Възли и минаването им през водачите...

Модератор: bobopeli

MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Възли и минаването им през водачите...

Мнение от MaXo »

Чудя се проблем ли е за пръчка със SIC водачите минаването на възел от 2та типа от клипчетата?Като малък практикувах мухарски риболов и с възела на първия клип връзвах моно към моно, обаче скоро ми показаха 2рия възел за флуорокарбон към плетено.Искам да ви питам кой възел е най-добър за монофилно към флуоро и плетено към монофил .... предполагам възела ще е същия като плетено към флуоро.Интересува ме, проблем ли е минаването на възела през водачите, което надявам се ще се случва рядко ... или пък може би не се надявам :D Значи може би си мисля глупост някаква ... но ми се върти в главата флуорокарбон повод 60см ... после плетено влакно 40-50м ... и след това възел към монофилно 0.40 Нали идеята на плетеното е да имаме по-тънка линия при тролинг... и другото предимство е липсата на разтегливост.Идеята е, ако удари нещо по-силно да изтегли от шпулата и метраж монофилно влакно, което се предполага, че е някакъв плюс при ваденето заради своята разтегливост.Има ли някакви недостатъци такъв монтаж освен възела, който ще се наложи да мине през водачите? То предполагам много хора връзват монофилно към плетено за да напълнят шпулата, но прави ли го някой още на 40ти или 50ти метър?


VIKI_HARI
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Чет Май 07, 2009 5:01 pm
Местоположение: София

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от VIKI_HARI »

Аз лично правя възела от второто клипче и нямам никави проблеми.На последният ми риболов закачих в дъното, такова теглене падна че се чудех дали няма да счупя въдицата.За мои късмет изправих куката, линията и двата възела не мръднаха
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от nkolev66 »

Олбрайта чука през водачите, колкото и късо да се отреже "ФК" и понякога отстрелва примамките. Възел (PR Knot) направен с бобинка, ако не е прекалено дълъг преминава най-гладко през водачите и поради липса на всякакво пречупване на влакната запазва в най-голяма степен здравината и на плетеното, и на "ФК".
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от MaXo »

То този възел направен с бобинка мисля, че няма как да не е дълъг иначе му се губи здравината ... нали идеята е да задържа от силата на триенето и затова са нужни толкова намотки.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от nkolev66 »

Колега, написал съм "...ако не е прекалено дълъг...". Олбрайт обикновено е около 1,5 см. и преминава по-трудно през водачите спрямо ПР с дължина около 4 см., като освен това пречупеното плетено влакно значително отслабва при Олбрайта. Добре стегнат ПР на тънки влакна не е необходимо да е по-дълъг от 3 см. и не се изплъзва. Откакто си правя възлите с бобинка ми се е случвало да ги ползвам по повече от година, а ходя често на риболов. Единствено правя Олбрайт при аварийно скъсване на плетеното, защото в лодката не ми се връткат бобинки. За мен възел Олбрайт не е слаб, но при многократни замятания и особено преминавайки през водачите след примерно половин ден или след здраво опъване значително отслабва и трябва да се превърже, иначе чао хубав воблер.
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от ivelin_1976 »

Не мога да си обясня, защо трябва при 60см. флуоро възела да преминава през водачите?
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от nkolev66 »

ivelin_1976 написа:Не мога да си обясня, защо трябва при 60см. флуоро възела да преминава през водачите?
Напълно съм съгласен. Дори 80 см (с цел да се предвиди едно превързване на вирбел) не е необходимо да преминава възела през водачите още повече, че тук става дума за тролинг.
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от MaXo »

