Относно смазването на макарите?

Модератор: sapuna

Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Благодарско за снимките колега, ама аз си мисля три неща - първо и на ръкохватката и на пиньона реално заводски така или иначе си е имало някаква смазка, каква е гаранцията, че като разглобя и сложа друга смазка, ще се удължи експлоатацията на тези възли, второ - гладката работа на механизма и липсата на луфтове зависят повече от дълговечността на предавателния механизъм, а не от тази втулка на пиньона и трето, ако ставаше само с мазане Шимано нямаше да въведат системата X - ship.
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от сирака »

[quote="Вуйчо-Ваньо"

ПП2:Та в този ред на мисли - да си купиш чисто нова макара и да я отвориш да я смазваш ми звучи несериозно да не употребявам по силни думи.

Със здраве и на слука!!![/quote

Ами,има макари,които искат смазка,макар и нови. Daiwa Exceler Z. И не само. :)
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
Аватар
Вуйчо-Ваньо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1327
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:11 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Вуйчо-Ваньо »

Не искам да споря,просто се интересувам!Ето тука се продава въпросната макара:

http://www.megafishing.bg/product/2395/ ... ler-z.html

и по нищо не се разбира,че като я вземеш чисто нова,още преди да и направиш сефте,да я отвориш и да я смазваш.Едва ли производителите я продават "суха",ако беше така щеше да е упоменато в описанието.Да кажем,че не знам това,което твърдиш - купувам си дайвата и от същия ден на гьола без да я смазвам - какво би и се случило?
Изображение
Изображение
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от сирака »

Много им се доверяваш на производителите. От опит знам,иска си смазка. А и Павел Иванов беше споменавал някъде за въпросната макара.
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Аз се чудя нали да не си отворя лагерите на главините на чисто новия мерцедес, че да сложа вътре смазка :fishing6:
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Аватар
rednex1
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Юли 11, 2013 8:19 am

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от rednex1 »

Предполагам, че макари с цена от 100 лева на горе няма нужда да се отварят поне първата година за смазване.
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Maкара само с два лагера, на повече от 20 години, първото и отваряне беше след 15 години служба, след което беше обслужена с литиева грес.
гт.jpg
гт.jpg (25.06 KiB) Преглеждано 1359 пъти
жг.jpg
жг.jpg (19.26 KiB) Преглеждано 1359 пъти
эф.jpg
эф.jpg (28.7 KiB) Преглеждано 1359 пъти
жф.jpg
жф.jpg (9.92 KiB) Преглеждано 1359 пъти
иш.jpg
иш.jpg (11.64 KiB) Преглеждано 1359 пъти
фх.jpg
фх.jpg (12.68 KiB) Преглеждано 1359 пъти
Видимо има амортизация само в дясната част на оста на короната, там, където е с месингова втулка и лагерите и двата са леш. Но има по- малки луфтове от чисто нов Ексейдж :mrgreen:
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от boki speca »

Над 20 годишно шимано страдик джи ти ем купено от Ганчо още преди да станат Видракс ,още не е отваряно и смазвано и работи, въпреки зверската експлоатация.
Преди когато още имах нискобюджетни макари само тефлонов спрей СУХ- поли тетра флор етанол пръскаш и няма прблеми лесно ефективно и става навсякъде.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Аватар
StaAnt
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 351
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 12:33 pm
Местоположение: костинброд

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от StaAnt »

максимов96 написа:
МИРО Варна написа:Много хора са възприели че ВД40 е многофункционална смазка. Напротив. Това е спрей за почистване на ръжда и др. боклуци, но определено не е смазка.
Брей, не било за смазка.
Колегата е прав.ВД40 не е смазка.Ето ви една истинска смазка за макари:https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... cote-a8760Струва колкото две кутии цигари.Отук на татък си првете сами сметка дали си струва да си кляпате макарите с каквото се сетите.Не правя реклама на колегата.Успех на всички смазващи. :lol: :lol: :lol:
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Смазките са си истински, ама производителите на макари май се оляха със скъсяването на ресурса за планирана амортизация. :roll: За Вд-то и аз съм на това мнение - става за потистване, но не и за смазване, макар, че май някъде имаше някаква публикация на Алън Хоук, как само отварял, пръскал в ВД-то и затварял макарето и ставало пушка :fishing1:
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от franky »

Вуйчо-Ваньо написа:Не искам да споря,просто се интересувам!Ето тука се продава въпросната макара:

http://www.megafishing.bg/product/2395/ ... ler-z.html

и по нищо не се разбира,че като я вземеш чисто нова,още преди да и направиш сефте,да я отвориш и да я смазваш.Едва ли производителите я продават "суха",ако беше така щеше да е упоменато в описанието.Да кажем,че не знам това,което твърдиш - купувам си дайвата и от същия ден на гьола без да я смазвам - какво би и се случило?

Нищо няма да се случи първия ден, разбира се, нито първата година може би, но със сигурност ще се разхлопа по-бързо, отколкото, ако се смаже с качествена смазка.
Въпросната макара има нужда от добавяне смазка, потвърждавам го от личен опит. Моята не беше съвсем суха, но имаше смазка колкото за бог да прости. И не е кой знае колко странно, след като сглобката е китайска....Такива са на практика всички масови макари, а и голяма част от не толкова масовите.
А да се твърди, че качествената профилактика може да навреди на каквото и да е, е меко казано смешно. Профилактиката може да навреди само и единствено, ако не е направена както трябва или пък с неподходящи консумативи. А при суха макара дори важи правилото "по-добре каквато и да е смазка, отколкото никаква" :lol:
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
Methokill
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Чет Май 23, 2013 1:48 am

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Methokill »

Аз всичките си ги смазвам с литиева грес и съм много доволен.Дори нови макари съм си купувал и съм ги отварял да видя за какво става въпрос,ако нещо не ми хареса-почистване и смазване.
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

franky написа:"по-добре каквато и да е смазка, отколкото никаква" :lol:
В медицината има една максима - "Primum non nocere", в превод: "Първо не вреди!" Аз съм патил с фрапиращо разхлопване на Риоби Стамина на 3-4 риболова точно след смазване на макарата, дори не беше отваряна, или разглобявана, като се разие болчето, държащо задното капаче и се открива достъп до механизма. Нито беше зорена, нитобеше удряна и до ден днешен ми е мистерия къде на майка си ... влезе тая литиева грес в тази макара, която БТВ е доста по- солидно изработена дори от прехваления заубер :D .
Ей затова вече само въртя, като се развали ще си купя нова, поне ще знам, че макарата е направена да държи толкова, а не съм я прецакал аз. Най- добрият вариант - някой майстор да я отвори и облужи професионално.
В тази връзка някой ако може да препоръча района на Ямбол или Сливен ще бъда благодарен.
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
DONCHO-78
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Пон Дек 31, 2012 4:58 pm
Местоположение: BURGAS

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от DONCHO-78 »

смазка на хилти за перфоратори/ супереееее
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Прежалих се....отворих светая светих, демек Заубер-о, положих малко гресчица, макар, че имаше нямакво бело мазило...Сега ми се струва, че върти малко по- безшумно, негативни ефекти не се наблюдават.
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”