Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпроси..

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

Vid написа:
Никога не съм се правил на тролингист, даже напротив, тепърва прохождам в този вид риболов.
Щом прохождаш,как разбра че говоря глупости в този риболов,като го практикувам интензивно от 10 години и съм натрупал нужния опит и знания за да се изказвам спокойно по всички въпроси свързани с тролинга?!Приемаш някои работи твърде лично,а не трябва!Целта е да се учим един от друг и така е доживотно,щот времето все не стига!Двете думи бяха изречени умишлено и ти се засегна,вместо да ги подминеш като дреболия,защото не са изказани със злоба и агресия! :roll:Приеми го,като защитна реакция на твоята констатация и няма нищо лично-просто отговор!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

Vid написа: Основната разлика тук е, че докато тролиш с лодката, можеш да си туриш и салатка и ракийка, чакайки нещо да удари.. Бахти и риболова, същия като шаранджийския...
Е,щом смяташ,че тролинга и шаранджийския са -"Бахти и риболова",значи си далече-далече от риболова,като цяло!И аз мога да изръся глупоста,че спининга е "маане по 1000 пъти в една точка,като лудите",ма не го мисля истински и само се шегувам!Нещо,като не ти е на сърце го подмини и не е нужно да абиш излишна енергия за да го плюеш!Защото енергията е живот!Вервай ми! :roll:
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Vid »

Troli Rapala написа:Защото енергията е живот!Вервай ми! :roll:
Точно по тази причина си купих стабилен риболовен каяк... Бахти и кефа- няма джипове, колесари, места за пуск и пр... ЛовЪ си де ми е кеф- в баластерни, блата, реки, язовири, гръчко море, а пуска или събирането ми е 5 минути.... Фитнеса с гребането мноУ мЪ кефи, щото ежедневната ми работата е седяща и тъпа, пред комп....
Ако ми писне гребането или реша само да троля, оборудването с прилична електричка ми е на една ръка разстояние...

И, един въпрос към теб като спец по тролинга- какво мислиш за този сонар 4-ката ПРо http://www.morskimagazin.com/index.php? ... &view=2316" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow
Целта ми са белките от статично положение на джиг, и на тролинг, ама знае ли човек, утре може да ми кефне да мъча и сомове на кльонк....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от spookymiro »

Ето как се вижда при слънчево време в сладководна вода на около 2 метра дълбочина флуорокарбон 0.33мм на известна марка (ако си спомням правилно на първата снимка слънцето е отпред спрямо посоката на движение, а на втората е отзад):

Изображение

Ето как се вижда и на около 6-7 метра :

Изображение
Пробвал съм и други, но резултата по отношение на видимостта не е по-добър.
Устойчивостта на триене на флуорокарбона обаче е факт, който не трябва да се пренебрегва.

Останалото инфо от снимките е бонус :wink:
Vid написа:... Бахти и кефа- няма джипове, колесари, места за пуск и пр...
Всеки сам си избира кефа, не мисля че трябва да се изтъква един вид риболов, пред друг.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от MaXo »

На какъв тест трябва да издържа едно влакно за да изправи кука на Рапала за да си спасим воблера?Примерно 6-7 номер... ако пък имате опит и с 5ти... :) Понеже Троли обича да споменава хармонията в такъма... като имаме примерно макари с драг тест 7кг ... бих се радвал куките да издържат на 7кг без проблем ... но на 8-9 да поддават и съответно с влакно с реален тест 9кг да успявам да ги спасявам.Трябва производителите на куки да дават такова инфо.... нужния драг за изправяне. :) Макар, че то има значение дали е забита 1 кука ... или 2 ... дали е забита само на върха или се е нанизала качествено.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от nkolev66 »

Troli Rapala написа:
nkolev66 написа: колко вода "влачи" дебелия повод и как се усещат вибрациите му под водата, а вибрира здраво???
Колев,не съм съгласен с "вибрациите",които прави ФК-то!Даже сефте чувам за подобно нещо!Моля те разясни,кое наричаш вибрация и каква ще е разликата с другите влакна със същия диаметър?За какъв диаметър говориш? :roll:
Тролка, за всички диаметри говоря, че има вибрации, като на по-малките размери се отразява по-слабо. Обърни внимание на снимките, които е пуснал spookymiro (за, което благодаря) как влакното се вижда размазано :wink: т.е. не може да се фокусира точно поради движението му и това само при размер 0.33. На другия ти въпрос за еднаквите диаметри прав си, че няма да има разлика във вибрациите независимо от вида влакно (ФК или който и да е монофил). Между другото да споделя, че първата си тунка ~ 9 кг. я улових на тролинг с шок лидер монофил 0.66 мм. червен на цвят, а повярвай Егейско море е доста по-прозрачно от нашите локви, друга туна 40 кг. я улових на рибка (дрифтинг) с шок лидер ФК 80 либри и повярвай яко се вижда така, че нека не говорим за видимост :wink: .
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от MaXo »

