Маломерни уклейки

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
vano31
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:23 pm

Маломерни уклейки

Мнение от vano31 »

Според актуалните разпоредби на ИАРА, маломерни се водят уклейките под 15 см?! Каква ли е обосновката им за вдигането на границата от 12 на 15 см? ( Също и за речният костур, след като е плевелна и вредна риба, защо за маломерни се считат костурчeтата под 12 см?)...
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Маломерни уклейки

Мнение от naskobo »

За костура нормата си е ОК. В природата няма вредна риба(изкл. слънчевките, но и те стават за храна на хищника)А за уклея определено е престараване :twisted:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
vano31
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:23 pm

Re: Маломерни уклейки

Мнение от vano31 »

Да вярно е, че нормата относно размерите на костурите не е проблем.
xt33m33
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 431
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 5:44 pm
Местоположение: Габрово

Re: Маломерни уклейки

Мнение от xt33m33 »

То и с черната мряна е така... аз лично рядко хващам рибоци над 17 см... Не съм случвал да ловя предимно такива... :)
Omaxxa
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пет Яну 06, 2012 10:27 am

Re: Маломерни уклейки

Мнение от Omaxxa »

да прата някой от ИАРА да хване оклей 20 санта и ше го черпа с удоволствие :drinkers:
:oops:
Аватар
Mr.Barry
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 571
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 7:12 pm
Местоположение: Ловеч

Re: Маломерни уклейки

Мнение от Mr.Barry »

Колеги и аз не съм много съгласен със закона, но ....
Все пак замислете се колко щибани бракониери има по водоемите и реките, които тарашат уклея независимо от размера! Все пак уклея е на пръв поглем малка рибка и никой не се замисля дали е в нормата или не -> всеки граби и заминава за биричката.... Ако говорим за някоя по-големичка рибка вече повечето сигурно се замислят :)
Аватар
bkd
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3907
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 8:16 pm
Обратна връзка:

Re: Маломерни уклейки

Мнение от bkd »

Хахах,радвайте се че все още има и уклей...
ИСКАМ МРАКА НА ЗОРАТА,А НЕ ЗАЛЕЗА НА СВЕТЛИНАТА...
гуслар
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 509
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 10:56 am
Местоположение: kazanlak

Re: Маломерни уклейки

Мнение от гуслар »

Ако някой от тия, дето творят законите,и определят допустимите размери на рибите ,са ловили някога уклей с въдица,щяха да знаят че в повечето водоеми в България,уклеят не достига повече от 12-15 см.Пак ние ще си патим ,и всичко ще се стовари върху нашите глави.За бандитите размери няма,няма и забранителен период.Те си ловят по всяко време ,и най често маломерни риби.Търговията с маломерна риба по магазините процъвтява,и на никой не му пука.Постоянно попадам на филе от маломерни шаран и каракуда,и дребни сулки ,и щуки.Няма де се оправим никога !
И падащата звезда е била изгряваща .
xt33m33
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 431
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 5:44 pm
Местоположение: Габрово

Re: Маломерни уклейки

Мнение от xt33m33 »

Абе не съм ихтиолог ,ама по спомени помня да съм чел за УКЛЕЙ и УКЛЕЙКА ... та не съм сигурен аджеба ние кое от двете ловим... и дали малките уклеи не са просто различен вид от големите... Тук лятото на Янтра в Габрово , като ги сбараш къде са вървят гол за гол и то все големи- от 15 до 25 см уклеяци... дърпат се кат кефали :D ... Голям кеф е ,ама признавам ,че са малко местата с големи уклеи,а камо ли и чести :)
fisher38
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 6:47 pm

Re: Маломерни уклейки

Мнение от fisher38 »

те не да са ловили уклеи те сигорно наживо не са го виждали какво очакваме политиците от хората не се интерсуват камоли за рибите да се заинтересуват в тунджа най често ловените уклеи са около 10см ако трябва да спазвам закона на година трябва да съм с 6-7 уклея
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Маломерни уклейки

Мнение от INCUBUS »

Драги колеги,всичко,което сте написали за уклеите и речния костур,е абсолютно вярно.Нито са ценни риби,нито са на изчезване-напротив,има водоеми в родината,където се размножават до невероятни количества и се израждат-издребняват в размера.Тогава,всички се питаме за чий са тези размери в приложението към закона и какви точно цели за постигане са заложени с определянето им?Едва ли има депутат,който може да отговори нещо смислено по тези въпроси.А само депутатите могат да променят тези неща,и то ако формират мнозинство.Както в правната комисия,така и после в залата.Поради цялата тази хава,пак се връщаме на много древния принцип за необходимостта от абсолютно спазване на закона независимо от качествата му .Още римляните са казали : "Лош закон,но закон!".Разбира се,всеки гражданин -любител-риболовец е свободен да избира да спазва или да не спазва точно този закон в тази му част.Евентуалният риск е възможен акт,последващо НП и ако влезе в сила - глоба.Зрели хора сме,нека всеки сам си преценява. :)
lazo65
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 175
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:09 am
Местоположение: Божурище

Re: Маломерни уклейки

Мнение от lazo65 »

Според мен големината на уклея, а и на всяка друга риба зависи от водоема. Преди много години на Мещица с един колега ги "скъсахме" , но по голям от цигара нямаше. На плувка, на булдо, на близо, на далеч - все тая. Същото съм забелязъл и при черната мряна. Високо в планината на дълбок вир издълбан в скалата всичките мренки бяха отгоре черни като катран и все един калибър-10-12см. Не мисля, че са пораснали от тогава.Вече не съм ходил да проверя. "Грехота" е да се взима тази красива риба.
hristo_dimitrov
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 10, 2008 10:19 am

Re: Маломерни уклейки

Мнение от hristo_dimitrov »

Да, и според мен зависи и от водоема. Конкретен пример - на гьола на затвора на Казичене има доста уклей, вижда се чак. Но е с размер 4-5 пръста, много рядко някой по-голям. На 30 метра е гьолът на ски влека на Казичене. Там уклеите са чувствително по-едри, често излизат и "мерни" по новите разпоредби. Факт е, че локвата на затвора е много по-гола - само вода, тук-там нещо като естествено укритие или място за мръстене. А локвата с влека е с доста по-разчупена брегова линия, има заливчета, шавар... Аз да съм една риба - там ще седя. Поздрави и наслука, колеги!
Аватар
ninastefanina
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2130
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 11:00 am

Re: Маломерни уклейки

Мнение от ninastefanina »

Уклей в нормата съм виждала само на Огняново.
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Маломерни уклейки

Мнение от INCUBUS »

Аз съм виждал на доста места и даже съм хващал по две-три кила мерни и доста над нормата уклеи -така,на първо четене се сещам за известните ви язовири "Въча" и "Кърджали" /имам пред вид уклеи с дължина 18-22 см /,както и по-малко но пак така едри на един по-неизвестен язовир в Кърджалийска област,но пак застъпвам позицията,че минимум от 15 см е доста завишен.За костурите просто не би трябвало да има минимален размер.Няма да е прецедент-в закона няма такъв за бабушките,те изобщо не са споменати в списъка,а се размножават с ужасяваща бързина в стотици малки и големи водоеми.При това положение,можоем ли да говорим за принципно и обективно решаване на въпроса с минималните размери ?А за черната мряна - това ми е болна тема,щото тук в планината има много черна мряна,по-интересно и по-трудно се лови от пъстървата,а за мен и като вкусови качества е по-ценна от балканката.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”