смяна на халкички и тройки

Модератор: sestrata

Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от krokibg »

Как да ти кажа,като това не се обяснява но ще се опитам.Сома прави няколко стабилни и резки удара след като е закачен.Иска се,аванса да ти е настроен така че щом ти удари,да направиш една рязка засечка,за да си сигурен че тройките са се забили добре в него.Веднага след това,отпускаш аванса достатъчно за да си гарантираш че няма да ти скъса линията и започваш да играеш с пръчката по гайдата на сома,като използваш китката на ръката като амортисьор.Що се отнася до това,как да го спреш,това е просто един от рисковете и си длъжен да го предприемеш,без значение дали ще ти скъса или ще се откачи.Повече ще се ядосаш ако мине и слезе зад бента,тогава ще съжаляваш че не си пробвал.Иначе,спирането става с натегнат аванс и рибата да взима толкова колкото сила има.В един момент се спира и обръща движението,а това става за минута-две.Също така,аз например гледам да го водя с върха на пръчката в тази посока,в която аз искам и в повечето случай съм го постигал.Само да добавя най-важното нещо,НИКОГА не бързайте да вадите рибата веднага след удара като с либедка.В много случаи още с удара никога не можете да прецените колко е голяма рибата и чак когато дойде до брега,силите и са огромни и не е изморена а това е проблем.Също така,линията никога не трябва де я отпускате дори и за секунда,защото в много случаи,тройките са се забили само с върховете в четките и при най-малкото отпускане рибата се откача.Това са основните неща,няма кой знае каква философия.Иска се само да не бързате и първите две - три минути да работите само с китката и подходящ аванс,за да спрете първите му пориви.Щом се убоде,рибата се стресира и тръгва като луда,ако е голяма се иска концентрация и правилна преценка.Едната ръка на аванса и както по-горе казах,следвайте поривите на рибата и с китката а аванса ще си свърши останалото.Пръчката никога не трябва да сочи към рибата или директно към небето,просто намираш правилната позиция на пръчката за може тя да работи пълноценно и с цялата си дължина,за което е и направена.Мисля че това е достатъчно обяснение,всичко друго е практика и след всяка извадена голяма риба,нещата ти стават още по ясни и сам изоставяш грешните техники от предни грешки и изтървани риби.Успех и не спирайте да ходите,аз време нямам и вече забравих какво е да си във водата до гърди,но дано другата година да имам време - надявам се :lol: :wink: :wink: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

fn1p написа:...1.Тази макара за която говориш с драг 20+ кг ,до колкото знам се ползва за морски риболов.
2.С тази пръчка ти да няма да ги вдигаш във въздуха тея сомове :lol: ...
Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:...Мултитата ще ги ползваме като отидем за Мерлини,а на Марица е достатъчно пръчка 50-100,конец 30-40 либри,опит и късмет...
Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:...Иска се,аванса да ти е настроен така че щом ти удари,да направиш една рязка засечка,за да си сигурен че тройките са се забили добре в него.Веднага след това,отпускаш аванса достатъчно за да си гарантираш че няма да ти скъса линията и започваш да играеш с пръчката по гайдата на сома,като използваш китката на ръката като амортисьор...
Гледам как и двамата сте отговорили на питането ама нещо ... В смисъл я разгледайте другото питане къде иде реч за осем сантиметрови воблери с двайсет драгови халки ?

fn1p , чел си ама пак виждам че не си го прочел :wink: В случаят смисъла на безмислието е да осакатиш воблера с халки които държат повече от цялата композиция прът , макара , линия е напълно безмислено както и двамата сте го потвърдили като при Любо има и малце лирично отклонение ама тва щото и той не си е направил трудът да прочете всички постове по темата сметам .

пп - Любе , що си мислиш че не си цъкам сомета разни увпоследно време :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:...Сома прави няколко стабилни и резки удара след като е закачен.Иска се,аванса да ти е настроен така че щом ти удари,да направиш една рязка засечка,за да си сигурен че тройките са се забили добре в него...
Бат Павле,ето тук ти се крие отговора защо трябва,да се слагат здрави халки и здрави тройки.Все пак ще ти го кажа,защото,меките тройки в този момент,не се забиват,а се огъват и не съомяват да се забият.Сега би трябвало да ти е станало ясно,защо аджеба,тея хайвани (сомаджиите) си дават парите,за тройки и халки :wink: .Предпочитам да имам 21 воблера,но със сменени тройки и халки,ако не сменях тройките и халките щях да имам сигурно 30-40,но шанса да извадя,голяма риба е много малък.

