Воблери!!!

Модератор: sestrata

Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Воблери!!!

Мнение от AL KAPONE »

От Английски преведено Rattlin означава - тропащ, тракащ, трещящ, гърмящ!

Воблерът е доста разпространен, но все още не толкова предизвикващ интересът между риболовците! Сигурно доста от вас притежават това плоско животинче в кутиите си и сигурно е една от последните примамки, които бихте закачили за карабините! Затова ще ви разкажа за моите впечатления, от които съм си изградил мнение, че това е една чудна примамка!

Идеята на Rattlin.... Формата е на малка каракуда, вътре е куха със отделни секции топчета. Във предната част големите топчета служат за определяне наклона на игра в ляво и дясно, а малките топчета отзад са звуков сигнализатор за хищника. Воблерът е без лопатка и достатъчно тежък за да прави моментално гмуркане след замятането! Винаги се търси играта при която, примамката да имитира хранеща се забързана рибка! Муцунката при всеки оборот на макарата бие дъното, като прави леко размътване. Звукът увеличава любопитство в риба активира проучване. Тези примамки имат всъщност добри честоти, които са хармонични, равномерни и"в унисон"с природа. Тайната на звука, който е уникален в патентования Rapala,"звън"

Воденето – Хубаво е да познаваме релефа на местото, дънните закачки са наголемеят враг на Rattlinа. Подходящ е риболова от статична добре закотвена лодка във язовирни заливи с умерен наклон. За спининг от брега се търсят разливите на реките, които сте наблюдавали при маловодие. Веднага след замятането на желаната дистанция върхът на въдицата се сваля ниско долу и влакното си прибира с накъсаните движения и заигравания. Движението не трябва да спира защото както казах лесно се закача ( за целта може да се подмени коремната тройка с един-два номера по малка не влияе на играта)!

Подгонването – интерес към Rattlinа проявява Щуката и малките пъргави сомчета до 3-4 килограма. Щуката както знаем в повечето случаи ловува на изчакване но в случаите от моята скромна практика съм я довеждал до брега с гонене на примамката, кото съм имал удар с закачане и в момента на изваждане от водата.

Облавянето – при мен Започва от вътре на вън или по точно от покъса дистанция към поотдалечена, за да не подплаша с първото хвърляне рибата по цялата дължина на линията! Следва завъртане по часовниковата стрелка, през два три метра докато се облови избрания участък! Няма абсолютно никакъв смисъл да се цопка на едно и също место последователно.

Та по нататък ще показвам и разказвам неща, които правя за подобряване на резултата! Поздрав
RATTLIN Rapala
RATTLIN Rapala
rapala_rattlin_l.jpg (44.32 KiB) Преглеждано 21823 пъти
Прикачени файлове
RATTLIN Rapala
RATTLIN Rapala
picvibx24.jpg (57.8 KiB) Преглеждано 21801 пъти
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Tail Dancer

Мнение от krokibg »

Tail Dancers 5,7,9 см.
Tail Dancers 5,7,9 см.
IMGP0295.JPG (178.96 KiB) Преглеждано 21552 пъти
Tail Dancer са едни от най-уловистите воблери използувани за бяла риба на Troling/влачене/ по нашите водоеми.Най исползуваните от тях са 5 и 7 сантиметровите .Газят от 1.8 до 4.5 м дълбочина в зависимост от скоростта на влачене и респективно модела .Моделите 9 см газят от 9 до 11 м и се ползуват само когато се минава над дълбок участък и на сонара показва че на 9-11 метра има пасаж от риба,която може да е и бяла.На яз.Кърджали,със 9 см Tail Dancers са извадени риби от 2 до 5 кг .Доказали се цветове са: SD,B,HC,RT,GFR,FT и тези които се виждат на горната снимка.На Tail Dancer /5 и 7 см/взимат и кефал,щука,костур,но най добре се представя при търсенето на Бяла риба.От горната снимка № 1,2,3 - 5см и № 4,5,6 - 7см са се доказали като на тях са извадени Бели риби от 1.3 до 5кг./някой колега може да е извадил и по-голям екземпляр,тук описвам какво сме уловили аз и хората които ходим заедно на тролинг/

