Първи стъпки в тролинга

Модератор: bobopeli

Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Първи стъпки в тролинга

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Колеги здравейте,трябва ми вашата помощ при избора на такъмите за тролинг, харесвам тука едни пръчки ама акциите им не са както аз знам примерно 40 80 и да им закачам примамки от тоя диапазон, ами пише примерно, 12 либри,20 либри и т.н. Понеже съм нууб кажете много ли е това малко ли е, при положени че макса на рибата която може да ми удари е примерно 10 кила соме или 4-5 кила щука,кажете и някоя по яка макара, четох добри отзиви за Пен Сламера, ама не съм сигурен дали е добър избор много скъпа, а дървена ми изглежда била с подсилени валове незнам, що, едно ryobi ecusima няма ли да успее да свърши работата??
Не се бъзикайте много, че наистина съм много бос по темат.
k
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

12-20либри е препоръчителния диапазон на плетените влакна,които са подходящи за използуване с този прът!Съответно и макарата е добре да работи със същите параметри 12-20рибри за да ти е хармоничен такъма!Скъпия такъм ти дава чувствителност и повече кеф при ваденето,та ти си знаеш какво търсиш!Успех! :roll:
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Павел Иванов »

В случаят при обявените 12 - 20либри се има предвид , че пръта , респективно водачите са оптимизирани да бъдат ползване с монофил при посоченият диаметър . Демек въдицата ти ще работи най-добре с линии , с реален диаметър в диапазона 0.285мм - 0.37мм . В случаят може да заложим със сигурност , че е предвиден някакъв толеранс и реално пръта ти е оптимизиран за влакна в диапазона 0.25 - 0.40мм.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

Да,вярно е,че с 12-20либри се има в предвид Монофил с тези параметри,което отговаря на 30-40либри плетеняци!Мерси Павка за уточнението,сега вече инфото е акуратно! :roll:
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от BIGVAS13 »

Колега Има специализирани пръчки за тролинг.При тях изскванията са по различни от тези за спининг - така че не се подвеждай по размера на акцията.Може да разгледаш примерно тази пръчка - http://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80% ... ster/6524/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
А относно макарата Всяка една макара с размер 5000 или 6000 ще ти свърши работа.Макарата служи само за обиране и съхранение на влакното.Пръчката е тази която вади рибата.
Поздрави !
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Павел Иванов »

BIGVAS13 написа:...Има специализирани пръчки за тролинг.При тях изскванията са по различни от тези за спининг....
Тъй де , вместо първоначалната база за избор да се основава на теста изхвърляне на тежест примамки , се основава на носимост от към диаметър линия като за база се задава диаметър монофил . Последствие и при спининга , и при тролинга се добавят нещата като акция и строй които отразяват динамиката и статиката на бланката . Друг е въпроса , че при въдица за 60лв. не можем да очакваме обявените параметри да са реални , още по-малко самата въдица да е с карбонова / графитна бланка , а по-скоро композит с ПВХ .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

Павел Иванов написа:
BIGVAS13 написа:...Има специализирани пръчки за тролинг.При тях изскванията са по различни от тези за спининг....
Друг е въпроса , че при въдица за 60лв. не можем да очакваме обявените параметри да са реални , още по-малко самата въдица да е с карбонова / графитна бланка , а по-скоро композит с ПВХ .
Точно така е,но тия въдици за 60лв. ги използуват на Запад за даунригери с баяти тежести,та за това не им трябва чувствителност!Ловят по този начин предимно сьомги,та всеки си има глава на раменете! :roll:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

BIGVAS13 написа:Макарата служи само за обиране и съхранение на влакното.Пръчката е тази която вади рибата.
Това е най-погрешното нещо,което съм срещал по форумите! :shock: Че Стела-30 000 "служи само за обиране и съхранение на влакното"! :shock: Като виц звучи добре,но да го констатираш е зле! :roll: Времето ще те вразуми рано или късно,особенно ако срещнеш големи риби!Дано да е скоро!
Ribolubitel
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 3:30 pm

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Ribolubitel »

Точно така е,но тия въдици за 60лв. ги използуват на Запад за даунригери с баяти тежести,та за това не им трябва чувствителност!Ловят по този начин предимно сьомги,та всеки си има глава на раменете! :roll:[/quote]

Троли, разясни малко как така обикновена пръчка се ползва като даунригер?
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

