Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Модератор: sapuna

ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от ico_dok »

Разглеждам тук - https://www.nordfishing77.at/ за да търся подарък за годишнина на един приятел и взех, че освен за него харесах и за мен няколко макари Daiwa: BG 2500/3000, ProRex XR spin 2500, ProRex spin 2500RA, после погледнах и Stradic FK 2500/4000.
Цените са: BG 2500 – 83.77€ - https://www.nordfishing77.at/daiwa-bg-2500-sw-6192
BG 3000 – 90.77€ - , https://www.nordfishing77.at/daiwa-bg-3000-sw-6193
ProRex XR 2500 – 137.77€ - https://www.nordfishing77.at/daiwa-pror ... 00-ra-6309 ,
ProRex 2500RA – 99.77€, https://www.nordfishing77.at/daiwa-pror ... 00-ra-6289
Stradic FK 2500 -123.77 https://www.nordfishing77.at/shimano-st ... hg-fk-2792
Stradic FK 4000 135.77€ https://www.nordfishing77.at/shimano-st ... xg-fk-2799
Насочих се към Дайвите и направих нещо като сравнителен анализ на качествата им.
Общото: 1. Алуминиево тяло;
2. Air rotor;
3. ATD аванс с карбонови дискове;
4. Digigear ІІ главно предаване;
5. Предавателно отношение 5.6:1;
6. Twist Buster ІІ ролка на бигела (не съм сигурен дали е при всички модели);
7. Алуминиева шпула с капацитет за 2500 - 155метра/ 0.28; за 3000 – 220м./0.28;
8. Тегло – за ProRex 285гр., BG 2500 – 265гр., 3000 – 305гр.
9. Драг - двата ProRex и BG 3000 – 7кг., 2500 – 6кг.
10. Обиране за 1 оборот ProRex и BG 2500 – 84см., BG 3000 – 95см.
Особености:1. ProRex XR -. Mag Sealed на оста, 7+1 CRBB лагера, втора алуминиева шпула, лагер на бигела. Въпросния „вълшебен” магнитен „шарлан” не е нещо дето го желая много, но може и да е нещо добро, нямам опит. Неръждаемите лагери са си плюс, макар да не са абсолютна защита от морска вода. Втората шпула си е полза отвсякъде. Общо за това е цена от 38€ спрямо ProRex 2500RA, може би си струва?!?!
2. ProRex 2500RA – 7+1 обикновени лагера, лагер на бигела.
Гледах клип как на една ProRex LT, която е с 6 лагера и сложиха още 5, та си мисля, че може и аз да сложа още някой лагер, ако купя някоя от двете ProRex.
Друго общо за двете макари е тяло на 3000 със ротор и шпула на 2500, давало 40% повече мощ.
3. BG 2500/3000 – 6 лагера, много похвалени от Алън Хоук (предполагам, че и в другите макари са същите лагери). Друга особеност на BG е водещата ролка, която не е с лагер, а с две полимерни втулки, което леко ме притеснява, макар същия Алън Хоук да уверява, че не е проблем и работи много добре и в морски условия. Цялото ревю на Хоук е много положително за BG, макар и в големите размери - http://www.alanhawk.com/reviews/bg16.html . Той твърди, че много си струва за парите си. Тук не зная какви са възможностите за тунинговане.
Погледнах и Дайва Салтист https://www.nordfishing77.at/daiwa-salt ... =10430-250 за 135.77€ с почти същите параметри като ProRex XR 2500 и хептен се зачудих в избора.
Не съм притеснен финансово, но и не ми се дават повече от тези пари.
Информацията в български източници е малко или никаква, вероятно и риболовците, които ги ползват са малко, но ги има в българските сайтове. Ходих в магазина на Майсторски риболов, но от BGто има само размер 4000 и нагоре, а от ProRex е само LT варианта.
Молбата ми към Вас колеги е да дадете мнения, споделите впечатления и опит за някои от изброените модели, или някаква полезна информация. Решението ще си е само мое.
Благодаря!
Бъдете здрави!!!
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Ivan_nikolov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 12:10 pm
Местоположение: Белослав , обл. Варна

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от Ivan_nikolov »