Характеристиките на модела са:
Model No. Body length Weight Treble hooks
TD05 - 5 cm / 6 g / Two No. 7
TD07 - 7 cm / 9 g / Two No. 5
TD09 - 9 cm / 13 g / Two No. 3


Шири се мнението че ако един модел работи на определен водоем,и е супер уловист,то на друг водоем не работи добре.Аз си мисля,че цветовете имат значение и то голямо,затова ако един е работил на Ивайловград а на Тракиец неиска да взима на него,то сменяйте цветовете за да намерите точния цвят на който ще налита.Информацията я давам по-збито,за да не се пълня главите на начинаещите колеги със повече информация от това което им трябва.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Storm - Wiggle Wart

Мнение от krokibg »

Storm - Wiggle Wart
Storm - Wiggle Wart
IMGP0289.JPG (175.29 KiB) Преглеждано 21487 пъти
Storm - Wiggle Wart,Е един от воблерите които се използуват постоянно,за търсенето на Сом по реките в България,където се знае че го има.Воблера е доста масивен и за работа със него се изисква спининг със акция 50-100.Замятането/40-60м/ и обловяването на големи участъци от реката/визирам Марица/ не е проблем и поради грамажа си и голямата лопатка,воблера достига до 6 метра дълбочина и стига до почти най-дълбоките места на реката,където се предполага че се притаява Сома.На горната снимка съм показал цветовете които работят и са се доказали като уловисти със забележителните си екземпляри,които са извадени на тях през годините.Също така,номерата по каталог които работят са: 309,338,408,432,433.Синия цвят се е доказал като най уловист,макар да са вадени риби от 4 до 33 кг и на други цветова.Всеки спинингист ходещ за сом,трябва да има няколко от тези Стормове.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Storm-Original Wiggle Wart

Мнение от krokibg »

Storm-Original Wiggle Wart
Storm-Original Wiggle Wart
IMGP0290.JPG (175.13 KiB) Преглеждано 21414 пъти
Storm-Original Wiggle Wart,е със много по-добри характеристики по показател /уловистост/ от по големия и тежък батко/Wiggle Wart/.Поради по-малкото си тегло,той се замята на по-къси дистанций/30-45м/но за сметка на това,е изключителен дразнител на сома и бива много по-често нападан от него когато преминава на близко разтояние.Надали има повече изгубени модели воблери по Марица от него/конкурира го само Салмо/.Както и при Wiggle Wart,цветовете които работят са първите три отгоре на долу,и се надявам и другите които съм снимал,да покажат качества при търсенето на Сома през този сезон.Има прекрасна игра и се води много по леко от баткото и акцията на спининга,няма кой знае какво значение,но е добре да е от 15-40g на горе.Бъдете по настоичиви когато ловите със този модел Сторм,наблегнете на синия цвят и няма да останете разочаровани.На този модел са извадени исключително много сомове от 3 до 40кг. Успех и наслука !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Glass Shad Rap

Мнение от krokibg »

Glass Shad Rap GCS 4,5 и 7 см
Glass Shad Rap GCS 4,5 и 7 см
IMGP0297.JPG (171.48 KiB) Преглеждано 21323 пъти
Model No. Body length Weight Treble hooks
GSR04 - 4 cm / 5 g Two / No.6
GSR05 - 5 cm / 9 g Two / No. 5
GSR07 - 7 cm / 12 g Two / No.3

Glass Shad Rap GCS,модел със много добри показатели при тролинг.Лови със завидна лекота както основния обект -Бяла Риба,така не прощава на кефала и костура.Има няколко удара на сомчета от 3-5кг също на тролинг.Има няколко удара на Распер по Марица,но не е това което се очаква от него относно хитреца.Спасявал е валат във бурно време и затова е постоянен във моите кутий.Дори имам два комплекта GCS - 4,5,7 см. Пробвайте и да не забравите да пишете какво се е получило при вас.Успех !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Glass Fat Rap

Мнение от krokibg »

