Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпроси..

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпроси..

Мнение от MaXo »

Здравейте, първо да си призная, че съм новобранка в риболова от лодка и сега се оборудвам.Искам да ви питам дали има такава универсална пръчка, която да върши работа и за двата начина на риболов от лодка.Мисля за дължина 2.40 ... горна акция 40 до 50 примерно.Идеята ми е да не мъкна много пръчки в лодката.Четох за споровете, за и против спининг пръчките за тролинг ... аз големите сомове на тоя етап ще ви ги оставя на вас и не държа на много здрава пръчка... и без това в началото не мисля, че е възможно да ми се случи. :D Можете ли да ми препоръчате някакъв универсален прът, който явно трябва да е спининг пръчка предполагам ... с подходящи водачи за плетено влакно.Понеже имам да купувам много оборудване а нямам търпение ... гледам каквото е възможно да е по-бюджетно решение стига да върши някаква работа.Не държа на теглото на пръчката ... може да не е чист карбон ... и без това имам фобия от гръмотевици и като видя повечко облаци хвърлям карбоновите пръчки настрани... :oops: Също, ако може да ме посъветвате и какво плетено влакно да взема ... чудя се дали да е 0.17 ... или 0.20-0.23 ... предполагам при по-тънкото ще има по-добра игра воблера , както и по-леките джиг глави. Имам още куп въпроси, но се чудя дали да са в отделни теми или да е една обща.Примерно стартовите воблери с които трябва да се сдобия.Искам да стартирам с поне по 2 варианта за дълбочини от 1 до 9 метра през метър... гледам, че има и за 12м. Чудя се нужно ли е да взима човек воблери за всякакви дълбочини ... или за големите дълбочини е решение просто да утежнява линията 1 или 1.50м пред воблера... това утежняване нарушава ли играта на воблера?Набелязал съм няколко модела и се чудя дали да ги поръчвам смело и безотговорно ...
Аватар
martin varna
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Ное 12, 2010 2:32 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от martin varna »

Няма такава пръчка която максимално ефективно да съчетава тролинг и джиг. Дължина 2.4 добре но акция 40-50г си е за тролинг за джиг категорично не става. Няма как с такава пръчка ефективно да водиш джиг примамка с глава 12гр. пък да не говорим надолу. Джиг пръчка е примерно 5-15гр или 8-20гр с нея пък не може да се влачи.Може би единствено пръчка с акция 10-30гр е компромисен вариант но на дълбоките воблери там ще ти е малко зор ваденето и на леките джигове няма да се усеща добре. Важни са макарата и влакното. Плетено влакно 0.8 за джиг и 1.5 за тролинг примерно. Номерацията е по Японските стандарти да не се чуди някой. Не знам точно на какви части от милиметъра съответстват.
Поздрави и много риби!
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Hills »

Да та успокоя сега пръчки има много.
Вземи си един телескоп дето да става за перо или джиг 8-10 грама.
Това със светкавиците е божа работа ама като удари не повтаря...
Смисъла на тролинга е в търсене на големият сом с лодка и здрави въдици !
Ти обаче търсиш дребни рибки и не искаш сомове,щуки,распери и тн.
Затова обикновена корда за спининг 0,20 и един телескоп да може лесно да го прибираш и бягаш от бобунизи и стравикси.
Постепено след време ще си купиш 20 сопи за различни видове риболов.
Няма универсална въдица за всичко !
Телескопи за риболов http://www.bulit20 ... urn false;
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

"Благодаря на хората, който дадоха стойности отговори,ще си избера една пръчка за тролинг и един кол от 20 лева само за да изненадам и осуча тролито в гърба някоя вечер на Жребеца, ако го набарам сам."-RadoslavGeorgiev
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от MaXo »

Явно няма да мине номера с универсална пръчка :) В такъв случай ще ме насочите ли към вариант за тролинг пръчка с фуджи водачи на добра цена.И задължително ли е да са фуджи водачите ... или мога да взема и със sic водачи или други подходящи за плетено влакно ... и евентуално при нужда да сменя върховия водач?

Бях в един магазин и питах за влакна ... собственика му ми каза, че той ловял на монофилни влакна ... нямало смисъл от плетени ... били се усуквали/накъдряли за 1-2 риболова и не ставали после, така ли е наистина?Човека не предлагаше хубави плетени влакна и може би е искал да си купя някво монофилно.

