Сом на тролинг

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

bobo_33333 написа:Харесал съм си въдица за тролинг Classic Trolling
ама акцията не моа си избера

240cm 10-20lbs
или
240cm 12-25lbs -2sec
Това не е акция на пръчките,а диапазона на линиите с които да се ползват! :idea: Естествено във България са най-умни и никой не ги спазва! :mrgreen: :drinkers: По принцип в лодката има едно правило за въдиците,колкото са по-къси,толкова по-добре!Ако включим и сомът като основен обект,то е задължително с оглед на неговите специфични въртели и забивки под лодката,които винаги прави! :drinkers:
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Diman »

Troli Rapala написа:...колкото са по-къси,толкова по-добре..
Колко? Конкретно! В дюлгерски единици.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Diman написа:
Troli Rapala написа:...колкото са по-къси,толкова по-добре..
Колко? Конкретно! В дюлгерски единици.
1.80-2.10 е перфектно!Предлагането в тия дължини не е голямо за съжаление!Късата дръжка на въдицата също е предимство и не пречи толкова при борбата!На няколко фабрични въдици съм им скъсил дръжките за удобство!Една педя 26-30санта до задния макародържач е перфектната дължина,а и по-лесно се вади от стойката! :drinkers: До тези изводи съм стигнал от опита и не се сещам за предимства на по-дълга въдица или дръжка! :roll:
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Diman »

Благодаря. Сверявам си часовника. Макар, че не троля. Само кльонкам. 1,80 ми е една идея дълга. Ползувам 1,65 - има много предимства, които са важни.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

На сушата 30-50санта разлика в дължината на въдиците не изглеждат от голямо значение,но във "бойна обстановка" когато сомът се гмурне бързо под лодката в обратна на въдицата посока,тогава разликата е Огромна! :idea: Често вкарва почти цялата въдица под водата и ......така! :idea: :drinkers:
Последно промяна от Troli Rapala на Вто Сеп 05, 2017 12:26 pm, променено общо 1 път.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Diman написа: Ползувам 1,65 - има много предимства, които са важни.
Това е не-стандартна като дължина въдица и явно си я тунинговал за да стане 1.65м!Не се съмнявам,че е още по-удобна за работа от лодка-правилото е спазено! :wink:
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Diman »

Troli Rapala написа:
Diman написа: Това е не-стандартна като дължина въдица...
Аз не разбирам от стандарти. Ти си по тази част. Затова от SERT са кръстили въдицата на теб- "Top Trolling" 30-50lb. 1650
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Сом на тролинг

Мнение от xoxo »

Troli Rapala написа:....... и не се сещам за предимства на по-дълга ......дръжка! :roll:
Подългата дръжка е защото въдицата не се държиа само на ръка а края и се слага в държача на колана който е вързан на кръста а при въдиците за вертикален джиг края на въдицата е под мишницата. а вече при сериозни риби дръжката не само е по дълга но е и изкривена с чупка са да се подържа ъгъла с влакното.

https://youtu.be/J-5I_ObXFjw

[img]ihttps://youtu.be/J-5I_ObXFjw[/img]
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

:roll: Хохо,сом с колан не става и с нищо не ти помага като ти вкара въдицата у водата! :wink: Сома е като Големшка змия и се държи различно от всички други риби! :idea:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Сом на тролинг

Мнение от xoxo »

Ахаа, може за сом да не става.. аз писах поради що ги правят с по дълги дръжки.. все пак за поголямата част от рибарите по света сома не е от приоритетните за риболов риби.
А иначе и други риби се завират под лодката

https://youtu.be/_sR33BDYv7ow

А при бавен джиг е най удобно да се държи под мишницата и за това са по дългите дръжки

https://youtu.be/SkjQRerrBNQ

вероятно има специално въдици които се правят за риболов на сом ... тях как ги правят? аз не съм виждал такива ?
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

:roll: Големия сом на тролинг удря зверски,а понякога много специфично-леко огъване последвано от второ по-мощно и първата пречка е бързото вадене на въдицата от стойката,която е стандартна и макарата е по средата,а не като морските само тръба и мултито е отвън! :idea: Тук късата дръжка ти дава първото предимство!После по някое време,когато сомът е наполовина изморен излиза отгоре и идва до лодката да види,какво става и следва мощно гмуркане в обратна посока на пръта и често на по-неопитните или им къса при натегнат драг,изправя тройката или може да се счупи върха от пре-напрежение!Това е в общи линии ролята на въдицата,през останалото време имаме стандартно дърпане и от двете страни,като основното усилие и напрежение го поема драга на макарата!С мултита много малко хора тролят,по-неудобно е! :wink: :drinkers:На мен ми се е случвало веднъж огромен сом да ми вкара цялата въдица почти до дръжката под лодката тръгвайки в обратна посока и ми се наложи да хвана въдицата с две ръце в позиция "Сепуко" за да не го строши,после лодката се завъртя и позицията на сома се промени така че да продължа с нормален захват!Описвам го подробно за да добиеш по-реална представа,ще опитам да намеря и подходящ клип! :wink: :drinkers:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от аксел »

Хохо,от тебе винаги може да се научи нещо интересно.
Троли,това е "твоят" опит,дали има нещо общо с реалността????.......едва ли..........,няма толкова здрав човек на света да лифтира сом към 80-те кила само с китката на едната си ръка............и пак запомни,пръчката е също толкова важна в борбата с трофейния сом.
Димане,при тази дължина на всичките пръчки ти "влиза" стръвта в конуса на сондата,нали???
валатът не най-лошото нещо на света
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

аксел написа: Троли,това е "твоят" опит,дали има нещо общо с реалността????.......едва ли..........,няма толкова здрав човек на света да лифтира сом към 80-те кила само с китката на едната си ръка............и пак запомни,пръчката е също толкова важна в борбата с трофейния сом.
?
Когато говоря за сом на тролинг ти препоръчвам да слушкаш,защото към съвършенството няма какво да се добави! :mrgreen: :drinkers: Та цял свят барабар с Троли уморяват рибите с помощта на драга на макарата,а въдицата е просто амортисьор-нищо повече! :idea: Това,че тук във България има болшинство от заблудени разбирачи,които са уверени че рибите се морят с як прът си е техен провинциален възглед!И точно Хохо може да го потвърди,защото живее в Глобалното село за разлика от тукашните звездомани около които се върти слънцето! :mrgreen: :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

аксел написа: Троли,това е "твоят" опит,дали има нещо общо с реалността????.......едва ли..........,няма толкова здрав човек на света да лифтира сом към 80-те кила само с китката на едната си ръка............
Сега да ти обясня нещо което не знаеш за Големите сомове,а и повечето са в същата заблуда! :idea: Най-силните и борбени сомове не са най-тежките! :shock: :wink: Най-тежките риби са слабо-подвижни и не правят толкова рязки маневри и за това си има логично биологично обяснение!Най-силните и борбени индивиди в природата са в средна въараст,така е при нас,така е и при сома!Рибите около 160-180см. са най-борбени и маневрени точно поради това,а не рибите над 2метра! :idea: Не си длъжен да ми вярваш,но това е истината!Другото са митове и легенди! :wink: :drinkers:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от аксел »

.....ти как пък го разбра,като никога не си хващал такъв,само си ги закачал и си се опитвал да ги бориш само с драга на макарата,пък те са си заминали.....не ти увира главата ей........
валатът не най-лошото нещо на света
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”