П.п - Вече ще ти снимам воблерите,та да ти стане ясно,че наще халки и тройки ,са големи и дълги колкото тройте воблери (сигурно и тежат колкото тройте воблери ) :lol: :lol: :lol:
Последно промяна от fn1p на Пон Сеп 13, 2010 9:38 am, променено общо 1 път.
Изображение Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

Пич ставаш досаден в случаят :wink: Никъде не съм споменал да не се сменят халките и тройките а че нема смисъл да се престарава човек при сменяването им :idea:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

Ама ние ти казваме,че има смисъл
Изображение Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от krokibg »

Тези които са за смяна,веднага ги заменям само с неръждаеми !!! Тройките също,но много рядко слагам по-големи,и то само при положение че нещо не са съразмерни с воблера и не развалят играта му.Има воблери,още като го видиш,веднага ти прави впечатление че нещо са спестили производителите,я тройките кекави,я халката.За това иде реч.Тези които слагам- неръждаемите,изобщо не са по големи а само по трудни за отваряне от рибата.Павката е прав че не си заслужава да се да е по здрава примамката и карабината от линията,обаче и не съм много съгласен,защото трябва да си много бос и да направиш така че да ти скъса или да си строшиш пръчката,когато си закачил товарния влак.Аванса,пръчката и ръката не дават възможност за това и рибата няма шансове при положение че всичко се прави по учебник.Всяко свободно съчинение,води до фалове,така че :idea: :idea: :idea:

И къде ги мяткаш сомовете ако мога да знам и ако е наоколо,защо не се обадиш да отидем заедно.Аз нямам време,но за един сомски с теб ще се разведа и с жена ми ако трябва :lol: :lol: :lol: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
tomik
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 4:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от tomik »

danev69 написа:Аз също правя теста със кантара,ама конеца се къса при 8-10 кг. ,като му вързах 20 кг тежест да увисне не се скъса и издържа. :roll: Нормалните халки ми се отварят на 10-12кг. и затова ги сменям със по-здрави,така съм по-сигурен ,че няма да се отворят . Някой знае ли как е правилно да се тества кое ,колко издържа. Тоя метод да дърпам с кантара нещо не ми се вижда много читав.
Според мен няма ама абсолютно никакво значение дали увисваш нещо или пък дърпаш с кантара. Просто не виждам никаква разлика ако дърпаш леко и внимателно кантара, а не рязко и силно.
Другия вариант е да не е точен кантара.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:...И къде ги мяткаш сомовете ако мога да знам и ако е наоколо,защо не се обадиш да отидем заедно...
Ей тука :

Изображение

За тая година се наиграх ама ако искаш догодина щъ вода ако и развод да ти коства :wink: :lol:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от fn1p »

fn1p написа:П.п - Вече ще ти снимам воблерите,та да ти стане ясно,че наще халки и тройки ,са големи и дълги колкото тройте воблери (сигурно и тежат колкото тройте воблери ) :lol: :lol: :lol:
Бат Павле качих обещаните снимки (рагледай ми галерията за да пълня темата със снимки),искам да ми кажеш кое не с походящ за воблерите размер,тройките на воблерите са 4-ти номер и оригиналните тройки на тези воблери са 4-ти номер,снимал съм и халките,кажи ми кое не е походящо за тези воблери ?
Изображение Изображение
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от danev69 »