За сонар съм се насочил към Лоуранс марк 4 чирп ... черно белия с навигацията.Чудя се дали ми е нужен с 4 лъчева сонда.Избора ми е продиктуван от това, че искам да имам навигация и хубави карти на българските язовири... и това е най-евтиното решение.За цветните сонари не съм успял да разбера какво им е предимството.Искаше ми се сонар със странично сканиране за да знам рибите дали са от ляво или дясно на лодката, но ми идват скъпи, близо 1000лв са най-евтините... мога да си го позволя ама някак си не ми се иска да се изхвърлям още в самото начало с оборудването.
Купих ел. двигател MotorGuide VariMax55... мисля да купя един тягов акумулатор около 100ач. с който се надявам да изкара едни 12 часа тролинг. Нямам лодка обаче ... мислих да пробвам първо с някоя лодка под наем за да си определя нуждите по-точно.Понякога обаче ще се налага да сме 3ма в лодката ... и си мисля, дали 3.60 надуваема с твърдо дъно би свършила работа... или 3.30-3.40, но YAM, която е 1.70 широка при 3.30 дължина.Видях, че от "лодки на вода" предлагат под наем надуваема 3.60см ... мисля да я пробвам дали ще ми върши работа за 3ма.

Воблери ... гледах темата за любимите ви воблери и си набелязах някои ... но ще се радвам да ме посъветвате за примерно задължителните 10 или 20 броя, които смятате, че задължително трябва да притежавам.Понеже съм от София ... по-често ще се ходи на яз. Искър...
stomanco
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 324
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:45 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от stomanco »

Колега, изчети темата Сом на тролинг... поне първите 50-100 страници от другия форум, и ще си отговориш на доста въпроси. А и тук в тролинга има доста ценна информация, трябва четене. Този Варимакс, откъдето си го купил сигурно имат и бензинови Меркюри, ако е все още нов отивай го сменяй за един 3.5 коня Меркюри. Щом можеш да си позволиш 1000лв сонар, доплащаш 1000лв за бензиновия мотор и си свиркаш. Скъп сонар не ти трябва за начало, един Хъм за 200лв ще ти свърши отлична работа. Тази електричка със 100 ампера тягов ще те кара макс 6-7 часа при пълно безветрие и то сам. Трима в лодката 4-5 часа, като ще се молите да няма вятър. Гаранция с електричката след 2-3 риболова ще се ядосваш, че си го взел и ще мислиш да го сменяш с бензинов. Това разбира се ако мислиш сериозно да се занимаваш с тролинг. Пиша ти го от опит и не само моя. Абе тоя спорт си е едно бездънно наливане на пари, така че няма как да минеш тънко.
За водачите не е важно да са Фуджи, може и сик. Всяка пръчка с горна акция 50-60гр. при дължина 2.10-2.40 ще ти върши работа, зависи от бюджета. Плетено влакно е препоръчително, ползват го 95% от тролингистите. За воблерите вече е бездънна яма и край няма, за който се е захванал.
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от MaXo »

ВариМакс-а е с максимайзер и му дават при ниска тролинг скорост да изкарва около 3 пъти повече от електричарките със скорости.Гледах, че на някои им изкарва по цял ден тролене с 80ач.Не искам бензинов мотор, защото обичам тишината...искам да чувам само водата как бълбука :) Иначе цената на ВариМакс 55 + тягов акумулатор, който ще е около 300лв е колкото четиритактов Парсън 2.6 ...около 1000лв.

Гледам някаква пръчки карбонова Filstar Premier SupSens Spin с акция 5-50 ... 2.40 дължина ... има СИК водачи 50 и нещо лева.Някой пробвал ли я е?Набелязах и разни други ... има една 10-60
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от ivelin_1976 »

stomanco написа: доплащаш 1000лв за бензиновия мотор и си свиркаш.
Рано или късно всеки тролингист минава на бензинов мотор :wink:
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
stomanco
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 324
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:45 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от stomanco »

MaXo написа:ВариМакс-а е с максимайзер и му дават при ниска тролинг скорост да изкарва около 3 пъти повече от електричарките със скорости.Гледах, че на някои им изкарва по цял ден тролене с 80ач.Не искам бензинов мотор, защото обичам тишината...искам да чувам само водата как бълбука :) Иначе цената на ВариМакс 55 + тягов акумулатор, който ще е около 300лв е колкото четиритактов Парсън 2.6 ...около 1000лв.