От скоро имам BG 3000 . Купих я от колега от форума , като макарката реално е нова . При вземането от еконт и прегледа за 2-3 минути ми се стори супер. Навих и плетено влакно , реди перфектно . И започваме с забележките : по тежко върти от китайчето което ползвам , като грамаж също е по тежка (без да съм ги теглил , а от параметрите) . За хвърлянето и комфорта при употребата не откривам кой знае каква разлика . С цена от близо 200 лв., a в България и повече . Не съм сигурен , че ако трябва да си купувам още една макара бих си взел пак Daiwa.
ПС. въпросния китаец с който я сравнявам е SeaKnight RAPID 4000.
Поздрави и наслука .
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от Павел Иванов »

Уточни първо за какъв риболов основно ще се ползва упоменатата макара и тогава ще ти се отговори подробно смятам :wink:
Ivan_nikolov , Дайва БГ си е макара за по-силов риболов , нормално да върти така . Ще усетиш разликата с китаеца ако ти се наложи да напънеш нещо по-силно за каквото е и предназначена .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от ico_dok »

Павел Иванов написа:Уточни първо за какъв риболов основно ще се ползва упоменатата макара и тогава ще ти се отговори подробно смятам :wink:
Голям пропуск от моя страна, ама като не си гледам бележките при писане на темата - така е! :oops: :oops:
Не съм отдаден изцяло на спининговия риболов, но го практикувам, като ходя от време на време по язовири за бяла риба и костур, въртя и на р. Дунав, гоня щука по блата и баластиери, всяка година есента отделям десетина дена на Черно море за чернокоп и зарган, хода и по Гърция. Както се вижда от всичко по малко - демек несериозна работа към която подхождам съвсем сериозно :lol: :lol: Имам няколко пръчки, като флагманите са ми Sportex Carboflex Turbo CT2702 9.0ft 34-52гр. и Major Craft Crostage CRK-902ML 10-30гр. Досега съм ползвал на тях макари Quantm energy PTIB 30 i и Soron S 40, с тегло съответно 325 и 300гр.
П.С. Макарите ще ползвам и за чепаросване на карагьоз по Дунава евентуално.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от Павел Иванов »

Като цяло съм малко резервиран по отношение на европейските модели Дайва и Шимано , но пък в японският вариант БГ започва от размер 3500 който си е едни 400гр. кютуче . Като цяло макарата е лек ъпгрейд на легендарната Черно Злато , макарата произвеждана серийно най-дълго време от която и да е било друга , явно има защо . За това което ти трябва БГ ще ти свърши екстра работа . Един съвет , като ти дойде макарето отвий задното капаче и съвсем леко и регулярно намажи с гресчица голямото зъбно колело . Това се налага поради факта , че фабрично макарата ти я сглобяват почти суха и така ще добиеш съвсем друго усещане от към "въртене" . То не , че въртенето е от особено значение когато иде реч за тежък риболов , вери топ макарите от типа Ван Щайл , Акюрат , Салтига , Стелла СВ и пр. въртят страхотно тегаво , нещо което се променя когато макарата бива натоварена с тежки примамки или отвесен джиг . Хубавото в случаят е , че почти няма да имаш проблеми със солената вода , само заплакваш макарето със сладка вода след риболов и не се занимаваш с глупости .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от ico_dok »

Колеги, благодаля за отговорите!
Колега Ivan_nikolov, би ли ми казал колко е диаметъра на шпулата?
Колега Павел Иванов, ето тук http://www.alanhawk.com/blog/wr17.html Алън Хоук пише следното:
Since Japanese tackle companies like to make everyone's life difficult, a few months after I reviewed the BG they released a JDM (Japanese Domestic Market) version, which is built to lower standards than the regular export BG. Differentiating the two versions at a distance is not the easiest thing in the world since there is no glaring external difference, but if you can hold the reel you can tell which version it is by the way the handle attaches to the body; the export version has a screw-in handle, while the JDM version has the cheaper hexagonal shaft design. It might also help to know that the lower quality JDM version comes in sizes from 3500 to 5000 only (at the time of writing), with some of them being low speed models (4.9:1 gear ratio) named 3500, 4000, and 4500, while the rest of them are high speed models (5.7:1 gear ratio) that have an "H" in the model and are named 3500H, 4000H, 4500H, and 5000H. If you are buying online and unsure which version it is, send me the link and I'll find out for you. Needless to say that the BG I speak about throughout this article and recommend is the export version. Демек не ни съветва да купуваму от джапанския пазар точно тази макара. Колкото до мазането, винаги отварям и мажа сам какарите си. Правя го като са нови и всяка зима - чиста, мия и смазвам всичко в макарите, които съм ползвал. След морски риболов задължително мия такъма.
Сега се колебая кой размер да избера 2500 или 3000 - разлика в големината/капацитета на шпулата, в драга, в теглото и вероятно в размера на двойката пиньон/корона. Повечето ми пръчки се балансират добре с макара с тегло 300/325гр. но баланса не ми е самоцел, а и не зная 40гр. разлика дали се усеща много в риболова.
Макар да клоня повече към варианта BG отколкото към Prorex, идва втория въпрос - голямо предимство ли е тяло на 3000 със шпула от 2500.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от rap66 »

