Относно смазването на макарите?

Модератор: sapuna

Аватар
vankata81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 2:10 pm
Местоположение: Пловдив

Относно смазването на макарите?

Мнение от vankata81 »

Зравейте колеги, искам да ви попитам за мнението ви за техническият вазелин като смазка,
подходящ ли е за смазване на механиката на макарите, имам предвид зъбните колела.
аз по принцип до сега съм смазвал макарите си само с машинно масло за шевни машини,
без да ги разглобявам само махам дръжката и капвам по капка на лагерчетата и махам шпулата и капвам и една на оста след което развъртам 20тина пъти да се разкара маслото.
има ли смисъл от отваряне на макарата след като няма признаци на износване/шумове и тракане/
дали това което правя е правилно и достатъчно за здравето на оборудването ми.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Павел Иванов »

vankata81 написа:...техническият вазелин като смазка,
подходящ ли е за смазване на механиката на макарите, имам предвид зъбните колела...
Не !
vankata81 написа:...има ли смисъл от отваряне на макарата след като няма признаци на износване...
Не !

пп - това с капването на масло , както го правиш , също е напълно безсмислено и излишно :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
sa_sko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 9:00 pm

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от sa_sko »

В you tube има доста филмчета как се смазват макари. Аколкото до смаската не мисля че специалните за това фирмени смаски са по различни като качество от спрейовете и греста в железариите. Просто трябва да е подходиаща за тази цел.
МИРО Варна
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 8:09 pm

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от МИРО Варна »

С най-големи уважения към Павел Иванов, но по мои наблюдения той използва само маркови макари и пръти. За колегите от среден-до нисък клас като мен е добре всяка зима макарите да се почистят и смажат. Няма такова нещо дето не иска поддръжка. Въпроса е как и с какво. Много хора са възприели че ВД40 е многофункционална смазка. Напротив. Това е спрей за почистване на ръжда и др. боклуци, но определено не е смазка. За тази цел според мен най добре е след като макарата се почисти и забърше със сух парцал, да се капнат по 2-3 капки машинно масло на лагерите. Ако е разглобена в цял вид, на зъбчатките се слага грес и то обилно. Тя предпазва от навлизането на прах и вода в самата макара. Това е моето мнение и съвет.
Пробвал съм с тех. вазелин, но резултата не ми хареса. Не знам изпарява ли се или водата го разтваря, но не се получи желания ефект.
Ако някой знае масло, което не уврежда влакното нека да го сподели. Това най-вече за ролката на бигела. За другите лагери най-добре машинно масло.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от rap66 »

sa_sko написа:... А колкото до смазката не мисля че специалните за това фирмени смазки са по различни като качество от спрейовете и греста в железариите. Просто трябва да е подходяща за тази цел.
Аз нямам кой знае какъв опит, но съм пробвал доста греси и масла и мога да кажа че разликата е огромна.

Изображение

Изображение

Но зависи какво ще смазваш. Ако смазката е по-скъпа от макарата, вярно няма смисъл от специализирана :D
vankata81 написа:... махам дръжката и капвам по капка на лагерчетата ...
Ако са капсуловани, няма смисъл, ако не са, по-добре с подходяща грес.
vankata81 написа:... капвам и една на оста след което развъртам 20тина пъти да се разкара маслото.
То друг начин за смазване на оста май няма.
Последно промяна от rap66 на Съб Дек 13, 2014 4:47 pm, променено общо 1 път.
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от pavre »

Здравей, колега. Макарата се почиства и смазва според марката и модела. Някои не се отварят с години, само им се капва малко масло, което производителя ти дава. Принципно се ползват специални продукти за отмиване на старат смазка и за самото смазване. Зъбчатките се мажат с тефлонова грес, а стоп-лагера и другите, включително и този на бигела се смазват с масло със силиконова присадка. Ако не си отварял и смазвал макара те съветвам да я дадеш на някой, който се занимава с това.. :)
Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от максимов96 »

МИРО Варна написа:Много хора са възприели че ВД40 е многофункционална смазка. Напротив. Това е спрей за почистване на ръжда и др. боклуци, но определено не е смазка.
Брей, не било за смазка.
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Don4o_62 »

Простите макари се смазват с вазелин,ако се сложи грес с времето се спича
не е само оста както писа най горе колегата,има зъбчатки и не трябва да се оставят сухи,по добре всяка г. да се отварят и смазват,да нямаме по 100 макари я,но имаме по 2 минимум :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Ribarina
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1152
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 1:11 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Ribarina »

Аз пък ще ви кажа че смазване и проверка от някой дето разбира струва 4 лева на макара.
Веднъж годишно се прави,така че и най-бедните могат да си го позволят
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от mesket4eto »

Смазвайте, смазвайте..... и после ей такива теми http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=132&t=89121" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen:
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от rap66 »

mesket4eto написа:Смазвайте, смазвайте..... и после ей такива теми http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=132&t=89121" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen:
Ще има ами, като се смазва с вазелин и Литол, и то обилно :D
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Don4o_62 »

mesket4eto написа:Смазвайте, смазвайте..... и после ей такива теми http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=132&t=89121" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen:
много ми е странен тоя проблем,да смажеш нещо и после да се разтрака :roll:
но тук в Бг. всичко е магия
Кума ми взе Пежо от автосалон,всичко 6,работеше перфектно докато му смени маслото,и стана една...всичко се разстропа и направи основен ремонт,та такива ми ти работи :wink: кво да говорим за разни измислени макари,уж скъпи и надеждни,имам Релета от соца,що не са се разтропали и разскърцали....няма смазка няма нищо,въртят като девойка магистралка :D :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от кирил великий »

Don4o_62 написа:...имам Релета от соца - що не са се разтропали и разскърцали....няма смазка няма нищо,въртят като девойка магистралка.
Никога няма да ти се разтропат "Релетата" - все едно съвтските стъклопластови телескопи да ти се счупят. Може, ако минеш с колата през тях, ама се съмнявам.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Павел Иванов »

Don4o_62 написа:...Кума ми взе Пежо от автосалон,всичко 6,работеше перфектно докато му смени маслото,и стана една...
В повечето случаи , при смяна на маслото си заминава и добавката изсипана в него с цел да "стабилизира" временно мъртвеца , до продажба . Като се смени естествено ефекта да е кофти .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Относно смазването на макарите?

Мнение от Don4o_62 »

кирил великий написа:
Don4o_62 написа:...имам Релета от соца - що не са се разтропали и разскърцали....няма смазка няма нищо,въртят като девойка магистралка.
Никога няма да ти се разтропат "Релетата" - все едно съвтските стъклопластови телескопи да ти се счупят. Може, ако минеш с колата през тях, ама се съмнявам.
говорим за ГДР :D другото от соца не го признавам,руски телескоп,черен дето бяха най здрави на бас с друг, че ще минем 100 - те метра със 70 гр. олово и стана на парчета,иначе и Делфините не искаха смазка :D
тя малко темата се измести, та модератора ако сметне да ни трие, но в тия зимни дни е скука малко,та разстягаме ластици :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”