Гледам някаква пръчки карбонова Filstar Premier SupSens Spin с акция 5-50 ... 2.40 дължина ... има СИК водачи 50 и нещо лева.Някой пробвал ли я е?Набелязах и разни други ... има една 10-60

Това за тишината екстра, ама до там. Имах го същия, дори по-малкия 40 либбри с максимайзер и тягов Бош 105 амп., преди това мин кота 30 либ без максимайзер, та знам какво говоря. С двама в лодката макса беше 6 часа без грам вятър, не ме питай обаче колко съм гребал като надуе вятър. Уж индикатора показва 5-6 черти заряд и изведнъж пада. И следва гребане и псувни до откат. Поне си носи един малък резервен акумул., че по-малко да се нервиш.
Успех!
stomanco
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 324
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:45 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от stomanco »

Гледам някаква пръчки карбонова Filstar Premier SupSens Spin с акция 5-50 ... 2.40 дължина ... има СИК водачи 50 и нещо лева.Някой пробвал ли я е?


Ползвам подобни на Филстар за друг риболов, доста са здрави и леки, водачите са добри, ще ти вършат работа и тези, излишно е да набутваш повече пари за по-скъпи, по-добре ги дай за воблери.
kokomin
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 10:08 pm

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от kokomin »

С Моторгайд ВариМакс 40-ка , лодка Promarine IB300 и акумулатор Момбат 72 Ah двама човека и багаж редовно изкарвахме на Жребчево по 10 часа тролинг без почивките и оставаше още заряд в акумулатора,като безветрените дни лятото там са рядкост.Иначе както каза колегата накрая винаги се стига до бензинов мотор,е има и комбинация между двете ,но за други пари.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

МаХо,бих взел пръчката 2.10 вместо 2.40м!Електрическия двигател е предимство в улова,а разликата кой-колко изкарва в часове тролинг идва от спесификациите на лодките и най-вече от тежината-дължината и! :roll:
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от MaXo »

Да няма спор за това, че зависи от лодката... аз гледам какво пишат тези с надуваемите над 3м.Иначе много изкарват тия с Маринер 4 ... дълга 3.30 и тясна ... с надуваем кил по цялата дължина на лодката ... то тая лодка е като дебело надуваемо кану. :) Бях се навил за такава ... ама като видях, че балоните се надуват до 0.08 бара налягане, бързо се отказах.

Относно дължината на пръчките, с какви съображения предпочиташ 2.10?По-лесно вадене на рибата и контролиране в близост до лодката ли?Иначе аз си мисля за по-дългата защото, ако тролим понякога с 3 пръчки ... да са по-раздалечени една от друга.Иначе с кеф бих носил по-къси пръчки ... пък и по-евтини са. :)

Или като тролим с 3 пръчки ... ще си взема 2-те мач пръчки на 4.20м :lol: с акция 10-25 ... строя не знам колко им е подходящ... но гледах един пич, че си мята воблери с мач пръчка и беше доволен от това как се усеща воблера при водене и особено от разстоянието на което го изхвърля :) Сериозно се замислих дали стават ... не, че няма да си взема други пръчки ... но някой път бих ги пробвал.Някой от вас пробвал ли е? :D
Последно промяна от MaXo на Чет Юни 04, 2015 7:12 am, променено общо 1 път.
Аватар
kukukuka
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2493
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:42 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от kukukuka »

аз със спининг мятам и ваглери :fishing7:
"Ако в крайна сметка се окажете със скучен, нещастен живот, защото сте слушали майка си, баща си, учителя си, свещеника или някой тип по телевизията, който ви казва как да вършите нещата, то вие си го заслужавате"
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от ivelin_1976 »

Акция 5-50 ще ти върши работа за тролинга, плетеното влакно по мое мнение е препоръчително да се ползва - вероятността да изгубиш скъп воблер е по-малка и нулевата памет според мен индикира по-добре играта на воблера. Аз съм с лодка 3,6м., твърдо дъно, надуваем кил и с трима човека и багаж в нея е малко дискомфортно, но върши работа. Мотора ми е 10к.с. четиритактов и почти не се чува, но на глисаж излиза с двама човека.
п.п. Електричка съм нямал, но ако се ходи по големите водоеми на моменти се правят преходи от километри за да се стигне до мястото за тролинг.
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”