Искам да ви споделя споделя случка от миналата седмица на 6км. на Марица. Прът 20-60,ефтина макара 3000 конец 0,25 Лазер динатрон/издържа 23кг-50лб./. Пича е бил много уверен,че ще изкара сома на; водни ски; и аванса е бил стегнат до дупка.Имал е удар на сом и при първия напън на рибата на вътре,той се е опитал да го спре по най хамалския начин. Резултата е пръчката счупена на 3 части и шпулата на макарата е изкочила. Павел е много прав,че трябва издръжливоста на конеца да е съобразена с издръжливоста на пръта. Последния сом/26кг/,който изкараха пред мен в началото вървеше много лесно към брега,ама после стана страшно. Дърпаше ,като луд навътре и тоя номер го направи 4-5 пъти преди да се предаде и да легне отгоре на водата. Любо е много прав,че след хубавата засечка трябва да се пусне малко аванс иначе нещо в линията ще се скъса. Ако пръта издържа 30-40лб според мен и конеца трябва да е толкова. Според мен, най-слабото място са халките защото съм виждал как ги разчеква сома,ако не са сменени,затова ги сменям. Куките като се сменят с по-дебели и здрави не развалят играта на воблера въобще,даже с по-тежките куки воблера лет по надалеч.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от krokibg »

Единственото слабо място по линията е ----- възела при карабината.Ако ми скъса,винаги е там.Това се случва след няколко часово замятане и ако ме мързи да махна десетина сантиметра от конеца и да направя нов възел,имам проблем.Ако играем по правилата,сома няма шанс,колкото и да е голям.Здравината на конците,халките,аванса и федерацията на пръчките,дават предимство на риболовеца,но и той трябва да знае как да се възползва от тях.Иначе,и по малка риба от това което му дават на конеца,може да скъса при условие че аванса е затегнат до край и се опитвате да вадите рибата на секундата.Вярно е че предоверяването на такъмите не е желателно но затова си плащаме когато рибата си замине.Така че,приказките са излишни,просто следвайте правилата и няма да сгрешите.Всичко е пробвано многократно с плюсове и минуси и за двете страни.Грешките винаги се наказват от голямата риба,камо ли подценяването на силата им :lol: :wink: :wink: :wink:

Повка,нямам проблеми със жена ми,ако ще и на марс да отида за неопределено време :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от Павел Иванов »

На Марс поради строго специфичната му повърхност ш требва да се правиме на миньори с цел намирането барем на едно гьолче със светещи риби в него та предлагам да го оставиме за по-натам та да понакопат повече дупки с цел да избегнем хамалогията :mrgreen:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
ivo Vratsa
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 4:36 pm
Местоположение: Враца

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от ivo Vratsa »

Павел Иванов написа:... цел да избегнем хамалогията :mrgreen:
Мързел :evil:
silurus glanis
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 12:19 pm
Местоположение: Испания/Ямбол/Каргона

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от silurus glanis »

Здравейте на всички.Гледам голям купон се е заформил.Това в кръга на майтапа.Павка сега да ти кажа точно аз какъв такъм ползвам.пръчка Joy stick 2.80 Rhino серия black cat , макара Страдик 6000 фб,конец на рапала braid titanium 86 либри тест 40кг,акцията на пръчкатае 150/180грама.С този такъм ползвам воблери от 12см нагоре,силикони по 15/18/20 см с глави от 40гр до 120гр.Така сега искам да уточня нещо.темата която започнах писах за воблери 7/8см,защото те са в същата раница със сомските и понякога искам да пробвам с тях затова исках да се подсигуря със здрави халки.Павка напълно съм съгласен с теб ,че не е нормално на такъв малък воблер да се сложат прекалено здрави 20кг халки,но темата беше ,че тези халки пречеха на играта на воблера,а не че искам да си оборудвам 7/8см воблери с супер яки халки -примерно,ако искаш пиши какво лошо и хубаво намираш в такъма.ще го сменя веднага,все пак аз нямам толкова опит колкото вас и бих приел мнения и съвети.наслука
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на халкички и тройки

Мнение от krokibg »

За там където си и с тези добичета дето се разхождат из реките и язовирите,такъма ти е супер.Аз лично не бих го заменил с нищо друго :idea: :idea: :idea: Така че,ако сменяш нещо,слагай същия размер,може и един номер по-големи тройки но не прекалявай.Халките ако не са от неръждавейка и са кекави,също ги смени с по-здрави но не и с по-големи,ако си сложил по-големи и дебели,как да ти играе примамката,когато няма място къде да се върти и заиграва.Надявам се че ловиш големи сомове в Испания,за което благородно ти завиждам :!: :idea: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”