Явно не сте ме разбрали добре.Питам за възела на плетеното към монофилното след 40-50ти метър.Като идеята ми е след като удари и си изтегли влакно в началото ... да изтегли и от монофила ... и поне в началото част от борбата да премине с участието на монофил и да се използва предимството му на разтегливост.Примерно тролиш като пускаш на дистанция... айде примерно 30м ... 30м имаш плетено влакно с което да оказваш по-малко съпротивление на водата и да усещаш по-добре примамката и боклуците по линията... както и по-сигурно забождане на куката в твърдата уста на рибата.На 30ти метър си вързал монофил 0.50 или 0.60 примерно ... и като ти удари рибата и изтегли от аванса ... да изтегли монофил... и поне първите минути на борба да минат с участието на монофил, а точно тогава рибата е най-борбена и разтегливостта на монофила би трябвало да е от плюс.
Аватар
oldman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 9:33 am

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от oldman »

Не съм чул никой да троли по този начин. Хвани някоя риба, виж как е на практика и тогава усъвършенствай тактиката. Ама защо ли пиша, като не слушаш ...............
Сомът обича смелите!
batzeto
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Нед Мар 22, 2009 1:39 pm
Местоположение: София

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от batzeto »

oldman написа:Не съм чул никой да троли по този начин. Хвани някоя риба, виж как е на практика и тогава усъвършенствай тактиката. Ама защо ли пиша, като не слушаш ...............
И на мен ми се струва безмислено !!! Или си с моно или с конец ,средно положение няма.
Зависим от риболова !!!!!
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от Станимир Бегов »

Стига мисли с глупости ,всеки възел отслабва линията ,иди за риба с една въдица с конец и една с моно и ще видиш с коя ще ти допадне повече.От тия комбинации най много да загубиш някоя хубава риба и някой воблер.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от nkolev66 »

MaXo написа:Явно не сте ме разбрали добре.Питам за възела на плетеното към монофилното след 40-50ти метър.Като идеята ми е след като удари и си изтегли влакно в началото ... да изтегли и от монофила ... и поне в началото част от борбата да премине с участието на монофил и да се използва предимството му на разтегливост.Примерно тролиш като пускаш на дистанция... айде примерно 30м ... 30м имаш плетено влакно с което да оказваш по-малко съпротивление на водата и да усещаш по-добре примамката и боклуците по линията... както и по-сигурно забождане на куката в твърдата уста на рибата.На 30ти метър си вързал монофил 0.50 или 0.60 примерно ... и като ти удари рибата и изтегли от аванса ... да изтегли монофил... и поне първите минути на борба да минат с участието на монофил, а точно тогава рибата е най-борбена и разтегливостта на монофила би трябвало да е от плюс.
Не мисля да има необходимост от такова упражнение, освен с цел икономии на плетеняк, но отново и за такъв вариант възела с бобинката - гарантирано минава най-добре през водачите и запазва почти 100% от здравината на влакната.
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от MaXo »

Ако един възел ти отслабва линията с 40% ... то 2 възела по линията не отслабват линията с 80%. Може да не съм тролил ама риболова не ми е чак толкова непознат.Така, че има ли един възел по линията ... дали в другия край на плетеняка ще има още един възел ... няма значение ... при тест ще издържи колкото и с 1 възел при еднакво добре направени възли.Аз лично не виждам друг недостатък освен преминаващия възел през водачите.

Относно пестенето на плетеняк ... не мисля, че ще се пести,понеже като скъсаш няколко пъти или скъсиш умишлено линията ... после ще стане много къс плетеняка и ще си отиде в кофата.И ще трябва пак нови 40м примерно...
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от ivelin_1976 »

MaXo написа: Относно пестенето на плетеняк ... не мисля, че ще се пести,понеже като скъсаш няколко пъти или скъсиш умишлено линията ... после ще стане много къс плетеняка и ще си отиде в кофата.И ще трябва пак нови 40м примерно...
Тогава да се върнем към първия пост, каква е целта на занятието?
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
MaXo
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 11:04 am

Re: Възли и минаването им през водачите...

Мнение от MaXo »

Мисля, че е излишно 3ти път да го обяснявам...
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”