Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Модератор: sestrata

INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от INCUBUS »

И аз благодаря - нарисувано,става от ясно, та по-ясно.Колега хохо,ако евровятъра те довее до Смолян,прати хабер, та да почерпя по две-три качествени :drinkers: :drinkers: Веднага се сетих това със стоманената тел кой по-сръчен от мен приятел ще ми го направи.Това е,чакаме лятото или поне подобието на лято-да започнем пробите :!:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от xoxo »

мерси за поканата - а кои знае може би някои ден :D - поне пампорово ходех да карам ски.. за мен беше удоволствие да си припомня този интересен начин на риболов.това си е руски патент и в БГ беше почти непознат -а да не кажа и по света - никаде не съм видиал подобен риболов - само нещо наподобяващо по островите Tonga - местните ловят на "мормишка" риба тон - дълга бамбукова тояга 5-6м и отпред с 3-4м конец с закачена техната "мормишка" - е ти една снимка на "мормишка" от Тонга за риба тон
http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... 500&page=1
за да допълня за руската мормишка - наи удобно е без макара - защото скоро писва да се нагласява всеки път кивока хоризонтално, а като е вертикално просто се извърта пръчката - кивока веднаж отляво след това отдясно и сам се намества. може и да се слага на куката бял червеи,малко парче от торен също. и на мормишката се лови всичко що плува в водата и винаги е успешен когато и да не иска да кълве на другите начини.
:roll: според мен рибата 90% лови добрия кивок.Сега сигурно продават разни по форма и шарени мормишки ама те са за да ловят рибарите а не рибата :smt017 :smt079 . Мормишката направена от тънка малка кука с навито изрязано от лентичка малко олово или от прищипана сряsана оловна сачма е без грешка.Рибата се хваща на мормишката от неиното движение а не от формата. успех и наслука.
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от vladoto »

И аз опитвам от известно време.Даже успявам да хвана по някоя риба и без стръв на мормишката.Обиккновено връзвам нагоре по линията още една кука с късо поводче на която има стръв.Докато налучкам играта ,повечето риби се ловят на горната кука .Като се напаснат нещата и на двете.По- едрите определено се хващат на мормишката.
Ето и малко от моите творби.
Изображение
Риболовът не е слука,а наука!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от xoxo »

:!: една идеа за кивок - преди няколко дни си сменях чистачките на колата и се оказа че в тях има една стоманена лента :shock: - около 2мм широка и веднага ми мина през ума че би станала за кивок :D :D
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от katri »

Много е твърда тази лента ,колега xoxo - едва ли ще стане добре ,няма да има нужната чувствителност според мен.
Колега, vladoto от какво са направени тези кивоци показани на снимката?
Риболовец,а не рибар съм аз!!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от xoxo »

на мен ми прилича на пружина от будилнилник :shock: тя си остава така леко извита но то не пречи. а за чистачките си прав твърдичко е. но все пак ето още една идеа :roll: от едно китайче рулетка 3м ключодържател накрая е навита една тънка лентова пружина
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от vladoto »

Не е от будилник.От количка е . :D А по- късия е от бутилка пласмасова или от риза(тази лента дето държи яката).Опаковки от играчки или инструменти ,всички минават на тест.Което ми хареса става на кивок.Ама пружината най ми допада.
Риболовът не е слука,а наука!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от xoxo »

vladoto написа:Не е от будилник.От количка е . :D
:D :D ха-ха - плоска пружинка си е класика въпреки че аз съм имал добри кивоци направени от тънка стоманена тел. това е добра идеа на върха да се закачи леко топче /стеропор или нещо подобно/ за да се вижда по добре играта на кивока - надявиам се че си се убедил - рибата се хваща от играта на ковока а не толкова от вида на мормишката
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от katri »

Колега vladoto този от бутилката как го правиш - изрязваш лента от бутилката по нейната дължина ли?Колко е широка лентата?Аз с точно такъв кивок, направен от бирена бутилка съм гледал как един руснак им скри шайбата на рибите :).
Между другото с каква пръчка ловиш на този кивок - интересува ме по-точно дължина и акция на сопата.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от vladoto »

Може и от бутилка от минерална вода-5 л.На 20 см дава приемлива извивка на горе.Като се закачи мормишката се изправя или леко провисва.Замен извит е по -добре .Позволява закачване на различни по големина мормишки,а и когато рибата повдига нагоре се отчита по-лесно.
Този кивок правия на снимката го ползвам за оклейки със съвсем малка мормишка.Дилжина 16 см-конус.При захващането 3мм,при върха 1мм.
Другия от пружината е 25см и 3мм широк.Много чанч ми се видя да го правя на конус и така остана.Върши работа.Нещата се налучкват опитно.Като препоръка дължина около 20 см -конус, 4мм основа-при върха - 1 мм.Зависи от материала и от това каква тежест ще носи.Проби трябват.
Може да се изпълни и като ресьор.На това последното само му се каня,все не остава време.
Пръта най -обикновен 8 м -New Hunter без водачи.На втора става захващам совалката с шлаухи.По- удобен е прът с къса сглобка.
Дано съм бил полезен!
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от katri »

Златен си ,колега!Мерси много за инфото! :drinkers:
Риболовец,а не рибар съм аз!!
gabocvet
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:23 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от gabocvet »

Коле ги като гледам темата отдавна не е чоплена споделете нови мнения и научено.
Кото разглеждах ми хрумна една идея за сондата за масло на някоеи авномобили може и да стане
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от katri »

Сондата е много твърда, колега - едва ли ще стане за целта.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
gabocvet
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:23 am

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от gabocvet »

katri написа:Сондата е много твърда, колега - едва ли ще стане за целта.
Не знам на какво си гледал аз погледнах на моя автомобил (ситроен zx) и е по мека и по тънка от пружина за шапка.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Що е то "лятна" мормишка и има ли тя почва у нас

Мнение от chirusa_bg »

Някой, нещо?
Това лято мисля да ги пробвам от лодка :rolleyes:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”