ico_dok написа:Колеги, благодаля за отговорите!
... След морски риболов задължително мия такъма....
Аз да попитам с каква цел. Щом сам си отваряш макарите, си забелязал че дайвите са си отворени отзад и водата при това миене лесно би влязла вътре в корпуса. А с нея и всичката сол ако е имало такава останала по корпуса. Ако не в корпуса, ще влезе в стоп лагера. Ако можеш да изплакнеш брейда без да мокриш и поливаш макарата, добре.
ico_dok
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 9:48 am
Местоположение: гр. Плевен

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от ico_dok »

rap66 написа:
ico_dok написа:Колеги, благодаля за отговорите!
... След морски риболов задължително мия такъма....
Аз да попитам с каква цел. Щом сам си отваряш макарите, си забелязал че дайвите са си отворени отзад и водата при това миене лесно би влязла вътре в корпуса. А с нея и всичката сол ако е имало такава останала по корпуса. Ако не в корпуса, ще влезе в стоп лагера. Ако можеш да изплакнеш брейда без да мокриш и поливаш макарата, добре.
С цел да сваля точно солта от изсъхналата морска вода. Основно от влакното и ролката, респективно лагера на ролката, но вода и сол може да проникнат и в тялото, и в авансовата система. Солената вода ускорява корозията, а изсъхналите кристали сол механично могат да наранят влакното, но там където има триене да надраскат повърхностите. Сладката вода отмива солта напълно или частично и така намалява това вредно действие на солта. Самата сладка вода е далеч по-малко зло. Повечето материали от които е направена макарата не се плашат от нея, а ако има нещо от черни метали - лагери, ос, шайби на аванса, то те са смазами и донякъде защитени. Водата както влиза ,така и излиза през отворите на тялото. Освен това след миене оставям макарата на сухо и топло място и така тя бързо изсъхва. Това са ми разсъжденията, така практикувам и до момента нямам проблеми с макарите си. В същото време макарите на мои приятели, които не се занимават с такива "дребнави" дейности като миене за две три години са развалина - основно с ръждясали и блокирали лагери, но и корозия където се сетиш.
pdimitrof написа:Или както бех писал в Манията - Заубера, това е сиромашката Стела ..............
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от Павел Иванов »

ico_dok написа:... идва втория въпрос - голямо предимство ли е тяло на 3000 със шпула от 2500.
Преди доста години бях пред същата дилема и си заприходих един Сертейт Хипер Къстъм 2500 Р . Ами то визуално живо Шимано :lol: Не виждам никакъв смисъл да загубиш преимуществата на по-широката шпула като с цел да спестиш няколко грама си взимаш макара с малко по-тесен ротор и шпула но пък с по-мощно тяло . Та от онзи случай си купувам макарата спрямо въдицата и перфектният им баланс . Много по-удачно е примерно на макара Дайва 1000 да се сложи шпула 2004 , по-дълъг кастинг , по-малко проблеми с пресукване и бради разни . Не си струва исках да кажа :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Ivan_nikolov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 12:10 pm
Местоположение: Белослав , обл. Варна

Re: Daiwa: BG, ProRex, или Saltist

Мнение от Ivan_nikolov »

Външният диаметър е 50 мм а вътрешния 23-24 мм.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”