РиПки ........ от морето

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

РиПки ........ от морето

Мнение от pampasa »

Здравейте младежи , тази година прекарах лятната си отпуска в Кипър / от където е и настоящия репортаж /.

Малко предистория - от около 3 години се опитвам да ловя рибки на спининг - имам епизодични успехи , но никога досега не бях опитвал риболов на спинингови примамки в морска вода.

Преди да замина попрочетох това-онова за риболова там ,като преобладаваха противоречивите / негативни/ информации.
От друга страна осъзнавах ,че средата на Юни едва ли е най-подходящото време в търсене на крайбрежните морски хищници .

Та по същество - от София взех такъмите : въдичката Авид 2.62м. акция 10-28 гр. / - на който направих импровизиран тубус от ПВЦ тръба и макара Туин Пауър размер 4000 + няколко кутий с примамки + две ролки резервно плетено влакно, флуорокарбони и т.н.

Пренасянето на въдичката ми струваше по 40 евро във всяка посока ,като в последствие се оказа ,че ловя със най-финната въдица от всички спинингисти които видях :wink:

Риболова от брега беше адски труден / рибите се държаха на дистанция / , и се наложи домакинът ми да ме разхожда с неговата лодка - за да хвана все пак по някоя рибка.

Първият ден пропуснах риболова / пристигнахме на обед / , но на втората сутрин в 5 ч. сутринта бяхме на вода

Изображение

Обясниха ми ,че рибките които ще преследваме са с тегло 1 -1.5 кг. - започнах със клатушка 17 гр. Синуосо на Понтон - хвърлих на около 40 м. ,лек туич и хода на блесната рязко спря - дори не бях сънувал такова начало :roll: така в рамките на 40 мин. успях да уловя 13 риби , след което пасажа изчезна и риболовът приключи.

Моля да ме извините ,но дори не им знам името -гърчите ги наричат "сурос" или нещо подобно.

Изображение

Изображение

Изображение

Бях изключително доволен ,но кулминацията за деня тепърва предстоеше :wink: -излизайки на пристанището / Протарас ,Паралимни/ , от външната му страна видях двама колеги ,които усилено и упорито замятаха на максимална дистанция.

Взех въдицата и внимателно слезнах при тях - оказаха се Руски туристи , заговорихме се и споделиха че предишната вечер са имали удар на голяма риба , но възела на флурокарбона се развързал и я изпуснали.

Водата беше адски бистра, като първоначално 20 метра дъното беше светло ,след което ставаше каменисто и почти черно.

Направи ми впечатление ,че на няколко пъти доста големи сенки на риби се появяваха от по-тъмната вода ,хващаха по някое дребно рибе и скоростно се прибираха обратно .

Минах малко встрани от колегите и пробвах със СПонтона ,но нещо не го харесваха ,изредих няколко воблера 7-9 см. и кастмастери , но и с тях не ме огря.

Чудейки се каква да правя сложих една 20 гр. Щукарска клатушка на Блу Фокс - създаваше голямо съпротивление във въздуха -от което респективно страдаше дистанцията , НО на третото подаване "нещо" ме взе брутално още на пропадането - Авида се сви застрашително , рибата разви над 70-80 м. влакно / на шпулата започна да прозира и се виждаше подложката :oops: /.

Руснаците зарязаха въдиците си и се затичаха към мен, викайки "Молодец" ,"Хорошо" и т.н. - с две думи стана голям цирк.

След като мина първоначалния напън и успях да обърна рибата към мен , леко -леко започна да поддава и тогава за първи път я видях на около 20 метра в бистрата вода проблясваше огромно / в моите очи / сребристо тяло .

В последните метри рибата се завъртя и плетеното влакно я оплете - наложи се да я вадя странично ,но това също донякъде ми помогна.

Най-накрая след незнам колко време , успях с помоща на единия Руснак да я извадя - гръцкото и название е "минера/и" , доколкото разбрах дънна риба ,какво правеше толкова близо до брега все още не ми е ясно.

Тех. данни на моята са 108 см. дължина и 14.2 кг. тегло.

Изображение

През следващите дни се отдадох на плаж / имаше силен вятър/ и не ставаше за риболов .

Предпоследния ден отново опитах на спининг от лодка но улових само два броя сурос + осем риби приличащи на нашите заргани ,но устата им е различна / подобна на тази на Морската игла/.

"Зарганите" улових, като на спининга вързах долно олово с две куки над него :oops: :oops: ,къси поводи ,стръв пилешко филе - пуска се до дъното и съвсем леко се припомпва .

Изображение

Последния ден се отдадох на статичен / тролинг/ риболов на риба Тон - лови се с къси, яки въдици /акция 80-100 либри и повече/ , с ролкови водачи ,мултипликатори , найлоново влакно и големи воблери / в ярки окраски/ , основно модели на Халко и Рапала.

Изображение

Първоначално имахме удар ,но рибата не се закачи , втория удар беше на моята въдица и успях успешно да извадя едно Тонче около 10 кг.

Изображение

След това с даунрингери свалихме воблерите по-дълбоко , повече от час не се случи нищо и точно когато щяхме да събираме удари зверски - наведе въдицата до степен ,че неуспях да я извадя от стойката.

Въпреки че аванса работеше ,рибата успя да скъса и така и не я видяхме -предполагам беше по-голяма риба Тон.

Общо взето е това Приятели , много съм доволен / още повече ,че Авида оцеля :!: /

Бъдете здрави
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от chirusa_bg »

Вай...
Страхотни риби!
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
lif3house
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1048
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 8:26 pm
Местоположение: София

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от lif3house »

Уникално преживяване !
Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от максимов96 »

Як кеф е било колега...евала.
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
indzaghi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 1:53 pm

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от indzaghi »

Е това е риболов!И ние си мислиме,че ловиме риби тука.......
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от G.Petkov »

Ммммммда,
Това е напълно различен риболов :D !

Дано съдбата даде на всеки от нас подобен шанс :wink: !
Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от pacho109 »

:fishing6: :fishing6: :fishing6:
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от Красимир Атанасов »

Ко ма напрай ти мене е?
Ти навря една дузина учители в на кучето.....
Брао маняк!!!
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от lusienn »

Тръгнал е на Риболовен туризъм-както се вижда :D
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Goshet0
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 9:42 am
Местоположение: Габрово

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от Goshet0 »

Уникално !! :fishing6:
Аватар
nikamb1
новобранец
новобранец
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 10:42 pm

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от nikamb1 »

Който си го може,си го може :prayer:
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от GODzillata »

:smt023 :drinkers:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от трапера »

Перфектна отпуска си си изкарал :D
Пък и рибите на лъжат :smt023

Едно нещо ме озадачи-защо си плащал за въдицата?!! :roll:
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
albundi29
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 303
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 9:03 am

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от albundi29 »

Браво страхотни риби мечта за всеки риболовец изкарал си си екстра,а пък и ако си изтърмъчил някоя туристка релаксът е бил на мах :drinkers:
Жаден съм а вода не ми се пие
vene mitov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 481
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 11:12 am

Re: РиПки ........ от морето

Мнение от vene mitov »

Колега като гледам рапорта, при теб нищо не е случайно :wink: !
Добре си се справил, респект!
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”