Дълбочина на газене

Модератор: bobopeli

Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Дълбочина на газене

Мнение от ivelin_1976 »

Колеги как може да се определи на каква дълбочина гази воблер например по параметри му дават 5м. според разстоянието от лодката. Да уточним, че влакното примерно е плетено 0,23 при скорост около 4км./ч.?
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Дълбочина на газене

Мнение от HAZART »

Минаваш през някой разливак,гледаш сонара,гледаш върха на въдицата,почне ли да закача ясно на каква дълбочина гази.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
тони котев
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 10:10 am

Re: Дълбочина на газене

Мнение от тони котев »

HAZART написа:Минаваш през някой разливак,гледаш сонара,гледаш върха на въдицата,почне ли да закача ясно на каква дълбочина гази.
+1 Всичките си воблери ги тествам по този начин , но и с еднаква дистанция назад!
Аватар
seeker2
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Съб Сеп 04, 2010 11:26 pm

Re: Дълбочина на газене

Мнение от seeker2 »

И за мено това е най верният тест,но тази година се убедих за стотен път ,че всичко е относително и всичко е от значение в риболова.Случи се така ,че едни и същи воблери с едни и същи влакна и скорост на лодката на два различни язовира газеха различно.И то даваха разлика може би с повече от 1метър :shock:
Кеф ,цена няма
Аватар
noemis
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 10:25 pm
Местоположение: на юг от Бургас и на север от Тюленово
Обратна връзка:

Re: Дълбочина на газене

Мнение от noemis »

Две лодки комбина, тихо време (без вълни) и сонар, който може да засича точно преминаващ под нея воблер - едната лодка е със сонара и вдигнат двигател/гребла, другата минава край нея така, че влакното да мине отдолу (под сонара). Правят се 6 проби - плетеняка и воблера са константа. Първо се минава само с воблера на 15, 30 и 60 м (над 60 м обикновено воблерът не може да слезе по-надолу). После пак се минава пак на 15, 30 и 60 м , но с октоподчетата/силиконките или черарето над воблера (за морски риболов). Тези серии се правят два пъти, но с различни скорости - максималната и минималната с която тролите (при мен 4 и 6-7 км/ч).

Когато има вятър или вълни, воблерът се вдига (с колко зависи от силата и посоката на вятъра, вълните и/или течението) - максималните дълбочини се постигат при тихо и спокойно море/езеро.

Ако някой се сеща за по-лесен или точен начин на измерване, моля да сподели.
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Дълбочина на газене

Мнение от ivelin_1976 »

Благодаря за отгогворите, явно мйката му е пробата. Каква според вас е най-удачната скорост за тролинг на бяла риба и съответно за сом?
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
88t
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 25, 2015 8:52 am

Re: Дълбочина на газене

Мнение от 88t »

здравейте колеги .въпреки че отстрани изглежда елементарно оказва се че тролинга въобще не е проста работа.газене .скорост .влакно.акция на пръта. всяка една промяна води до различни резултати. аз понеже съм начинаещ и от скромния опит който съм придобил мога да споделя следното.винаги ходим двама в лодка ползваме различни такъми и съответно единия винаги има по добри резултати.правим много проби и до сега винаги сме намирали начин да не сме капо.различния прът плетеняк скорост водят до различна игра на воблера проба проба проба му е майката .бяла риба между 3.3 и 4 км следена на върха на пръта за играта на воблера при едната скорост единия е по добре при друга на другия .всеки път по големите бели искат различен воблер . при тигели в едната посока скоростта е една при другата друга според мен трептенето на върха е най верния показател за нужната скорост.бяла риба ще се изкара с всеки такъм но ако се търси сом забравяте за нея и ползвате яки такъми няма универсален прът и влакно.дълбочината е тази на която е рибата не колкото ви гази воблера удари има и на големи дълбочини с плитко газещи воблери въпроса е в кой слой на водата е в момента рибата.това че на сонара не се вижда риба също не е критерий бялата риба рядко се вижда на сонар колкото се може по близо водене до дъното и резултат ще има .винаги се проверяват местата на които е имало удар желателно е сонара да помни маршрути.колкото по добре познавате един водоем толкова по добри резултати ще има с едно ходене няма как да се получат нещата.
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Дълбочина на газене

Мнение от toci23 »

ivelin_1976 написа: Каква според вас е най-удачната скорост за тролинг на бяла риба и съответно за сом?
Ако има човешко същество което да ти отговори точно и категорично,ще го позлатя :lol: но няма :rolleyes: :!: :wink: Всеки ден и всеки риболов е различен -и никоа не се повтаря :lol: Основата е една-но всичко друго се променя :wink:
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Дълбочина на газене

Мнение от BIGVAS13 »

Колегата 88t много точно е отговорил :
трептенето на върха на пръчката е най верния показател за нужната скорост
Ralitex
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 3:30 pm

Re: Дълбочина на газене

Мнение от Ralitex »

Аз ще си позволя да не се съглася напълно с някои от по-горните мнения. Някои воблери, особено плитко газещите играят въртейки се около оста си и по този начин не се отчита особена игра на върха на пръчката. Въпреки това съм хващал доста сомета на "неиграещи" воблери.
Относно скоростта: За мен най-добрата скорост за сом е около 3 км/ч. За бялата може и 3.5-4 км/ч. Много често удрите се случват карайки на зиг-заг или при завой. По този начин воблерите от едната страна на лодката леко се забавят, а другите избързват.
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: Дълбочина на газене

Мнение от toci23 »

Ralitex написа:Аз ще си позволя да не се съглася напълно с някои от по-горните мнения. Някои воблери, особено плитко газещите играят въртейки се около оста си и по този начин не се отчита особена игра на върха на пръчката. Въпреки това съм хващал доста сомета на "неиграещи" воблери.
Относно скоростта: За мен най-добрата скорост за сом е около 3 км/ч. За бялата може и 3.5-4 км/ч. Много често удрите се случват карайки на зиг-заг или при завой. По този начин воблерите от едната страна на лодката леко се забавят, а другите избързват.
:smt023 :smt023 :smt023
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Дълбочина на газене

Мнение от BIGVAS13 »

За да се върти един воблер около остта си трябва или да е дефектен или скоростта да е по висока от необходимото за неговата игра.А тия малките сомета кога гонят може и на лъскав пирон да ти ударят :)
val0
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2011 6:29 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Дълбочина на газене

Мнение от val0 »

toci23 написа:
Ralitex написа:Аз ще си позволя да не се съглася напълно с някои от по-горните мнения. Някои воблери, особено плитко газещите играят въртейки се около оста си и по този начин не се отчита особена игра на върха на пръчката. Въпреки това съм хващал доста сомета на "неиграещи" воблери.
Относно скоростта: За мен най-добрата скорост за сом е около 3 км/ч. За бялата може и 3.5-4 км/ч. Много често удрите се случват карайки на зиг-заг или при завой. По този начин воблерите от едната страна на лодката леко се забавят, а другите избързват.
:smt023 :smt023 :smt023
Да! Това е отговора!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Дълбочина на газене

Мнение от Troli Rapala »

Ако рибата ви удари в завой,значи е следвала воблера известно време! :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”