Glass Fat Rap 5,7 см
Glass Fat Rap 5,7 см
IMGP0299.JPG (177.95 KiB) Преглеждано 21262 пъти
Model No Body length Weight Treble hooks
GFR05 5 cm 11 g No. 4 & 5
GFR07 7 cm 18 g Two No. 3


Glass Fat Rap,това е модела на който миналия сезон сме уловили най-много Бели Риби.За моя голяма изненада,Glass Fat Rap-GCS е модела който ме изненада със работата си,и не се наложи да го сменям нито за миг през цялото време през което съм бил във вода.На втората пръчка слагах другите модели-GP,GSD,GСS,GBSD,GPCH и много рядко 5 сантиметровия GCS.Изненадата ми беше голяма,защото този модел го ползуваме за гонене на Сом по Марица и си е доста уловист.Така че,модела си работи перфектно и за двата вида риболов-Тролинг и Кастинг.Надявам се този сезон някой от вас да се ущастливи със някоя рекордна риба,Бяла или Сом.Успех !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Воблери!!!

Мнение от sapuna »

PROBAIT - ВОБЛЕРИТЕ С ТУРБИНКИ

Изображение

PROPBAIT или воблерите с турбинки са повърхостно работещи примамки при динамична проводка.С тях може да се облавят малки затворени пространства при по бавно и настоятелно водене,а също така да се търси риба в обширни водни пространства при по висока скорост на прибиране.Турбинката/ките мощно и звучно брули водната повърхност и по тази причина този вид воблери са актуални и при ветровито време и силно вълнение!
Характеризират се с продълговат цигарообразен корпус,в някои частични случаи леко разтеглен в пресекателната хоризонтала.Халкичката за привързване е разположена в центъра на предната част.Някои модели са снабдени с турбинка само в единия край/преден или заден/,а други са с две.

Бавната проводка на воблера,с кратки паузи и промяна на посоката е резултатна при риболов на костур и бяла риба.Бързото водене в по плитки водоеми определено провокира интереса на щуката!Някои модели имат утежнение в задната си част,което позволява в определени случаи да се експериментира така наречената проводка "спасение"/вълнообразно движение на примамката/.С пропбейта може да се лови както на водоеми с течение,така и на такива без,при дълбочина от 15-20см до 2-5м.Има удари на щука при дълбочина и над 5м.Възможностите са тя да се е вдигнала от шума или да е гонела дребосъците в горните водни слоеве.Важното в случая е да се запомни,че тази примамка е резултатна,само когато хищника се храни на повърхноста-това най често е през летния период!

Въпросът,какво оприличава този воблер е спорен!Най вярното според мен обяснение е мишка!На места,където има щука,определено мишката е включена в нейното меню.Всеки от нас е виждал как мишлето вместо да пробяга определен участък предпочита да го преплува на 30-40см от брега.В такъв момент то е обект на атака.Може би тук се крие разковничето при риболов с пропбейти-с каква скорост плува мишока,каква е реакцията му при неуспешно нападение и кои са най честите му траектории при движение.Ако е необезпокояван и се чувства недосегаем то плуването му е праволинейно и бавно.Ако обаче усети заплахата то ускоравя скороста и мени посоката.От подобни наблюдения би следвало да се вадят изводи за начин на водене и избор на водоем!

Изображение

Някои от тези воблери са изработени с леко сплесната предна част или с вертикален отвор в тялото,което им придава жива игра за разлика от тези с конусовидно изострените краища.При повечето модели турбинките/ката са така съобразени с големината на тялото и размера на куките,че играят и допълнителна предпазна роля.Т.е.,трудно би се закачила тази примамка.Използваните влакна са стандартно използваните в спининг риболова.Привързването е директно за халкичката.В повечето случаи използването на карабинка променя баланса и предната турбинка променя играта на воблера.

Основни модели воблери с турбики: Danton Spesial; Boy Hawdy; Hardworm Top Water; Hellraiser; Spinner Minnow; Dying Flutter; A.C. Shiner 203; Jerk 'N Sam.

