Halco - Roosta Popper

Модератор: sestrata

Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Halco - Roosta Popper

Мнение от katri »

http://shop.fishing-mania.com/zoom.php? ... a%20Popper
Как се води това чудо?Някой има ли опит с този попер?Как ли не се мъчих вчера и не можах да го накарам да издаде приличен звук.Противно на останалите попери , които притежавам този стои вертикално във водата (с главата нагоре).В тялото му има сачма, която го кара да стои винаги вертикално.Наистина по този начин се постигат значително по-малко уплитания на линията и примамката при замятане хвърчи като "торпедо", но за сметка на издавания звук според мен.Стигнах до извода ,че този попер не може да се води по стандартния начин (само с отривисти подръпвания).За да издаде звук според мен попера трябва да е в легнало положение , а не изправен.От там си мисля , че би трябвало преди да се направи рязкото придърпване попера да бъде приведен в постъпателно движение(чрез непрекъснато водене с равномерна скорост) - идеята е да се посигне принципа на кльонка.От там излиза ,че техниката "спри-тръгни" е невъзможна за прилагане при воденето на този попер и следователно не е удачен за риболов на сом.Аз го взех най-вече с идеята да го пробвам по Марица за сомове :).Как мислите, колеги - правилно ли разсъждавам или просто не мога да го водя правилно това чудо?
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от danev69 »

katri написа:Противно на останалите попери , които притежавам този стои вертикално във водата (с главата нагоре).
Здрасти Катри. Специално за сом попера трябва да стои точно така /с главата нагоре/,като стои така при рязко,но контролирано придърпване издава специфичния звук ФЛОП,който наподобява звука от кльонка . :idea: Ако стои легнал успоредно на водата само ще пръска ,ама няма да пльока. Тоя начин за щуката става ,ама за сома според мен звука трябва да е доста по-плътен,за да го подразни и да го предизвика да атакува. :idea: За да изкараш хубав и плътен звук пръта трябва да ти е най-много 2,7м. ,най-добре 2,6м.. С 3м. прът пак се изкарва звук,ама много трудно. Аз лично го водя по два начина.
1. Върха е насочен настрани и надолу към водата. Конеца не трябва да е изпънат ,ами леко да е легнал на водата. С леко ,но рязко придърпване се получава хубав звук.
2. Върха на пръта е насочен нагоре. Конеца лежи на водата и с придърпване назад се получава хубав звук.
Използвам и двата начина,като ги сменям в зависимост от това дали има или няма течение на местото. В по-силно течение е много трудно да се изкара плътен звук и попера само пръска вместо да пльока,а пък сома според мен се дразни точно от плътния звук ФЛОП. Друго важно нещо е да правиш паузи от по 3-5сек. между пльоканията. :!: Винаги удря в паузите. :idea: Някой път,както е мирно и тихо и изненадващо се мята върху попера,като делфин,така че дръж пръта здраво и очаквай изненади по всяко време. Не е лошо след 20-30 мин. пльокане да закачиш някой воблер и да повъртиш на същото място на което си пльокал с попера. Това ,че сома не се е метнал върху попера не значи ,че ако има сом наблизо не си го подразнил. Някой път изиграва много близо до попера ,ама не го атакува,затова според мен е хубаво да се сменя примамката от време на време. С малко практика се свиква да водиш попера,както трябва. Сомската атака върху попера е голям кеф и трудно се забравя.
:smt023 Успех.:smt023
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от katri »

Ако стои легнал успоредно на водата само ще пръска ,ама няма да пльока
Не съм много съгласен с това ти твърдение , колега.Имам един попер на Rapala (Skitter Pop), който стои легнал на водата и с който вадя доста приличен звук, дори и в течение.С този попер тази пролет вече на два пъти успях да вдигна едно соме, но не го атакува директно а само се вдигна на около 1-1,5м от него.
Иначе съгласен съм с теб ,че трябва по-къс прът и с по-твърд връх за по-лесното водене на поперите.Моя прът наистина е 3м и ми идва дългичък за правилно водене на попера на близка дистанция, но на далечна няма проблем.Доста по-уморително е , ама все пак успявам да докарам звук.Държа пръта наведен надоло и леко в страни - метод 1, който ти си описал.
Сега гледах в youtube разни клипчета на Roosta Popper и излиза, май че този попер е конструиран най-вече за морски риболов.Лети на завидна дистанция.Работи във вълните и си иска сериозно усилие и здрав прът за да го накараш да пльока както трябва.С моя прът 3м и акция 20-50 май няма да стане работата.Ще го прибирам при щукарските примамки , а за сом ще си ползвам пак Rapala-та :).
Риболовец,а не рибар съм аз!!
genzi
новобранец
новобранец
Мнения: 48
Регистриран на: Вто Юли 10, 2007 9:47 pm