Върхара може по-добре да ни разясни,защото беше на състезание по тролинг в Норвегия!За съжаление не пише тук,но това ще се стремя да го променя и да си говорим нормално и с уважение един към друг!Та тия параболични стъклопластови върхове на прътовете са идеални за огъване при голяма тежест без да се строшат и за това ги ползуват за даунригери,всички сте гледали клипове от Северна Америка и Скандинавия!Сьомгите достигат до 20-30кила,а тук ги няма и на практика този прът си губи смисъла!Пръта е най-индивидуалното нещо от такъма и за това Гари Лумис и въвел в риболова различни пръти специално предназначени за определена риба и нейния габарит!Тук нямате този подход и всичко е пълен хаос!Няма универсална пръчка за риболов и за това има специализирани според рибите!Иначе по принцип мога да троля с 50-450санта въдица без проблем,ако съм лаик!Когато придобиеш опит и знаеш горе-долу,какво ще ти удари е по-лесно да избереш това което ти трябва!Първите стъпки в тролинга,а и въобще във всяко нещо не трябва да се прави от очакването за "голямата кошница",а по-правилното е да си скромен и разумен пък при неочаквана среща да си подготвен ритуално и емоционално от разказите и опита на другите,така ще ти е по-леко да излезеш достойно от трудна ситуация!Аз гледах по "ШАЗЕ Е ПЕШЕ",как Жером Саве вади с тънка линия 40кила сом и приложих видяното,когато ми се наложи!Бях с такъм за бяла до 4кила,но се справих защото имах чуждия опит в главата си и бях уверен и смел за крайната цел! :roll:
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от RadoslavGeorgiev »

благодаря за информацията, полезна е, но, ако е възможно дайте ми конкретен отговор, кои размер въдица да си взема (за сега клоня към 50 либри,за да играя на сигурно) http://www.voblershop.com/1780/Shimano. ... .Trolling/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow, добра ли е тая пръчка ( насочвам се към тази марка и модел, щото съм имал 2-3 спинингови Vengeance с различни акции и съм много доволен, та се надявам и тролинг серията да е добра),дайте конкретно предложение за макара до 200 лева и конец до 60 70, баланс не търся, тя ще е на стойката 95% от времето,ще тролингосвам на Жребчево, в първия пост не се изхвърлих, че да не се излагам,дето вика тролито да не скачам с голямата кошница, но всички знаем, че се вадят големи екземпляри,аз опит още може да нямам,ама някоя късметлииска рибка ако удари трябва да съм подготвен,дето се вика.
Последно промяна от RadoslavGeorgiev на Пет Май 01, 2015 10:48 pm, променено общо 1 път.
k
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

За тази въдица пише:"Чудесен избор за средиземноморски риболов"!Толкова ли не умеете да четете или да мислите самостоятелно,че да разберете коя въдица ви трябва без чужда помощ?Един мъж,ако не знае какво му трябва не пита поредната жена,нали!Оправя се сам и върви само напред с физиката си!Купи си кол за домати от 60 лева и не искай съвети от 10 000души с различно мнение,иначе ще се побъркаш от желание и неуспех! :roll: Взимай-пробвай и после ела да спорим,кво да се измъчваме предварително?60лв. се изпушват за 5-7дни и не бъркат никой да се пробва!Но в крайна сметка няма как да останеш доволен от нещо,га минеш по тънката лайсна!Успех!
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Кви 60 лева бе трол искам нещо качествено, колове за домати от 60 лева за даунрингери си купуваи ти :D аз искам готина пръчка и макара, за мен кефа цена няма,но това не значи да дам една каруца пари за да сменя всички макари и пръчки за да открия правилната нали за това е форума, да се пита и да се вземе от опита на по -напредналите, ама то пишело средиземноморски риболов, ама пише и за риболов на Сом нали, ти средиземноморски Сом видял ли си, като правиш забележки на хората, че не четяли вземи парво ти прочети,и не се води само от писаното, че утре някои ще ти надпише на лявата обувка дясна и няма да можеш да се оправиш. :D
k
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Troli Rapala »

Защо изобщо трябва аз или някой друг,да ти препоръчват конкретна въдица и макара?Вземи си каквото искаш и си троли на воля!Аз се опитах да съм ти полезен,но не ми се получи,защото няма взаимност отсреща!Щом знаеш каква въдица и макара са ти нужни за тролинг във България,то темата се обезмисля и даже се завъртя на 180градуса и ти трябва да ни насочиш с какво да се троли!Теб не те интересува с какво троля точно на Жребеца от 10години,защото вече си завил в грешната посока на "масовката"!Не те обвинявам,просто всеки избира да мине на пряко изгубвайки индентичноста си! :roll:

https://youtu.be/XPeuph8OGW4
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки в тролинга

Мнение от Чичо веско »

Колега, ето един комплект, който ще покрие напълно нуждите ти при риболова за който говориш и ще ти служи безотказно много дълго време:

Въдица - http://www.colmic.bg/rods/6/8344/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Макара - http://www.colmic.bg/reels/8833/8833/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Влакно - http://www.colmic.bg/lines/7/8738/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”