Разказче без снимки :)

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

Не бях карал ладата от февруари. Тръпката отново да "яхна" руската машина даваше своя принос към вълнението от предстоящия риболов.
И така, по никое време минавахме през селца и паланки, заспали под къделите на есенните мъгли. Но не всички спяха - виждаха се лисици, чакали...
Но не бяхме подгвени за близката среща от II вид...
Почти пристигнали на любимото заливче, от мрака изплуваха сивкаво-кафеникави силуети... Плавно спиране и в светлината на фаровете,пред сами колата, се оказва стадо диви свине. Седем-осем майки, един голям мъжкар и над 20 "пекарчета" на различна възраст - от първолаци до тийнеджъри.
В следващия момент си стана малко страшничко. Прасетата наобиколиха колата, преграждайки пътят ни. Едното дори тупна по десния калник. Мъжкаря мина отпред. Беше дълъг точно колкото предницата на колата и стърчеше педя над нея. Грухтенето заглуши двигателя. След минута две "обсадата" се отпусна и ни беше позволено да продължим към риболовните приключения. Оказа се, че тази "защитна" реакция е имала за цел да ни спре, докато прасенцата се изтеглят встрани от пътя или зад колата.
Гледали ли сте филма "Зеления лед"?... Надали ще посмея някога да отида есенно време пеш за риба в 6 сутринта... :lol:
Вече застанали на позиция, огрени от ясната месечина, се засуетихме с подготовките. Баща ми разпъваше "наземните" установки, аз помпех лодката. Разпределението беше такова - той от брега, аз от лодка. Докато се нагласим съмна.
Започнах да облавям участъкът пред водораслите до брега. Без успех.
Рибките не бяха тук... Преместих се пред стръмния отсрещен бряг. Там, на границата на 1-вия метър и рязкия спад надолу, "набарах" няколко раирани.
Денят откри Salmo Hornet 2,5cm, с окраска на слънчева рибка.
Единият удар беше по-плавен, а съпротивата малко по-вяла и... Сулчица! :) 25-те см раета и бледо зелена красота се скриха отново в дълбините.
В един момент усетих, че май рибките са се оттеглили от тук или вече не им беше "вкусна" слънчевата рибка.
А аз трябваше да изляза на брега, защото имаше реална опасност на наводня лодката без да има пробойна...
Облекчен, вече можех да търся рибите навсякъде :lol:
Заложих на класиката - сребриста Mosca 3-ти номер с червени точки.
Един, два, три костура в същата зона пред брега и отново онова по-меко удряне, но този път борбата беше по-сериозна. Бяла рибка около 35-тях сантиметра. Не беше добра компания за моите костури и я пратих да си търси дружките в язовира.
И пак рибите изчезнаха...
Оказа се, че са излезли от сянката на гористия стръмен бряг и са слезли надълбоко. Беше моментът на цикадите! Уникални примамки. Заложих на 10гр. зелена, с червено оче. Марката не я помня, а съм хвърлил опаковката. Имаше ли костур на пътя на проводката или под лодката - беше мой! Стръвни, резки удари! Авансът, който винаги държа леко отпуснат просвирваше отвреме навреме.
Кеф! Кеф! Кеф!
Ето за това бях дошъл! Имах и два-три жестоки удара, които обаче не се закачиха.
След хубава серия риби, отново настъпи "суша". А аз отново трябваше да изляза на сушата...
Там баща ми имаше 1-2 костурчета на рибе и една таранка на "глис". На този бряг на залива риболовът беше по-тегав.
И все пак имаше един костур около половинката на дъно. От лодката видях да вади една сулка около 30-тях сантиметра, която си отплува обратно. За късмет се била хванала за края на устата и нямаше щети по хрилете.
Кафе, сандвич, няколко лафа с много настроение и пак беше време да отплавам.
Този път намерих рибите пред самия вход на залива, в слънчевите бистри води, на около 4 метра дълбочина. Цикадата отново не прощаваше. Този път Strike Pro, бяла, със зелена глава. Имаше ли раета под лодката - мои бяха! Отново кефът беше "на макс"! И отново бях посетен от сулчица, и за пореден път трябваше да обяснявам, че такива гости отпращам на момента.
В един момент рибите спряха. Отсреща, на брега, баща ми имаше 2-3 хубави попадения на дъно. Нещата ми се изясниха - костурът се беше дръпнал по средата на залива, в най дълбоката му част.
Слънцето вече здраво препичаше, а мозъкът ми беше станал на боза от корабоплаването - толкова ми е даянът явно :oops: .
Време беше да излизам от водата.
Доволен, зареден с хубави раирани емоции седнах да си изям сандвича и да погледам как баща ми дъпна още 2-3 хубави костура на дъно. При поредното замятнае на такъма, баща ми посеган да сложи звънчето, но върхът буквално му избяга изпод пръстите. Илзезе поредният половин литров гибан.
Постепенно започнахме да събираме катуна и към 17:00 потеглихме към Варна.
А пред очите ми все още са зелените, прозрачни дълбини и реките от едър уклей, които минаваха под лодката в сянката на гористата урва...
Имаше и още интересни природни гледки, но те са тема на други разкази.

