Избор на спинингова въдица

Модератор: sapuna

MakaveliCC
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 19, 2014 12:28 pm

Избор на спинингова въдица

Мнение от MakaveliCC »

Здравейте , мерак ми е да почна да практикувам спининг но още не съм наясно с нещата така че ако може помагайте! От видин съм и ходя по Дунав за риба , искам да си взема една въдичка за спининг но като чета темите и се обърквам много, не ми е ясно как да избера въдицата как да определя какви воблери да използвам , така че ако може помагайте !! Благодаря предварително !


П.П (искам да ловя щука по дунав) :?
Рибарите се виждат един друг отдалеч
Аватар
ydobrev75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 613
Регистриран на: Съб Май 28, 2011 7:25 am
Местоположение: Нова Загора

Re: Избор на спинингова въдица

Мнение от ydobrev75 »

влизаш в рибарския магазин,пробваш пръчката в ръката/най-добре е с макара/ и си преценяваш!тук във форума ще чуеш хиляди съвети,но полза няма да намериш!експериментирай и си вади поуки от всеки излет на реката!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Избор на спинингова въдица

Мнение от Д.Граховски »

Защо пък няма да намери полза? Вярно, че голяма част от информацията е на база лични предпочитания и опит, но аз съм намерил правилните за мен такъми, след четене във форума. Има много полезна информация, която може да се използва за избора на прът, но със сигурност когато човека се ориентира, какво ще му трябва като параметри е хубаво да отиде в магазина и да пипне няколко въдици, да види коя ще му легне.

Иначе по въпроса относно въдицата е много относително. Важно е какви примамки ще се използват, като тегло, съпротивление и какви риби ще се ловят. На Дунав не съм ходил за това не бих се впуснал в съвети и подробности относно търсения такъм. Но мога да разясня относно примамки и прът на база личен опит и информация.
Въдица аз избирам според примамките и рибата която ще ловя т.е. за риболов на кефали например използвам въдица с тест по примамки 0,9-5 1,80 м, защото не ползвам примамки надвишаващи 5-5.5 грама и се вра по всякакви шубраци. За силиконите си взех пръчка 5-15 защото мятам по тежки примамки. Съответно по-мека или с акция-moderate-slow и по-твърда с акция-fast. По-бързата причка мога да я използвам и в по-бързи води с примамки оказващо повече съпротивление тъй като другата се гъне много и е некомфортно да ловиш, камо ли за подсечка. От тук изхождам, че за Дунав, предвид реката и течението, ще е необходима въдица с акция-fast или extra fast. Нататък за примамки не мога да говоря, но като реши колегата какви риби ще гони, ще си купи съответно примамки за тях и според теглото ще се определи и теста на въдицата. Или примерно, ако ще лови щука, най-вероятно ще му трябват клатушки, въртящи блесни и воблери от 10-12 до към 30-35 грама и въдицата може да бъде с тест 10-30, 10-35 или 15-40 . Относно дължината, ами която му пасне. От тук нататък макарата се избира според въдицата, така че да има баланс и да не мори ръката по време на риболов и готово. :)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
MakaveliCC
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 19, 2014 12:28 pm

Re: Избор на спинингова въдица

Мнение от MakaveliCC »

Благодаря много, отговора ти вече ми е в полза защото като четох другите теми и се обърквах ! :)
Рибарите се виждат един друг отдалеч
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Избор на спинингова въдица

Мнение от vantonov »

Колега, иди в магазин "Алигатор" до автогарата. Тамошният продавач е спинингист и ги разбира работите, плюс това има избор и от сопи, и от макари. Сподели му намеренията си и бъди сигурен, че ще ти препоръча хубави такъми. Оня ден гледах една хубава въдичка (10-30) и е заредил хубави модели макари на FL. Пръчката е 55лв, за макаретата не питах. Успех, добре дошъл в спининга и....дупе да ти е яко :D
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
MakaveliCC
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 19, 2014 12:28 pm

Re: Избор на спинингова въдица

Мнение от MakaveliCC »

хахах мерси колега :) !
Рибарите се виждат един друг отдалеч
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”