Визуална представа за начинът им на работа :

[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pdbX-veS-1M&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pdbX-veS-1M&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]


Изображение
Изображение
Изображение


Статията достига до нас,благодарение на MARAT
Последно промяна от sapuna на Нед Мар 22, 2009 11:19 pm, променено общо 1 път.
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

UGLY DUCKLING 6 S

Мнение от krokibg »

UGLY DUCKLING  6 S
UGLY DUCKLING 6 S
IMGP0292.JPG (146.7 KiB) Преглеждано 20912 пъти
UGLY DUCKLING 6 S,за мен въпреки и грозноватия си вид и цвят на на.......но бебе/вие си знаете/този модел се оказа универсалния воблер,който лови абсолютно всички видове хищна риба: Сом,Щука,Бяла Риба,Распер,Кефал и Костур.Понеже,човек не може да закупи и изпробва всички видове цветове и размери от този модел,се налага да ми се доверите.Извадени риби на този модел :
Сом -22 кг
Щука -7 кг
Бели риби от 1 до 4 кг
Костур - всякакви размери
Распер - последните два от преди 3 дни - 2.100 и 4 кг от колега !!!
Кефал - всякакви размери

Модела е от две години, и може да него произвеждат вече,но има в нова разцветка и ако не се лъжа е 6 mr BGI

Задължително си сменете тройките,защото оригиналните са лоши !!!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Salmo Hornet

Мнение от krokibg »

Salmo Hornet
Salmo Hornet
IMGP0288.JPG (170.88 KiB) Преглеждано 20834 пъти
Salmo Hornet,още един отявлен боец на фронта.Ако обърнете внимание,всички сомски воблери от различните модели,са със големи лопатки,които им дават възможност да газят над 3 метра.Салмо не прави изключение макар да не е предназначен точно и само за сомски риболов.На този воблер,се хващат Распер,Костур и Кефал,но Сома е най-честия почитател на Салмо Хорнет по реките.Воденето на всички примамки които съм показал до сега,стават по много банален и прост начин.Замяташ,навеждаш върха на спининга,насочваш го на ляво или на дясно,според вятъра и течението и бавно или по бързо навиваш,като редуваш посоката на пръчката и бързината на навиването според предпочитанията на всеки.Когато е плитко и поради това че примамките са по-тежки /дълбоко газещи/ заради рибата която се гони /Сома/се налага да държите върха на спининга да сочи,на горе за да се контролира играта и държанието на примамката под контрол и да не се заорава много-много във дъното.Някой от воблерите,поради големите си лопатки,е хубаво да се оставят да ги води течението,като по този начин се избягва стърженето на конеца по водачите/при навиването/ и този стържещ звук много често плаши рибата и я отказва от атака.Това става,по следния начин.Заставаш със лице към водата и в зависимост на къде тече,замяташ срещу течението и по възможност по-навътре.Ако водата тече от ляво на дясно,тогава навеждаш пръчката надоло и се завърташ на ляво за да дадеш възможност на течението да направи корем на конеца и много внимателно контролираш върха на пръчката така че да чувстваш играта на примамката.Има нещо което до сега не съм споменавал,но мисля че сега му е времето.Гледайте,когато ловите по река,дъното където смятате че е дълбочко и има сом,да е чакълесто,но със по-едри чакъли.Сома много обича мряната,тъй като тя е дънна риба и тракането на воблера по дъното,го изважда от равновесие и напада стръвно и удара е много сериозен.Няма да пиша колко сома са уловени до сега от многобройните вече почитатели на Екстремния Спининг риболов,но за да небъда празнословен ще кажа че днес на 29.03.2008г е извадено едно сомче от 5-6кг на 1 - 1. 5 метра дълбочина,на чакълест терен и то на Салмо Хорнет.Почти всички разцветки ряботят,но пак си има по-уловисти и такива които си искат повече въртене,докато им налети.От моделите за 2008 год,удачни за закупуване са Хорнет Dalmatian,Red Tail Shiner,Real Crapie,Pearl Orange,Gold,Yelow Dace,Black Tigar !!!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Rapala - Count Down Magnum

Мнение от krokibg »

