смяна на халкички и тройки

Модератор: sestrata

Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

То при 20 кг. драг няма да е само воблера за прежалване а и въдицата и макарата :wink: С 20 кг. драг отиваме на морски геги с яки мултита или поне на нещо от рода на Стелла размер 20 000 . Супер безмислено е да се лови сладководен риболов с такива здрави халкички пък било то и на яки сомове :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от danev69 »

Изображение На този лично аз преди 2 дена му откачах воблера от устата. Въпреки,че и двете тройки се бяха забили много здраво,тройките се бяха доста поотворили. Халките също бяха деформирани,но не чак толкова много. Сома е 1,60м. 26 кг. на р. Марица. Според мен специално за сома е задължително да се смени всичко с по-здраво,защото ако е закчен само за едната тройка такива работи,като ;здрава пръчка,макара и майсторлък; не винаги помагат. Който иска да рискува.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

А на този воблер бяха ли му сменени халките и тойките,гледам,че не му е махната халката на лопатката или е подменена :?:
Изображение Изображение
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от danev69 »

Не беше сменено нищо.На снимката се вижда колко стабилно и здраво се е закачил. И двете тройки бяха забити с по двете жила дълбоко. Такова сигурно закачане е рядкост. В повечето случаи само едната тройка е в устата и ако се е забило само едното жило и куката не е сменена и при първия здрав напън ще се разчекнат и тройки и халки. В този случай просто колегата извади невероятен късмет. Сом от такъв калибър удря много рядко и да се разчита на късмета е малко несериозно.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
tomik
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 4:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от tomik »

danev69 написа:
tomik написа: Хубаво е все пак халкичките на тройките да са малко по-слаби от тази отпред, за да можеш при евентуална закачка да се разпъне халкичката на тройката и да си вземеш примамката без кука, иначе заминава целия воблер. :D :D
Здрасти,колега. Нищо лично,ама всеки сомаджия ще прежали воблера само и само да може да изкара рибата. При спининговия риболв на сом здравината на всеки елемент е най-важна. Поздрави.
Колега аз говоря за съвсем малка разлика, а не за драстична. В такъв случай няма никаква опастност. Иначе много добре знам за какво говориш, и точно затова посъветвах колегата да си тества всичко.
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от danev69 »

Аз също правя теста със кантара,ама конеца се къса при 8-10 кг. ,като му вързах 20 кг тежест да увисне не се скъса и издържа. :roll: Нормалните халки ми се отварят на 10-12кг. и затова ги сменям със по-здрави,така съм по-сигурен ,че няма да се отворят . Някой знае ли как е правилно да се тества кое ,колко издържа. Тоя метод да дърпам с кантара нещо не ми се вижда много читав.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
silurus glanis
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 12:19 pm
Местоположение: Испания/Ямбол/Каргона

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от silurus glanis »

Павка не съм много съгласен с теб.Ако на воблера с които ловя -говорим примерно-съм с 12 кг халки и ми удари 40 кг сом какво ще правим.
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Като ти удари такъв сом,и не си със сменени халки и тройки,като изпуснеш,ще се пляскаш по-коленете.
Изображение Изображение
silurus glanis
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 12:19 pm
Местоположение: Испания/Ямбол/Каргона

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от silurus glanis »

подкрепям колегата danev 69,ако някои знае някакъв начин за пробване различен от дърпането с кантара да пише все пак за това сме във форума да си помагаме и учим едни от други.наслука
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

silurus glanis написа:...говорим примерно-съм с 12 кг халки и ми удари 40 кг сом какво ще правим.
Ами вадиш канджата и действаш :lol: Ся да се разбереме !

1. Ползваш ли макара с драг 20+ кг. ?
2. Ползваш ли прът с акция 45 либри ?