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от genzi »

с вертикално стоящ попер даива салтига клегата ми извади няколко сома единият от които 28 килограма .http://www.ebay.com/itm/Daiwa-Saltiga-P ... 3a75d124df
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от katri »

Явно проблема е в задкормилното устройство:) - трябва си повече практика и техника на водене на примамката.То работата ще излезе май като при кльонка - трябваха ми три лета на Ивайловград, докато се науча да го бия и изкарам първия си сом на кльонк.Аз ,обаче съм тъп и упорит, така че не се съмнявам ,че ще му намеря цаката :lol:
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от КалинПетров »

katri написа:Явно проблема е в задкормилното устройство:) - трябва си повече практика и техника на водене на примамката.То работата ще излезе май като при кльонка - трябваха ми три лета на Ивайловград, докато се науча да го бия и изкарам първия си сом на кльонк.Аз ,обаче съм тъп и упорит, така че не се съмнявам ,че ще му намеря цаката :lol:
Е колега след толкова много време намири ли му цаката или вече го нямаш попара???? :rolleyes: аз малко по малко му хванах цаката но мисля че трябва да се издалбае отпред някакси и звука на тоя попар ще стане неотразим.....някой с повече акал може ли даде съвет дали има смисъл?
Изображение
Reel Tuning
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от BIGVAS13 »

Няма смисъл да го издълбаваш.Пробвал съм го.При много дълбоко чело на попера звука се губи.Задържа вода и започва да заорава във водата.
Последно промяна от BIGVAS13 на Пет Фев 22, 2013 2:01 am, променено общо 1 път.
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от КалинПетров »

добре че не съм се пробвал!иначе много готин попар!
Изображение
Reel Tuning
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от аксел »

Специално този попер при мене работи много добре,но стига да няма завихряния,наистина иска малко по-къса въдица.Издавания от него звук е много нежен,по-висок/като тоналност/ от Дайвата и по-тих.Това разбира се съвсем не му пречи да е неотразим,имам и сом и кефал на него.Специфичното при него е,че трябва да се изчаква повече време за следващото пльокане,тъй като има странични поклащания предизвикани от това,че тялото му не е правилен цилиндър/за разлика от другите модели/.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от КалинПетров »

аксел написа:Специално този попер при мене работи много добре,но стига да няма завихряния,наистина иска малко по-къса въдица.Издавания от него звук е много нежен,по-висок/като тоналност/ от Дайвата и по-тих.Това разбира се съвсем не му пречи да е неотразим,имам и сом и кефал на него.Специфичното при него е,че трябва да се изчаква повече време за следващото пльокане,тъй като има странични поклащания предизвикани от това,че тялото му не е правилен цилиндър/за разлика от другите модели/.
прав си за по голямата пауза межди пльокането....при мен работи много добре срещо течение!
Изображение
Reel Tuning
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от katri »

при мен работи много добре срещо течение
При мен само така работи :).Иначе, попера е все още жив и като резултат засега само едно вдигнато соме миналата година, което така или иначе не можах да реализирам.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от КалинПетров »

katri написа:
при мен работи много добре срещо течение
При мен само така работи :).Иначе, попера е все още жив и като резултат засега само едно вдигнато соме миналата година, което така или иначе не можах да реализирам.
попера работи много добре доста е надежден...само чакам да дойде времето за попер сега е време за тренеровки само!
Изображение
Reel Tuning
Аватар
gembala
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 12:29 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от gembala »

Истината мисля че е в салтигата на Дайва.
Роста на Халко, Скитер поп на Рапала, Тейкъл хаус и разни други маркови и китайски са по-скоро компромис. Водя го с лекота с Биист мастер 20-50 и не чувствам никакъв дискомфорт от дължината на пръчката.
Ако дивият свят около нас изчезне, човек ще остане лице в лице сам със себе си!!!
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от КалинПетров »

Не съм съгласен за Халкото че е компромис....по скоро някой други са такива а за Дайвата не си засложава големите пари колкото сома ще вдигне Дайвата толкова ще вдигне и Халкото....Изпробвай Рустата и пиши когата и знайш играта и звука!
Изображение
Reel Tuning
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Halco - Roosta Popper

Мнение от danev69 »

Според мен Халкото е по-добро за местата с по-бързо течение,защото там Салтигата се дави. За тихите места Салтигата е номер 1. Резултата при мен е
На Салтигата 4 изкарани сома и още 4-5 неуспешни атаки.
На Халкото няколко атаки от големи кефали,ама сом не.
При мен резултата може би е такъв,защото въртя основно със Салтигата, Халкото го слагам,когато ловя в течението или когато пуснат залпово водата,понеже Салтигата тогава се дави.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”