Кой вкарва PowerPro... най-търсените размери ги няма в мрежата... потресаваща липса на далновидност какво да внасят.Дайте съвет къде мога да намеря тези:

Power Pro S8S - 0.19мм и 0.15мм

Power Pro Depth-Hunter многоцветно 0.23мм
Аватар
capetano
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 731
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 4:28 pm
Местоположение: София

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от capetano »

Troli Rapala написа:Защо скъпите макари са спинингови=преден аванс-драг?Кои-Какви са предимствата спрямо Мултитата?Джокер-плетеняците елиминираха основния недостатък на спининговата макара=пресукването на линията!От там-нататък е безмислено използването на Мултита,дори и за сериозни риби!Точка!Т :roll: и
Ох, ще се скъсам от см.. така де - от ридания
:fishing5:
По принцип не съм безчувствен, боли ме за много хора... Просто местата които ме болят, са различни...
Контев написа:"Рибите се откачат най-вече, когато не са добре закачени!"
:D
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

capetano написа: Ох, ще се скъсам от см..
:fishing5:
От колко см.-ри се скъсваш?-На мен ми скъсват от 180см. нагоре!Има една стара тема "мулти или спининг" в която сме спорили за предимствата и недостатъците и даже помня,как докато спорех със Спокобемиро,Гео тресна 236см. на мини-мулти! :roll:Прочети малко от Alan Hawk и се чуди,защо не разглобява мултита?
Последно промяна от Troli Rapala на Чет Юли 16, 2015 10:02 pm, променено общо 1 път.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

spookymiro написа:Ето как се вижда при слънчево време в сладководна вода на около 2 метра дълбочина флуорокарбон 0.33мм на известна марка

Ето как се вижда и на около 6-7 метра :
Пробвал съм и други, но резултата по отношение на видимостта не е по-добър.
Споки,и ти правиш една фундаментална грешка,като всички останали или поне тези,които имат слаби оценки в часовете по Логика!Изхождаш от грешна предпоставка и за това изводът ти е грешен!От всички сетива у човека,окото дава най-измамното инфо!Окото на рибата е коренно различно от човешкото и за това не вижда Флуорокорбона,но пустия му български манталитет с неговото съмнение към всичко ви пречи да прогледнете нещата,както са=ФК не се вижда от рибешкото око,защото то е по-назад с хиляди години в еволюционното си развитие спрямо човешкото!Виж колко е лесно,когато си силен в логиката на нещата! :roll: Флуорокарбона е измислен в Щатите,та си представи колко милиона долара ще отнесат,ако ги гепи некой съд в лъжа=нема прошка!Това ми служи за доказателство на логическата ми теза за невидимостта!И едно въпросче за напреднали-Ако нещо не се вижда,то съществува ли? :roll:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

nkolev66 написа: Тролка, за всички диаметри говоря, че има вибрации, като на по-малките размери се отразява по-слабо.
Вибрацията я прави воблера,а не диаметъра на линията!Освен това,нали търсите тази вибрация за да привлечете рибата,пък ви пречи едновременно!Нещо не ми се връзват нещата от този парадокс! :roll: Завиждам ти за туните,това ми е несбъднатата мечта!Е при теб е една по-малко и можеш да мечтаеш за нещо ново! :roll:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

MaXo написа:На какъв тест трябва да издържа едно влакно за да изправи кука на Рапала за да си спасим воблера?Примерно 6-7 номер... ако пък имате опит и с 5ти... :) Понеже Троли обича да споменава хармонията в такъма... като имаме примерно макари с драг тест 7кг ... бих се радвал куките да издържат на 7кг без проблем ... но на 8-9 да поддават и съответно с влакно с реален тест 9кг да успявам да ги спасявам.Трябва производителите на куки да дават такова инфо.... нужния драг за изправяне. :) Макар, че то има значение дали е забита 1 кука ... или 2 ... дали е забита само на върха или се е нанизала качествено.
Това са типично български страхове и колкото по-бързо се оттърсиш,ще си по-освободен!Приеми,че загубата е част от живота и не го приемай прекалено навътре дадено късане или изправяне на кука!Ако те бива,винаги има втори шанс!Точно преодоляването на страха се нарича смелост!
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от nkolev66 »