Та отговора ти го дадох по-горе :wink: Няма смисъл да слагаш свръх здрава линия на такъми с които ловиш от ръка по простата причина че има по-голяма вероятност да спраскаш въдицата и разколачиш макарата с това си презастраховане . Сам си видял че при тая големина на воблерите им е....ш мамата с тия халкички ама а де - "Страх лозе пази" . Съобразявай си настройката на примамките спрямо целият такъм и си свиркай . Единственото нещо което си струва да направиш при читав фабричен воблер е да сложиш по-тънки халки на тройките ако са по-яки от основната с цел при закачване на некой дънер или камик изподи дъното евентуално да спасиш примамката ама на тва не може много , много да се разчита по простата причина че по закона на всеобщата гадост га се закачи дънера то в кюпа са и двете тройки и па става по-як зацеп отколкот при водещата халкичка . Ся ако требва една лекция за плътноста , обема и теглото на елементите в различна среда да дръпна евентуално ? Друг е въпроса пък ако загледаме самите линии къде се получават такива парадокси 14 либрова да държи колкото 50 либрова на мъртва тежест и пр.
fn1p написа:Като ти удари такъв сом,и не си със сменени халки и тройки,като изпуснеш,ще се пляскаш по-коленете.
Като ти удари такъв сом нема много значение какви са ти халките и тройките ако го вадиш от брега , вервай ми , или най-малкото са далеч от първостепенната важност :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Добре де бат Павеле,ако ти се наложи да спираш сома със сила тоест,удтя ти на 50 метра над бент,и за тия 50 метра трябва да го спреш,нали се сещаш,че ако сома е около 30-40 кг,вероятността да го спреш с 20-30 либри въже за тия 50 метра,да речем,че е около 50% ,а ако ти се случи същото,но си подготвен с 40-50 либри,процентите стават около 75-80 % ,до тук добре,това за въжетата при сменени тройки,но-представи си,че не си сменил тройките и халките (не съм виждал воблер със стабилни халки и тройки,освен воблерите на Rapala,който са предназначени за морски риболов) ще си останеш без рибата,а имай предвид,че сома прехвърли ли бента,тоест камъните който образуват дадения бент,край всичко свършва.


П.п - Ще ме накараш да ти снимам за какви,воблери,халки и тройки,иде реч ,та ако решиш,че искаш да ти снимам казвай.
Изображение Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

Оставам с впечатлението че не си прочел целият ми пост както трябва :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Павел Иванов написа: 1. Ползваш ли макара с драг 20+ кг. ?
2. Ползваш ли прът с акция 45 либри ?

.......Няма смисъл да слагаш свръх здрава линия на такъми с които ловиш от ръка по простата причина че има по-голяма вероятност да спраскаш въдицата и разколачиш макарата с това си презастраховане . Сам си видял че при тая големина на воблерите им е....ш мамата с тия халкички ама а де - "Страх лозе пази" . Съобразявай си настройката на примамките спрямо целият такъм и си свиркай ........... Ся ако требва една лекция за плътноста , обема и теглото на елементите в различна среда да дръпна евентуално ? .....
Прочетох го няколко пъти.

1.Тази макара за която говориш с драг 20+ кг ,до колкото знам се ползва за морски риболов.
2.С тази пръчка ти да няма да ги вдигаш във въздуха тея сомове :lol: .

Защо да няма смисъл да се слага здрава линия,тоя сом да няма да го спирам с въдица сочешта към небето (така се спрасква),а за макарата тя нали си има аванс при добре настроен аванс макара 4000 (Shimano) ,мисля,че няма какво да и се случи,при спиране на товарен влак (нямам опит),но според мен въдицата трябва да е на около деведесет градусов ъгъл спрямо теб самия (ако бъркам моля Любо да ме поправи тъй като той има опит) и тогава здравата линия е много важна,всъщност само тя ти остава,надеждата.Само не разбрах какво ще рече "Съобразявай си настройката на примамките спрямо целия такъм и си свиркай" ?
Изображение Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от krokibg »

Малкия,остави го Павката да си лови дребосъците по каналите около София и продължавай да си ходиш по Марица с този такъм,които имаш.Не ти трябва друго,освен да си замениш халките и тройките,ако прецениш че не са читави.Павка,не се занимавай с риболов които нито си опитал,нито имаш намерения да опитваш.Имам извадени 26 сома за един сезон,от 13 кг нагоре.Дребните не ги броя.Мултитата ще ги ползваме като отидем за Мерлини,а на Марица е достатъчно пръчка 50-100,конец 30-40 либри,опит и късмет.Ако ходя на Марица да търся сом и се притеснявам колко примамки ще посея,няма да извадя и една риба,така че винаги ще има извадени и изтървани сомове а изгубените примамки на излет ако не са 1+ все едно съм бил на разходка :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:


P S Павка стига си философствал ами ела да извадиш един сом и ще спреш да ловиш хамсийки.Така поне ще имаш думата от практиката а не от четенето по сайтовете.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Бат Любо нямам воблер с не сменени тройки и халки,всичко е 6+ ,не искам да си сменям такъма (до година мисля само макарата да сменя) .
Ама кажи все пак как трябва да се спира голям сом,хем аз да знам,хем да му стане ясно на бат Павел,че си трябват стабилни тройки и стабилни халки.
Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”