамката на ~ 1-2 м от върха на въдицата и я влачиш ДО лодката - ще имаш възможност да наблюдаваш колкото си искаш със собствените си очи съвсем ясно следните неща :.....

Разбира се - всички тези подробности би могъл да си ги представиш и при спининговане и дори да ги видиш в момента в който примамката е достатъчно близо до мястото от което спининговаш, т.е. 1-2 секунди преди да я извадиш от водата.
Не съм съгласен, че така ще добиеш пълна и вярна представа, но пък и не ми се влиза в излишни спорове :wink:
Както и да е всеки сам си избира как да добива опит и знания... :wink:

Не мога да не отбележа че при спининга не си представяш :wink: а по скоро усещаш и добиваш опит и знания за примамките :wink: но да не се отплесваме на тема спининг сега все пак темата е за сома и тролинга :wink: :)
"Sometimes люл, sometimes win"
/Стоичков/
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”