Rapala - Count Down Magnum
Rapala - Count Down Magnum
IMGP0300.JPG (169.24 KiB) Преглеждано 20318 пъти
Rapala - Count Down Magnum,е един от воблерите на фирмата Рапала,които сe исползуват във повечето случаи за тролинг и то във солени води.Така или иначе,тази примамка присъствува и във нашите магазини и е една от първите които се ползуват и за тролинг във нашите водоеми.Оказа се че тя е доста привлекателна за нашите Бели риби които доста често налитат на нея и се вадят доста хубави екземпляри.За доказателство ще кажа че извадих на този модел № 3 на горната снимка/Файер Тайгър/ няколко много добри екземпляра от 2 до към 5 кг + - няма да придиряме.Интересното при мен е че винаги наблягам на по големите воблери за Бяла риба със които си гарантирам удари на по-големи и едри екземпляри.Също така,този модел Count Down Magnum 9 см,беше един от най-исползуваните воблери ,на които се гонеше Сом по-Марица първите години когато се учехме да го ловим.Има извадени на него поне 100 -200 сома от 4 до 20-25 кг,за които знам и самия аз съм извадил поне 20-30 бр,като най-големия уловен лично от мен на Count Down Magnum 9 см е 17 кг.На другите или съм бил свидетел или ми се е обаждал лично човека уловил сома.Най атрактивните цветове за Сом и Бяла Риба са горните три,които са неотлъчна част от моето оборудване за Сом и Бяла !!! Удачни разцветки по каталог са:
За Бяла риба - S,FT,RFSH,RH,CG,RSRD
За Сом - BSH,SM,BSRD,SDR,PSRD


CDMAG09 9 cm 17 g Two No. 2

Ползувам само този модел/горе/ и гарантирам за неговата добра работа.Има само едно изискване,когато се води,задължително върхъ на спининга трябва да бъде леко изправен нагоре за да бъде играта на примамката перфектна и за сведение на всички,най-много удари е имало точно когато е воден Магнума по този начин.Пробвайте различни проводки,за да се убедите сами че това е най-удачната проводка и воблера дава всичко от себе си като игра.Има и нещо което трябва да знае всеки.Магнума може да се наглася да гази и по-дълбоко,тъй като се вижда че човката му е от неръждаема ламарина,но много внимателно и равномерно ,защото ако се напъва неправилно има опасност да му се развали играта и да се строши воблера. Всеки трябва да има във кутията си Count Down Magnum,защото никога не се знае днес или утре на какъв воблер ще искат да взимат рибите.Гарантирам че при правилно избрано место за риболов,този модел на Рапала,ще ви направи щастливи със някой добър екземпляр Сом. Успех и дано съм Ви бил полезен !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: Воблери!!!

Мнение от fn1p »

Колеги я актуализирайте малко воблерите за сом.Че тези хубаво работят,но ще бъде добре да видим някой нови,работещи примамки за сом.
Благодаря предварително.
Изображение Изображение
markata0
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 1:51 pm

Re: Воблери!!!

Мнение от markata0 »

Здравейте!!!Начинаещ съм в спининговия риболов и си взех 1 блесна и един воблер (съвсем обикновенни).Ако може да ме посаветвате дали стават и за какво???
http://prikachi.com/files/1526135H.jpg
http://prikachi.com/files/1526136i.jpg
http://prikachi.com/files/1526138Y.jpg
Благодаря предварително!!!
И ловец съм и рибар съм...
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблери!!!

Мнение от Павел Иванов »

Ами аз като гледам не си си взел нито блесна , нито воблер а спинербайт и ратлин :wink: Спинербайта е основно щукарска примамка докато на ратлина бих заложил основно за кустур и бяла .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
markata0
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 1:51 pm

Re: Воблери!!!

Мнение от markata0 »

Ахам...Мерси значи за информацията.Нали ви казах че не сам много запознат и те в магазина казаха воблер и затова.
И ловец съм и рибар съм...
Аватар
ROSEN_GB
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 10:03 pm
Местоположение: Габрово. Skype: rosen_gb

Re: Воблери!!!

Мнение от ROSEN_GB »

Тези воблери да ли си заслужават.
http://www.focalprice.com/detail_HL398X.html
http://www.focalprice.com/detail_HL397X.html
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”