Заключение:
Salmo Hornet RS 2,5 cm, Mosca и цикади.
Риби - между 200 и 300 грама. Кеф - пълен.
На дъно - костури до половинката.
Започвам да си изграждам впечатления за дневната миграция на рибите.
Бялата риба се опитва да възстанови популацията си - нека й помогнем и ние ;)

ПП
А аз май трябва да си купя фотоапарат най-накрая и да пиша по по-малко :lol: :lol: :lol:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
David Kamenov
фен клуб-скобар
Мнения: 959
Регистриран на: Пет Ное 12, 2010 7:44 pm
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от David Kamenov »

Хубаво излетче обаче е добре да си имаш и фотоапарат та да ни направиш съпричастни към риболова и мястото :)
Риболова е хоби.Наслука :)
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от G.Petkov »

Златев,
С този перфектен стил на писане,
Фотоапарата е наистина зъдължителен :D !
Много хубава тема!
Защо имам спомен, че предишните ти теми бяха със снимки ?
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Ачо ♣ »

Златев написа:.........А аз май трябва да си купя фотоапарат най-накрая и да пиша по по-малко........
Не! :wink:
Ще трябва да си закупиш фотоапарат,за да направиш прекрасните си риболовни разкази,съпроводени със снимки, още по-прекрасни! :smt023
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

G.Petkov написа: Защо имам спомен, че предишните ти теми бяха със снимки ?
Взимах на заем апарата на брат ми, но в лодката не посмях. :oops:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от daniel defoe »

Едно фото би развалило магията само :drinkers:

p. s. Моментът с праслетата ме заинтригува най-много :lol:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

daniel defoe написа:...p. s. Моментът с праслетата ме заинтригува най-много :lol:
То си беше страшничко. Имах чувството, че всеки момент ще отворят врата и ще ни набъхтят. Дори не посмях да натисна клаксона, да не вземат да решат, че ги псувам и да стане свинщината...
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от pacho109 »

Златев написа:
daniel defoe написа:...p. s. Моментът с праслетата ме заинтригува най-много :lol:
То си беше страшничко. Имах чувството, че всеки момент ще отворят врата и ще ни набъхтят. Дори не посмях да натисна клаксона, да не вземат да решат, че ги псувам и да стане свинщината...
Тия прасета около Дългопол ли ги срещна :?: :D
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

Не, не бяха край Longsex ville :lol:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от pacho109 »

Златев написа:Не, не бяха край Longsex ville :lol:
Ами къде тогаз :?: :lol:
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от INCUBUS »

Златев,не ти трябва фотоапарат -имаш щастието, да си от хората,които са надарени - с прости думи,подредени по правилен начин,да предават цялата красота на излета,с всичките му обстоятелства и чувства.Бъди жив и здрав,фотографчийството, освен че показва духовна пустота и литературна немощ,най-много се доближава до нивото на пещерното изобразително изкуство.
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

pacho109 написа: Ами къде тогаз :?: :lol:
Гората над село Цонево ;) Откъм Шерба са надошли, предполагам.

INCUBUS-е, благодаря за хубавите думите. Е... една илюстрацийка винаги допълва и заостря впечатленията.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от daniel defoe »

Златев написа:
pacho109 написа: Ами къде тогаз :?: :lol:
Гората над село Цонево ;) Откъм Шерба са надошли, предполагам ...
Стана тя каквато стана, сега всички ловци ще хукнат натам, а рибарите освен с ботуши ще трябва да се издокарат и със светлоотразителни жилетки :mrgreen:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от Златев »

То там като открият прасетата си става голяма покутевица...
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Разказче без снимки :)

Мнение от barutchiata © »

INCUBUS написа:..............................,фотографчийството, освен че показва духовна пустота и литературна немощ,най-много се доближава до нивото на пещерното изобразително изкуство.
Бате INCUBUSе, с този си пост обиди доста хора от форума. Тука има колеги занимаващи се професионално с фотография. Повярвай ми за направата на една профи фотография се иска много знание, практика и време. Фотографията бате е изкуство както балета, театъра, киното, живописта, писането на книги и т.н.
Лично аз се възхищавам на всичко красиво. Харесвам както почти всичко на Хайтов и Чандлър, така и Разкачето без снимки:). Както снимки от Ричард Керн, така и снимки на колеги от форума. Та уважавам мнението на всички във форума, но нека всеки преди да даде крайно мнение да се замисли дали няма да обиди някой друг тук.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”