Okuma Distance DTS 60

Модератор: sapuna

Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Okuma Distance DTS 60

Мнение от Chromeo »

Ех, колко щеше да е прекрасно първата ми тема да е в друг раздел и по друг повод, но уви... :(
Пиша ви, колеги, за да дадете акъл какво може да се прави с чисто нова, невидяла вода, шаранджийска макарица Okuma Distance DTS 60. Нали е сиромашия, нямаше как втория шаранджийски комплект да е с два броя Daiwa Tournament Basiair Z45 QD, та се спрях, на Окумата, дотук всичко точно. Пристигнаха макаричките на външен вид повече от доволно, врътнах ги, поогледах ги - няма луфтове, няма видими недостатъци, няма от какво да се оплаче човек.
Започнах да навивам новото влакно и към края усетих, че нещо прищрака и макарата заяде. Без изобщо да правя опити за по-нататъшно въртене, започнах да разглобявам, за да установя в коя точно част е повредата. След две минутки отвътре излезе туй нещо:
1.jpg
което видимо е счупена част от онуй нещо:
3.jpg
Отчупената част има пъпче, което влиза в образувания от двете части на корпуса канал, като по този начин осигурява постоянен контакт на зъбчето с червяка. Счупеният елемент по схема се нарича oscillating slider и се влага в следните модели на Окума: AXEON V2 AXII-60; BARON 7000A; BLACK SURF BS-60; CUSTOM BLACK CB-60; DISTANCE CARP DCi-6 & DCI-60; DISTANCE & DISTANCE SURF 60, DTA-60, DTS-60, DTS-60 WH, & DTX-60; DISTANCE V2 DTII-60; TRIO REX TX-60; TRIO REX SURF TXS-60 & TXSU-60; TRIO REX ARENA TXA-60; ORYX RXS-60..... и последния да затвори вратата....
Не че се правя, че знам всички модели на Окума, искам само да подчертая, че тази част, за да влиза в сглобката на толкова модели би трябвало да е направена от подходяща сплав и най-вероятно е. НО дори и най-здравия елемент от метал е уязвим, когато има шупла или пукнатина - мисля, че моя случай е такъв, защото иначе доста народ щеше да е изревал до сега. Ето снимки на целия oscillating slider :
4.jpg
4.jpg (196.39 KiB) Преглеждано 2807 пъти
5.jpg
5.jpg (174.2 KiB) Преглеждано 2807 пъти
Англетата от сайта все още се скатават и не отговарят на краткия, но недвусмислен въпрос "Ко прайм ся?"/разбира се зададен на английски/. Докато ги чакам да съберат топки да ми отговорят и да напишат някой ред по имейл или вместо seen във Фейсбук да драснат някой ред, аз да си задам въпросът към вас, колеги, а именно:
Някой от вас такъву нещо дето мяза на онуй нещо/oscillating slider/ има ли ? Я някоя бракувана Окума от гореизброените за продан ? Или пък има ли смисъл да обезмаслявам и лепя с извънземно лепило счупената част ? Може ли да се изработи нещо подобно, според вас от стругар, фрезист, леяр, щото от юрист със сигурност не може? Или да пускам друга макара да пристига и тая за части да я оставя или пък въпросния oscillating slider да поръчам от хамериканския Ибей,/че у Европа никъде я няма тая резервна част/ за да може като пристигне внуците ми да я сглобят някой ден/не съм женен още и деца все още нямам/ С една дума "Ко прайм ся?" Благодаря предварително... :fishing5:
catch a fish or die trying !!!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от lozzy.68 »

Станалото...станало причини ,няма да търсим....!!!Всеки уважаващ себе си стругаро -фрезист ,може да ти я изработи 1към 1 !!! :wink: Интересно ми е счупената част ,,лови ли я магнит,, ...?!?! :( Успех в ремонта !!! :drinkers:
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от hris47 »

Така като гледам ,колега ми изглежда чист ЦАМ - вид алуминиева сплав-най-гадната-ни се лепи,ни се шие-искам да кажа че не подлежи на възстановяване,но за един добър стругаро - фрезист не би трябвало да е проблем-от месинг ще стане вечно.Потърси такъв и доколкото разбрах май си купил и друга такава--най - добре направи една такава част и за нея,за да нямаш неприятни изненади.....еех ,къде са старите,верни макарета от 80-те години....
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от Chromeo »

Магнит не я лови, гравитация не я лови, нищо не я лови :lol: Принципно ЦАМ е това, което сте написали, но от ЦАМ до ЦАМ има много ЦАМ разлика. И моето първо предположение беше, че е ЦАМ обаче после прочетох, че има много вариации на сплавта с различен процент на съотношения на цинк, алиминий, мед и секва гад, така че може и да се получи доста прилична и устойчива част, ако компилацията от метали е в правилното съотношение. Нека да пусна тези снимки и пак да си кажете мнението за стругаря-фрезист, че ми се вижда сложен този 3D елемент...
IMG_20180122_202536.jpg
IMG_20180122_202557.jpg
Благодаря предварително :wink:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от hris47 »

Драги колега,не разбирам защо си усложняваш живота ,освен ако не си решил да правиш химикофизичен анализ на сплавта и да търсиш същата,ама едва ли ще намериш...По-добре вземи частта и иди при стругарофрезист,той знае какво да прави,не е чак толкова сложна част,поискай да ти я направи от месинг (евентуално алуминий) за да не ти наранят wormshaft-a.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от hris47 »

А иначе тоя ЦАМ е със сигурност от най-гадния--дето за нищо не става по простата причина че този детайл не понася почти никакво натоварване и е така направен за да намалят разходите и съответно увеличат печалбите...изобщо на днешно време кой го е грижа за клиента...важни са ПЕЧАЛБИТЕ...
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от Chromeo »

hris47 написа: този детайл не понася почти никакво натоварване и е така направен за да намалят разходите и съответно увеличат печалбите
:smt023
catch a fish or die trying !!!
tzetzo62
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 171
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 2:25 pm
Местоположение: Търговище

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от tzetzo62 »

Можеш да се посъветстваш с Граматиков.Ремонтира такива джаджи.Успех!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от rap66 »

Chromeo написа:
hris47 написа: този детайл не понася почти никакво натоварване и е така направен за да намалят разходите и съответно увеличат печалбите
:smt023
Но е първото нещо което се чупи като изтървеш макарата и падне на шпулата си
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от hris47 »

rap66 написа:
Chromeo написа:
hris47 написа: този детайл не понася почти никакво натоварване и е така направен за да намалят разходите и съответно увеличат печалбите
:smt023
Но е първото нещо което се чупи като изтървеш макарата и падне на шпулата си
Сигурно си прав колега....само дето колегата нито я е изпускал,нито я е удрял а ''само'' си е навивал влакното ,ако правилно съм разбрал де....и то на чисто нова макара ...което говори за качеството на този бранд.А сега остава и да налети на някой нашенски майстор,дето за две ракий ще ти обяснява как и защо не може да се направи този детайл....и екшъна за колегата ще е пълен.
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Okuma Distance DTS 60

Мнение от Chromeo »

В крайна сметка проблемът се реши с изливане на необходимата част от бронз. Няколко снимки направих на частта, докато слагах лагерчета тука - там :fishing2:
Прикачени файлове
IMG_20180212_205634.jpg
IMG_20180212_205904.jpg
IMG_20180212_205511.jpg
IMG_20180212_201522.jpg
IMG_20180212_201659.jpg
catch a fish or die trying !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”