Телекарп или 3 коленни

Модератор: sapuna

Aleks4o
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Яну 02, 2019 6:54 pm

Телекарп или 3 коленни

Мнение от Aleks4o »

Здравейте на всички.искам да попитам тъй като имам проблем с транспорта на въдиците които са ми 3.60 на две части,и няма как да ги предвижвам постоянно като ходя за риба дали да си взема три коленни или да потърся за телекарпове,предимно ловя от брега и от ръка хвърлям за шаран,бих искал мнение кои са по удачни телекарпове или три коленните въдици само транспорта ми е проблем .спрял съм се на телекарп Fl Eternity 3.60m .бих искал и ваши мения.благодаря
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от дядо тричко »

Сглобяемите въдили са с по тънки бланки, елегантни и по леки(ако са карболови, ако са от стъклопласт са по тежки от телескопите) и при хвърляния съпротивлението с въздуха е по малко. Но са трудни при транспорт, и складиране, нуждаят се от специален калъф при транспорт за да не се повреди бланката и водачите. Това за мен е голям проблем. Когато брат ми ме посети веднага ме заведе на ловното и ми препоръча сглобяема, да не се излагам. Като си замина я дадох на внука защото не мога да я тантуркам при превоз макар че, колата ми е камби с голям багажник. Да не говорим ако река да направя излет на близко на леко с колелото. В раничката слагам три телескопа без проблем. Именно по тези причини всичките ми въдици са телескопи. Лесни за складиране, и транспорт.
Другото предимство на телескопа е здравината му. Много по трудно е да счупиш телескоп дори да не е марков, докато със коленните това става по често. Причината е закона на съпротивлението на матерлите. Телескопа е тръба с по голям диаметър и конструктивно материала е изложен на по малки натоварвания, в сравнение с по малкият диаметър на коляновата, където по голяма сила пара върху по малка площ.
От тук и цената на телескопите е няколко пъти по ниска. За да се получи колянова със същата здравина трябва да стане за сметка на по качествен материал, и прецизна изработка, от което и цената и скача нагоре.
В стремежа да се намали транспортната дължина на телескопа се изработват с три части. Но това е за сметка на еластичността на бланката и не са се наложили масово.
Ако искате да направите впечатление на останалите, и транспортната дължина не ви е проблем, чувствате се по добре с коляновата, и сте готови да палатите за това няма проблем. Въдицата е за да ни доставя удоволствие от риболова без значение каква е. :fishing2:
Последно промяна от дядо тричко на Нед Яну 27, 2019 10:24 pm, променено общо 1 път.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от garfield_90 »

Не се занимавай с телекаровете. Препоръчвам ти ФЛ Стратегист на 3 секции. Много жилава и чувствителна пръчка.
Aleks4o
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Яну 02, 2019 6:54 pm

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Aleks4o »

garfield_90 написа:Не се занимавай с телекаровете. Препоръчвам ти ФЛ Стратегист на 3 секции. Много жилава и чувствителна пръчка.

И аз чух че трите секции е по добре от телекарпове.колебая се между двете единствено и защото ми е проблем транспорта
Aleks4o
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Яну 02, 2019 6:54 pm

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Aleks4o »

garfield_90 написа:Не се занимавай с телекаровете. Препоръчвам ти ФЛ Стратегист на 3 секции. Много жилава и чувствителна пръчка.

Мога да дам по малко пари за въдица нещо около 60лв мога да дам само но все пак ще търся на три части.благодаря
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Петър Недев »

дядо тричко написа: Много по трудно е да счупиш телескоп . :fishing2:
Не съм съгласен с теб колега. Аз лично съм чупил много телескопи(основно при хвърляне).Никога не се е случвало с пръчка на части. Винаги съм ползвал такива на 2 части. При телескопа(тръбата )е много тънкостенна и слабото място е втората секция от върха надолу.
Когато няма риба.......не кълве!
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от boci_ »

3 коленни
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Митко Кирилов »

Телескопичните въдици за мен вече са история/ползвам ги на "изживяване"/.След като минах на 3 и 2 коленни нямам проблеми/счупвания, драсканици от песъчинки и т.н./, като се има в предвид, че в някои случай работя с тежести 100-120 гр. Доволен съм от продуктите на ФЛ- отлично съчетание от качество, характеристики и цена.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Петър Недев »

