Там... при саламандрите...

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Там... при саламандрите...

Мнение от Кърцата »

Капките дъжд звънят по тенекиения перваз на прозореца, подобно на чукчета по ксилофон и бързо прогонват съня от очите ми. Вглеждам се в тъмнината наоколо, мъчейки се да пробия с взор нощното небе. Звезди никъде не се виждат, само чернота и звънящата песен на капките по перваза.
Бързо се обличам в тъмнината и изскачам от заспалия блок. Навън ме посреща неискащата да си отиде още нощ, измития от дъжда въздух и локвите по надупчения асфалт. Редки капки дъжд се сипят отгоре ми, колкото да изгонят окончателно съня от съзнанието ми.
Дали Наско не се е уплашил от времето. Не е, ето го идва към колата натоварен с такъмите. Намяткваме ги в колата и отпрашваме от нощна София.
Чака ни дълъг път към планината.
Тя ни посреща намусена и черна, загърната от черни облаци, или поне така си мислим, нощта не бърза да отстъпва и само можем да гадаем какво е по върховете.
Дъждът е навел клоните на дърветата над пътя и колата с мъка се провира през тунелите от листа и клони, които сякаш се опитват да ни обвият и задържат в плен.
Тук там, като допълнителни капани, са нападали и клони, който ни карат да ги заобикаляме почти по банкета на изровения път, под който се е спотаила урвата притайла в дъното си реката.
Слава богу поне вече не вали. Скоро препятствията стават толкова много, че се налага да зарежем колата и да продължим нагоре пеш. Точно е почнало да се развиделява тъй че това не ни притеснява. Устремяваме се към реката, провирайки се с мъка през надвисналите клони и скоро вече сме порядъчно мокри.
След няколкокилометров преход най-накрая пред нас се изправя и реката:
Изображение
Учудващо малка с оглед на валежите, но плътно оплетена с клони и дори цели дървета, които ни показват каква става когато се ядоса.
Започваме да пробваме вирчетата по пътя си:
Изображение
Едно, второ, трето. Риби няма, но чистия въздух, който изпълва гърдите ни и ромона на потока в краката ни са ни достатъчни.
Заравяме се още по навътре в планината и попадаме в царството на саламандрите.
Почти на всеки камък е застанал по някой дъждовник, който любопитно гледа нахалниците нахълтали в идилично тихата гора.
Някой са спокойни и гордо позират:
Изображение

Изображение

Изображение

други, с ядно мърморене, както ми се счува, бързат да се скрият под нападалите листа:
Изображение

Продължаваме да се катерим все по нагоре в пролетната планина, обгърнати отвсякъде в свежа, мокра зеленина, а краката ни потъват в дебелия пласт нападали миналогодишни лица, които разровени от краката ни издават някакъв тайнствен и опияняващ мирис. Бих могъл с часове да се провирам из дебрите, напълно забравил за риболова и само да дишам с пълни гърди свежия въздух, наслаждавайки се на гледките и тайствения мирис на дъждовна гора.
Изображение

Най-накрая Наско успява да излъже една риба. Прекрасна петниста красавица чието бледо тяло, напръскано като от ръката на нехаен художник с тъмни, почти черни точки, удивително контрастира със свежия здравец покрил скалите наоколо:
Изображение
Веднага след тази снимка рибата бързо потъва в пяната на бързея, който очевидно е неин дом.
След половин час трудоемко изкачване и аз успявам да се преборя с подобна риба, която изпълва деня ми със смисъл;
Изображение

Изображение

Естествено рибата веднага заминава обратно в буйните води:
Изображение

След още половин час изкачване отново Наско се разписва с риба, но не ме дочаква и я пуска преди снимката.
И отново нагоре по чукарите.
Дъждът отдавна е престанал, а може и да сме се качили над облаците, а слънцето е вече високо в небето, когато за втори път въдицата ми се разтреперва и една прекрасна риба е в ръцета ми:
Изображение

Изображение
Запъхтяни посядаме на почивка и разбор. Изминали сме няколко километра срещу течението на реката, провирайки се през всевъзможни препятствия, проверили сме десетки вирчета, а рибите ги няма. Явно и тази река не е била пощадена от набези на недобросъвестни рибари и бракониери и рибите са сведени под санитарния минимум.
Но все пак разходката си струваше всяко усилие и макар и почти безрибна ни зареди с енергия за цялата следваща седмица.
С усмивки на лицата се запровираме наобратно, продължавайки да се наслаждаваме на окъпаната в слънчева светлина река:

Изображение

Изображение

Малко по-късно , навирайки се в непробиваем шубрак, обрамчил отвсякъде реката, успявам да излъжа и открадна за снимка още една красавица, чийто подобни на очи червени точки , обрамчени от големи бели октъжности смятам че са достоен край на този пътепис:
Изображение

П.С. Съжалявам за качеството на снимките, но с телефон толкова.
Отделно, Наско, на когото това бе първи пъстървов риболов, бе направил такива панорамни снимки, та се наложи да ги поокълцам малко, та да може поне тея няколко риби, които са останали в реката да оживеят.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
slivnalia
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3343
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 6:29 pm
Местоположение: Стоян Петров- Сливен

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от slivnalia »

Кърца,Кърца,уникален си друже,радвам се че те познавам!Бъди здрав :wink:
Изображение
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от topsoft »

Насето се предаде пред пъстървите :)
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от Ачо ♣ »

slivnalia написа:Кърца,Кърца,уникален си .........
:smt023 :smt023 :smt023
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
антомар
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 20, 2007 5:53 pm
Местоположение: Варна

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от антомар »

Велик си и в писането .Браво за излета
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от Д.Граховски »

Браво.Уникален репортаж и добър риболов :)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от С.Върбанов »

:smt023
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
petur
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 9:31 pm

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от petur »

велик
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от AL KAPONE »

АДМИРАЦИИ!!! :D :D :D
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от lusienn »

Честито за риболова,и земи едно фотоапаратче щото,ще ти трябва за фоторепортер-разказвач по риболовната преса.В моменнта ври от оферти.Има и 3d-По заложните къщи-нови на половин цена.С Hd-видео.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от lusienn »

Е тоя го мернах вчера за 220лв в заложната на оряхово по сливницаИзображение В магазина е между 450-540 :arrow: Има и за 50лв.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от naskobo »

Наистина много, много гот :!: :!: :!:
Това не беше точно първият ми пъстървов риболов, а първият след 1989 г, което си е същото :lol: А и камери има, само където ги забравям когато нетрябва :oops:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от pampasa »

Браво - вземете ме другия път с вас - даже няма да си взимам въдицата :wink:
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
vladimir1974
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 447
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 11:06 am
Местоположение: varna
Обратна връзка:

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от vladimir1974 »

За кой ли път...Браво бе Хемингуей,я заеби риболова-ти си за писател-пътеписи,стихове.... :D ,ако сложиш и някоя снимка може и ДЪГА да издадеш :D .Шегувам се -винаги си ме кефил,браво,жалко че малко съфоромци пишат за излети,а много"професори" дават акъл....
kasmet
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Там... при саламандрите...

Мнение от SammY »

Уникален репортаж ! Браво !
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”