Troli Rapala написа:
nkolev66 написа: Тролка, за всички диаметри говоря, че има вибрации, като на по-малките размери се отразява по-слабо.
Вибрацията я прави воблера,а не диаметъра на линията!Освен това,нали търсите тази вибрация за да привлечете рибата,пък ви пречи едновременно!Нещо не ми се връзват нещата от този парадокс! :roll: Завиждам ти за туните,това ми е несбъднатата мечта!Е при теб е една по-малко и можеш да мечтаеш за нещо ново! :roll:
Троли, не искам да споря, но точно за капризни риби е желателно да ти вибрира само воблера - за полудели от глад риби влакното няма значение.
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от spookymiro »

За да се изработи и ползва масово флуорокарбона определено си има причини.
Основните предимства на флуорокарбона спрямо монофила са следните:
- По-висока абразивоустойчивост
- По-малка разтегливост
- По-малка видимост (а не невидимост, както масово ни го афишират производители и търговци)
- По-голямата му устойчивост на УВ лъчи
- По-здраво е и запазва здравината за по-дълго време.

Най-вероятно има флуорокарбони с по-малка видимост от тези, които съм тествал. Обаче все още не съм попадал на тях.

Това съм прочел, това знам. Ще цитирам и текста, защото се опитвам да говоря с факти:

Fluorocarbon line is made of a polymer of fluorine boned to carbon. It comes closest to the refractive index of water, making it almost invisible under water and visible above the surface. It is especially important when fishing in clear and transparent waters. It is not affected by the sun’s UV rays unlike a Braided line, resistant against gasoline and battery acid, so it last longer. It does not absorb water unlike a Monofilament line, what makes the line stronger and keeps its strength. It does not float at surface, making it sink faster, quicker and deeper. It has a low stretch and harder surface so it is more resistant to sharp fish teeth and wear. Optical density is lower which makes the line less easily discernable.
The big advantages fluorocarbon has is greater abrasion-resistance, lower-stretch and it is much less visible to fish. When fish through heavier cover, fluorocarbon resists abrasion much more than mono. It's low-stretch help to feel more bites. However only Monofilament with it’s high-stretch allows you to “pop” or “bowstring” your lure out of snags, heavy cover or snaggy environments more easily than Fluorocarbon. Braided line is great to fish in thick grass however fluorocarbon is the better choice because it still has low enough stretch to rip it free of weeds, and it is less visible in the water. Fluorocarbon is the most versatile of the line types for most applications except floating swimbaits since it sinks. In this case, monofilament (which is buoyant) is a better choice.
Fluorocarbon is a good choice for fishing spinnerbaits because of its enhanced sensitivity, lower stretch and greater invisibility. Also fluorocarbon does have some stretch to it and will prevent you from snapping your line when casting very heavy baits, like happened with braid, when the spool will suddenly stop in mid-cast for some reason (line come to a screeching halt) and your swimbait to fly off into the trees or deep water.


С интерес ще прочета информация базирана на факти как рибешкото око не вижда флуорокарбона.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за тролинг и джиг плюс разни други въпро

Мнение от Troli Rapala »

spookymiro написа:
С интерес ще прочета информация базирана на факти как рибешкото око не вижда флуорокарбона.
Кое точно рибешко око те интересува,защото има огромни разлики според рибата!Някои виждат монохромно а други стерео!Запиши Ихтиология и ще си много-навътре в науката и далеч от риболова!Знам,че с флуорокарбоновия повод ловя 2-3пъти повече риба от монофила и плетеняка,и точка!Защо трябва да ровя в неща,които не ми помагат с нищо,освен да ме отдалечат от кефа в риболова!Сулката е най-непредпазливата риба и с 30лбр. плетеняк ми удрят 20броя в пиков-ден,а на флурото 60броя!Изводът е кристално ясен и повече не ми трябва да дълбая,а просто слагам повод от флуорокарбон на плетеняка по-най бързия начин! То е ясно,че като сложиш 0.50мм-1.50мм повод и ще се вижда,но при 0.30мм нещата са нормални и е факт,че не се вижда от рибите,просто нямат време за това и лапат ли-лапат! :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”