флуорокарбон за тролинг

Модератор: bobopeli

tuci_fishing
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 7:21 pm

флуорокарбон за тролинг

Мнение от tuci_fishing »

Здравейте колеги миля да слагам 0.40 флуорокарбон за основно влакно.Наслука!
Аватар
mundzi
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Дек 16, 2013 6:48 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от mundzi »

Браво
emdi
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Мар 02, 2012 5:11 pm

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от emdi »

Плетеняк-0,18 и флуоро-0,60 до меттър - 0,28 за повод.Не се занимавай с глупости колега.Успех.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Troli Rapala »

tuci_fishing написа:Здравейте колеги миля да слагам 0.40 флуорокарбон за основно влакно.Наслука!
Пълен абсурд! :shock:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Troli Rapala »

emdi написа:Плетеняк-0,18 и флуоро-0,60 до меттър - 0,28 за повод.
Дубле на пълен абсурд! :shock:
krasi1987
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Юли 13, 2014 4:10 pm

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от krasi1987 »

Кажи кое е правилно, щом и двете са абсурд? Аз сефте ще ходя да троля уикенда,та ще се радвам да споделиш.Ще знам как да се подготвя.Поздрави!!!
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Станимир Бегов »

Ако питаш Троли ,ще ти каже че най добре е с монофил ,аз обаче ползвам Р2 -Р2,5 плетено и 70-80см флорокарбон 0,45.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Станимир Бегов написа:Ако питаш Троли ,ще ти каже че най добре е с монофил ,аз обаче ползвам Р2 -Р2,5 плетено и 70-80см флорокарбон 0,45.
Перфе! :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Troli Rapala написа:
emdi написа:.......... и флуоро-0,60 до меттър - 0,28 за повод.
:
Нема сми от два повода! :roll:
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от spookymiro »

'
Тролка, мисля че колегата се опитва да покаже параметрите на повода според неговите виждания - от 60 см до метър дълъг и с дебелина 0.28мм.

За мен дебелина 0.28мм е ОК при улова на бяла риба, но е неподходяща ако се очаква да се хване сом. При добра риба борбата е по-дълга и има предпоставки за това поводът да е подложен на механични наранявания. Например търкане в четките на рибата или в камъни, дървета и скали с полепнали миди по тях.
В този ред на мисли, според мен повода има смисъл да бъде дълъг около 50см ако разчитаме да ни предпазва само от търкане в четките, или доста повече ако ще се разчита на него да предпазва линията от другите опасности.
Обикновено ползвам повод с дебелина 0.40мм а дължината му зависи от водоема и мястото където възнамерявам да ловя.
Понеже повода е по-дебел от основната линия, трябва да се има предвид, че колкото е по-дълъг, толкова воблера гази на по-плитко.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от аксел »

Споки,а какъв е повода-флуоро или монофил????освен това предните гръдни перки на сома също са назъбени при мъжките и с тях също може да протрие,така,че според мене дължина от 50см повод е недостатъчна.....хайде,хайде,като си почнал с общите положения кажи и някои детайли........не е лошо да се сподели и вида на връзване повод-основно,карабина-повод.
от моят опит при срещата с четките на сома с монофил,та даже флуоро,часовникът започва обратното броене до протриването му.
валатът не най-лошото нещо на света
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от аксел »

все пак има някакъв смисъл в използването на монофил като основно влакно при тролинг на сом,стига влакното да се сменя на всеки 2-3 риболова,възлите и аванса на макарата/за предпочитане мултипликатор/ да са безупречни,както и мястото да е чисто без закачки,а търпението на риболовеца на мах......
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от spookymiro »

Доста рядко ми се е случвало, имам две или три риби дето влакното беше минало зад гръдната перка и за мой късмет не са ми скъсали. Може би затова и не съм обърнал внимание на тази подробност а и си признавам, че не съм се вглеждал детайлно в тези перки. Ще го направя при следващата риба, благодаря за подсещането Аксел.

Иначе ползвам флуорокарбонов повод. Него най-често го прикрепям към основната линия, която е от плетено влакно, с FG knot. https://www.youtube.com/watch?v=oohOoOOmbNk.
На другия край на повода, при карабинката, правя или palomar или trilene с връщане на опашката накрая както при improved clinch.
http://www.animatedknots.com/indexfishi ... crollPoint

Относно монофила за основна линия - ми на който както му харесва. Аз предпочитам плетеното заради по-малкия диаметър и по добрата чувствителност.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от Troli Rapala »

spookymiro написа:'
Тролка, мисля че колегата се опитва да покаже параметрите на повода според неговите виждания - от 60 см до метър дълъг и с дебелина 0.28мм.
Така съм съгласен.Моя е грешката,че 0.60 ги взех за мм. на повода а не за дължината му в см.Ескюзе моа,си вупле.Аз също съм достигнал до извода,че метър до метър и половина е перфектната дължина за повода от флуорокарбон.Изпробвал съм всички варианти на линии и поводи за да стигна до моя перфе-такъм без да го натрапвам.Имам аргументация защо монофила е по- здрав от плетеняка в определена ситуация или как 0.40мм флуорокарбон не става за основна линия.Всеки трябва да си изгради линията според рибите които най- вероятно ще хване получавайки емоцията от съпротивата и борбата и да се измъкне.При мен тази емоция е стигала до час-два и половина не веднъж,а колко е тежка рибата е някаква статистика,която няма нищо общо с тази философия.Както и илюзията,че плетеняка при еднакви либри с монофила е с по- малък диаметър.Те илюзиите и фантазиите често са и градивни за това няма да се опитвам да ги разрушавам.Мислете,това е риболова на тролинг,другото е суета.
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: флуорокарбон за тролинг

Мнение от robber_79 »

Колега, няма смисъл от флуоро ,като основна линия.Не случайно водещите фирми са му сложили надпис leader.
Виж това може и да става,http://seaguar.com/freshwater/fluorocarbon.html ама най-големия размер е към 0,22 в което няма нищо лошо :))))

Вече експерементирах да троля с 2 различни линии ,моно 0,30 и брейд 1,5 PE. Белите си взимаха доволно и на 2-те линии . На моното нямах геле , а плетеняка имах 2-3 .При еднакви воблери но с различни разцветки..играта при моното ми се стори по-добра ,особено при по-висока скорост.
Това си е мое впечетление от последния излет и просто го споделям. Нито ще се откажа да използвам плетено ,нито моно :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”