Митко Кирилов написа:Телескопичните въдици за мен вече са история/ползвам ги на "изживяване"/.След като минах на 3 и 2 коленни нямам проблеми/счупвания, драсканици от песъчинки и т.н./, като се има в предвид, че в някои случай работя с тежести 100-120 гр. Доволен съм от продуктите на ФЛ- отлично съчетание от качество, характеристики и цена.
ФЛ наистина е най-качественото на достъпна цена. До скоро бях с фл турнамент 3,5лб. и джасках като за световно със 120гр олово+ пва чорап. Сега съм с ФЛ сахара карп и правя същото,но бланката ми е 12мм най дебелата част. Имам 2 телекарпа ,по надписи 4,75лб,но са много по слаби,единия го счупих скоро при хвърляне с 120гр. + това както е казал колегата по горе,телекарповете са много по дебели. На дръжката ти е поне 35мм
Когато няма риба.......не кълве!
Aleks4o
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Яну 02, 2019 6:54 pm

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Aleks4o »

Митко Кирилов написа:Телескопичните въдици за мен вече са история/ползвам ги на "изживяване"/.След като минах на 3 и 2 коленни нямам проблеми/счупвания, драсканици от песъчинки и т.н./, като се има в предвид, че в някои случай работя с тежести 100-120 гр. Доволен съм от продуктите на ФЛ- отлично съчетание от качество, характеристики и цена.

А какво мислите за марката carp expert за шаранджийска въдица като качество и цена
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Митко Кирилов »

За сведение: аз съм с 3-коленните ФЛ въдици, Диамонд и Карп легенд, 3.9 м и акция 3.5 либри. Вършат ми чудесна работа като сърфови за морски риболов на кефалови!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от fozi073 »

Не че нещо да породя някакъв спор. .ама при мен се случи обратното. ..На Дунав ползвах много стара телескопична въдица на зебко ( беше доста скъпа за времето си ) . В последствие я смених с модерна двуколенна която се счупи от снадката. Е не беше много скъпа ,но се спраска кофти. В този смисъл искам да кажа че бих предпочел стар телескоп пред модерната и по ниско бюджетен вариянт въдица на две или три части.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от дядо тричко »

Петър Недев написа:
дядо тричко написа: Много по трудно е да счупиш телескоп . :fishing2:
Не съм съгласен с теб колега. Аз лично съм чупил много телескопи(основно при хвърляне).Никога не се е случвало с пръчка на части. Винаги съм ползвал такива на 2 части. При телескопа(тръбата )е много тънкостенна и слабото място е втората секция от върха надолу.
То и аз докато разбера, че има телескопи предназначени за плувка, и дънен риболов. Дългите телескопи надхвърлящи 3 метра са изключително леки и тънки, и трябва да се използват с леки монтажи, и деликатно хвърляне. Счупвал съм ги също при замятане, когато съм и слагал повече тежести за увеличаване на дистанцията, или когато са се закачвали в някоя драка. Кастинга е предизвикателство за бланки над 4 метра, особено когато не са предназначени за това. При тях единствената и цел е да са леки, и са изключително тънки.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Митко Кирилов »

fozi073 написа:Не че нещо да породя някакъв спор. .ама при мен се случи обратното. ..На Дунав ползвах много стара телескопична въдица на зебко ( беше доста скъпа за времето си ) . В последствие я смених с модерна двуколенна която се счупи от снадката. Е не беше много скъпа ,но се спраска кофти. В този смисъл искам да кажа че бих предпочел стар телескоп пред модерната и по ниско бюджетен вариянт въдица на две или три части.
Колега,
Затова е форумът!Да споделяме , обменяме мнения и опит за закупените от нас продукти, кои от тях са качествени и надежни.
Лично на мен доставчикът на ФЛ въдиците ми каза, че ако се счупят при хвърляне ще ми ги смени! :D
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Aleks4o
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Яну 02, 2019 6:54 pm

Re: Телекарп или 3 коленни

Мнение от Aleks4o »

Митко Кирилов написа:За сведение: аз съм с 3-коленните ФЛ въдици, Диамонд и Карп легенд, 3.9 м и акция 3.5 либри. Вършат ми чудесна работа като сърфови за морски риболов на кефалови!

За carp expert можете ли да ми кажете мнения здрави ли са използвали ли сте или ако сте чували нещо за тях
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”